Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Державна допомога для осіб, які не мають права на пенсію: хто має право та як отримати


   Відповідно до Закону України ,,Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” право на отримання пенсійних виплат за віком та по інвалідності визначається з урахуванням набутого особами страхового стажу.
   Альтернативою пенсійним виплатам для осіб, які з будь-яких причин не мають необхідного страхового стажу, є призначення державної соціальної допомоги відповідно до Закону України ,,Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”.
   На сьогодні в Полтавській області таку допомогу отримують 7,5 тисяч осіб.
    Яким критеріям має відповідати особа для призначення допомоги?
    досягли 65 річного віку і не мають права на пенсію відповідно до законодавства (жінки 1960 року народження і старші після досягнення ними, зокрема, віку: 63 роки 6 місяців. - які народилися з 01.10.1958 по 31.03.1959; 64 роки - які народилися з 01.04.1959 по 30.09.1959; 64 роки 6 місяців. - які народилися з 01.10.1959 по 31.03.1960);
    особа визнана особою з інвалідністю та не одержує пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, передбачені Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”.
    одночасно є малозабезпеченою особою (крім осіб з інвалідністю І групи). Тобто середньомісячний сукупний дохід яких за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожиткового мінімум для осіб які втратили працездатність (2361 грн). Середньомісячний сукупний дохід визначається з урахуванням доходів членів сім’ї особи яка звертається за призначенням допомоги.
   Особам з інвалідністю І групи допомога призначається незалежно від розміру отриманого доходу.
    Що необхідно для призначення допомоги?
   Подати уповноваженій посадовій особі територіальної громади або ЦНАП, в містах обласного значення –до територіального управління соціального захисту населення відповідну заяву та декларацію про доходи та майновий стан осіб для призначення соціальної допомоги. При собі мати паспорт, трудову книжку та довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.
    Важливо пам’ятати?
   Допомога призначається з дня звернення. При цьому у разі звернення за допомогою не пізніше 3-х місяців з дня досягнення особами встановленого віку або встановлення групи інвалідності, допомога призначається відповідно з дня досягнення особами відповідного віку або встановлення МСЕК інвалідності особі.
    Який розмір допомоги?
   Допомога виплачується у розмірі не менше прожиткового мінімуму для осіб що втратили працездатність (у 2024 році - 2361 грн).
   Особам, які не мають права на пенсію допомога призначається і виплачується довічно, особам з інвалідністю – на строк встановлення групи інвалідності.
  

 
В ДСЗН провели консультаційну нараду з інтернатними закладами


   Підтримка уразливих категорій в першу чергу асоціюється з системою соціального захисту населення, адже саме особи з інвалідністю, люди похилого віку потребують додаткової уваги з боку держави та не можуть залишитись наодинці в безпорадному стані.
   На сьогодні в області функціонують 14 будинків інтернатів системи соціального захисту населення, які забезпечують надання соціальних послуг для майже 2 тисяч підопічних осіб.
   Враховуючи важливість неухильного виконання норм чинного законодавства щодо організації надання соціальних послуг, 22 лютого відбулась онлайн консультаційна нарада з представниками інтернатних закладів на предмет процедур формування та ведення особових справ підопічних.
   Представники Департаменту закцентували увагу, що окрім уповноважених контролюючих органів з питань соціального захисту, за ініціативи Директора Департаменту Людмили Корнієнко в поточному періоді буде посилено здійснення перевірок діяльності інтернатних закладів та проведення кущових консультацій з метою недопущення порушень та помилок в питанні надання соціальних послуг.
   Зокрема, під час наради було підкреслено на важливості ведення особових справ відповідно до типових положень, затверджених постановами Кабінету Міністрів України ( від 14.12.2016 №957 та 987, від 02.09.2020 №772).
   Уповноваженим працівникам закладів, при веденні особових справ варто звернути а наступні ключові вимоги, зокрема: щодо наявності повного переліку документів, передбачених нормативно-правовими актами; забезпечення вчасного визначення ступеня індивідуальних потреб підопічних в соціальних послугах та перегляду індивідуальних планів надання соціальних послуг.
   За результатами наради, інтернатним закладам надано доручення здійснити перевірки особових справ свої підопічних.
   В поточному місця вже здійснено візити представників Департаменту до 4 інтернатних закладів області, в рамках яких надано відповідні консультації та роз’яснення.
  

 
#Соціальна_послуга натуральної допомоги. Черговий інформаційний дайджест Департаменту соцзахисту ОВА


   Департамент соціального захисту населення продовжує інформаційну компанію з популяризації соціальних послуг. Попередньо на офіційній сторінці Facebook вже розміщено базову інформацію щодо системи соціальних послуг області, а також опублікувано дайджести щодо отримання послуг соціального таксі та догляду вдома.
   Поряд з ними, не менш затребуваною є послуга натуральної допомоги, яка включає в себе перукарські послуги, прання білизни та одягу, ремонт одягу та взуття, рубання дров, косіння трави, надання продуктів харчування, предметів і засобів особистої гігієни, санітарно-гігієнічних засобів та засобів догляду, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, обробіток присадибної ділянки.
   В області близько 40 % громадян похилого віку мешкають у сільській місцевості, де отримання базових побутових послуг ускладнено географічним розташуванням та інфраструктурною доступність.
   Протягом 2023 року послугою натуральної допомоги охоплено 48 тис. осіб.
   Для наближення соціальних послуг до уразливих категорій населення, які за станом здоров’я або через похилий вік не в змозі самостійно відвідувати необхідних їм спеціалістів, при 38 територіальних центрах соціального обслуговування, центрах надання соціальних послуг функціонують мультидисциплінарні команди, до складу яких залучені, зокрема перукар, швея, машиніст із прання білизни, робітник із комплексного обслуговування.
   У минулому році фахівцями мультидисциплінарних команд надано соціальну послугу 8 тис. осіб.
   Крім того, з метою наближення побутових послуг до населення у 17 територіальних громадах (Білицька, Глобинська, Гребінківська, Кобеляцька, Козельщинська, Кременчуцька, Котелевська, Оболонська, Оржицька, Пирятинська, Решетилівська, Шишацька, Семенівська, Терешківська, Хорольська, Чорнухинська, Щербанівська) функціонують 29 віддалених робочих місць працівників територіальних центрів, в яких працюють перукарі, швеї, машиністи з прання білизни, робітники з комплексного обслуговування, якими надано послуги понад 5 тис. осіб.
   У 2023 році віддалене робоче місце перукаря Центру надання соціальних послуг Терешківської сільської ради створено у с. Копили Полтавського району.
   Для отримання послуги заявник або уповноважена особа повинна звернутись до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення територіальної громади, ЦНАП або безпосередньо до територіальних центрів соціального обслуговування та центрів надання соціальних послуг.

 
Багатодітним жінкам області присвоєно почесне звання України ,,Мати-героїня”. Президент України підписав відповідний Указ.


   Виховати дитину – праця всього життя, а бути багатодітною мамою – подвиг та колосальна відповідальність.
   Почесне звання ,,Мати-героїня”, яке є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною, присвоюється жінкам, які народили та виховали до 8-річного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі усиновлених, та вклали вагомий особистий внесок у їх виховання, створили сприятливі умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей 37 мешканкам Полтавської області, відповідно до Указу Президента України від 29 січня 2024 року № 33/2024, присвоєно почесне звання «Мати-героїня».
   Згідно чинного законодавства, жінкам удостоєним почесного звання України „Мати-героїня” передбачена одноразова винагорода у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. У 2024 році сума такої винагороди складає 30280 грн.
   Наразі органами соціального захисту вже сформована та направлена заявка до Міністерства соціальної політики України на суму 1,12 млн. грн для проведення виплати винагороди .
   Після надходження коштів з державного бюджету виплата винагороди буде проведена шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем або через відділення "Укрпошти" за місцем проживання одержувача.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
«Пакунок малюка»: термін грошової компенсації продовжено до 31 грудня 2024 року


   Кожна сім’я, в якій народилася дитина, має право на отримання від держави одноразової допомоги у вигляді «пакунка малюка» (бебі-бокса).
   Це одноразова натуральна допомога від держави родинам з новонародженими дітьми для їх підтримки та забезпечення належного догляду за немовлям. Бебі-бокс видається в пологовому відділенні.
   Це набір найнеобхідніших речей, які знадобляться для догляду за немовлям з перших днів його народження: підгузки, пелюшки, ковдри, дитячий одяг для новонароджених різного розміру, матрац, рушник, засоби гігієни, іграшки тощо.
   Водночас, за бажанням батьки мають можливість отримати одноразову натуральну допомогу - грошову компенсацію вартості бебі-бокса.
   У минулому році грошову компенсацію вартості «пакунку малюка» у розмірі 6816 грн отримали 4643 сім’ї області.
   13 лютого 2024 року набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України № 136 від 9 лютого 2024 року, якою продовжено термін можливість отримати компенсацію вартості «пакунку малюка» до 31 грудня 2024 року.
   З січня 2024 року розмір такої компенсації становить 7689 грн.
   Компенсація призначається у разі відмови від отримання бебі-боксу та зверненням за її призначенням не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини. Грошова компенсація є одноразовою виплатою на кожну живонароджену дитину, яка надається виключно для придбання дитячих товарів - засобів догляду за дітьми та дитячих засобів гігієни, дитячого одягу та взуття; дитячого харчування; дитячого посуду; іграшок; текстилю для дітей; дитячих ходунків, колясок, ванночок для купання дитини.
   Виплата грошової компенсації проводиться у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий в АТ КБ “ПриватБанк”.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю зможуть отримувати додаткові виплати від Всесвітньої продовольчої програми ООН


   Від самого початку повномасштабної війни міжнародні гуманітарні організації активно підтримують Україну та її громадян.
   Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2024 № 110 Міністерством соціальної політики України спільного із Всесвітньою продовольчою програмою Організації Об’єднаних Націй (ВПП ООН) розпочато реалізацію проєкту стосовно додаткових заходів із соціальної підтримки осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю.
   Право на додаткову грошову допомогу матимуть особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю, які:
   отримують соціальну допомогу від держави у розмірі менш ніж 3 250 грн;
   не отримують міжнародної цільової грошової підтримки від інших міжнародних організацій протягом періоду надання допомоги;
   не отримують виплати для ВПО (за винятком тих, хто мешкає на територіях активних або можливих бойових дій).
   Грошова допомога міжнародних партнерів буде доплатою до державної соціальної допомоги. Її сума дорівнюватиме різниці між 3 250 грн і виплатами, які отримує людина. Тобто, якщо особа з інвалідністю з дитинства отримує допомогу від держави у мінімальному розмірі 2 361 грн, таким особам ВПП ООН виплатить додатково ще 889 грн. При цьому мінімальний розмір додаткової грошової допомоги становить не менше ніж 100 грн на місяць.
   Виплата додаткової грошової допомоги проводитиметься ВПП ООН з лютого 2024 року щомісяця протягом трьох місяців на підставі відомостей, що містяться в інформаційних базах “Інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики України”. Тому, слід зауважити, що жодних додаткових дій отримувачу допомоги вчиняти не потрібно.
   Допомога нараховуватиметься на банківські рахунки або ж доставлятиметься Укрпоштою ( у спосіб отримання допомоги), без звернень громадян.
   Розмір отриманої додаткової грошової допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для призначення всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до Податкового кодексу України.
   Програма фінансується Німеччиною, Європейським Союзом та Швецією, з додатковими внесками інших донорів.
   Згідно проведеного моніторингу право на отримання додаткової грошової допомоги від ВПП ООН в області матимуть право понад 10 тис. осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю.

 
Понад мільйон гривень з обласного бюджету спрямовано на підтримку членів сімей загиблих учасників бойових дій та території інших держав.


   Заходами Комплексної програми соціального захисту населення передбачено підтримку за 47 різними напрямками для 12 пільгових категорій населення, серед яких в першочергова увага приділяється сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни.
   До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав, який відзначається 15 лютого, розпочата виплата разової адресної допомоги у розмірі 4 тисячі гривень для 296 членів сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій на території інших держав. Загальний обсяг допомоги з обласного бюджету – 1,18 млн.грн.
   Виплата забезпечено протягом поточного тижня шляхом зарахування коштів на поточний рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку та через виплатні об’єкти АТ "Укрпошта" за місцем проживання.
   Завдяки системній роботі органів соціального захисту населення всі необхідні нарахування проведено на основі наявних баз даних без необхідності додаткового звернення отримувачів.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Компенсація постраждалим від вибухонебезпечних предметів


   З початку збройної агресії російської федерації проти України, в різних регіонах нашої держави від артилерійських, авіаційних та ракетних обстрілів страждають мирні жителі українських міст і сіл. Багато українців за цей період постраждали й від вибухів мін та гранат.
   Яка державна допомога та соціальні гарантії передбачені для постраждалих осіб?
   Законом України “Про протимінну діяльність в Україні” передбачено, що постраждалі особи мають право на одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю, та на щорічну допомогу на оздоровлення.
  
   Хто має право на таку допомогу?
   На одноразову компенсацію та щорічну допомогу на оздоровлення мають право особи, яким встановлена інвалідність, що пов’язана з ушкодженнями, спричиненими вибухонебезпечними предметами на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я (для дітей віком до 18 років) чи на підставі висновку медико-соціальної експертної комісії (для осіб віком від 18 років).
   Призначення одноразової компенсації та щорічної допомоги проводяться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення відповідно до особистого звернення постраждалої особи або її законного представника.
   Слід звернути увагу, що одноразова компенсація призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 60 календарних місяців після встановлення зв’язку інвалідності з ушкодженнями, спричиненими вибухонебезпечними предметами, а щорічна допомога – за умови подання звернення до 15 жовтня поточного року.
  
   Який розмір допомоги?
   У 2024 році одноразова компенсація встановлена відповідно до встановленого розміру прожиткового мінімуму в наступних розмірах:
   - для особи з інвалідністю І групи та для дитини з інвалідністю підгрупи А до 18 років – 11805,0 грн.;
   - для особи з інвалідністю ІІ групи та для дитини з інвалідністю до 18 років – 9444,0 грн.;
   - для особи з інвалідністю ІІІ групи – 7083,0 грн.
   Щорічна допомога на оздоровлення нараховується і виплачується постраждалій особі в таких розмірах:
   - особам з інвалідністю I або II групи, дітям з інвалідністю – 944,0 грн.;
   - особам з інвалідністю III групи – 826,0 грн.
   Якщо постраждала особа має право на допомогу на оздоровлення за декількома законодавчими актами, виплата проводиться за одним з них, за вибором особи.
   Допомога на оздоровлення виплачується, якщо у поточному році постраждала особа не скористалася пільговою санаторно-курортною путівкою.
   Куди звертатись за отриманням допомоги?
   Для подачі заяви з відповідними документами з метою виплати одноразової компенсації та щорічної допомоги необхідно звернутися за зареєстрованим або фактичним місцем проживання до структурних підрозділів/уповноважених осіб з питань соцзахисту територіальних громад або ЦНАП, в містах обласного значення – до управлінь соцзахисту.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.


   Сімейним кодексом України визначено обов’язок батьків утримувати дитину до повноліття, в даному випадку факт реєстрації офіційного шлюбу чи перебування в громадянському шлюбі не має значення
   Сплата аліментів є одним із способів виконання батьками обов'язку по утриманню дитини.
   У разі коли один із батьків дитини ухиляється від сплати аліментів, місце проживання чи перебування його невідомо, або не має можливості утримувати дитину, на державному рівні передбачено виплату державної допомоги на утримання дітей тимчасової допомоги взамін аліментів.
   Допомога призначається до досягнення дитиною 18 років, розмір її визначається з урахуванням доходів сім’ї, в якій виховується дитина.
   На сьогодні розмір такої тимчасової допомоги розраховується як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
   При цьому її гарантований мінімальний розмір встановлюється на рівні не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
   На який розмір допомоги може розраховувати отримувач?
   У 2024 році максимальний розмір тимчасової допомоги становить:
   для дітей віком до 6 років – 2563 грн,
   від 6 до 18 років – 3196 грн;
   мінімальний розмір: для дітей віком до 6 років – 1281,5 грн,
   від 6 до 18 років – 1598 грн на місяць.
   На сьогодні в області 649 сімей отримують на дітей вказану допомогу, у поточному році на її виплату з державного бюджету спрямованого 3,7 млн. грн. Середній розмір щомісячної допомоги становить 2850 грн на одну дитину.
  
   Які документи потрібно подати для призначення допомоги?
   Для призначення тимчасової допомоги подається заява, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, копія свідоцтва про народження дитини.
  
   В залежності від підставі додатково надаються:
   заява у довільній формі, що містить відомості, які дають змогу ідентифікувати одного з батьків (платника аліментів), а також відомості про єдиний унікальний номер судової справи або дату ухвалення судового рішення;
   копія рішення суду (виконавчого листа) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину (у разі відсутності відомостей про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину в Єдиному державному реєстрі судових рішень);
   довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
   повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
  
   На який період призначається допомога?
   Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.
  
   Куди звертатись за призначенням допомоги?
   Документи на призначення тимчасової допомоги можливо подати за місцем проживання до територіального управління соцзахисту (в містах обласного значення). уповноваженій особі територіальної громади, ЦНАП
   Слід зауважити, що у разі виникнення можливості стягнення аліментів з одного з батьків, виплата допомоги припиняється, а кошти виплаченої тимчасової допомоги підлягають поверненню до державному бюджету.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Проведені нарахування та фінансування державних соціальних допомог за лютий 2024 року


   Забезпечення вчасного нарахування та виплати державних соціальних допомог перебуває на постійному контролі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації.
   Понад 69,8 тисяч мешканців області отримують виплату державних соціальних допомог у лютому 2024 року на загальну суму 180,4 млн грн.
   Щомісячно в області проводяться нарахування та виплата 17 видів допомог, з яких отримують:
   - допомогу при народженні дитини - 21,2 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства - 18,8 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю - 7,1 тис осіб;
   - державну соціальну допомогу на догляд - 6,8 тис.осіб;
   - допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сімʼях - 5 тис. осіб;
   - державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімʼям - 5,3 тис. осіб.
  
   Виплата державних соціальних допомог здійсненна у спосіб, зазначений одержувачами у заяві, а саме:
   - 5-7 лютого 2024 року – на карткові рахунки через банківські установи (для 97% одержувачів);
   - з 5 по 25 лютого 2024 року - за місцем проживання через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта» згідно графіку доставки.

 
Інформаційна кампанія Департаменту соцзахисту #Соціальні послуги. Організація надання в області соціальної послуги догляду вдома


   Департамент соціального захисту населення продовжує популяризувати соціальні послуги в рамках запровадженої інформаційної кампанії і черговий дайджест присвячений одній із найпоширеніших соціальних послуг – догляду вдома.
   Вона є затребуваною серед мешканців нашої області, які в силу стану здоров’я або віку не здатні до самообслуговування та потребують сторонньої допомоги безпосередньо за місцем проживання.
   На обслуговуванні перебувають 17 тис. одиноких, одиноко проживаючих осіб похилого віку, осіб з інвалідністю. Додатково виявлено та взято на обслуговування за місцем проживання 2,9 тис. осіб.
   Надання вказаної соціальної послуги забезпечується у всіх територіальних громадах області 18 територіальних центрів соціального обслуговування та 38 центрів надання соціальних послуг.
   Наразі понад 1,8 тисяча соціальних робітників забезпечують доставку продуктів харчування, медикаментів та інших товарів додому до громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, допомагають їм оплачувати рахунки, готувати їжу, здійснювати заходи особистої гігієни, прибирати тощо.
   Про те що передбачено послугою догляду вдома Ви знайдете в інфографіці.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
#Соціальні_послуги: що це та як їх отримати? Департаментом соцзахисту розпочато інформаційну кампанію


   Кожен з нас опинявся в ситуації, коли звертався за підтримкою чи допомогою до своїх близьких чи друзів, але часом такої підтримки недостатньо.
   Якщо людина опинилась у скрутній ситуації, пов’язаною з її фізичним чи ментальним здоров’ям, скрутним фінансовим становищем чи безробіттям та іншу вона може звернутись за професійною підтримкою – соціальними послугами.
   На сьогодні розвиток соціальних послуг є один із найважливіших пріоритетів соціальної сфери, який набув особливого розголосу з прийняттям відповідного Закону України у 2019 році.
   На сьогодні отримувачами соціальних послуг в області є майже 98 тис. осіб, в тому числі 5,5 тис. ВПО. Взяття на обслуговування забезпечено одноденний термін.
   Департаментом соціального захисту населення розпочато цикл інформаційних статей щодо популяризації цього напрямку соціальної політики та широкого інформування суспільства щодо того, що таке соціальні послуги; який їх зміст; хто, де та як може їх отримати.
   В якості вступного матеріалу нагадуємо, що соціальні послуги – це комплекс заходів спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, їх подолання або мінімізацію їх негативних наслідків. Особі/сім’ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг.
   На всіх етапах з людиною будуть працювати фахівці з соціальної роботи/соціальні працівники, які відіграють ключову роль у наданні соціальної послуги.
  
   Залежно від кінцевої цілі соціальні послуги поділяються на:
   1. соціальну профілактику – запобігти виникненню складних життєвих обставин та/або потраплянню особи/сім’ї в такі обставини;
   2. соціальну підтримку – допомогти особі/сім’ї подолати складні життєві обставини;
   3. соціальне обслуговування – мінімізувати для особи/сім’ї негативні наслідки складних життєвих обставин, підтримувати та допомагати особі/сім’ї.
   Законом визначено, що кожна соціальна послуга має свій державний стандарт, який затверджується наказом Міністерства соціальної політики.
   На сьогодні існує 37 видів соціальних послуг з яких 26 мають затверджені державні стандарти.
  
   Хто має право на отримання соціальних послуг
   Особи/сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах та/або мають найвищий ризик потрапляння у складні життєві обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров’я та розвиток особи, функціонування сім’ї, які особа/сім’я не може подолати самостійно.
   Хто може надавати соціальні послуги
   - установи/заклади надання соціальних послуг (стаціонарні, реабілітаційні, тимчасового перебування) та інші заклади/установи соціальної підтримки (обслуговування);
   - недержавні підприємства, установи, організації, громадські об’єднання, благодійні, релігійні організації;
   - фізичні особи-підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності;
   - волонтери, залучені до надання соціальних послуг відповідно до закону.
  
   Ключовим показником в даному питанні, який в тому числі мінімізує ризик недобросовісного надання послуг населенню, є включення надавача соціальних послуг до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.
   Цю інформацію можна перевірити через даш борд Міністерства соцполітики https://www.ioc.gov.ua/analyticsRNCP/"
  
   Наразі в Полтавській області для забезпечення надання повного спектру соціальних послуг, відповідно до потреб населення в області функціонує мережа установ та закладів соціального обслуговування, а саме 14 будинків-інтернатів, 18 територіальних центрів соціального обслуговування, 38 центрів надання соціальних послуг та 11 центрів соціальних служб.
   Надавачі соціальних послуг області розміщені на інтерактивні карті http://surl.li/qceuc , яка наразі працює в бета-режимі та буде доповнено додатковими даними. Проведений аналіз діяльності надавачів соціальних послуг виокремлює наступні найбільш затребувані соціальні послуги: догляд вдома, натуральна допомога, соціальний супровід, стаціонарний догляд, соціальна адаптація, транспортні послуги, консультування та інші.
   Інформацію про найбільш поширені види послуг, їх зміст та де їх отримати Ви знайдете в наступних статтях в межах інформаційної кампанії.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Соціальні гарантії багатодітним сім’ям


   На Полтавщині понад 9,2 тисячі сімей мають статус багатодітних. На які соціальні гарантії можуть розраховувати ці сім’ї ?
   Сім’я – найбільша цінність кожного цивілізованого суспільства і не лише тому, що є найкращим середовищем для зростання та розвитку нового покоління, а й тому що уособлює в собі одвічні цінності та моральні засади соціуму.
   В умовах воєнного стану сім’ї з дітьми потребують додаткової підтримки та уваги, а багатодітні сім’ї - особливо.
   Наразі в Полтавській області понад 9,2 тисячі сімей мають статус багатодітної. Тобто це родини, в яких подружжя перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей до 18 років, і в тому числі повнолітніх дітей, які продовжують навчатися за денною формою до 23 річного віку.
   Статус багатодітної сім’ї також має один з батьків, який самостійно виховує трьох і більше дітей.
   Документами, що підтверджують статус багатодітної сім’ї є посвідчення батьків. Дітям з багатодітних сімей окремою видаються посвідчення з шести років.
   Посвідчення дітям з багатодітних сімей видаються з шести років.
   З метою покращення матеріального стану багатодітних сімей, створення належних умов для виховання дітей державою передбачено виплату щомісячної допомоги на третю і кожну наступну дитину.
   На сьогодні розмір такої щомісячної допомоги ставить 2100 грн, яка виплачується до досягнення дитиною 6 років.
   Допомога надається незалежно від отримання сім’єю інших видів допомог. Таку допомогу в області отримує 5 тис. багатодітних сімей.
   Поряд з цим, сім’ям, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім’ї, може бути призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям.
   Розмір допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
   У 2024 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму становить:
   для працездатних осіб -1665,40 грн;
   для дітей до 6 років - 3588,20 грн,
   від 6 до 18 років - 4474,40 грн,
   від 18 до 23 років (за умови навчання за денною формою) - 4239 грн;
   для осіб, які втратили працездатність, осіб з інвалідністю –2361 грн.
   В січні поточного року допомогу малозабезпеченим сім’ям отримали 1,1 тисяча багатодітних сімей, середній розмір якої становить 13,7 тис. грн на місяць.
   Відповідно до Закону України ,,Про охорону дитинства” багатодітним сім'ям передбачена 50% знижка плати за житлово-комунальні послуги, в межах встановлених соціальних норм, а також 50% знижка вартості твердого палива та скрапленого газу. Такі пільги надаються за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід багатодітної сім’ї на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4240 грн).
   Крім того, в рамках Комплексної програми соціального захисту населення, за рахунок коштів обласного бюджету дітям з багатодітних сімей надається встановлена державою пільга з проїзду, шляхом відшкодування 100% вартості придбаних квитків на проїзд на обласних та міжобласних автобусних маршрутах.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО