Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Державні соціальні стандарти на 2024 рік


   Нагадуємо! Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що з 1 січня 2024 року прожиткові мінімуми для основних соціальних і демографічних груп населення будуть становити:
   • загальний прожитковий мінімум на одну особу – 2920 гривень
   • для працездатних осіб – 3028 гривень
   • для дітей віком до 6 років – 2563 гривень
   • для дітей віком від 6 до 18 років – 3196 гривень
   • для осіб, які втратили працездатність – 2361 гривень
  
   Бюджетним законом також визначено рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям:
   • для працездатних осіб – 1665,40 гривень
   • для осіб, які втратили працездатність – 2361,00 гривень
   • для дітей віком до 6 років – 3588,20 гривень
   • для дітей віком від 6 до 18 років – 4474,40 гривень
   • для осіб від 18 до 23 років, які навчаються – 4239,20 гривень
  
   Департаментом соціального захисту населення скоординовано роботу органів соціального захисту населення та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо перерахунку за матеріалами особових справ розмірів наступних видів державних соціальних допомог:
   - одиноким матерям;
   - малозабезпеченим сім'ям;
   - особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю;
   - дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
   - у зв'язку з вагітністю і пологами;
   - особам, які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсію;
   - на догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ гр. внаслідок психічного розладу;
   - особам, які доглядають за хворою дитиною;
   - особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
   - фізичним особам, які надають соціальні послуги (згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558);
   - на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; дітей-сиріт.
  
   Звертаємо увагу, що перерахунок розміру державних соціальних допомог у зв’язку зі зміною державних гарантій із 1 січня 2024 року проводиться органами соціального захисту населення автоматично без звернення громадян.

 
Департамент соціального захисту населення інформує: з 1 березня 2024 року розширено коло осіб, які можуть отримати державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям


   26 січня 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №94 ,,Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб”.
   Вказаною постановою внесені зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, якими розширена можливість призначення допомогти малозабезпеченим родинам. Це стосується сімей, які повернулись з-за кордону, ще не встигли працевлаштуватися і не мають джерел доходів. Раніше допомога малозабезпеченим родинам не призначалась, якщо в родині є працездатні особи, які не працюють, не навчаються, не служать, не перебувають на обліку в центрі зайнятості більше ніж 3 місяці або за них не сплачувався ЄСВ протягом 3-х місяців у періоді за який враховуються доходи. Фактично це унеможливлювало отримання такої допомоги родинами внутрішньо переміщених осіб, які внаслідок переміщення втратили роботу, а також родинами, які повертаються в Україну після тривалого перебування за кордоном.
   Прийнятим рішення Уряду змінено вказану ситуацію.
   З 1 березня 2024 року допомога призначатиметься на 6 місяців:
   для родин, що повернулись в Україну після тривалого (понад 90 днів поспіль) перебування за кордоном, навіть якщо в таких родинах є працездатні непрацюючі особи, які не сплачували ЄСВ.
   для родин внутрішньо переміщених осіб, які, внаслідок переміщення, не працювали або не сплачували ЄСВ.
   Водночас, аби сприяти поверненню таких сімей до економічно незалежного і самостійного життя, виплата допомоги для малозабезпечених поєднується з інструментами стимулювання до працевлаштування.
   Так, якщо в таких родинах є непрацюючі працездатні особи, вони повинні на момент подання заяви на призначення допомоги бути зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або перебувати на обліку як такі, що шукають роботу, або протягом двох місяців після призначення допомоги працевлаштуватись, або стати на облік в центр зайнятості, аби фахівці Центру допомогли їм знайти роботу, чи, за потреби, пройти перенавчання та перекваліфікацію. Якщо особа не здійснила заходи щодо сприяння своєї зайнятості, виплата допомоги припиняється після закінчення двомісячного строку.
   Нагадаємо, допомога малозабезпеченим сім’ям призначається тим родинам, у яких сукупний розмір доходів не перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї. Тобто її розмір розраховується, як різниця між рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом.
   З січня 2024 року рівень забезпечення прожиткового мінімуму становить:
   - для працездатних осіб - 55% прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб (1665,4 грн);
   - для дітей - 140 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до 6 років - 3 588,2 грн, від 6 до 18 років - 4474,40 грн);
   - для осіб, які втратили працездатність - 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2 361 грн).

 
Оголошено прийом заявок на Національний конкурс «Благодійна Україна-2023» - «Благодійність на захисті України»

   Асоціація благодійників України та Оргкомітет Національного конкурсу «Благодійна Україна» оголошують 17-й конкурс із відзначення доброчинних ініціатив України – Національний конкурс «Благодійна Україна-2023». Вдруге за свою історію, конкурс проходитиме під девізом «Благодійність на захисті України».
   У конкурсі можуть брати участь благодійники/волонтери, волонтерські, благодійні та громадські організації, молодіжні об’єднання, представники медіа, соціально відповідальний бізнес та інші – всі, хто надавали благодійну чи волонтерську допомогу задля вирішення актуальних суспільних проблем у період з 1 січня по 31 грудня 2023 року.
   Цього року заявки на конкурс приймаються у 21 колективну, 3 індивідуальні та 3 спеціальні номінації. Для того, щоб взяти участь у конкурсі, необхідно заповнити заявку та разом з додатковими матеріалами надіслати її на електронну адресу Національного конкурсу «Благодійна Україна» konkurs@blagoukraine.org до 30 квітня 2024 року.
   Подана на конкурс заява буде оцінена незалежною Національною експертною радою конкурсу. У кожній із 27-ми номінацій визначатиметься по три лауреати конкурсу, переможці будуть оголошені на церемонії нагородження, що відбудеться в червні 2024 року у Києві. Відзнака переможця Національного конкурсу «Благодійна Україна» – диплом та унікальна бурштинова статуетка «Ангел добра». Лауреати, які посядуть друге та третє місце нагороджуються спеціальними дипломами.
   Більше інформації про умови участі у конкурсі, перелік номінацій та заявку можна знайти за лінком на сайті конкурсу:
   https://blagoukraine.org/news/blago_konkyrs_2023-1980.html

 
Розширення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі

   Домашнє насильство – ганебне явище, якому не місце в цивілізованому суспільстві, але на жаль, враховуючи воєнні реалії сьогодення: кардинальна зміна звичного способу життя, соціальна напруга та низка факторів впливають негативних за стан справ в багатьох сім’ях, незалежно від рівня їх фінансових достатків та побутових умов.
   Тому протидія насильству, а також забезпечення підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі є одним із пріоритетів державної соціальної політики.
   Кожна особа повинна чітко розуміти, що вона ніколи не залишиться наодинці зі своєю проблемою та має широкий спектр інструментів та установ, як державного так і громадського сектору, куди може звернутись за допомогою.
   У Полтавській області забезпечено діяльність мережі загальних та спеціалізованих служб підтримки таких постраждалих осіб, які включає: 11 центрів соціальних служб, 2 центри соціально-психологічної реабілітації дітей, 36 центрів надання соціальних послуг, 40 мобільних бригади соціально-психологічної допомоги, 5 служб первинного соціально-психологічного консультування, 6 денних центрів соціально-психологічної допомоги.
   В межах Програми гуманітарного реагування, за сприяння Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) у партнерстві з територіальними громадами в області працюють 4 мобільних бригади (дві в Полтавській та по одній в Кременчуцькій та Лубенській тергромадах), 11 мобільних груп від Благодійного фонду „Посмішка UА”. Також за підтримки донорських організацій в Полтаві діють безпечні простори „Вільна” та клуб ,,Дівчата”, де жінки та дівчата будь – якого віку мають можливість отримати безкоштовно соціальні, психологічні, юридичні послуги.
   За ініціативи Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні в Полтаві успішно діє Центр допомоги врятованим
   В області функціонує три притулки для потерпілих від домашнього насильства, Полтавський обласний центр матері і дитини куди безкоштовно направляються особи (жінки з малолітніми дітьми), які постраждали від домашнього насильства, зазначеним особам надаються соціальні послуги за потреби.
   Крім того, у 2023 році з державного бюджету Лубенській територіальній громаді спрямовано субвенцію на створення спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства у розмірі 3,6 млн.грн з метою створення притулку для таких постраждалих осіб. Відкриття Притулку планується у лютому 2024 року.
   Для підвищення поінформованості та обізнаності населення стосовно спеціалізованих служб, які функціонують на території Полтавської області та надають послуги для постраждалих осіб в рамках співпраці Департаменту соціального захисту населення ОВА з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) створено карта допомоги та перенаправлення (електронна версія). Буклет містить інформацію про види допомоги для постраждалих осіб від фізичного, психологічного, сексуального та економічного насильства для надавачів послуг, працівників гуманітарних та громадських організацій, представників громад, містить змістовну інформацію щодо мережі спеціалізованих служб для постраждалих осіб, актуальний графік роботи, контактні номери та електронні адреси.
   Нагадуємо, що всі надавачі соціальних послуг області, які в тому числі здійснюють заходи з питань протидії та запобігання домашньому насильству, а також надають підтримку постраждалим особам нанесені на інтерактивну карту, які доступна за посиланням https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1xUj8WWLq6u7HS6QAdhzkEACGba1UUyQ&hl=uk&usp=sharing
   ДовідникЗавантажити Довідник


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Державна підтримка сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

   Сім'я є природним середовищем первинної соціалізації дитини, джерелом її матеріальної та емоційної підтримки, засобом збереження і передання культурних цінностей. Збільшення соціального явища, яким є сирітство – є ще один із трагічних впливів воєнного стану та вкрай болючою темою.
   Розвиток сімейних форм виховання дітей, які залишились без батьківської опіки, є незмінним державним пріоритетом та у фокусі роботи органів соціального захисту області. До таких форм усиновлення, опіка або піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу.
   На рівні держави матеріальна підтримка сімей, які приймають на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечується шляхом надання державних допомог.
   У 2023 році через органи соціального захисту населення області державні виплати на дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування отримали 1412 опікунів та піклувальників, 44 дитячих будинки сімейного типу та 111 прийомних сімей.
   Державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування призначається у розмірі до 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку, а для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткових мінімумів.
   У 2024 році максимальний розмір щомісячної допомоги становить:
   - на дітей віком до 6 років – 6407,50 грн.; від 6 до 18 років – 7990,0 грн.;
   - на дітей з інвалідністю віком до 6 років –8970,50 грн.; від 6 до 18 років -11186,0 грн;
   - для осіб, з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які після досягнення повноліття продовжують проживати в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу до 23 років (за умови навчання) розмір допомоги становить – 7570,0 грн, для осіб з інвалідністю - 10598,0 грн.
   У разі, коли на дитину виплачуються пенсія, аліменти, стипендія, державні допомоги (крім державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю) розмір такої допомоги зменшується на суму зазначених виплат.
   Також батькам вихователям дитячих будинків сімейного типу та одному з прийомних батьків щомісяця виплачується грошове забезпечення у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн) на кожну прийомну дитину, яка виховується в сім’ї.
   Громадянам, які усиновили дитину, виплачується допомога при усиновленні дитини у загальному розмірі 41280 грн. Виплата здійснюється одноразово у сумі 10320 грн, решта коштів допомоги виплачується по 860 грн протягом 36 місяців. В області таку допомогу отримує 165 усиновлювачів.
   Поряд з існуючими формами сімейного виховання з метою забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками, патронатними вихователями надають послуги з догляду, виховання та реабілітації таких дітей у своїх сім’ях.
   Згідно норм діючого законодавства за рахунок коштів державного бюджету на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя виплачується соціальна допомога на кожну дитину, влаштовану до сім’ї патронатного вихователя для задоволення її потреб. Допомога надається у розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць.
   У разі коли дитині виплачується стипендія, базовий розмір соціальної допомоги зменшується на розмір стипендії, отриманої за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.
   За надану послугу патронату над дитиною патронатному вихователю додатково виплачується грошове забезпечення у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. За окремих обставин розмір грошового забезпечення може бути збільшений від 10 до 50 відсотків.
   Період отримання грошового забезпечення патронатними вихователями, батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками зараховується до страхового стажу.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Як отримати допоміжні (технічні та інші) засоби реабілітації

   Особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення мають право на безоплатне забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації).
   Також право на безоплатне забезпечення засобами реабілітації мають військовослужбовці та працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у захисті України.
   В області протягом 2023 року територіальними відділеннями Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю забезпечено допоміжними засобами реабілітації 6658 осіб. Повний перелік осіб визначений Порядком забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженим постановою КМУ від 7 грудня 2023 р. № 1306
  
   ЩО ВІДНОВИТЬСЯ ДО ТАКИХ ЗАСОБІВ РЕАБІЛІТАЦІЇ?
   До допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації), якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення, належать:
    протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття;
    спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
    засоби для пересування;
    допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
    меблі та оснащення;
    спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.
  
   ХТО НАДАЄ НЕОБХІДНИЙ ВИСНОВОК?
   Показання для забезпечення засобами реабілітації визначаються висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації, який формується одним із таких суб’єктів:
    медико-соціальною експертною комісією на підставі індивідуальної програми реабілітації;
    лікарсько-консультативною комісією (для дітей з інвалідністю - на підставі індивідуальної програми реабілітації);
    військово-лікарською комісією на підставі довідки;
    мультидисциплінарною реабілітаційною командою на підставі індивідуального реабілітаційного плану.
   Потреба в забезпеченні електроскутерами визначається обласним МСЕК із оформленням відповідного медичного висновку.
   За бажанням особи можуть самостійно придбати засоби реабілітації, призначені їм відповідно до показань, та отримати компенсацію в межах граничної ціни на відповідний засіб реабілітації, затвердженої Мінсоцполітики.
   КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ ?
   Подати заяву та необхідні документи для отримання засобу реабілітації можна:
    до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради;
    до уповноваженої посадової особи з питань соціального захисту виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
    до центру надання адміністративних послуг;
    до територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю;
    через електронний кабінет особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи у Централізованому банку даних з проблем інвалідності.
  
   Особи, які отримують медичну або реабілітаційну допомогу в закладах охорони здоров’я або реабілітаційних закладах та потребують забезпечення засобами реабілітації, можуть безпосередньо в закладі подати заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) та необхідні документи до територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю через працівника територіального відділення або через соціального працівника такого закладу.
  
   ВАЖЛИВО!
   З 15 грудня 2023 року законодавцем покращено механізми забезпечення засобами реабілітації, зокрема:
    протези, встановлені за кордоном, тепер можуть обслуговуватись в Україні за кошти державного бюджету;
    передбачено можливість ремонтувати протезний виріб за кошти державного бюджету, а саме – замінювати куксоприймач та елементи кріплення, у межах гарантійного строку.
    Ремонт пошкодженого внаслідок бойових дій чи збройної агресії рф протезу також покривається за рахунок коштів державного бюджету;
    покращено механізми контролю за якістю встановлених протезів – передбачено можливість фото- та відеофіксації виробу та передачі цих даних до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, за наявності згоди особи;
    скорочено перелік документів для забезпечення допоміжних засобів реабілітації - більше немає потреби подавати довідку з місця роботи, навчання чи служби.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Діти загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України отримують підтримку з обласного бюджету

   Забезпечення реалізації заходів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області є дієвим та універсальним інструментом підтримки уразливих категорій громадян.
   Безперечно, на тлі воєнних подій, забезпечення обласних соціальних гарантій для членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України є ключовим пріоритетом підтримки, який вдало реалізовується через виплату щомісячної допомоги на дітей таких сімей.
   Розмір щомісячної допомоги у 2024 році становить 2920 грн, відповідно до встановлено прожиткового мінімуму на одну особу.
   Одночасно на кожну дитину з багатодітних сімей, яка навчається на денній формі у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, згідно встановленого статусу виплачується додаткова щомісячня допомога у розмірі 2 тисячі гривень.
   Щомісячна допомога та додаткова щомісячна допомога виплачується матері (батькові), іншому законному представнику дитини, або дитині після досягнення нею 18 років. Виплата щомісячної та додаткової щомісячної допомоги на дітей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України з обласного бюджету виплачується незалежно від призначених на дитину державних соціальних допомог, пенсій та інших соціальних виплат.
   Виплата допомог проводиться на рахунки одержувачів в уповноважених банківських установах Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області за списками управлінь соціального захисту населення.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Як отримати державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям.

   Малозабезпечена сім'я – це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім’ї.
   Розмір допомоги залежить від складу сім’ї, отриманих доходів та визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
   У 2024 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму становить:
   для працездатних осіб - 55 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1665,40 грн);
   для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – у розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність (2361 грн);
   для дітей - 140% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку: до 6 років - 3588,20 грн, від 6 до 18 років - 4474,40 грн, від 18 до 23 років (за умови навчання за денною формою) -4239 грн.
   Для розрахунку допомоги враховуються доходи за два квартали, що передують місяць, який передує місяцю звернення за її призначенням.
   До доходу членів сім’ї, які беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, не враховуються отримані ними у період безпосередньої участі у зазначених заходах грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, передбачені законодавством для військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, працівників інших військових формувань, утворених відповідно до закону.
   До складу малозабезпеченої сім'ї включаються, зокрема: чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання до досягнення 23-х років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. Особи, які перебувають на повному державному утриманні до складу сім’ї не включаються.
   Допомога призначається за спрощеним порядком на підставі мінімального пакету документів. Для призначення допомоги уповноважений представник сім’ї, особа якого посвідчується паспортом, подає заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги
   Інформацію про доходи сім’ї управління соцзахисту населення отримують самостійно від Державною податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування. У разі зазначення в декларації доходів, інформацію про які не можливо отримати на запити управління – додатково подається довідка про доходи.
   Документи для призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям можливо подати, звернувшись до уповноваженої посадової особи територіальної громади, ЦНАП, в містах обласного значення – до територіального управління соціального захисту населення.
   Слід зауважити, що діючим законодавством передбачено ряд випадків, коли державна соціальна допомога не призначається, зокрема, якщо у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховується дохід та не працювали, не проходили військову службу, не проводили підприємницьку діяльність, не навчались, не перебували на обліку в центрі зайнятості сумарно більше ніж три місяці протягом періоду за який враховується дохід.
   Це не стосується осіб:
    які сплатили або за яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), у розмірі не менше від мінімального сумарно протягом трьох місяців;
    доглядали за дітьми до 3-х років або до 6 років, на підставі висновку ЛКК, за тяжкохворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю 1 групи, 2 групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, надавали соціальні послуги з догляду. Таким сім’ям також допомога може бути призначена не більше ніж на 2 шестимісячних періоди, якщо:
    у складі сім’ї є дитина з інвалідністю або особа з інвалідністю, яка згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребує постійного стороннього догляду;
    відсутність будь-яких джерел для існування пов’язана з тривалою хворобою (не менше ніж три місяці підряд) одного або кількох працездатних членів сім’ї, підтвердженою висновком ЛКК закладу охорони здоров’я.
   За таких умов на наступний строк допомога призначається не раніше ніж через 6 місяців після звершення її виплати.
   Крім того, допомога призначається, незалежно від факту сплати ЄСВ:
    у разі якщо така особа протягом періоду, за який враховуються доходи, отримувала допомогу по частковому безробіттю відповідно до статті 47 Закону України “Про зайнятість населення”;
    у зв’язку з наявною заборгованістю роботодавця із сплати ЄСВ;
    якщо на дату звернення за призначенням допомоги особа досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але не набула права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
   Важливо! Рішення про призначення допомоги приймається з урахуванням майнового стану сім’ї. Допомога не призначається, зокрема, якщо члени малозабезпеченої сім’ї: - протягом 12 місяців перед зверненням за допомогою здійснили купівлю, оплатили послуги (крім медичних, освітніх, житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм) на суму, понад 50 тис. грн.;
   - мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн, про що зазначається в декларації;
   - мають у власності другу квартиру (будинок), крім житла, розташованого на території де ведеться бойові дії, тимчасово окупованих територіях, житла непридатного для проживання, житла, отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування за рахунок державного чи місцевого бюджету; житлових приміщень у гуртожитках; житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності; житла, на яке оформлено право на спадщину, за умови, що жодне із житлових приміщень, яке перебуває у власності сім’ї, не здається в оренду.
   При цьому допомога призначається багатодітним сім’я у власності, яких є друга квартира (будинок), за умови, що загальна площа такого житла не перевищує 13,65 кв. метра на одного члена сім’ї та додатково 35,22 кв. метра на сім’ю;
   - у власності малозабезпеченої сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда, причепа, транспортних засобів, отриманих безоплатно чи придбаних на пільгових умовах через органи соцзахисту населення, транспортних засобів, придбані батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу). Наявність (відсутність) у власності членів малозабезпеченої сім’ї транспортних засобів зазначається у декларації.

 
На Полтавщині сім’ї, в яких виховуються діти з інвалідністю, отримують комплексну підтримку

   Соціальна підтримка сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю, це цілий комплекс послуг, запроваджених як на державному, так і обласному та місцевих рівнях. Мова йдеться про підтримку таких сімей на всіх етапах починаючи від встановлення дитині інвалідності.
   З метою своєчасного та в повному обсязі отримання сім’ями, в яких виховуються діти з інвалідністю, пакету соціальних гарантій Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації скоординовано роботу в області щодо запровадження комплексного підходу до визначення їх права на призначення усіх видів державних соціальних допомог при первинному зверненні.
   Так, відповідно до законодавства, у разі встановлення дитині інвалідності, одному із батьків (опікуну, піклувальнику) призначається державна соціальна допомога . Непрацюючим батькам (опікуну, піклувальнику), які доглядають за дітьми з інвалідністю додатково до допомоги призначається надбавка на догляд та період догляду зараховується до страхового стажу. Одиноким матерям (батькам), а також батькам дитини з інвалідністю підгрупи А така надбавка призначається незалежно від факту зайнятості. Розмір надбавки на догляд визначається з урахуванням тяжкості захворювання дитини та становить: на дітей підгрупи А – 200%, на дітей з інвалідністю – 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
   У 2024 році державна соціальна допомога призначається в таких розмірах:
   - на дітей з інвалідністю віком до 18 років – 2361,00 грн;
   - на дітей з інвалідністю до 6 років з надбавкою на догляд – 2934,20 грн;
   - на дітей з інвалідністю підгрупи А до 6 років з надбавкою на догляд – 6778,70 грн;
   - на дітей з інвалідністю від 6 до 18 років з надбавкою на догляд – 3250,70 грн;
   - на дітей з інвалідністю підгрупи А від 6 до 18 років з надбавкою на догляд – 8044,70 грн.
   Якщо інвалідність дитини пов’язана з пораненням чи іншим ушкодженнями від вибухонебезпечних предметів, розмір соцдопомоги з урахуванням всіх надбавок та доплат підвищується на 50%.
   В області через органи соціального захисту населення державну соціальну допомогу на дітей з інвалідністю отримує 5,9 тисяч сімей, тому числі 3,7 тисяч сімей отримують з надбавкою на догляд, з них 719 сімей з дітьми з інвалідністю підгрупи А.
   Невід’ємною складовою процесу реабілітації дітей з інвалідністю є забезпечення їх допоміжними (технічними та іншими) засобами реабілітації.
   Діти з інвалідністю, які мають медичні показання на забезпечення засобами реабілітації, забезпечуються такими допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації):
   протезно-ортопедичними виробами, у тому числі ортопедичним взуттям;
   спеціальними засобами для самообслуговування та догляду;
   засобами для пересування;
   допоміжними засобами для особистої рухомості, переміщення та підйому;
   меблями та оснащенням;
   спеціальними засобами для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.
   Не менш важливим є забезпечення процесу комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, як у обласних реабілітаційних установах, так і за межами області. У минулому році 1198 дітей отримали реабілітаційні послуги у Кременчуцькому, Полтавському, Лубенському, Миргородському та Гадяцькому центрах комплексної реабілітації та Шишацькому відділенні „Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю”. Також 270 дітей з інвалідністю області отримали реабілітаційні послуги за державною програмою, на які профінансовано з державного бюджету 5,4 млн. грн.
   Поряд з цим, в області реалізується Комплексна програма соціального захисту населення, як дієвий інструмент додаткової підтримки уразливих категорій населення. В рамках програми на дітей з інвалідністю підгрупи А, дітей з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб та дітей з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи проводиться виплата щорічної грошової допомоги на у розмірі 4 тис. грн. У 2023 році таку допомогу з обласного бюджету отримали 1337 сімей на загальну суму 5,3 млн грн.
   Крім того, за зверненням батьків на підставі рішення Комісії з надання матеріальної допомоги з обласного бюджету на лікування онкохворих дітей надається матеріальна допомога у розмірі до 100 тис. грн. У 2023 році з обласного бюджету надано допомогу на лікування 123 онкохворих дітей на загальну суму 7 млн грн.
   За рахунок коштів обласного бюджету проводиться відшкодування вартості придбаних квитків на проїзд на обласних та міжобласних автобусних маршрутах у період з 1 жовтня до 15 травня у розмірі 50 відсотків вартості квитка дітям з інвалідністю, а також особам, які їх супроводжують, яким таке право визначено законодавством.
  

 
Полтавська обласна організація ТЧХУ – надійний партнер соціальної сфери Полтавщини

   Налагоджена взаємодія та співпраця між державним та громадським сектором відіграє чи не найважливішу роль в питанням підтримки постраждалого населення та реагування на виклики війни.
   Завдяки багаторічному партнерству Департаменту соціального захисту населення з Товариством Червоного Хреста України, неодноразово установи та громади області отримували гуманітарну допомогу для забезпечення нагальних потреб уразливих категорій населення, в тому числі які потребують постійного стороннього догляду.
   Продукти харчування, засоби гігієни, медикаменти, ковдри, кухонні набори, побутова техніка та дизельні генератори – це далеко не повний перелік гуманітарної підтримки від Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, яку спрямовано до обласний будинків-інтернатів на потреби понад 2 тисяч їх підопічних.
   Нещодавно матеріальна технічна база Новосанжарського дитячого будинку-інтернату посилилась завдяки переданому потужному генератору на 60кВт, який забезпечить безперебійну роботу комунікацій закладу на випадок блек-ауту або збоїв в роботі електромереж.
   Наразі у цьому закладі перебуває 100 підопічних, з них 15 мають статус внутрішньо переміщених осіб.
   Користуючись нагодою, від імені Департаменту та адміністрації будинку-інтернату, висловлюємо найщиріші слова подяки голові Полтавської обласної організації ТЧХ України Ірині Аркадіївні Плюсніній за щоденну нелегку роботу, яка є вкрай важливою для кожного мешканця Полтавської області, а особливо для уразливих категорій населення.
   Ваша підтримка та готовність допомогти – є важливим базисом на шляху забезпечення ефективної державної політики соціального захисту та подолання негативних наслідків військових дій.
   Дякую за плідну співпрацю.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Громади Полтавщини розробили соціальні паспорти за підтримки міжнародних партнерів

   Яка демографічна ситуація в громаді? Які соціальні послуги надаються? Наскільки розвинені середній і малий бізнеси? Чи достатньо шкіл, лікарень і банків? Відповіді на ці запитання важливі і для громади, і для інвесторів, оскільки дають змогу оцінити її потенціал.
   Про все це розкаже соціальний паспорт — документ, що містить інформацію про ресурси та соціальні особливості громади.
   Партнери облвійськадміністрації БФ ,,Стабілізейшн суппорт сервісес” за підтримки УВКБ ООН розробили оптимальний формат соціального паспорта, який охоплює всі сфери життєдіяльності громади. З цього документа можна дізнатися, чи надаються в ній послуги банківської, поштової, адміністративної, комунікаційної та соціальної сфер; які медичні, освітні, культурні та спортивні установи доступні населенню; чи є у громаді дільничний поліцейський, соціальний працівник, пожежна бригада тощо.
   Ключовий етап у створенні соціального паспорта — оцінка потреб громади.
   За допомогою анкетування та фокус-групових дискусій уповноважений орган або підрядник збирає та аналізує інформацію від осіб і сімей про їхні потреби та проблеми. Узагальнені результати відображаються в соціальному паспорті та описують соціальну реальність громади.
   Соціальний паспорт — дієвий інструмент публічного управління місцевим розвитком, який дає змогу:
   - оцінити потенціал громади;
   - стимулювати розширення асортименту та покращення якості соціальних послуг;
   - створити належні умови для нормальної життєдіяльності населення;
   підвищити спроможність громади та представницьких органів розв’язувати проблеми на місцевому рівні та коштом місцевого бюджету.
   У минулому році експерти БФ ,,Стабілізейшн суппорт сервісес” допомогали громадам з 14 областей розробити соціальні паспорти і Полтавщина не стала виключенням.
  Ознайомитись з соціальними паспортами Миргородської, Лубенської, Зінківської, Новосанжарської територіальних громад Полтавської області можна на сайті фонду https://sss-ua.org/useful-materials/?regions=poltavska-oblast&categorization=sotsialni-pasporty

 
Внутрішньо переміщені особи отримали допомогу на проживання за січень 2024 року

   Органами соціального захисту населення області проведено своєчасне нарахування допомоги на проживання 113168 внутрішньо переміщеним особам за 1 період січня 2024 року. Загальна сума призначеної допомоги на проживання складає 332,4 млн грн.
   Допомога виплачується у розмірі 2000 гривень, для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень.
   Сформовані списки внутрішньо переміщених осіб, які звернулись щодо виплати допомоги, подані до державного підприємства „Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики Україниˮ, на підставі яких сформовані відомості на виплату допомоги та передані для зарахування на банківські рахунки заявників у банку, в якому відкрито рахунок отримувача.
   З 16 січня 2024 року розпочата виплата допомоги на проживання шляхом зарахування внутрішньо переміщеним особам на банківські рахунки.
   Відповідно до законодавства формування списків на виплату допомоги на проживання на додатковий період січня поточного року буде проведено до 27 січня.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
В обласному центрі відбулося засідання робочої групи з питань визначення потреб населення у соціальних послугах за участі представників територіальних громад

   Затребуваність надання соціальних послуг, особливо для уразливих категорій громадян, постійно зростає, адже за рахунок функціонування злагодженої та ефективної системи соціальних сервісів є можливість вирішити низку складних життєвих обставин жителів.З минулого року Полтавщина долучилась до низки пілотних та експериментальних проєктів Мінсоцполітики щодо розвитку соціальних послуг, зокрема щодо надання окремим категоріям громадян (ВПО, сім’ї військовослужбовців тощо).
   «Полтавська область завжди була серед лідерів у питаннях охоплення населення соціальними послугами, участі в пілотних ініціативах та програмах, спрямованих на підвищення їх доступності та ефективності. Цього року ми поставили для себе завдання – забезпечити усіх послугами з обслуговування. Першочергово – для постраждалого цивільного населення, зокрема соціальними послугами охоплено понад 5 тисяч ВПО. В умовах сьогодення необхідно сконцентрувати спільні зусилля всіх учасників процесу, а також закликаємо територіальні громади до участі у відкритих ініціативах, спрямованих на розвиток соціальних послуг, як додаткового, а головне позабюджетного, інструменту підтримки», – зазначив заступник начальника Полтавської ОВА Володимир Василенко.
   У 2023 році розвиток соціальних послуг Полтавщини перебував у фокусі пріоритетів міжнародних партнерів. «Завдяки системній взаємодії з територіальними громадами, в області вдалось зберегти дієву мережу надавачів соціальних послуг. Протягом 2023 року цими установами охоплено соціальними послугами понад 96 тис. громадян. З метою забезпечення комплексного підходу до надання соціальних послуг у грудні 2023 року Комплексну програму соціального захисту населення Полтавської області доповнено напрямом, який містить практичні заходи, підвищення доступності соціальних послуг мешканцям області», – зауважила директор Департаменту соціального захисту населення ОВА Людмила Корнієнко.
   Полтавська область увійшла до переліку 6 областей (Миколаївська, Полтавська, Сумська, Харківська, Чернівецька, Чернігівська), в яких із вересня 2023 року розпочато реалізацію проєкту ПРООН «Удосконалення системи соціальної роботи та надання соціальних послуг в 6 цільових областях шляхом проведення аналізу стану організації та надання соціальних послуг у територіальних громадах, ідентифікації надавачів та визначення потреб задля цифровізації процесів». Проведено кабінетний аналіз стану системи надання соціальних послуг та соціального захисту населення в усіх громадах області, а саме: проведено анкетування щодо організації надання соціальних послуг в громаді, здійснено аналіз щодо соціально-демографічної характеристики територіальних громад, забезпечення базовими та іншими соціальними послугами, стан фінансування соціальних послуг. Його презентувала президент ГО «Ліга соціальних працівників України» Світлана Толстоухова.
   «Нині на громади йде найбільше навантаження. Саме вони організовують і надають соціальні послуги. Тож наш аналіз спрямований на вдосконалення соціальної роботи та розвиток системи надання соціальних послуг для задоволення потреб жителів територіальних громад у соціальних послугах та зниження рівня незадоволеного попиту на соціальні послуги», – наголосила Світлана Толстоухова.
   У 52 територіальних громадах функціонують окремі надавачі соціальних послуг комунальної форми власності (територіальні центри, центри надання соціальних послуг, центри соціальних служб). У 8 громадах організовано надання послуг шляхом укладення міжмуніципальних угод. Надання базових соціальних послуг, таких як обслуговування та натуральна допомога, на однаковому рівні. Послугами забезпечені усі, хто їх потребують. Соціальним працівникам зараз доводиться працювати не лише по наданню базових соціальних послуг, а й адаптуватись під вимоги сьогодення та реальні потреби населення.

 
Наближення соціальних гарантій до мешканців територіальних громад

   В умовах воєнного стану одним із головних завдань органів влади є недопущення зниження рівня соціального захисту та забезпечення безперешкодного доступу до отримання соціальної підтримки кожному мешканцю області.
   З метою наближення адміністративних послуг соціального характеру до мешканців територіальних громад Міністерством соціального захисту населення розроблено Програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» (ПК «ІІС «Соціальна громада»).
   ПК «ІІС «Соціальна громада» об’єднує у єдиному інформаційному середовищі «фронт»-офіси прийому документів від населення, що знаходяться, в територіальних громадах (відділи з питань соцзахисту або ЦНАП) з «бек»-офісом у структурних підрозділах соціального захисту населення райвійськадміністрації. В містах обласного значення управління соціального захисту населення поєднують виконання функцій «фронт»-офісу та «бек»-офісу.
   До повноважень управлінь соціального захисту населення відноситься проведення розрахунку розміру допомоги, прийняття рішення про її надання, встановлення контролю за правильністю призначення та проведення виплати.
   Важливо налагодити тісні контакти та продовжити постійну співпрацю територіальних громад та чотирьох управлінь соціального захисту населення райвійськадміністрацій з метою своєчасного встановлення права мешканців області на отримання державних соціальних гарантій.
   На сьогодні через ПК «ІІС «Соціальна громада» надається більше 20 видів адміністративних послуг соціального характеру, зокрема, допомога при народженні дитини, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги, інші види допомог.
   Слід зазначити, що згідно законодавства більшість соціальних виплат, які призначаються з урахуванням доходів, надаються терміном на 6 місяців. Отримувачам таких допомог необхідно щопівроку поновлювати пакет документів з подачею відповідної заяви.
   Цифровізація системи соціальної підтримки на рівні територіальних громад та органів соціального захисту населення дає можливість розширити мережу фахівців, які здійснюють організацію прийому заяв та документів від громадян, оформити та отримати адміністративну послугу соціального характеру ближче до місця проживання. В області до ПК «ІІС «Соціальна громада» підключені всі 60 територіальних громад.
   Оперативне надходження до управління соціального захисту населення через ПК «ІІС «Соціальна громада» електронних заяв з «прикріпленими» сканованими копіями документів, забезпечує 10-денний процес призначення (перерахунку) соціальної допомоги та компенсацій, і, відповідно, отримання соціальних виплат. За результатами опрацювання прийнятих документів спеціалістами управлінь соціального захисту населення передається повідомлення про призначення (відмову) допомоги із зазначенням її розміру та терміном дії. Перевагами такої системи також є можливість відстеження стану розгляду заяв після звернення до «фронт»-офісу.
   У 2023 році управліннями соціального захисту населення опрацьовано 30 тисяч пакетів документів на призначення держаних соціальних допомог, які надійшли від територіальних громад через ПК «ІІС «Соціальна громада».

 
Виплата державних соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

  

   Одним із напрямків соціальної підтримки громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є призначення та виплата компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування.
   Розмір щомісячної грошової компенсації визначається наказом Мінсоцполітики України і у 2023 році становило для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф:
   1 категорії - 466 грн
   2 категорії - 233 грн.
   Згідно норм законодавства виплата компенсації за поточний місяць громадянам здійснюється у наступному місяці.
   Право на отримання вказаної компенсації в області мають 9,1 тис. осіб.
   Органами соціального захисту населення області своєчасно проведені нарахування компенсації за грудень 2023 року на загальну суму 2,9 млн. грн.
   11-12 січня 2024 року кошти в повному обсязі перераховані на уповноважені банківські установи та АТ «Укрпошта».
   Виплата компенсації проведена шляхом:
   - зарахування коштів на рахунки одержувачів через банківські установи 11-12 січня 2024 року;
   - за місцем проживання через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта» згідно графіку доставки з 11 по 25 січня.

 
Виплата державних соціальних допомог у січні 2024 року

  

   Органами соціального захисту населення області проведені своєчасні нарахування та фінансування державних соціальних допомог 70 тисячам осіб за січень 2024 року.
   Загальна сума нарахованих державних соціальних допомог за січень 2024 року складає 174,1 млн грн.
   Щомісячно в області проводяться нарахування та виплата 17 видів допомог, з них отримують:
   - допомогу при народженні дитини – 21,4 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства – 18,6 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю – 7 тис осіб;
   - державну соціальну допомогу на догляд – 6,8 тис.осіб;
   - допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях – 5 тис. осіб;
   - державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям – 4,8 тис. осіб.
   Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області направлені відомості для проведення виплати на уповноважені банківські установи та АТ «Укрпошта».
   Виплата державних соціальних допомог проводиться у спосіб, зазначений одержувачами у заяві, а саме:
   - найбільшій кількості одержувачів (97%) зарахування коштів через банківські установи буде проведено 8-9 січня 2024 року;
   - за місцем проживання через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» згідно графіку доставки з 8 по 25 січня отримають 3% одержувачів.
   Питання виплати державних соціальних допомог перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Виплати на дітей: які державні допомоги можуть отримати сім’ї з дітьми

   Кожна сім’я, в якій народилась дитина, має право на підтримку з боку держави.
   З метою надання повного спектру державних соціальних гарантій сім’ям з дітьми Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації скоординовано роботу в області щодо визначення права кожної сім’ї на призначення усіх видів державних допомог на підставі однієї заяви при первинному зверненні.
   Так, відповідно до законодавства одному із батьків новонародженого малюка призначається допомога при народженні дитини.
   Загальний розмір допомоги становить 41280 грн. Виплата здійснюється одноразово у сумі 10320 грн, решта коштів допомоги виплачується по 860 грн до досягнення дитиною 3-х років. Період отримання допомоги зараховується до страхового стажу.
   У 2023 році через органи соціального захисту населення області допомогу при народженні дитини отримало 29,9 тис. сімей з дітьми на загальну суму 322,0 млн грн, в тому числі 7,0 тис. сімей допомогу призначено вперше.
   Поряд з цим, батьки новонародженої дитини мають право на отримання від держави одноразової допомоги у вигляді «пакунка малюка». Так званий бебі-бокс видається в пологовому відділенні. Це набір найнеобхідніших речей, які знадобляться для догляду за немовлям з перших днів його народження: підгузки, пелюшки, ковдри, дитячий одяг для новонароджених різного розміру, матрац, рушник, засоби гігієни, іграшки тощо.
   Бебі-бокс також можливо отримати в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (у разі неотримання в пологовому будинку), звернувшись протягом 30 календарних днів із дня народження дитини.
   У минулому році в області «пакунок малюка» в натуральному вигляді отримало 1949 сімей. 4643 сім’ям, за їх бажанням, виплачено одноразову грошову компенсацію його вартості у розмірі 6816 грн. на загальну суму 31,6 млн грн.
   Крім того, батьки, які виховують трьох дітей і більше, мають статус багатодітної сім’ї та можуть отримати щомісячну допомогу на третю і кожну наступну дитину у розмірі 2 100 грн. Допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, виплачується до моменту, поки дитині не виповниться 6 років. В області у 2023 році така допомога виплачена 5 тис. багатодітних сімей на суму 155,1 млн грн.
   Одинока мати чи одинокий батько мають право на додаткову грошову допомогу від держави на утримання дитини.
   Допомога на дітей одиноким матерям призначається з урахуванням доходів та майнового стану сім’ї. Розмір її визначається як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї із розрахунку на одну особу.
   Максимальний розмір допомоги у 2014 році становить на дітей віком: до 6 років – 2563 грн, від 6 до 18 років - 3196 грн, від 18 до 23 років, які продовжують навчатися за денною формою – 3028 грн, на місяць.
   У минулому році 10,6 тис одиноких матерів (батьків), що мешкають в області, отримали державну підтримку на загальну суму 41,2 млн грн.
   Виплата державних допомог сім’ям з дітьми проводиться органами соціального захисту населення своєчасно, заборгованість з виплати відсутня.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Полтавщина соціальна: підсумки розвитку соціальних послуг в 2023 році

   Розвиток соціальних послуг напряму пов'язаний із забезпечення їх доступності та підвищення якості, адже це не просто сервіси, які надаються за визначеним алгоритмом, а робота з кожною окремою життєвою ситуацією людини та родини.
   Безперечно, повномасштабне російське вторгнення внесло свої негативні корегування в життя українського суспільства, наповнило складними життєвими обставинами пов’язаними із втратою близьких, домівки, роботи, здоров’я як фізичного, так і ментального. Тому затребуваність надання соціальних послуг, особливо для уразливих категорій громадян має тенденцію до зростання.
   Для забезпечення надання повного спектру соціальних послуг, відповідно до потреб населення в області функціонує мережа установ та закладів соціального обслуговування, а саме 14 будинків-інтернатів, 19 територіальних центрів соціального обслуговування, 36 центрів надання соціальних послуг та 11 центрів соціальних служб.
   Проведений аналіз діяльності надавачів соціальних послуг у 2023 році виокремлює наступні найбільш затребувані соціальні послуги: догляд вдома, натуральна допомога, соціальний супровід, стаціонарний догляд, соціальна адаптація, транспортні послуги, консультування та інші.
   Відтак за минулий рік соціальними послугами охоплено майже 96 тис. осіб, в тому числі 5,5 тис. ВПО. Взяття на обслуговування забезпечено одноденний термін.
   Зокрема, понад 17 тис. громадян, які за станом здоров’я потребують постійної сторонньої допомоги отримують соціальну послугу догляду вдома.
   Додатково виявлено та взято на обслуговування за місцем проживання
   2,9 тис. одиноким громадян похилого віку, осіб з інвалідністю.
   Понад 2 тисячі осіб отримують весь спектр необхідного обслуговування та підтримки на базі обласних інтернатних закладів, до яких з початку введення воєнного стану влаштовано 600 осіб, а тому числі 175 зі статусом ВПО.
   З початку минулого року область долучилась до експериментального проєкту Мінсоцполітики з надання соціальних послуг окремим категоріям ВПО. Відтак понад 280 осіб похилого віку та осіб з інвалідністю з числа переміщених осіб отримують соціальні послуги підтриманого проживання та притулку на базі учасника проєкту - Спеціалізованого Миргородського санаторію „Слава”.
   Облвійськадміністрацією надано всебічне сприяння в реалізації зазначеного проєкту, в тому числі щодо залучення підтримки міжнародних донорських організацій для поліпшення його матеріально-технічної бази.
   У 2023 році розвиток соціальних послуг Полтавщини перебував у фокусі пріоритетів і наших міжнародних парнерів.
   Зокрема, у співпраці з ПРООН в Україні в межах проєкту «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу в області реалізовано пілотний проєкт міжнародно-технічної допомоги «Створення мобільної служби з обслуговування вдома одиноких непрацездатних громадян та паліативного догляду, натуральної допомоги» покликання охопити найвіддаленіші населенні пункти громад-учасниць шляхом запровадження сервісів мобільних соціальних послуг.
   Громади-учасниці, які пройшли конкурсний відбір та здійснили ряд організаційних заходів: Миргородська, Котелевська, Пирятинська та Опішнянська у вересні 2023 року отримали спеціалізовані автомобілі з відповідним обладнанням для надання соціально-побутових послуг.
   Наразі вже здійснюються виїзди мобільних соціальних служб територіальних центрів соціального обслуговування, центрів надання соціальних послуг, до складу яких входитимуть фахівці із соціальної роботи, соціальні робітники, перукарі, взуттєвики, швачки, робітники з обслуговування та ремонту будівель.
   В рамках україно-швейцарського проєкту „Діємо для здоров’я” в області реалізовується ініціатива „Всетурбота” метою якого є надання інтегрованої медико-соціальної послуги „догляд вдома” громадянам похилого віку та особам з інвалідністю, які за станом здоров’я потребують сторонньої допомоги.
   У 2023 році понад 700 мешканців Козельщинської, Диканської, Котелевської та Полтавської територіальних громад охоплені послугами в межах ініціативи, яка в 2024 році буде масштабована ще і на Лубенську територіальну громаду.
   В Пирятинській територіальній громаді за підтримки дитячого Фонду ООН (UNICEF) запроваджено унікальну соціальну послугу денного догляду дітей з інвалідністю, яка є успішною практикою для наслідування іншим громадам
   Розвиток соціальних послуг є пріоритетним завданням і на наступний рік. Враховуючи вимоги сьогодення та з метою забезпечення комплексного підходу до надання соціальних послуг, у грудні 2023 року Комплексну програму соціального захисту населення Полтавської області, доповнено напрямом, який містить практичні заходи, підвищення доступності соціальних послуг мешканцям області.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


  

 
«Пакунок малюка» – це одноразова натуральна допомога від держави сім’ям, у яких народилася дитина*. Мета цієї програми – підтримати родину новонародженого та допомогти їй забезпечити належний догляд за немовлям.

  

   Бебі-бокси були запроваджені ще у 2018 р., коли був започаткований пілотний проект, що реалізовувся між Урядом України та ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН) і ЮНОПС (Управління ООН з обслуговування проектів). З того часу видано близько 700 тис. «пакунків малюка». Можливий варіант й отримання грошової компенсації замість бебі-бокса, проте частина батьків обирає саме «Пакунок малюка». Адже отримати з народженням дитини набір з більше ніж 80 найнеобхіднішими речами та засобами – зручно і вигідно.
   Кожні 4 роки його склад має переглядатися. Це відбувається з урахуванням експертної думки не тільки працівників Мінсоцполітики, а й фахівців інших міністерств, залученням батьків немовлят, представників ЮНІСЕФ. За результатами обговорень та фокус-групових досліджень вміст «Пакунку малюка» коригується, враховуються побажання батьків та їх бачення щодо того, які предмети і засоби є не просто необхідними, а й зручнішими та якіснішими. Із врахуванням результатів таких консультацій Мінсоцполітики провадить подальші переговори з виробниками та постачальниками.
   Відбулась така зустріч і напередодні Нового 2024 р. Під час публічного обговорення переліку товарів, що входять до «Пакунку малюка», заступник Міністра Уляна Токарєва наголосила, що при визначенні комплектації бебі-боксу Міністерство орієнтується, перш за все, на забезпечення належної якості товарів та на потреби більшості дітей. Також вона зауважила, що у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму вартість бебі-боксу також зросте до 7689 грн (вартість «Пакунку малюка» становить три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, у 2024 р. – цей прожитковий мінімум складає 2 563 грн)
   Міністерство соціальної політики затвердило своїм Наказом №1 від 2 січня 2024 р. скоригований вміст «Пакунку малюка», який наразі проходить процедуру державної реєстрації. Наразі “пакунок малюка” став раціональніше укомплектованим: збільшено кількість або додано товарів, які користуються попитом, наприклад, багаторазові вологостійкі пелюшки, теплий одяг для немовлят (шапочки та чоловічки), збільшено розмір пледа-ковдри для зручнішого використання, натомість зменшено кількість одягу найменшого розміру, з якого малята швидко виростають (бодіки, штанці-повзунки) та ін. Після завершення державної реєстрації наказу, з ним можна буде ознайомитись на нашому сайті.
   *Право на «Пакунок малюка» мають також й усиновлювачі, опікуни, прийомні батькам, батьки-вихователі або патронатні вихователі, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, що народили дитину.
  


  Міністерство соціальної політики України

  


  

 
Надання оздоровчих та реабілітаційних послуг пільговим категоріям населення

  

   Одним з пріоритетних напрямів реалізації державної політики в сфері соціального захисту є забезпечення пільгових категорій громадян якісними оздоровчими та реабілітаційними послугами, які перш за все спрямовані на поліпшення та зміцнення фізичного і психологічного стану здоров’я.
   Відповідно до заходів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області за рахунок коштів обласного бюджету через органами соціального захисту населення у 2023 році санаторно-курортним лікуванням забезпечено 421 особу, постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи, І категорії. На вказані цілі з обласного бюджету спрямовано 3,7 млн грн.
   Також, з обласного бюджету спрямовано 4,2 млн грн на забезпечення санаторно-курортним лікування 266 осіб з числа членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України та учасників бойових дій на території інших держав, а також осіб з інвалідністю внаслідок війни – Захисників і Захисниць України та учасників бойових дій на території інших держав.
   Оздоровлення проведено у санаторно-курортних закладах, розташованих на території Полтавської області, за вибором самого пільговика.
   За державною програмою у 2023 році в області отримали послуги санаторно-курортного лікування 159 осіб з інвалідністю, на оздоровлення яких спрямовано 1,9 млн грн. Укладання договорів із санаторіями здійснювалось органами соціального захисту населення за вільним вибором осіб з інвалідністю.
   Не менш важливим напрямком є забезпечення реабілітаційного процесу дітей з інвалідністю. Комплексна реабілітація дітей з інвалідністю у 2023 році здійснювалась у реабілітаційних установах, розташованих в області, так і за її межами. У 2023 році у місцевих центрах комплексної реабілітації, які розташовані у містах Кременчук, Полтава, Лубни, Миргород, Гадяч, а також відділення „Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю” у Шишаках, отримали реабілітаційні послуги 1198 дітей.
   За державною програмою 270 дітей з інвалідністю отримали реабілітаційні послуги, на які профінансовано з державного бюджету 5,4 млн. грн. Діти з інвалідністю отримали реабілітаційні послуги, направлені на корегування порушень розвитку дитини (навчання основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, проводять медичне спостереження).


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


  

 
Реєстрація надавачів соціальних послуг: чому це важливо?

  

   Забезпечення якісних та доступних соціальних послуг не лише пріоритет державної соціальної політики, а й об’єктивна вимога сьогодення.
   Ефективна реалізація вказаного завдання можлива через розбудову мережі надавачів соціальних послуг на рівні територіальних громад.
   Водночас, установи, заклади, організації незалежно від форми власності, які фактично надають соціальні послуги повинні відповідати критеріям діяльності надавачів соціальних послуг та бути внесеними до Реєстру надавачів соціальних послуг.
   Чому це важливо?
   Враховуючи глобалізаційні процеси та важливість залучення додаткових ресурсів для забезпечення сталого розвитку територіальних громад та країни в цілому, саме включення надавача до державного Реєстру є обов’язковою умовою для участі в :
   - експериментальних та пілотних проєктів, які передбачають отримання фінансової та іншої підтримки за кошти державного бюджету та міжнародних фондів;
   - проектах та ініціативах з отримання грантової (міжнародно-технічної) та благодійної допомоги для забезпечення реагування на виклики війни, роботи з постраждалим населенням та уразливими категоріями громадян;
   - цільових програмах та заходах різного рівня, спрямованих на розвиток соціальної сфери.
   Що для цього створено?
   Із 16 лютого 2023 року в рамках Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, як окрема підсистема функціонує „Реєстр надавачів соціальних послуг” (https://www.msp.gov.ua/content/reestr-nadavachiv-socialnih-poslug.html).
   Реєстр забезпечує механізм прозорості ринку надавачів соціальних послуг. Завдяки його функціонуванню держава та органи соціального захисту населення мають доступ до інформації про всіх надавачів соціальних послуг.
  
   Станом на 01.01.2024 року до Реєстру по Полтавській області включено
   93 установи, заклади, організації, які надають соціальні послуги, відповідають визначеним критеріям та подали необхідні підтверджуючі документи, з них:
   - 66 закладів/установ комунальної власності територіальних громад;
   - 15 комунальних закладів/установ обласного підпорядкування;
   - 1 державний заклад (Спеціалізований Миргородський санаторій «Слава»);
   - 11 установ недержавного (приватного) сектору.
  
   Як зареєструватись?
   Відповідно до Порядку ведення Реєстру, суб’єктами реєстрації визначено виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
   Прийняття документів/відомостей, що подаються для внесення до Реєстру забезпечуються Реєстраторами - посадовими особами суб’єкта реєстрації, які мають відповідні права доступу до Реєстру.
   Список уповноважених реєстраторів тергромад (у форматі exel), а також перелік документів, які необхідно подати юридичній особі та фізичній особі – підприємцю для внесення до Реєстру на сайті ОВА за посиланням https://poda.gov.ua/documents/146587
   Довідкова інформація та консультації щодо включення до Реєстру надавачів доступні за телефоном відділу надання соціальних послуг Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА (0532) 68-12-77