Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2017 році

   Органами соціального захисту населення проводиться робота для забезпечення виплати разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
   В 2017 році Уряд ухвалив рішення збільшити розміри разової грошової допомоги усім ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, що виплачується до 5 травня. У середньому розміри допомоги збільшені до 26 % порівняно з минулим роком. Зокрема, учасники бойових дій отримають допомогу на 280 грн. вищу, ніж у 2016 році.
   Так, на засіданні Уряду України 05 квітня 2017 року ухвалено рішення про збільшення разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» для виплати у поточному році. Допомога до 5 травня надаватиметься у таких розмірах:
   1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
   - інвалідам I групи –3500 гривень;
   - інвалідам II групи – 3100 гривень;
   - інвалідам III групи – 2700 гривень;
   2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1200 гривень;
   3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 3500 гривень;
   4) членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 600 гривень;
   5) учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 500 гривень.
   Цього року грошову допомогу всього отримають близько 55 тис. ветеранів війни, які проживають на території Полтавської області.
   Виплата грошової допомоги буде проведена кожному ветерану до 5 травня поточного року відділеннями поштового зв'язку за місцем проживання одержувачів або через установи уповноважених банків.
   Органами праці та соціального захисту населення спільно з установами, в яких ветерани перебувають на обліку, сформовані списки ветеранів війни у розрізі відповідних категорій, тому звертатися до управлінь праці та соціального захисту населення та подавати будь-які документи не потрібно.

 
ПРО ВИПЛАТУ КОМПЕНСАЦІЇ РОБОТОДАВЦЯМ В МЕЖАХ СЕРЕДНЬОГО ЗАРОБІТКУ ПРАЦІВНИКІВ, ПРИЗВАНИХ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ НА ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД(ЗА 2014-2015 РОКИ)

   З метою врегулювання виплати компенсації за 2014-2015 роки підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським кооперативам незалежно від форм підпорядкування і форми власності та фізичним особам-підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу, на особливий період, постановою від 12.04.2017 № 254 Кабінетом Міністрів України внесено зміни до постанови від 04.03.2015 № 105.
   Згідно з прийнятим Урядом рішенням, роботодавці, які не отримали у 2015 році у повному обсязі дану компенсацію з державного бюджету, зможуть отримати її за рахунок коштів держбюджету на 2017 рік за бюджетною програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським кооперативам незалежно від форм підпорядкування і форми власності та фізичним особам-підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу, на особливий період, за 2014-2015 роки».
    Дія постанови поширюється на громадян України, які починаючи з:
   - 18 березня 2014 р. були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
   - 8 лютого 2015 р. були прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану;
   - 11 червня 2015 р. були призвані на строкову військову службу, а також призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом;
   - 6 грудня 2015 р. були призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, в тому числі на працівників, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період і які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом і працювали на час призову у фермерських господарствах, сільськогосподарських виробничих кооперативах незалежно від підпорядкування і форми власності та у фізичних осіб - підприємців.
   Для отримання компенсації роботодавці протягом трьох місяців з дня набрання чинності зазначеної постанови (до 14.07.2017) подають до управлінь соціального захисту населення звіти про фактичні витрати в межах середнього заробітку працівників, які проходять військову службу, погоджені районним (міським) військовим комісаріатом або військовою частиною, що здійснювали призов працівників на військову службу, за формою згідно з додатком 1 Порядку виплати компенсації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 105 (зі змінами).
   З 01.01.2016 року компенсація роботодавцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу на особливий період, з Державного бюджету не передбачена у зв'язку зі змінами, внесеними до статті 119 Кодексу законів про працю України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911.
   У разі виникнення питань звертатися до управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів або Департаменту за телефонами 63-28-72 та 63-28-60.

 
Щодо нового в отриманні житлових субсидій з травня 2017 року

   З 1 травня 2017 року, на підставі внесених 26 квітня 2017 року Урядом змін у постанову № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в Україні діятиме оновлена програма житлових субсидій.
   На основі змін, у травні органи соціального захисту населення проведуть перепризначення субсидій на наступний рік та розрахують її розміри на літній період, а з жовтня – на новий опалювальний сезон.
   Повторно подавати документи на оформлення допомоги необхідно буде лише тим, хто орендує житло та у кого відбулися зміни у складі сім'ї. Для решти одержувачів субсидій перерахунок проведуть автоматично, без повторного звернення.

ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ СОЦІАЛЬНА НОРМА ДЛЯ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ

   Для пенсіонерів, інвалідів, інших людей, які не працюють з об'єктивних причин, Уряд збільшує соціальну норму, за якою надається житлова субсидія.
   Якщо в помешканні проживає одна-дві непрацездатні людини, соціальна норма, за якою їм рахуватиметься розмір допомоги, збільшується з 48,87 кв. м. до 75 кв. м.

ЗМІНИ В ОПАЛЮВАЛЬНИЙ ПЕРІОД

   Якщо раніше субсидія на опалювальний сезон призначалася з 1 жовтня до 30 квітня і перераховувалася відповідно до рішення органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади про дату початку та закінчення опалювального сезону, то у 2017-2018рр. для користувачів централізованого опалення залишається прив'язка до відповідних рішень органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади, а для тих, у кого індивідуальне опалення, субсидія нараховується з 16 жовтня до 15 квітня.

КОМУ ПОВТОРНО НЕОБХІДНО ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ НА ОФОРМЛЕННЯ СУБСИДІЇ?

   Заяву і Декларацію про доходи заново треба подавати сім'ям, які:
   - орендують помешкання;
   - мають зміни у складі сім'ї: хтось прописався чи виписався;
   - хочуть отримати субсидію на тверде паливо.

ПРО ЩО НЕОБХІДНО ПОВІДОМЛЯТИ УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ШЛЯХОМ ПОДАННЯ ВІДПОВІДНИХ ДОКУМЕНТІВ?

   Протягом місяця отримувачі субсидії повинні повідомити управління соціального захисту населення, шляхом подання відповідних документів, про наступні зміни:
   - складу зареєстрованих у житлі: хтось виписався чи прописався (у такому випадку подаються також нові заява і декларація);
   - соціального статусу членів сім'ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером;
   - про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень;
   - набору комунальних послуг: відмовилися від централізованого опалення і перейшли на індивідуальне чи навпаки.

 
За квітень житлові субсидії будуть перераховані з урахуванням кількості днів опалювального сезону

   Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (зі змінами) розміри субсидій перераховуються з урахуванням дати початку та закінчення опалювального сезону.
   Рішення про завершення опалювального сезону приймається місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
   У зв'язку з потеплінням в області було завершено опалювальний сезон на початку місяця (середня дата завершення опалювального сезону – 4-10 квітня). Однак, враховуючи значне зниження температури повітря в окремих районах та містах області прийнято рішення про відновлення опалювального сезону.
   Таким чином, розмір призначеної субсидії за квітень перераховано з урахуванням кількості днів опалювального сезону у місяці.
   Наприклад, по місту Полтаві опалювальний сезон завершено з 5 квітня, але враховуючи зниження температури поновлено з 19 по 25 квітня, - розмір субсидії буде розраховано з розрахунку 11 днів опалювального періоду.
   Повідомлення про розмір перерахованої субсидії за квітень 2017 року одержувачі субсидії отримають до 15 травня 2017 року.

 


   27 квітня 2017 року об 11 годині відбулась колегія Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації в ході якої обговорено питання щодо виконання державної програми соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та забезпечення додатковими соціальними гарантіями зазначеної категорії громадян за рахунок коштів місцевих бюджетів.
   В ході засідання колегії винесено рішення до виконання.

 


   27 квітня 2017 року директором Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА Л.В. Корнієнко проведено робочу зустріч з керівником асоціації «Затока казок» з курортного міста Сестрі Ліванте, що в Італійській провінції Лігурія та активом громадських чорнобильських організацій щодо питання організації оздоровлення дітей, які мають захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС.
   Асоціація «Затока казок» існує вже 22 роки та займається волонтерською діяльністю, а також координує зусилля італійських сімей, які готові приймати українських дітей на літній відпочинок. Весь цей час асоціація співпрацює з громадськими організаціями чорнобильців та опікується проблемами громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
   За 22 роки вдалось оздоровити понад 600 дітей і молодих людей, які мають захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС. Сам відпочинок дітей розбитий на кілька етапів. У вихідні дні вони проводять час із сім'єю, в якій проживають, ходять на прогулянки, відвідують екскурсії чи аквапарк. У робочі дні спільно із італійською малечею діти ходять до літнього табору. Відпочинок триває один місяць. З минулого літа на відпочинок до курортного міста Сестрі Леванте їздять не лише діти учасників та ліквідаторів аварії на ЧАЕС, а й діти загиблих бійців АТО. Нинішнього літа планується направити на відпочинок ще 20 дітей.  

 
В області вирішуються питання забезпечення додатковими соціальними гарантіями громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи за рахунок коштів обласного бюджету.

   З метою підвищення рівня соціального захисту пільгових категорій населення, за ініціативи Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, активного сприяння керівництва Полтавської обласної державної адміністрації та підтримки депутатів Полтавської обласної ради, затверджено обласну Комплексну програму соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки. Актуальний стан програми постійно підтримується шляхом внесення змін щодо впровадження нових напрямків, розширення категорій отримувачів та збільшення обсягів фінансування за діючими заходами.
   У 2017 році в рамках обласної програми на додаткові соціальні гарантії громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено спрямувати 5,7 млн. грн., що на 70% більше порівняно з минулим роком. Зокрема на 23,5 % збільшено обсяг видатків на пільгове медичне забезпечення, вдвічі підвищено розмір разової матеріальної допомоги кожній дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи та сім'ї у складі якої є дитина з інвалідністю, пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи.
   Запроваджені з поточного року на обласному рівні нові напрямки, спрямовані на вирішення актуальних питань соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які не врегульовано на державному рівні:
   виплата одноразової грошової допомоги при втраті годувальника дружині (чоловіку) померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 та 3 категорії, смерть якого пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі 7,0 тис. грн.;
   виплата одноразової грошової допомоги батькам померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 або 3 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 4,0 тис. грн. на сім'ю;
   виплата матеріальної допомоги в розмірі 5,0 тис. грн. для одночасного придбання санаторно-курортної путівки особою, яка супроводжуватиме на оздоровлення інваліда І групи з числа громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують сторонньої допомоги.

 
Про порядок забезпечення учасників антитерористичної операції та осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками у 2017 році

   З поточного року при забезпеченні осіб з інвалідністю та учасників антитерористичної операції санаторно-курортними путівками вперше передбачено вільний вибір санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань.
   Існуюча до цього часу система закупівлі санаторно-курортних послуг змінена на відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування (путівки) зазначеній категорії осіб шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (особа з інвалідністю/учасник АТО - управління - санаторій).
   При цьому Міністерством соціальної політики України визначена гранична вартість путівки для відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування, яка у 2017 році становить:
   - для інвалідів війни з числа постраждалих учасників антитерористичної операції, та інвалідів загального захворювання та з дитинства – 5250,00 грн. (без ПДВ);
   - для учасників бойових дій з числа постраждалих учасників антитерористичної операції – 6300,00 грн. (з ПДВ);
   - для інвалідів з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку – 18217,00 грн. (без ПДВ);
   - для громадян, які супроводжують інвалідів І групи (за винятком інвалідів з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 4691,00 грн.
   У разі, коли вартість санаторно - курортного лікування в обраному санаторно-курортному закладі перевищує граничний розмір вартості путівки, особою з інвалідністю чи учасником АТО здійснюється доплата цієї різниці за рахунок власних коштів.
   На сьогодні Мінсоцполітики розробляється перелік базових послуг, які мають надаватися санаторно-курортними закладами .
   Оздоровлення осіб з інвалідністю та учасників АТО у поточному році буде проведено відповідно до передбачених для області коштів в межах середньої вартості путівки з урахуванням черговості згідно дати постановки на облік. Так, на поточний рік області на вказані цілі передбачено 5,9 млн. грн., що дозволить провести оздоровлення на рівні, не нижчому, ніж у минулому році.
   Департаментом соціального захисту населення спільно з районними та міськими управліннями проведена вся необхідна підготовча робота. Зокрема, проведено інформування осіб з інвалідністю та учасників АТО про зміни в порядку забезпечення санаторно-курортною путівкою, проведено опитування щодо вибору санаторно-курортного закладу, в якому вони бажають оздоровитися, забезпечення поновлення медичних довідок
   Після визначення переліку базових послуг, які мають надаватися санаторно-курортними закладами, буде організовано направлення осіб з інвалідністю та учасників АТО до санаторно-курортних закладів, відповідно до їх потреби.

 
Актуально про субсидії

1. Користуюся субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово–комунальних послуг з жовтня 2016 року. Чи необхідно звертатися до управління соціального захисту населення за перерахунком субсидії в зв'язку зі зміною тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема на електроенергію та закінченням опалювального сезону?
   Ні. Звертатися не потрібно, перерахунок субсидії у межах установленого терміну її призначення у разі зміни цін і тарифів на послуги, на оплату яких призначено субсидію, здійснюється без звернення громадян. При цьому обов'язкова частка плати сім'ї за житлово-комунальні послуги залишається незмінною, змінюється лише розмір призначеної субсидії.
   За результатами проведених перерахунків територіальним управлінням соціального захисту населення направляється повідомлення про розмір призначеної субсидії.
   Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.
   Розмір субсидії розраховується окремо на неопалювальний (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).
   Тобто, термін отримання субсидії для всіх сімей по загальному правилу закінчується 30 квітня.
   У квітні органами соціального захисту населення з урахуванням встановленої рішенням органів місцевої влади дати закінчення опалювального періоду буде зроблено перерахунок розміру субсидії на послугу опалення.
   Наприклад: опалювальний сезон закінчено 5 квітня, перерахунок розміру субсидії на послугу опалення буде проведено з урахуванням дати закінчення опалювального сезону.

2. Субсидія призначена по квітень поточного року. Чи необхідно звертатися до управління соціального захисту населення для продовження отримання субсидії в неопалювальний сезон?
   З 1 травня управліннями соціального захисту населення самостійно буде здійснено розрахунок субсидії на наступні 12 місяців без додаткового звернення, для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
   Органами соціального захисту населення розпочато підготовчу роботу щодо проведення перепризначень субсидій на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
   Для цього органи соціального захисту населення направляють запити та отримують необхідну інформацію, для призначення житлової субсидії на наступний період без звернення громадян про:
   - склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб;
   - забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами;
   - доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
   - суми пенсійних виплат.
   Відповідно до норм діючого законодавства, після закінчення терміну дії субсидії для її продовження необхідно звернутися до управлінь соціального захисту населення наступним категоріям сімей:
   - сім'ям, яким призначена субсидія на підставі договору оренди чи найму житла;
   - сім'ям, яким у 2016 році була призначена субсидія на придбання твердого палива та скрапленого газу;
   - сім'ям, яким в опалювальний період 2016/2017 років субсидія була призначена у «0» розмірі.
   Іншим сім'ям для продовження терміну надання субсидії звертатися не потрібно.


 

   25 квітня 2017 року Департаментом соціального захисту населення Полтавської області проведено начальний вебінар в режимі прямої трансляції на тему:
   1.Про проведення перерахунку розміру субсидій у зв'язку з закінченням опалювального сезону та перепризначення з 01.05.2017 року житлових субсидій на наступний термін без звернення громадян.
   2.Організація санаторно-курортного оздоровлення осіб з інвалідністю та постраждалих учасників антитерористичної операції.

 
В області проводиться робота з забезпечення санаторно-курортним лікуванням громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за новим порядком оплати послуг.

   У поточному році оздоровчими послугами передбачено забезпечити 794 осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії та дітей, інвалідність яких пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, які потребують санаторно-курортного лікування і перебувають на обліку для отримання путівки.
   З лютого поточного року розпочалися перші заїзди до санаторно-курортних закладів і 16 громадян цієї категорії вже повернулися із санаторіїв, 18 осіб у даний час перебувають на оздоровленні.
   З поточного року організація санаторно-курортного лікування здійснюється відповідно до удосконаленого на державному рівні порядку оздоровлення, який суттєво підвищує адресність надання оздоровчих послуг та передбачає :
   - вільний вибір санаторного закладу;
   - укладання тристоронньої угоди між управлінням соціального захисту, санаторним закладом та громадянином;
   - компенсування санаторному закладу вартості лікування у розмірі визначеному для осіб 1 категорії 5250,0 грн., для дітей з інвалідністю у супроводі батьків - 10840,0 грн.,
   - за бажанням, здійснення доплати вартості путівки за рахунок власних коштів;
   - надання з 2018 року можливості отримання грошової компенсації, замість санаторно-курортної путівки, у розмірі середньої вартості путівки в Україні, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
   Новий порядок сприяє додатковим можливостям оздоровлення громадян в санаторно-курортних закладах місцевої оздоровчої бази: медичний центр ,,Нові Санжари", ,,Миргородкурорт", ,,Псьол".

 


   20.04.2017 року відбулося засідання ,,круглого столу" на тему: ,,Забезпечення додаткових соціальних гарантій громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи за рахунок коштів місцевих бюджетів" за участю представників Департаменту соціального захисту населення, Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації та активу громадських Чорнобильських організацій.
   В ході зустрічі обговорено актуальні питання соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема виконання державних програм соціального захисту, медичного забезпечення, надання додаткових соціальних гарантій за рахунок коштів обласного бюджету в рамках обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки та місцевих бюджетів різних рівнів.

 


   18 квітня 2017 року в облдержадміністрації за участі представників Головного управління Національної поліції у Полтавській області, облпрофради відбулося розширене засідання обласної робочої координаційної групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати.
   Про стан погашення зарплатних боргів проінформувала заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Новосад Л.Г.
   Станом на 01.04.2017 сума загальнообласного боргу склала 23,8 млн. грн., що на 3,4 млн. грн. (12,5%) менше порівняно з початком року. Кількість підприємств-боржників зменшилася на 8 і становила 28 підприємств Зменшення відбулося, в основному, за рахунок економічно активних підприємств - на 3,3 млн. грн. (33%).
   На початок квітня мають заборгованість 8 економічно активних підприємств на суму 6,9 млн. грн. За оперативними даними щотижневого моніторингу станом на 18.04.2017 статистична заборгованість на економічно активних підприємствах зменшилася на 902 тис. грн.
   Заборгованість 15 підприємств-банкрутів станом на 01.04.2017 склала 16,3 млн.грн. (68,7% загальнообласного боргу), що на 185 тис. грн. (1,1%) менше порівняно з початком поточного року. Зарплатні борги мають: 8 підприємств у процедурі ліквідації на суму 10,2 млн. грн. (62,2% від загального боргу підприємств-банкрутів), 5 підприємств у процедурі розпорядження майном на суму 5 млн. грн. (30,8%), 2 підприємства у процедурі санації на суму 1,1 млн. грн. (7%).
   На засіданні робочої групи розглядалися питання щодо стану погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах-банкрутах, про перспективи погашення зарплатних боргів та звершення ліквідаційних процедур у поточному році.
   Про заходи, які вживалися з боку органів юстиції для вирішення проблеми погашення зарплатних боргів детально поінформували начальник відділу з питань банкрутства та заступник начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області
   Ліквідатори ДП "ВО "Знамя", ТОВ "Миргородм'ясопром", ЗАТ "Мостобудівельне управління №8" доповіли про ситуацію на зазначених суб'єктах господарювання, шляхи та перспективи вирішення проблеми погашення зарплатних боргів.
   Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації проаналізовано ситуацію на підприємствах-боржниках у процедурі розпорядження майном: ДП ДАК "Хліб України" "Миргородський комбінат хлібопродуктів №1" та ДП "Жовтневий спиртовий завод".
   Про відкриття кримінальних проваджень щодо посадових осіб восьми підприємств-боржників із заробітної плати проінформував представник Головного управління Національної поліції у Полтавській області
   За результатами засідання Головному територіальному управлінню юстиції поставлене завдання посилити роботу щодо реалізації заходів контролю за арбітражними керуючими, що здійснюють повноваження на підприємствах, які проходять процедури банкрутства та на яких обліковується заборгованість із заробітної плати, та дієвість процесуальних заходів щодо виконання судових рішень зі стягнення зарплатних боргів працівникам підприємств області.

 
СПІЛЬНІ ЗУСИЛЛЯ НА БЛАГО ГРОМАДИ

   Відповідно до пункту 16 доручень виконуючого обов'язки голови обласної державної адміністрації О.Є.Пругла, даних на апаратній нараді від 27 березня 2017 року з питання «Про стан надання населенню області житлових субсидій в опалювальний період 2016/17 років та основні завдання у зв'язку з необхідністю проведення призначення житлових субсидій нанаступний період з 01.05.2017» рекомендовано головам об'єднаних територіальних громад виділити додаткові кошти на матеріально-технічне забезпечення управлінь соціального захисту населення райдержадміністрацій для забезпечення сталого процесу призначення населенню житлових субсидій на наступний період із 01.05.2017.
   За I квартал 2017 року додаткові кошти виділено п'ятьма об'єднаними територіальними громадами спільна сума яких склала 71,2тис.грн. для рай(міськ)управлінь соціального захисту населення з метою належного матеріально-технічного забезпечення: закупівлю паперу ксероксного, канцелярського приладдя, швидкозшивачів, витратних матеріалів для комп'ютерної техніки та оргтехніки, поштових конвертів, тощо.
   Системою соціального захисту населення Полтавської області висловлюється подяка за розуміння й підтримку :
   - Пирятинській міській об'єднаній територіальній громаді Пирятинського району (перераховано 35,0 тис. грн.);
   - Скороходівській об'єднаній територіальній громаді Чутівського району ( перераховано 14,4 тис. грн.);
   - Семенівській селищній об'єднаній територіальній громаді Семенівського району (перераховано 8,1 тис. грн.);
   - Глобинській міській об'єднаній територіальній громаді Глобинського району (перераховано 8,0 тис. грн.);
   - Білоцерківській сільській об'єднаній територіальній громаді Великобагачанського району ( перераховано 5,7 тис. грн.).

 


   13 квітня 2017 року в облдержадміністрації відбулося засідання обласної міжвідомчої робочої групи з питання забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати.
   На засіданні представники Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, галузевих департаментів та управлінь облдержадміністрації, Управління Держпраці у Полтавській області поінформували:
   - про результати моніторингу, проведеного органами Пенсійного фонду, стосовно страхувальників, які у січні 2017 року нарахували заробітну плану найманим працівникам менше законодавчо встановленого мінімуму за умови відпрацювання повного місяця та повного робочого дня;
   - про стан оплати праці в установах та закладах бюджетної сфери області в умовах підвищення мінімальної заробітної плати з 01.01.2017, проблеми та шляхи вирішення;
   - про результати заходів контролю за нарахуванням заробітної плати у розмірі не менше мінімального та переведення працівників на скорочену тривалість робочого часу.
   За участі керівників Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області та Полтавської дирекції "Укрпошта" детально розглянуто ситуацію щодо оплати праці працівників закладів ветеринарної медицини та підприємств поштового зв'язку в умовах підвищення мінімальної заробітної плати.
   Головою обласної робочої координаційної групи, заступником голови облдержадміністрації Пруглом О.Є. дане доручення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області спільно з керівниками галузевих департаментів та управлінь облдержадміністрації забезпечити детальний аналіз стану оплати праці в установах та закладах бюджетної сфери в частині забезпечення нарахування заробітної плати не менше мінімальної за умови відпрацювання повного місяця та повного робочого дня.

 
В області успішно розвивається соціальний діалог

   Соціальний діалог в області, як механізм взаємодії між органами виконавчої влади, роботодавцями та профспілками, відображає процес визначення та зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень у сфері праці та соціально–трудових відносин.
   Результатом тісної співпраці сторін соціального діалогу та досягнутих компромісів під час тривалого переговорного процесу стало укладення Територіальної угоди між Полтавською обласною державною адміністрацією, Полтавською обласною радою, Полтавським обласним об'єднанням організацій роботодавців та Полтавської обласною радою професійних спілок на 2017 рік.
   В основу Територіальної угоди покладені положення Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2016-2017 роки.
   Вперше стороною соціального діалогу виступає обласна рада, зобов'язання якої спрямовані на соціальний захист працюючих та членів їх сімей шляхом реалізації заходів за рахунок коштів обласного бюджету.
   Розпорядженням голови облдержадміністрації від 22.03.2017 № 165 затверджено обласні заходи щодо реалізації положень Територіальної угоди, спрямовані на створення умов для ефективного розвитку економіки області, збереження, відтворення й розвитку трудового потенціалу, забезпечення соціальних гарантій і підвищення якісного життєвого рівня населення.
   Підведення підсумків виконання заходів буде здійснюватися щоквартально.

 

   12 квітня поточного року в Полтавському обласному центрі допомоги учасникам антитерористичної операції відбулася нарада щодо створення програми підтримки добровольців, які брали участь в АТО.
   Нараду провів голова Полтавської ОДА В.А.Головко. В нараді взяли участь заступник голови облради А.М.Ханко, директор Департаменту соціального захисту населення Л.В.Корнієнко, депутат Полтавської облради Р.М. Рогов, керівника Центру допомоги учасникам АТО В.В.Довженко, керівник сектору Державної служби України у справах ветеранів та учасників антитерористичної операції у Полтавській області В.В.Обідін, учасники бойових дій – представники добровольчих батальйонів, представники облвійськкомату, СБУ.
   На нараді обговорено питання щодо визнання на рівні області учасників-добровольців антитерористичної операції та порядку встановлення відповідного статусу, який діятиме в межах області.
   Крім того, обговорено питання щодо внесення змін та доповнень до обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки в частині підвищення соціального захисту учасників-добровольців антитерористичної операції та надання відповідних пільг на рівні області. Зокрема, одноразової матеріальної допомоги, санаторно-курортного оздоровлення, виплати соціальних стипендій студентам з числа учасників-добровольців антитерористичної операції та їх дітям, а також проведення лікування та реабілітації учасників-добровольців антитерористичної операції у госпіталях для інвалідів війни Полтавської області.
   За результатами наради головою облдержадміністрації дано відповідні доручення.

 
Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в рубриці «Запитуйте – відповідаємо»

   Питання: Хто має право на призначення допомоги малозабезпеченої сім'ї.
   Відповідь: Соціальний захист малозабезпечених сімей забезпечується шляхом надання їм допомоги згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям». Допомога призначається за певних умов.
   Статтею 7 зазначеного Закону визначено умови, за яких державна соціальна допомога не призначається. Зокрема, допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання протягом 3-х місяців, що передують місяцю звернення за допомогою. Якщо особи в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню, чи доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами ІІ групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку чи надають соціальні послуги, такі особи вважаються зайнятими та матимуть право на допомогу при середньомісячному доході сім'ї, що є нижчим за визначений законодавством рівень доходу сім'ї.
   Питання: Який дохід сім'ї вважається нижчим за визначений законодавством рівень доходу сім'ї.
   Відповідь: Допомога призначається в залежності від майнового стану та сукупного доходу сім'ї. Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям розраховується як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який визначається за Методикою обчислення сукупного доходу для всіх видів соціальної допомоги за попередні шість місяців.
   Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на сьогодні становить 21% зазначеного прожиткового мінімуму, для дітей – 85% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, 100% - для осіб, які втратили працездатність.
   При цьому для кожної дитини, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї, рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10%, на дитину одинокої матері, яка не перебуває у шлюбі та дитину-інваліда – на 20%.
   Наприклад, одинока мати проживає з двома дітьми: 13-ти та 5-ти років, працює та одержує допомогу одинокої матері та державну соціальну допомогу малозабезпеченої сім'ї.
   При зверненні за призначенням допомоги малозабезпеченої сім'ї на новий шестимісячний термін в січні 2017 року до розрахунку доходу сім'ї включено одержані за попередні шість місяців: допомогу одинокої матері 2400 грн. (по 400 грн. за 6 місяців), заробітну плату в розмірі 12000 грн. (по 2000 грн. за 6 місяців), що становить в загальній сумі 14400 грн. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї становить 2400 грн. (14400 грн. поділено на 6 місяців).
   Для розрахунку допомоги обраховуємо рівень забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї: 336 грн. на маму (21% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1600 грн.) плюс 1382,10 грн. та 1722,78 грн. на дітей (85% від прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років 1355 грн. та на дітей від 6 до 18 років 1689 грн. з підвищенням на 20 %, оскільки мати є одинокою), що в загальній сумі становить 3440,88 грн.
   Розрахунок допомоги малозабезпеченої сім'ї проведено наступним чином: 3440,88 грн. мінус 2400 грн. (середньомісячний сукупний доход сім'ї), що становить 1040,88 грн. Розмір державної соціальної допомоги збільшується на кожну дитину віком до 13 років – на 250 грн., від 13 до 18 років – на 500 грн.
   Таким чином, середньомісячний сукупний дохід сім'ї є нижчим рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї тому допомога призначена в розмірі 1790,88 грн.
   Допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. В даному випадку допомога буде виплачуватися з 01 січня 2017 року по 30 червня 2017 року, тобто протягом 6 місяців.

 
Новий механізм забезпечення учасників антитерористичної операції та осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками

   Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2017 №110 Уряд затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення деяких категорій інвалідів санаторно-курортними путівками, а також вніс зміни до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 і від 31 березня 2015 р. № 200.
   Відповідно до вказаних змін передбачено вільний вибір санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань для осіб з інвалідністю та учасників антитерористичної операції.
   Змінено існуючу систему закупівлі санаторно-курортних послуг на відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування (путівки) зазначеній категорії осіб через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (особа з інвалідністю/учасник АТО - управління - санаторій).
   Згідно з ухваленим рішенням гранична вартість путівки для відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування визначатиметься щороку Мінсоцполітики за погодженням з Мінфіном.
   Ще одним важливим моментом є те, що вартість санаторно-курортного лікування за рахунок державного бюджету не може перевищувати граничний розмір вартості путівки, визначений Мінсоцполітики. У разі, коли вартість санаторно - курортного лікування в обраному санаторно-курортному закладі перевищує граничний розмір вартості путівки, особою з інвалідністю чи учасником АТО здійснюється доплата цієї різниці за рахунок власних коштів.
   На сьогодні Мінісоцполітики розробляється перелік базових послуг, які мають надаватися санаторно-курортними закладами.
   Забезпечення санаторно-курортним лікуванням здійснюється в межах кошторисних призначень з врахуванням черговості згідно дати постановки на облік.
   В минулому році санаторно-курортним лікуванням за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів було забезпечено 660 осіб з інвалідністю, що становить близько 10% від потреби, а за рахунок коштів Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції України 208 постраждалих учасників антитерористичної операції близько 20% від загальної потреби. У поточному році відсоток оздоровлення буде здійснюватися на рівні не нижче минулого року.

 
Розміри житлових субсидій за квітень будуть перераховані з урахуванням дати завершення опалювального сезону

   За інформацією місцевих державних адміністрацій в області завершено опалювальний сезон. Середня дата завершення опалювального сезону – 4-10 квітня.
   Однак, з урахуванням температурного режиму в кожному населеному пункті визначена конкретна дата закінчення опалювального сезону. Так, по містах області така дата визначена з 4-5 квітня.
   Таким чином, у зв'язку з закінченням опалювального періоду розміри житлових субсидій будуть перераховані протягом квітня з урахуванням дати його закінчення (незалежно від виду опалення – централізоване, індивідуальне чи електроопалення).
   Така норма визначена пунктом 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (зі змінами).
   Повідомлення про розмір перерахованої субсидії за квітень 2017 року одержувачі субсидії отримають до 10 травня 2017 року.

 

   На виконання обласної комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки Центром по нарахуванню та здійсненню соціального виплат у Полтавській області виготовлені виплатні документи для проведення виплати разової адресної грошової допомоги 1 261 вдові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з розрахунку по 2 000 гривень кожному на загальну суму 2 536,7 тис. грн..
   10 квітня 2017 року кошти для проведення зазначеної виплати перераховані на вкладні рахунки в установах банків та поштові відділення за місцем проживання одержувачів.

 


   08 квітня 2017 року згідно розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації Департаментом соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації проведено день благоустрою на території Горбанівського геріатричного пансіонату ветеранів війни та праці.  

 
Про надання додаткових соціальних гарантій учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих

   В області реалізується обласна Комплексна програма соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки. Згідно Програми на рівні області учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих надаються наступні соціальні гарантії:
   - надання матеріальної допомоги за рахунок коштів обласного бюджету сім'ям у разі загибелі учасника АТО у розмірі по 25 тис. грн., на упорядкування території поховання у розмірі по 10 тис. грн., військовослужбовцям, які отримали поранення, у розмірі до 15 тис. грн.;
   - впровадження з 2015 року родинної реабілітації демобілізованих військовослужбовців – учасників АТО спільно з членами сімей в санаторно-курортних закладах області. Курс реабілітації і оздоровлення протягом 2015-2016 років пройшли 3623 військовослужбовці та члени їх сімей;
   - відшкодування вартості квитків пільговим категоріям громадян, в тому числі учасникам бойових дій з числа учасників АТО, на міжміських та міжобласних маршрутах. Обсяг фінансування склав 1,0 млн. грн. Дію вказаного напрямку продовжено і на 2017 рік., передбачений обсяг фінансування складає 1,5 млн. грн.;
   - підтримка статутної діяльності обласної та районних (міських) громадських організацій учасників АТО. У 2016 році з обласного бюджету на фінансову підтримку статутної діяльності обласної громадської організації спрямовано 173,4 тис. грн. На 2017 рік передбачено 230,3 тис. грн.
   Додаткові нові напрямки підтримки учасників АТО та членів сімей загиблих, запроваджені з 2017 року:
   - виплата щомісячної стипендії у розмірі прожиткового мінімуму на кожну дитину загиблого (померлого) учасника АТО (1544 грн. щомісяця). Загальна сума фінансування складає 1,5 млн. грн.;
   - санаторно-курортне оздоровлення членів сімей загиблих ветеранів війни, з числа учасників антитерористичної операції. На реалізацію вказаного напрямку програми передбачено 2 млн. грн. У поточному році планується оздоровити всіх, хто виявить бажання пройти санаторно-курортне лікування (291 член сім'ї загиблого учасника АТО);
   Крім того, в області з 2015 року органи соціального захисту населення впровадили спрощений порядок надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг. Вказаний механізм передбачає надання пільг громадянам на підставі поданих документів тільки при зверненні до територіальних управлінь соціального захисту населення без необхідності додаткового звернення до всіх підприємств - надавачів послуг.

 
Супроводження осіб з інвалідністю 1 групи, з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують сторонньої допомоги в ході санаторно-курортного лікування, буде забезпечено за рахунок коштів обласного бюджету.

   Законом України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особи з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, за наявності медичних показань мають право на щорічне безплатне санаторно-курортне лікування за рахунок коштів державного бюджету.
   Проблемним питанням в ході санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю І групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким за висновком лікувально-профілактичного закладу необхідна постійна стороння допомога, залишалося до поточного року забезпечення супроводженням, як це гарантовано законодавством для інших пільгових категорій громадян. Фактично за станом здоров'я такі особи не могли скористатися послугами санаторно-курортного лікування.
   У 2017 році в області дане питання вирішено за рахунок коштів обласного бюджету в рамках обласної ,,Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки" шляхом запровадження виплати матеріальної допомоги в розмірі 5,0 тис. грн. для одночасного придбання путівки особі, яка супроводжуватиме на оздоровлення інваліда І групи з числа громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
   Громадяни, які супроводжуватимуть осіб з інвалідністю 1 групи, з числа, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, для формування пакету документів на виплату матеріальної допомоги звертаються до управління соціального захисту населення за місцем проживання з заявою, копією паспорту та документом, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі платників податків, виданого органом доходів і зборів.

 
Виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2017 році

   Органами соціального захисту населення проводиться підготовча робота для забезпечення виплати разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.
   В 2017 році Уряд ухвалив рішення збільшити розміри разової грошової допомоги усім ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, що виплачується до 5 травня. У середньому розміри допомоги збільшені до 26 % порівняно з минулим роком. Зокрема, учасники бойових дій отримають допомогу на 280 грн. вищу, ніж у 2016 році.
   Так, на засіданні Уряду України 05 квітня 2017 року ухвалено рішення про збільшення разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» для виплати у поточному році. Допомога до 5 травня надаватиметься у таких розмірах:
   1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: - інвалідам I групи –3500 гривень; - інвалідам II групи – 3100 гривень; - інвалідам III групи – 2700 гривень;
   2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1200 гривень;
   3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 3500 гривень;
   4) членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 600 гривень;
   5) учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 500 гривень.
   Цього року грошову допомогу всього отримають близько 55 тис. ветеранів війни, які проживають на території Полтавської області.
   Виплата грошової допомоги буде проведена кожному ветерану до 5 травня поточного року відділеннями поштового зв'язку за місцем проживання одержувачів або через установи уповноважених банків.
   Органами праці та соціального захисту населення спільно з установами, в яких ветерани перебувають на обліку, формуються списки ветеранів війни у розрізі відповідних категорій, тому звертатися до управлінь праці та соціального захисту населення та подавати будь-які документи не потрібно.

 
Супроводження осіб з інвалідністю 1 групи, з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують сторонньої допомоги в ході санаторно-курортного лікування, буде забезпечено за рахунок коштів обласного бюджету.

   Проблемним питанням в ході санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю І групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким за висновком лікувально-профілактичного закладу необхідна постійна стороння допомога, залишалося до поточного року забезпечення супроводженням, як це гарантовано законодавством для інших пільгових категорій громадян. Фактично за станом здоров'я такі особи не могли скористатися послугами санаторно-курортного лікування.
   У 2017 році в області дане питання вирішено за рахунок коштів обласного бюджету в рамках обласної ,,Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки" шляхом запровадження виплати матеріальної допомоги в розмірі 5,0 тис. грн. для одночасного придбання путівки особі, яка супроводжуватиме на оздоровлення інваліда І групи з числа громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 
Впроваджено новий Порядок оздоровлення громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

   Важливе місце в системі лікувально-профілактичних заходів займає санаторно-курортне лікування, метою якого є відновлення та зміцнення здоров'я.
   Відповідно до чинного законодавства, особи з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, за наявності медичних показань мають право на безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками
   З поточного року на державному рівні запроваджено новий механізм надання послуг із санаторно-курортного лікування, який передбачає надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних кошів, виплати грошової компенсації громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
   Розмір грошової допомоги для компенсації вартості санаторно-курортної путівки складає для осіб, віднесених до 1 категорії - 5250,0 грн., для дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою - 10840,0 грн.
   До органів соціального захисту населення за місцем проживання з заявами на санаторно-курортне лікування у 2017 році звернулося 978 осіб.
   Запроваджений механізм суттєво підвищує адресність надання послуг з санаторно-курортного лікування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбачає вільний вибір пільговиком санаторно-курортного закладу, з врахуванням індивідуальних потреб, а також сприяє прозорості ринку послуг з санаторно-курортного лікування і максимальному підвищенню ефективності використання бюджетних коштів.
   На даний час вже укладено 57 договорів із громадянами та санаторно-курортними закладами, отримали послуги з оздоровлення 12 осіб, перебувають на оздоровленні 18 осіб.

 

   Комплексне вирішення питань медичного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, спрямоване на збереження фізіологічних і психологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності перебуває в зоні особливої уваги голови обласної державної адміністрації.

Забезпечення громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи медикаментами за рахунок коштів обласного бюджету

   За активної підтримки голови облдержадміністрації Головка В.А. в області діє обласна Комплексна програма соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки, в рамках якої забезпечується фінансування додаткових соціальних гарантій пільговим категоріям населення, в тому числі громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. За ініціативи голови ОДА в названу програму постійно вносяться зміни щодо впровадження нових напрямків, розширення категорій отримувачів та збільшення обсягів фінансування за діючими заходами.
   Одним з напрямків обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки є фінансування пільгового медичного забезпечення громадян, яким Законом України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантовано безплатне придбання ліків за рецептами лікарів та безплатне зубопротезування.
   За минулий рік на медичне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з обласного бюджету спрямовано 2132,0 тис.грн. За рахунок виділених коштів 3883 громадян скористалися зазначеною пільгою. Із них 3409 громадян забезпечені безплатними ліками за рецептами лікарів на загальну суму 1719,1 тис.грн., безплатним зубопротезуванням забезпечено 474 особи на загальну суму 412,9 тис.грн.
   За ініціативи Полтавської обласної державної адміністрації та підтримки депутатського корпусу Полтавської обласної ради з метою підвищення рівня забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, медикаментами на амбулаторне лікування за рецептами лікарів та безоплатне зубопротезування, в 2017 році передбачено в обласному бюджеті 2632,1 тис. грн. що на 23,5 % більше як в минулому році (в середньому 126,5 грн. на одного пільговика).


 

   31 березня 2017 року об 11.00 відбулось засідання колегії Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації основним питанням порядку денного котрої стало питання соціального захисту учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників АТО. Станом на 01.03.2017 року на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебуває 9859 учасників бойових з числа учасників АТО, 238 інвалідів війни з числа учасників АТО, 28 учасників війни та 130 сімей загиблих ветеранів війни з числа учасників антитерористичної операції.
   З метою підвищення рівня соціального захисту учасників АТО та членів сімей загиблих вжито наступні додаткові заходи на обласному рівні:
   - запровадження механізму надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг учасникам АТО та членам сімей загиблих, який передбачає надання пільг одночасно з внесенням інформації про пільговика до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги;
   - впровадження з 2015 року родинної реабілітації демобілізованих військовослужбовців – учасників АТО спільно з членами сімей в санаторно-курортних закладах області через реалізацію обласної комплексної програми.
   - продовжено надання матеріальної допомоги за рахунок коштів обласного бюджету сім'ям у разі загибелі учасника АТО у розмірі по 25 тис. грн., на упорядкування території поховання у розмірі по 10 тис. грн., військовослужбовцям, які отримали поранення, у розмірі до 15 тис. грн.$
   - відшкодування вартості квитків пільговим категоріям громадян, в тому числі учасникам бойових дій з числа учасників АТО, на міжміських та міжобласних маршрутах.
   Додаткові напрямки підтримки учасників АТО та членів сімей загиблих у 2017 році:
   - впровадження щомісячної стипендії у розмірі прожиткового мінімуму на кожну дитину загиблого (померлого) учасника АТО (1544 грн. щомісяця). Загальна сума фінансування складає 1,5 млн. грн.;
   - проведення санаторно-курортного оздоровлення членів сімей загиблих ветеранів війни, з числа учасників антитерористичної операції. На реалізацію вказаного напрямку програми передбачено 2 млн. грн.;
   Кожну сім'ю демобілізованого військовослужбовця, які брали участь в АТО, а також членів сімей загиблих учасників АТО взято від соціальне супроводження шляхом формування «Соціального паспорта» з вирішенням соціальних питань.
   З метою налагодження постійного діалогу з громадськими організаціями учасників АТО та членів сімей загиблих на базі Центру надання допомоги учасникам АТО запроваджено постійне звітування Департаменту щодо забезпечення виконання державних та обласної програм соціального захисту учасників АТО.