Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Обласний центр соціальних служб продовжує підвищувати кваліфікацію надавачів соцпослуг області

Підтримка та допомога є ключовими характеристиками сфери соціального захисту, адже і робота з населенням, і соціальні послуги в першу чергу спрямовані на подолання складних життєвих обставин, які можуть спіткати особу чи родину.
   До таких обставин в першу чергу належать випадки та наслідки домашнього та гендерно зумовленого насильства в родині, які зазвичай постраждала особа не в змозі подолати без сторонньої допомоги.
   Днями для представників надавачів соціальних послуг територіальних громад області відбувся навчальний семінар щодо надання соціальної підтримки та допомоги особам, які постраждали від домашнього та/або насильства за ознакою статі.
   Захід проведено фахівцями Полтавського обласного центру соціальних служб на базі Навчально-тренінгового центру соціальної роботи, створеного за сприяння ПРООН (UNDP) за фінансової підтримки ЄС в межах проєкту EU4Recovery та Уряду Швеції. У якості експертів до тренінгу долучились представники БО «Світло надії» та Центру допомоги врятованим у м.Полтаві.
   В межах навчання учасники опрацювали основні засади та понятійну базу щодо домашнього насильства, його форм, чинників складних життєвих обставин як провокують його прояви, а також оновили знання щодо повноважень суб’єктів взаємодії у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
   Під час практичних завдань учасники опрацювали імплементацію Державного стандарту соціальної послуги кризового та екстреного втручання, а також алгоритми перенаправлення та інструментарій по роботі з постраждалими особами.
   Участь у навчанні взяли 38 представників надавачів соціальних послуг 27 територіальних громад.
  
  

 
Представники громад пройшли тренінг від ОБСЄ по роботі з постраждалим населенням

Працівники соціальної сфери є представниками однієї з найбільш гнучких професій, яка потребує постійного підвищення кваліфікації, адаптації навичок та знань під нові виклики. Звісно, це не новина для всіх галузей, які працюють з людьми, але саме соціальна сфера є першим буфером по роботі з постраждалим населенням та уразливими категоріями громадян, які потребують особливої уваги та підтримки.
   Тому долучення до фахових навчальних програм, особливо за участі експертів з міжнародним досвідом, є чудовою можливістю не лише оновити знання в фаховій царині, а й перезавантажись, уникнути професійної диформації та вигорання.
   Днями в Києві від Мінсоцполітики та ОБСЄ для України відбувся триденний тренінг для фахівців територіальних громад метою якого було розширення навичок психологічної та соціальної допомоги постраждалим особам під час війни та у період післявоєнного відновлення.
   Участь у заходів взяли 22 представника надавачів соціальних послуг територіальних громад: центрів надання соціальних послуг та центрів соціальних служб.
   В рамках навчання учасники актуалізували наявні у фахівців знання щодо особливостей надання соціальної та психологічної допомоги під час війни та у період післявоєнного відновлення: опрацювали питання надання підтримки у контексті особливостей впливу кризи та травматичних подій, пов'язаних з війною, на здатність отримувати та надавати послуги; сформували навички надання першої психологічної допомоги, кризового консультування та перенаправлення клієнтів для отримання спеціалізованої допомоги; ознайомились з інструментами, що сприятимуть формуванню резильєнтності у спеціалістів та отримувачів послуг.
   В межах практичних завдань, учасники разом з експертами опанувати рівні соціально-психологічної допомоги, особливості роботи фахівців допоміжних професій на кожному рівні, а також виконали огляд вузькоспеціалізованих послуг для населення, зокрема: робота з втратою, групи підтримки, групи особистого досвіду, реабілітаційні програми.
   По завершенню учасники отримали Сертифікати.
   Захід проведено за підтримки ОБСЄ для України у рамках проекту «Розбудова спроможностей національних партнерів у наданні соціальної підтримки та психологічної допомоги постраждалим людям під час війни та у період повоєнного відновлення»
  

 
“Дитина не одна” - запроваджено допомогу на дітей, які залишились без батьківського піклування

З початку повномасштабної війни щороку близько 4 тис. дітей залишаються без батьківського піклування.
   Міністерство соціальної політики України працює над тим, щоби діти виховувалися у родинах, а не в інтернатах чи інших закладах, і тому запроваджуємо новий вид соціальної допомоги для сімей, які тимчасово влаштовують до себе дитину.
  
   Допомога «Дитина не одна» призначається на дітей, які залишились без батьківського піклування, але ще не набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу. Процес присвоєння дитині такого соціального статусу зазвичай займає до 6 місяців - ось на цей період і призначатиметься допомога.
  
   Розмір виплати становить:
   ☛ для дітей до 6 років – 6 407, 5 грн
   ☛ для дітей від 6 до 18 років – 7 990 грн
   ☛ для дітей до 6 років з інвалідністю – 8 970, 5 грн
   ☛ для дітей від 6 до 18 років з інвалідністю – 11 186 грн
  
   Звернутися із заявою про призначення такої допомоги на 6 місяців до органів соцзахисту населення, ЦНАП або виконавчих органів територіальних громад може:
   ☛ людина, до якої тимчасово влаштовано дитину, якщо родина постійно проживає в Україні.
   ☛ представник прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу, в якому тимчасово перебуває дитина.
  
   Надання допомоги може бути продовжено, якщо період тимчасового влаштування дитини в сім'ї рідних чи близьких теж продовжено.
   детальніше на нашому сайті за посиланням https://www.msp.gov.ua/news/23610.html

 
Послуга денного догляду для дітей з інвалідністю: успішний досвід Пирятинської громади

Денний догляд – це соціальна послуга, в якій є гостра потреба сімей дітей з інвалідністю, але водночас потребує і значних зусиль та уваги від самої громади.
   Відтак за підтримки Дитячого Фонду ООН (UNICEF) у відділенні денного перебування Пирятинського центру надання соціальних послуг з травня минулого запрацювала послуга денного догляду для дітей з інвалідністю.
   Соціальна послуга денного догляду дітей з інвалідністю передбачає комплекс заходів, спрямованих на створення умов для забезпечення життєдіяльності отримувача соціальної послуги, що передбачають: соціальну реабілітацію; соціально-трудову адаптацію та організацію дозвілля; участь отримувачів соціальної послуги та членів їхніх сімей, їхніх родичів у вирішенні конкретних соціальних проблем; догляд; навчання батьків отримувача соціальної послуги або осіб, що їх замінюють, які проводяться протягом робочого дня надавача соціальної послуги, але не менше ніж протягом 4 годин на день, без надання місця проживання.
   Для цього, за експертної підтримки проєкту UNICEF СПІЛЬНО були підготовлені зніми в Положення про центр, штатний розпис, а також проведені навчальні заходи для надавачів послуги або тих, хто працює з дітьми і в подальшому зможе перенаправляти їх для отримання послуги. Ремонт приміщення здійснено за підтримки проєкту Асоціації міст України
   Послугу можуть отримати діти з інвалідністю від 3 до 18 років у будні дні від 1 до 4 годин. Для сімей, що виховують дитину з інвалідністю, ця послуга є дуже помічною, адже вони можуть залишити дитину під наглядом спеціаліста і кілька годин зайнятися важливими справами або ж просто відпочити.
   Наразі йде облаштування приміщення та пошук персоналу, тому поки що надання послуги денного догляду має певні обмеження.
  
   “Цю послугу ми надаємо на базі колишнього дитячого садка. Це приміщення нам виділили нещодавно. У нашому розпорядженні 3 великі кімнати. Одна ігрова, інша буде підлаштована під їдальню. Після отримання обладнання в рамках проєкту, ми зможемо тут працювати з дітьми з інвалідністю та вчити їх готувати їжу. Наразі у нас залучений один працівник. Ми маємо 20 особових справ на дітей, що охоплені цією послугою, але вдень можемо поки що прийняти максимум 4 дитини. Бо для одного спеціаліста це велике навантаження. У планах розширити цю послугу, залучити фахівця з соціальної роботи та інших спеціалістів. У майбутньому, діти будуть тут залишатися і на більше ніж 4 години. Працюємо над розбудовою цієї послуги відповідно до державного стандарту,” — розповідає Тамара Захарченко, директорка ЦНСП.
   Щоп’ятниці на базі приміщення, де надається послуга денного догляду, фахівці працюють з батьками дітей з інвалідністю. Проводять майстер-класи, тренінги для батьків. Зокрема туди доєднується спільнота батьків дітей з інвалідністю “Велика родина”, яка була сформована на Дитячій точці СПІЛЬНО.
   Також Пирятинський ЦНСП надає наступні соціальні послуги: догляд вдома; догляд стаціонарний; соціальна адаптація; натуральна допомога; транспортні послуги; соціальна реабілітація; соціальний супровід; паліативний догляд; консультування; представництво інтересів; екстрене (кризове) втручання; соціальна профілактика; посередництво; денний догляд.
   Центр розташований за адресою: м. Пирятин вул. Соборна, 19.
   Контактний телефон: (05358) 3-26-54
   Е-mail: ter_cenpiryatin@ukr.net
  
   ⠀ Довідково: Проєкт #CПІЛЬНОСоціальніПослуги впроваджується UNICEF Ukraine та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW). В Консорціум входять: Українська мережа за права дитини, Partnership for Every Child / Кожній дитині, СОС Дитячі Містечка Україна, ГО "Соціальна Синергія", Громадська організація "Дніпровська ліга соціальних працівників", Громадська організація «Всеукраїнська організація "Клас"»
  

 
"Муніципальна няня" - компенсація за послугу з догляду за дитиною до трирічного віку


  Вже понад шість років в Україні діє соціальна програма "муніципальна няня", в рамках якої держава відшкодовує батькам (опікунам) витрати на оплату послуг няні по догляду за дітьми до трьох років .
   Послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» надається для підтримки батьків, опікунів дітей, які потребують додаткового догляду (це діти з інвалідністю та тяжкохворі діти, яким не встановлено інвалідність).
   Окрім того, компенсація надається, якщо один із батьків чи опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи.
   Хто може надавати послугу?
   Послугу „муніципальна няняˮ може надавати будь-яка фізична особа – підприємець, яка має право на здійснення відповідних видів економічної діяльності (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) або юридична особа, що надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10)., за винятком державних і комунальних закладів дошкільної освіти.
   Який розмір компенсації?
   Компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується в розмірі, який визначається з розрахунку 100 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року (у 2024 році - 42,60 грн), за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць.
   При цьому розмір компенсації не може перевищувати фактичну вартість послуги “муніципальна няня”, сплачену заявником.
   Максимальний розмір компенсації у 2024 р. становить 7029 грн на місяць.
  
   Алгоритм призначення компенсації
   Для отримання компенсації, передусім батькам необхідно укласти письмовий договір з ,,муніципальною нянею” про здійснення догляду за дитиною до трьох років.
   Для призначення компенсації подаються:
   - заява про надання компенсації;
   - заява про перерахування коштів для компенсації послуги “муніципальна няня” із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного заявником;
   - копія договору, укладеного між заявником та муніципальною нянею;
   - документи, що підтверджують витрати на оплату послуги “муніципальна няня”, сплаченої заявником (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція).
   До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини; паспорта заявника; документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; рішення про встановлення опіки на дитиною (у разі звернення опікуном).
   В залежності від підстав призначення компенсації додатково надаються:
   - медичний висновок лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю);
   - довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги (для тяжкохворих дітей, яким не встановлено інвалідність);
   - довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для батьків, які є особами з інвалідністю І чи ІІ групи).
   Куди звертатись для отриманням компенсації?
   Заяви з необхідним пакетом документів приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, центру надання адміністративних послуг, в містах обласного значення – управліннями соціального захисту населення.
   Компенсація послуги “муніципальна няня” призначається з місяця подання заяви про призначення послуги “муніципальна няня”, але не раніше дати укладення договору з муніципальною нянею.
   Щоб отримати компенсацію, батькам або опікунам необхідно надати до 5 числа місяця, що настає за місяцем, в якому надано послугу підтвердження оплати послуг няні.
   Виплати проводяться щомісяця на банківський рахунок, зазначений заявником.
   Компенсація послуги муніципальна няня не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.   


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
В області відбувся дводенний воркшоп-тренінг від ПРООН з розвитку соціальних послуг


   Затребуваність надання соціальних послуг, особливо в період воєнного стану, постійно зростає, адже за рахунок функціонування злагодженої та ефективної системи соціальних сервісів є можливість мінімізувати вплив та наслідки складних життєвих обставин для людини та родини.
   З минулого року Полтавщина долучилась до низки пілотних та експериментальних проєктів щодо розвитку соціальних послуг, зокрема щодо надання окремим категоріям громадян, ініційованих як Мінсоцполітики, так і міжнародними партнерами.
   Відтак, Полтавська область увійшла до переліку 6 областей (разом з Миколаївською, Сумською, Харківською, Чернівецькою, Чернігівською), в яких реалізується проєкт ПРООН «Удосконалення системи соціальної роботи та надання соціальних послуг в 6 цільових областях шляхом проведення аналізу стану організації та надання соціальних послуг у територіальних громадах, ідентифікації надавачів та визначення потреб задля цифровізації процесів».
   В рамках проєкту залученими експертами та членами робочої групи при облвійськадміністрації проведено низку аналітичних, тренінгових заходів спрямованих на вдосконалення організації надання соціальних послуг в громадах, підвищення їх доступності та якості.
   Зокрема, 20-21 березня відбувся воркшоп за участі експертів Програми ООН з відновлення та розбудови миру та ГО «Ліга соціальних працівників України» на тему: «Управління та адміністрування системи надання соціальних послуг на регіональному рівні та на рівні територіальних громад».
   Участь у заходів взяли для члени обласної робочої групи, представники територіальних громад, органів соціального захисту населення та надавачів соціальних послуг тергромад.
   Протягом двох днів тренінгу та практичної роботи учасники опрацювали аналітичні дані щодо програмних та стратегічних документів області, експрес SWOТ-аналізу за результатами кабінетного аналізу та соціологічного дослідження, законодавчі засади розробки та виконання місцевих цільових програм, ефективні інструменти партисипації та використання комунікативних технологій в популяризації соціальних послуг серед населення та отримання зворотного зв’язку щодо їх якості та доступності.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Підготовчі заходи зі створення Коаліції 1325 Полтавщина набирають обертів!


   14 березня в облвійськадміністрації оголосили про формування фокус-активу громадських благодійних організацій та фондів, які готові до активної участі в майбутній Коаліції 1325 Полтавщина.
   Перші NGO вже висловили свою зацікавленість та заповнили анкету учасника робочої групи,яка доступна за посиланням https://forms.gle/5mAaWu5oEFyZ664GA Тож, якщо Ви представник міжнародної, громадської чи благодійної організації та маєте зацікавленість у активній співпраці в межах майбутньої Коаліції 1325 Полтавщина – покваптесь, адже реєстрація доступна до 27 березня 2024.
   Далі будуть проведені польові робочі зустрічі по відпрацюванню нормативних документів і безпосередня роботи.
  
   Для тих, хто прогавив і трошки не в темі – пояснюємо, про що мова.
   Резолюція Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” є однією з найбільш важливих резолюцій РБ ООН у сфері політики безпеки.
   Цей документ наголошує на важливій ролі жінок у запобіганні і врегулюванні конфліктів та в розбудові миру, а також закликає держави-члени забезпечити більш активну участь жінок на всіх рівнях прийняття рішень в національних, регіональних і міжнародних інститутах, у механізмах запобігання, управління та вирішення конфліктів.
  Резолюція стала інституційною рамкою для інтеграції жінок до безпекового сектору.
   Формування Коаліції 1325 на регіональному рівні дозволяє консолідувати зусилля представників експертного середовища від влади, громадського сектору, правоохоронних структур, медіа та науковців в питання подолання гендерних розривів, протидії насильству, надання психосоціальної підтримки та інших сервісів.
   Чим це важливо для представників NGO? В першу чергу від участі в Коаліції виграють маленькі або новостворені організації, адже окрім менторства від іменитих партнерів, вони матимуть можливість напрацювати собі грантову історію і залучити додаткові ресурси для реалізації завдань Резолюції та посилення своєї проєктної діяльності.
   Тож чекаємо на Вас разом із Вашими ідеями, силами та бажанням співпрацювати.


  Департамент соціального захисту населення ОВА
Коаліція 1325 Полтавщина

  


 
Окремі умови призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим родинам ВПО або сім'ям, які повернулись до України


   Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям призначається родинам, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.
   Які є виключення?
   Відповідно до норм діючого законодавства допомога малозабезпеченим сім’ям не призначалась, якщо в родині є працездатні особи, які не працюють, не навчаються, не служать, не перебувають на обліку в центрі зайнятості більше ніж 3 місяці або за них не сплачувався ЄСВ протягом 3-х місяців у періоді за який враховуються доходи. Фактично це унеможливлювало призначення такої допомоги ІПО, які внаслідок переміщення втратили роботу, а також родинам, які повертаються в Україну після тривалого перебування за кордоном.
   З 1 березня 2024 року для таких родин рішенням Уряду (постанова КМУ від 26.01.2024 №94) передбачені окремі умови призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям.
   Згідно внесених змін, на період воєнного стану допомога призначається одноразово на 6 місячний термін, якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка:
   - є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не працює або не сплатила (за неї не сплачено) ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи та/або
   - повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, не працює або не сплатила (за неї не сплачено) ЄСВ, за умови звернення за призначенням допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.
  
   Слід звернути увагу, що такі особи повинні на момент подання заяви за призначенням допомоги бути зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, або протягом 2-х місяців з дня призначення допомоги здійснити заходи, що сприяють своїй зайнятості, шляхом працевлаштування/реєстрації як фізичної особи - підприємця/подання заяви для отримання допомоги на здобуття економічної самостійності/мікрогранту/гранту на створення або на розвиток власного бізнесу/ваучера на навчання, або зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні, або як такі, що шукають роботу.
   Якщо особа не здійснила заходи, що сприяють своїй зайнятості, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення двомісячного строку.
   Слід звернути увагу, що вимоги щодо сприяння зайнятості застосовуються лише до інших працездатних осіб із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги), зокрема, якщо сім’я проживає на території територіальної громади, де у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, відсутні місця або навчання проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково).
   Оскільки розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям залежить від отриманих сім’єю доходів на період воєнного стану для вказаної категорії осіб також визначені окремі особливості врахування доходів при розрахунку допомоги, зокрема:
   за кожний місяць включаються фактично отримані особами доходи;
   до сукупного доходу враховується допомога на проживання ВПО;
   не включаються інші види соціальних допомог, якщо на дату звернення за призначенням допомоги малозабезпеченим сім’ям їх виплату припинено.
   Якщо після призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям відбулося припинення/призначення інших видів допомог, розмір допомоги малозабезпеченим сім'ям автоматично перераховується з урахуванням таких змін з місяця, що настає за місяцем, в якому вони відбулися, без необхідності додаткового звернення.

 
В області розпочато активну роботу над створенням «Коаліції 1325 Полтавщина»


   Коаліції 1325 є ефективною формою співпраці влади та громадських організацій шляхом утворення неформалізованого об’єднання, до складу якого входять представники і представниці громадських організацій, влади, сектору безпеки та оборони, медіа, а також людей на рівні регіону.
   Головна мета: упровадження у регіоні Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека», якою визнано що збройна агресія і кризи по-різному впливають на жінок і дівчат та чоловіків. Так жінки є більш вразливими до проявів фізичне, психологічне, сексуальне й економічне насильство переслідує жінок – і загострюється в часи криз.
   Водночас Радбез відзначив, що коли до врегулювання конфліктів і відбудови мирного життя залучати більше жінок, то мир настає раніше, а постконфліктне і післявоєнне суспільство швидше долає депресію, стає уважнішим до гуманітарних питань (освіта, екологія, права людини, охорона здоров’я і соціальний захист).
   З метою реалізації завдань Резолюції 1325, відпрацювання практичних заходів та реалізації майбутні грантових проектів та ініціатив, в області ведеться робота над утворенням «Коаліції 1325 Полтавщина», до якої увійдуть ініціативні громадські об’єднання та представники влади.
   Днями в Департаменті соціального захисту ОВА відбулась експертна робоча зустріч щодо відпрацювання подальших кроків до утворення Коаліції, а саме:
   - формування фокус-активу громадських організацій та фізичних осіб, які здійснюють заходи спрямовані на посилення гендерної рівності, протидії домашньому та гендернозумовленому насильству, психологічній підтримці постраждалого населення, гуманітарній допомозі, адвокатській та просвітницькій діяльності тощо;
   - відпрацювання положень меморандуму та регламенту взаємодії майбутній;
   - формування пропозицій та доповнень до Обласного план заходів щодо виконання в області Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" на період до 2025 року та інше.
  
   Тож, якщо Ви представник міжнародної, громадської чи благодійної організації та маєте зацікавленість у активній співпраці в межах майбутньої Коаліції 1325 Полтавщина запрошуємо заповнити анкету учасника робочої групи https://forms.gle/5mAaWu5oEFyZ664GA
   Та підписатись на новостворену сторінку Коаліції в мережі Facebook https://www.facebook.com/1325poltavaregion/

 
Послуга «Соціальна адаптація»: черговий інформаційний дайджест Департаменту соцзахисту ОВА

Продовжуємо нашу інформаційну компанію з популяризації соціальних послуг і на черзі 5-й інформаційний дайджест присвячений комплексній соціальній послузі.
   Життя не стоїть на місці, і щоб «завтра» було краще та хоча б не гірше ніж «сьогодні», людина повинна постійно змінюватись та пристосовуватись до нових умов. Особливо це актуально в період воєнного стану.
   Отже, Соціальна адаптація – це комплекс заходів, які покликані допомогти отримувачу послуги пристосуватися до умов соціального середовища.
   Соціальна послуга надається після комплексного визначення індивідуальних потреб отримувача соціальної послуги, складання індивідуального плану та укладення договору про надання соціальної послуги.
   Послуга включає в себе допомогу в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних проблем, шляхів їх вирішення, надання психологічної допомоги, навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь, соціальної компетенції, участь в організації та діяльності груп самодопомоги, в клубах за інтересами, клубах активного довголіття.
   Однією із популярних та затребуваних форм надання послуги соціальної адаптації є «Університети третього віку», які на сьогодні в області функціонують при 29 територіальних центрах соціального обслуговування, центрах надання соціальних послуг тергромад.
   Метою створення Університету третього віку є адаптація покоління людей старшого віку до сучасного суспільного життя, підтримка фізичного та інтелектуального здоров’я, сприяння зайнятості та об’єднанню, розширення світогляду, підвищення якості життя людей сталого віку; організація такої діяльності, що створює умови для спілкування, самореалізації та активної участі в житті.
   «Університет третього віку» - це адаптована соціально-педагогічна послуга, що має на меті реалізацію принципу «Навчання протягом усього життя». Навчання в університетах третього віку безкоштовне та проводиться на основі власної активності слухачів і постійного діалогу з викладачем.
   Основними методами, що використовуються при навчанні є групова робота та проведення дискусій, які допомагають літнім людям не тільки поновити свої знання, але й знаходити нові види занять.
   В 2023 році до навчання залучено 2,9 тис. слухачів, які пройшли навчання з основ комп’ютерної грамотності, здорового способу життя, літературно-мистецькі здібностей та інше.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Відбулась координаційна зустріч обласного сабкластеру з питань гендернозумовленого насильства


   Насильство – ганебне явище, якому не місце в цивілізованому суспільстві, але на жаль, враховуючи воєнні реалії сьогодення: кардинальна зміна звичного способу життя, соціальна напруга та низка факторів впливають негативних за стан справ в багатьох сім’ях, незалежно від рівня їх фінансових достатків та побутових умов.
   Тому протидія насильству, а також забезпечення підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі є одним із пріоритетів державної соціальної політики.
   Успішним кейсом реалізації завдань цієї галузі соціальної політики є взаємодія та співпраця державного сектору з громадськими організаціями та міжнародними фондами, що забезпечує експертність у вирішенні завдань, дозволяє більш ефективно поглибитись у кожний конкретний випадок, а також надати територіальним громадам підтримку у забезпеченні реалізації своїх завдань щодо ГЗН.
   Днями представники Департаменту соціального захисту на запрошення Регіональної координаторка з протидії ГЗН у Полтавській та Харківській областях Фонд ООН у галузі народонаселення UNFPA Маргарити Трипольської взяли участь у координаційна зустріч обласного сабкластеру з питань гендернозумовленого насильства
   В рамках заходу учасники обговорити up-date діяльності організацій-партнерів саб-кластеру, потреби громад області щодо підтримки спеціалізованих служб для осіб, постраждалих від домашнього та гендерно-зумовленого насильства, оновлення Картки допомоги і перенаправлення (електронна версія https://drive.google.com/file/d/1UgjInZOfo9V4kmsGs3bw7vp3djYetmSk/view?usp=sharing ), нові проекти партнерів, які реалізуються в області.
   Участь у нараді взяли представники Фонду ООН у галузі народонаселення UNFPA, Дитячого Фонду ООН (UNICEF) , Благодійної організації «ADRA Ukraine», БО «Світло Надії», БФ «Посмішка ЮА, Гендерний Центр Полтавської Політехніки, УАППО, МБФ «АІСМ Україна», Центр Допомоги Врятованим, ГО «Бюро гендерних стратегій та бюджетування», БО БФ «Фонд розвитку громад «Ініціатива», ГО «Освічена Ініціатива».

 
Мобільна платформа «WhiteRibbonUA» для захисту жінок та дітей від домашнього насильства


   Щороку в Україні від насильства страждає близько 1,1 мільйона осіб, з яких 90% тих, хто звертається щодо таких випадків – жінки. Лише кожна третя постраждала - звертається по допомогу. Часто жінки не звертають уваги на «дрібниці», такі як контроль телефону, перевірка особистих повідомлень чи обмеження кола спілкування.
  
   З метою надання підтримки жінкам, що стали постраждалими від домашнього або гендерно зумовленого насильства, чи знаходяться у зоні ризику, Міністерство внутрішніх справ та Національна поліція України спільно з UNFPA Фондом ООН у галузі народонаселення розробили мобільний додаток який доступний для завантаження з сайту ініціативи https://whiteribbonukraine.org/zavantazhyty-dodatok
  
   Мобільна платформу «WhiteRibbonUA» для захисту жінок та дітей від домашнього насильства. Проект є сучасним інструментом для особистої безпеки, що надає необхідні ресурси для допомоги та можливість повідомляти про надзвичайні ситуації відповідним органам, якщо жертві загрожує небезпека.
  
   Цей застосунок буде корисним тим, хто у пошуку допомоги: без дзвінка, історії пошуку в браузері, необхідності спілкування з оператором правоохоронних органів. Зокрема, він полегшить отримання допомоги для тієї категорії осіб, які мають порушення слуху або зазнають контролю особистого життя.

 
Путівник для громад зі зміни соціальних норм для запобігання домашньому насильству


   Статистика невтішна — щороку в Україні від фізичного та сексуального насильства страждають 1,1 млн жінок. Саме тому ми вкотре наголошуємо, як важливо запобігати будь-якому прояву насильства!
  
   За фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні в межах проєкту «EMBRACE: Посилення національних і регіональних механізмів побудови адаптивної, підзвітної та економічно ефективної системи протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству», який здійснюється Фондом ООН в галузі народонаселення (UNFPA) підготовлено Путівник для громад зі зміни соціальних норм для запобігання домашньому насильству (електронна версія доступна за лінком )
  
   Путівник є «настільною книгою» для активістів(-ок) і всіх небайдужих. Він покликаний структурувати наявні знання та допомогти зрозуміти подальший план дій у розробці та впровадженні власної програми зі зміни соціальних норм у своїй громаді протягом найближчих 4–5 років. Надані в гайді приклади окреслюють, які саме ідеї можуть бути втілені командою проєкту на місцях.
   У посібнику ви:
   дізнаєтеся про те, як соціальні норми формують наше сприйняття взаємин і впливають на домашнє насильство;
   вивчите можливості залучення своєї громади для спільної роботи над змінами;
   отримаєте практичні поради та інструменти для активної участі у процесі зміни соціальних норм.

 
Реабілітація дітей з інвалідністю в рамках державної програми


   Діти з інвалідністю потребують здійснення реабілітаційних заходів для всебічного розвитку, засвоєння ними знань, умінь, навичок, формування та розвитку фізичних, розумових, соціальних та інших здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.
   Здійснення реабілітаційних заходів допоможе дитині в житті мати друзів, сім’ю, роботу, самостійно обирати місце для проживання, відпочинку. Такий комплексний підхід створює умови для якісного життя як у вузькому родинному колі, так і в суспільстві в цілому.
   В області продовжуються заходи з реалізації бюджетної програми «Соціальний захист осіб з інвалідністю», відповідно до якої здійснюється відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей з інвалідністю (постанова КМУ від 27.03.2019 № 309).
   На дитячу реабілітацію з державного бюджету Полтавській області у 2024 році виділено 8,3 млн. грн., що дасть змогу надати послуги 420 дітям з інвалідністю. В попередньому році реабілітаційні послуги отримали 269 дітей на суму 5,4 млн. грн.
   Послуги з реабілітації надаються безплатно в межах граничної вартості реабілітаційних заходів для однієї дитини, та визначаються за ступенем обмеження життєдіяльності і не можуть перевищувати:
   • для дітей з І та ІІ ступенем обмеження – 16 тис. гривень;
   • для дітей з ІІІ ступенем обмеження – 25 тис. гривень.
   Реабілітаційну установу, у якій дитина проходитиме реабілітацію, обирає один із батьків чи законний представник дитини з інвалідністю. З їх переліком можна ознайомитися на офіційних веб-сайтах Міністерства соціальної політики України та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю
   Для забезпечення дитини реабілітаційними послугами один із батьків дитини чи її законний представник разом із заявою подає до уповноважених осіб з питань соціального захисту населення виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, центрів надання адміністративних послуг (із пред’явленням оригіналів) копії таких документів:
   • паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу одного з батьків дитини, супроводжуючої особи або її законного представника;
   • свідоцтва про народження дитини або паспорта громадянина України, що посвідчує особу дитини;
   • індивідуальної програми реабілітації, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
   • виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою № 027/о, затвердженою МОЗ;
   • документа, який підтверджує статус дитини-сироти / дитини, позбавленої батьківського піклування (для дитини-сироти / дитини, позбавленої батьківського піклування);
   • документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків дитини, одного з її батьків (законного представника), супроводжуючої особи.
   Реєстрація заяв, а також визначення черговості надання реабілітаційних послуг проводиться в порядку надходження заяв.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Проведені нарахування та фінансування державних соціальних допомог за березень 2024 року


   Забезпечення вчасного нарахування та виплати державних соціальних допомог перебуває на постійному контролі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації.
  
   Понад 80 тисяч мешканців області отримують виплату державних соціальних допомог у березні 2024 року на загальну суму 186,1 млн грн.
  
   Щомісячно в області проводяться нарахування та виплата 17 видів допомог, з яких отримують:
   - допомогу при народженні дитини - 21,2 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства - 18,8 тис.осіб;
   - компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - 9,1 тис. осіб
   - державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю - 7,1 тис осіб;
   - державну соціальну допомогу на догляд - 6,8 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімʼям - 6,2 тис. осіб;
   - допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сімʼях - 5 тис. осіб.
  
   Виплата державних соціальних допомог здійсненна у спосіб, зазначений одержувачами у заяві, а саме:
   - 6-7 березня 2024 року – на карткові рахунки через банківські установи (для 87% одержувачів);
   - з 7 по 25 березня 2024 року - за місцем проживання через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта» згідно графіку доставки.