Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Субсидія допоможе вчасно оплачувати житлово-комунальні послуги, а наявність заборгованості не перешкоджає її отриманню

   Департамент соціального захисту населення продовжує тему про надання роз'яснень та рекомендацій щодо реалізації програми житлових субсидій.
   Громадянам, які не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, надається допомога через програму житлових субсидій. Оформити її можна не тільки перед початком опалювального періоду, а в будь-який час, коли домогосподарству складно сплачувати комунальні послуги.
   Наявність заборгованості з оплати послуг не є перепоною для отримання субсидії.
   Відповідно до чинного законодавства житлова субсидія не призначається, якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (680 грн.).
   В такому випадку субсидія може бути призначена у разі документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
   У разі звернення протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
   Враховуючи викладене, для розгляду питання призначення житлової субсидії необхідно вирішити питання щодо погашення заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку, після чого звернутись до територіального управління соціального захисту населення та надати відповідні підтверджуючі документи.
   У разі спливу двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову – підтверджуючі документи подаються із новою заявою та декларацією.
   Нагадуємо, що документи для призначення житлових субсидій приймаються:
   - відділами соціального захисту відповідних територіальних громад або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
   - уповноваженими особами старостинських округів;
   - посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення);
   - в містах обласного значення – управліннями соціального захисту населення.
   Також, документи можна направити поштою чи подати заяву з необхідним пакетом документів в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (портал Дія).
  

 
Чи можуть не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування жінки оформити допомогу?

  Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

  Яка жінка вважається не застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування?

  Не застрахованими в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування вважаються жінки:
  • військовослужбовці;
  • жінки, звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
  • непрацюючі жінки або зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;
  • аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • жінки, зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, які не беруть участі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

   Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається:
  • жінкам із числа військовослужбовців - у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення;
  • жінкам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи та організації - у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу;
  • жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні - у розмірі 100 відсотків мінімального розміру допомоги по безробіттю;
  • аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - у розмірі місячної стипендії;
  • непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як суб'єкти підприємницької діяльності, - у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць.

  Куди звернутися для отримання державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами?

  Заяву та документи приймають посадові особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються органами соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника.

  Які потрібно надати документи?

  • заява (за формою, затвердженою Мінсоцполітики);
  • інформація про номер запису в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я про сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії "Вагітність та пологи".
  Додаткові:
  • довідка з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;
  • довідка ліквідаційної комісії про звільнення з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
  • довідка з центру зайнятості, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.

  Умови надання допомоги:

  Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення надійшло не пізніше ніж через 6 місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується за весь період відпустки.

  Яка тривалість декретної відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами?

  Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. А жінкам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів і 90 - після пологів).


  За інформацією Міністерства соціальної політики України


 
Реабілітація дітей з інвалідністю

   Органами соціального захисту населення реалізуються державні програми з безоплатного забезпечення дітей з інвалідністю реабілітаційними послугами:
  - отримання реабілітаційних послуг за державною бюджетною програмою «Реабілітація дітей з інвалідністю»;
  - комплексна реабілітація в державних реабілітаційних установах, що відносяться до сфери управління Міністерства соціальної політики України;
  - комплексна реабілітація дітей з інвалідністю в центрах реабілітації системи соціального захисту населення Полтавської області.
  Направлення на проходження курсу реабілітації здійснюється відповідно до медичних показань в обсягах, визначених індивідуальною програмою реабілітації, яка оформлюється лікарсько-консультативною комісією, зокрема, при встановленні дитині інвалідності.
   В Полтавській області проживає 5,2 тис. дітей з інвалідністю.
  Надання реабілітаційних послуг в рамках державної бюджетної програми «Реабілітація дітей з інвалідністю» передбачено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 р. № 309.
   До переліку реабілітаційних установ, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики включено 98 реабілітаційних закладів. Реабілітаційну установу, у якій дитина проходитиме реабілітацію, обирає один із батьків чи законний представник дитини з інвалідністю. З переліком реабілітаційних установ можна ознайомитися на офіційних веб-сайтах Міністерства соціальної політики України https://www.msp.gov.ua/content/reabilitaciya-ditey-z-invalidnistyu-vnaslidok-dityachogo-cerebralnogo-paralichu.html , Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю https://www.ispf.gov.ua/diyalnist/reabilitaciya-ditej.
   Послуги з реабілітації надаються безкоштовно в межах граничної вартості реабілітаційних заходів для однієї дитини, та визначаються за ступенем обмеження життєдіяльності і не можуть перевищувати:
  для дітей з І та ІІ ступенем обмеження – 16 тис. гривень;
   для дітей з ІІІ ступенем обмеження – 25 тис. гривень.
   На 2022 рік для Полтавської області за вказаною програмою затверджені видатки в сумі 4,6 млн. грн., для надання реабілітаційних послуг орієнтовно 250 дітям з інвалідністю.
   Комплексна реабілітація дітей з інвалідністю в державних реабілітаційних установах, що відносяться до сфери управління Міністерства соціальної політики України, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2021 р. № 80 (з 01 березня 2022 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 р. № 31).
  Послуги з комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю надаються наступними реабілітаційними установами:
  - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія» (м. Миколаїв);
  - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Пролісок» (м. Луцьк);
  - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь»» (м. Вінниця);
  - Державна реабілітаційна установа «Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю» (с. Лютіж, Київська область);
  - Державна реабілітаційна установа «Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Віра, надія, любов» (с. Банчени, Чернівецька область).
  Також, комплексну реабілітацію дітей з інвалідністю в області здійснюють п'ять центрів реабілітації системи соціального захисту населення. Такі центри розташовані у містах Кременчук, Полтава, Лубни, Миргород, Гадяч.
  Центри проводять заходи, направлені на корегування порушень розвитку дітей з інвалідністю, та/або дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику (навчання основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, проводять медичне спостереження).
  Для отримання дитиною реабілітаційних послуг одному з її батьків чи законному представнику необхідно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг (в містах обласного значення до управління соціального захисту населення) за місцем реєстрації або фактичним місцем проживання дитини та подати заяву та копії таких документів:
  - паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу одного з батьків дитини, супроводжуючої особи або її законного представника;
  - свідоцтва про народження дитини або паспорт громадянина України, що посвідчує особу дитини;
  - індивідуальної програми реабілітації, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
  - виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
  - документа, який підтверджує статус дитини-сироти/дитини, позбавленої батьківського піклування (для дитини-сироти/дитини, позбавленої батьківського піклування);
  - одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків дитини, одного з її батьків (законного представника), супроводжуючої особи.


  Директор Департаменту соціального захисту населення
  Полтавської облдержадміністрації
  Людмила КОРНІЄНКО


 
Внутрішньо переміщені особи можуть звернутися за продовженням або припиненням соціальної допомоги через портал «Дія».

   Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (зі змінами), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
  Призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк передбачає звернення уповноваженого представника сім'ї із відповідною заявою. Заяви про призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відповідної територіальної громади, посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх утворення), управліннями соціального захисту населення (в містах обласного значення).
   Відтепер продовжити отримання грошових виплат за відсутності змін, що впливають на їх призначення, або припинити такі виплати можна подавши електронну заяву через портал «Дія». Для отримання послуг потрібно повідомити в заяві на порталі «Дія» про відсутність змін або потребу у припиненні виплат, підписати заяву електронним підписом та надіслати.
   З алгоритмом дій, щодо звернення за продовженням або припиненням соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам, як у паперовому вигляді під час особистого звернення так і в електронномувигляді через портал «Дія», можливо ознайомитись за посиланням: https://www.msp.gov.ua/news/21382.html.


 
До уваги одержувачів житлової субсидії!
Про які обставини необхідно обов'язково
повідомляти орган соцзахисту населення


   Сім'ям, які отримують житлову субсидію, обов'язково необхідно протягом 30 календарних днів повідомляти територіальні управління соціального захисту населення про виникнення обставин, які впливають на право отримання субсидії, зокрема, якщо будь-хто із складу домогосподарства або членів їх сімей:
   - має у власності транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше п'яти років або більше ніж однин транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа);
   - здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:
   купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів, інших фінансових інструментів, буд.матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних);
   платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно, транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування);
   внески до статутного капіталу товариства, підприємства, організації;
   благодійну діяльність (у вигляді сплати коштів);
   надання фінансової допомоги, позики;
   операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів;
   - має у власності більш ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок), крім житла, яке належить на правах спільної сумісної або часткової власності, розташованого в сільській місцевості, розташованого на тимчасово окупованій території, на лінії зіткнення або непридатного для проживання;
   - має на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 100 тис. гривень.
   Також громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати управління соціального захисту населення щодо:
   зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств;
   зміни у складі сім'ї члена домогосподарства, зміни соціального статусу членів домогосподарства;
   настання умов, за яких втрачається право на отримання субсидії на понаднормову площу житла непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі (працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів).
   Звертаємо увагу, у разі з'ясування органом соцзахисту населення про виникнення вищевказаних обставин, зокрема в результаті проведеної верифікації, про що одержувачем субсидії не буде повідомлено в місячний термін з моменту їх виникнення, надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено.
   При цьому житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.
  

 
Житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг за січень 2022 року профінансовано в повному обсязі

   З метою своєчасного нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг органами соціального захисту населення області вжито всіх необхідних заходів.
   Житлові субсидії за січень 2022 року розраховано 138,4 тис. сімей, пільги на оплату житлово-комунальних послуг – 55,6 тис. пільговиків.
   3 лютого 2022 року в область надійшли кошти з державного бюджету для проведення виплати пільг та субсидій на загальну суму 282,3 млн грн.
   4-7 лютого 2022 року кошти будуть перераховані на вкладні рахунки одержувачів у банківських установах.
   Одержувачам пільг та субсидій, які отримують відповідну виплату через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта», виплата буде проведена з 7 по 25 лютого згідно графіків доставки.
   Пільги у грошовій безготівковій формі будуть перераховані надавачам послуг через АТ «Ощадбанк» до 18 лютого. Про стан розрахунків за житлово-комунальні послуги АТ «Ощадбанк» направить пільговикам СМС повідомлення.
  

 
Дієва співпраця з громадськими організаціями – відчутний результат для воїнів-інтернаціоналістів

Пріоритетом в діяльності Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації є співпраця з обласними громадськими організаціями ветеранів війни, сімей загиблих та інших пільгових категорій населення.
  Напередодні Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав відбулася робоча зустріч директора Департаменту Людмили Корнієнко, заступника директора Департаменту Світлани Матуйзо з представниками громадських організацій воїнів-інтернаціоналістів Олександром Раськом, головою Полтавської обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), та Іваном Петренком, головою Консультативної ради у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України при Полтавській обласній державній адміністрації.
  В ході робочої зустрічі директором Департаменту Людмилою Корнієнко поінформовано присутніх щодо реалізації державних та обласної програм соціальної підтримки ветеранів війни-учасників бойових дій в та сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій на території інших держав.
  Основна увага була приділена Комплексній програмі соціального захисту населення Полтавської області.
  Згідно Програми з 28 січня 2022 року розпочалась виплата разової грошової допомоги членам сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій на території інших держав у розмірі по 3000 грн. На сьогоднішній день відповідний статус в області мають 289 осіб.
  Заплановано на поточний рік проведення санаторно-курортного оздоровлення осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, що дасть можливість з урахуванням виконання державної програми забезпечити 100% оздоровлення вказаної категорії осіб, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення.
  Підтримана пропозиція Департаменту щодо розширення дії Програми вже з поточного року в напрямку санаторно-курортного лікування членів сімей померлих учасників бойових дій на території інших держав.
  У ході зустрічі також обговорено найбільш проблемні питання, що стосуються виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на виконання рішень суду, з метою підготовки пропозицій щодо врегулювання вказаного питання на державному рівні.
  Також було розглянуто питання щодо виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення учасникам бойових дій на території інших держав.
  Так, з 2015 року органами соціального захисту населення області компенсація для придбання житла виплачена 21 особі з інвалідністю І-ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав на суму 17,1 млн грн.
  Значне збільшення фінансування у 2022 році державної програми на виплату зазначеної компенсації дасть можливість значно скоротити чергу на квартирний облік вказаної пільгової категорії осіб.
  Органами соціального захисту населення області і надалі буде продовжена тісна дієва співпраця як на обласному, так і на місцевому рівні з громадськими організаціями, що дає реальну можливість своєчасно і, головне, відчутно для ветеранів війни вирішувати найбільш проблемні питання.
  З метою адресного інформування членів сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій на території інших держав Департаментом розроблено та вручено відповідні пам'ятки.  Директор Департаменту соціального захисту населення
  Полтавської облдержадміністрації
  Людмила КОРНІЄНКО