Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
З 1 липня 2020 року змінено порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям

  Згідно законодавства право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку державним органом РАЦС за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, а також мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію у разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
  Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця звернення до досягнення дитиною 18-річного віку, а у разі навчання дитини за денною формою - до досягнення 23 років.
  Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня змінено порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
  Внесеними змінами спрощено доступ до оформлення допомоги. Для призначення допомоги надається мінімальний пакет документів – заява та декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При зверненні за допомогою необхідно особливу увагу звертати на заповнення декларації, зокрема, в частині наявності у власності особи (чи членів сім'ї) житла чи транспортних засобів, здійснення дороговартісної покупки чи оплати послуг.
  Якщо одинока мати (батько) звертаються вперше, крім заяви та декларації необхідно також надати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини (довідка), копію свідоцтва про народження дитини. Усиновлювачі подають також копію рішення про усиновлення.
  Важливо! Заява та декларація вважаються не поданими у разі не внесення у повному обсязі відомостей про членів сім'ї (прізвища, ім'я та по батькові, сімейного стану, дати народження, паспортних даних, реєстраційного номеру облікової картки платника податків).
  Поряд з цим отримання інформації про доходи та майновий стан сім'ї належить до функцій органів соціального захисту населення, які проводять електронний обмін з Державною податковою службою, Пенсійним фондом України та одержують інформацію з державних реєстрів, зокрема, Реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
  Розмір допомоги залежить від доходів сім'ї і визначається як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу. Дохід для призначення допомоги враховується за попередні два квартали відповідно визначеного Порядку.
  Прожитковий мінімум з 01.07.2020 для дітей віком до 6 років –– 1859 грн.; віком від 6 до 18 років - 2318 грн.; віком від 18 до 23 років (за умови навчання) – 2197 грн.
  Визначено, що з 1 липня поточного року право на призначення допомоги не будуть мати одинокі матері (батьки) у складі сім'ї яких є працездатні особи, які досягли 18-річного віку та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не навчалися за денною формою, не зареєстровані в центрі зайнятості більше ніж три місяці (крім осіб, які сплачують або за яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), у розмірі не менше від мінімального сумарно протягом трьох місяців; доглядають за дітьми до трьох років або до шести років, на підставі висновку ЛКК, за тяжкохворими дітьми, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю 1 групи, 2 групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, надавали соціальні послуги).
  Як виняток на обмежений період надано право на призначення допомоги на дітей одиноким матерям, у зазначеному випадку, якщо у складі сім'ї є особа з інвалідністю, яка згідно висновку ЛКК потребує постійного стороннього догляду; або відсутність доходів, пов'язана з тривалою хворобою членів сім'ї, а також багатодітним сім'ям, які звернулась за призначенням допомоги в період липень-грудень 2020 року.
  З 1 липня 2020 року для призначення допомоги на дітей одиноким матерям передбачено врахування майнового стану сім'ї, з урахуванням якого права на призначення допомоги також не будуть мати одинокі матері (батьки), якщо:
  - особи, які входять до складу сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги здійснили купівлю або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальними нормативами) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;
  - у власності сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території або житла, непридатного для проживання;
  - у власності сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа, а також транспортних засобів, отриманих через органи соціального захисту населення, а також транспортних засобів, придбаних батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу).
  Звертаємо увагу, що зміни до порядку надання допомоги на дітей одиноким матерям застосовуються з 1 липня 2020 року, тому одержувачам допомоги, термін виплати у яких закінчився, виплата допомоги буде проведена лише після подання нової заяви з необхідними документами.
  Таким одержувачам допомоги необхідно обов'язково звернутись до управління соцзахисту населення у липні-серпні 2020 року із новою заявою та декларацією для визначення права та проведення розрахунку за новим алгоритмом призначення з липня поточного року.
  Також, подати заяву та необхідні документи можна в інший зручний спосіб, зокрема, направивши документи поштою, через дистанційні скриньки в органах соціального захисту населення.
  У сільській місцевості документи приймаються уповноваженими особами об'єднаних територіальних громад, старостатів, сільських (селищних) рад.
  Додаткові роз'яснення щодо порядку призначення допомоги можна отримати за телефоном обласної «гарячої» лінії: 0-800-500-620 та телефоном «гарячої» лінії».

 


 
Уніфіковано порядок визначення сукупного доходу для призначення державних допомог

  22 липня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №632, якою затверджено Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів держаної соціальної допомоги.
   Прийнятим порядок запроваджено єдиний підхід при розрахунку сукупного доходу сім'ї для призначення державних допомог, які призначаються з урахуванням доходів, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям; державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям; житлової субсидії та інші види державних допомог.
  Вказаними видами державних допомог в області охоплено 40 тис. сімей, житлові субсидії в опалювальний період одержує 170 тис. сімей.
  Ключовими і пріоритетними змінами визначено згідно вказаної постанови адресність і спрощення доступну до оформлення державних соціальних допомог.
  Згідно Порядку для розрахунку державних допомог та житлових субсидій визначено слідуючи види виплат, які включаються при розрахунку і визначення права на їх отримання: заробітна плата без врахування податку на доходи фізичних осіб, пенсія, грошове забезпечення військовослужбовців, стипендія з урахуванням індексації (крім соціальних стипендій які надаються дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування), соціальні виплати, які призначаються управліннями соцзахисту населення, допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування, грошові перекази, отримані із-за кордону, житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу, а також інших доходів, відомості про які отримано від Державної податкової служби, Пенсійного фонду України та доходи, які задекларовано особою.
  Крім того, законодавче визначено особливості врахування доходів для окремих категорій осіб, тобто для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену системи оподаткування, до доходу враховується для І групи оподаткування - одна мінімальна заробітна плата; для ІІ групи – дві та ІІІ групи - - три мінімальні заробітні плати. Для осіб, які досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховується дохід, та в цьому періоді не мали доходів до доходу враховується: під час обчислення державних соціальних допомог - дохід на рівні 0,5 розміру мінімальної заробітної плати (2361,5 грн); для обчислення житлових субсидій – у розмірі однієї мінімальної заробітної плати (4723 грн.).
  Порядком також визначено чіткий перелік доходів, які не враховуються при обрахуванні доходу сім'ї.
  Це виплати, які носять разовий характер, зокрема частина допомоги при народженні та усиновленні дитини, виплата якої проводиться одноразово; одноразова натуральна допомога "пакунок малюка», одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня"; допомога громадських та благодійних організацій тощо.
  Крім того, до доходу не враховується:
  - державна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  - державна соціальна допомога, яка виплачується з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А;
  - суми сплачених та отриманих аліментів;
  - інші виплати, які носять разовий характер.
  Вказаний Порядок запроваджується з 1 липня поточного року для тих сімей, які звертаються вперше за призначенням державних допомог та житлової субсидії або термін виплати допомог у яких закінчився у липні.

 


 
З 1 липня 2020 року змінено порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям

  22 липня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у новій редакції.
  В області державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям отримує 14,2 тис. сімей.
  Право на вказану допомогу мають сім'ї які з поважних або незалежних
  від них причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від
  встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.
  Розмір допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
  Для розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї враховуються доходи за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги.
  До основних змін необхідно віднести збільшення максимального розміру допомоги на дітей в малозабезпечених сім'ях, який становить 130% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. На сьогоднішній день це складає: на дітей до 6 років – 2416,7 грн; на дітей від 6 до 18 років – 3 013,4 грн. Тобто, в середньому це дасть можливість збільшити розмір допомоги на дітей на 15 відсотків.
  Скорочено перелік документів, на підставі яких визначається право на призначення допомоги. До заяви подається лише декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
  Важливо! Заява та декларація вважаються не поданими у разі не внесення у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвища, ім'я та по батькові, сімейного стану, дати народження, паспортних даних, реєстраційного номеру облікової картки платника податків).
  Поряд з цим отримання інформації про доходи та майновий стан кожного члена сім'ї, яка звертається за допомогою, належить до функцій органів соціального захисту населення, які проводять електронний обмін з Державною податковою службою, Пенсійним фондом України та одержують інформацію з державних реєстрів, зокрема, Реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
  Постановою визначено умови за яких допомога не призначається, зокрема, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховується дохід та не працювали, не проходили військову службу, не проводили підприємницьку діяльність, не навчались, не перебували на обліку в центрі зайнятості сумарно більше ніж три місяці протягом періоду за який враховується дохід.
  Однак, допомога може бути призначена, якщо такими особами сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), у розмірі не менше від мінімального сумарно протягом трьох місяців або такі особи доглядали за дітьми до 3-х років, до 6 років, на підставі висновку ЛКК, за тяжкохворими дітьми, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю 1 групи, 2 групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, надавали соціальні послуги.
  Як виняток, за наявності вказаних умов, на обмежений період надано право на призначення допомоги сім'ям, у складі яких є особа з інвалідністю, яка згідно висновку ЛКК потребує постійного стороннього догляду або відсутність доходів, пов'язано з тривалою хворобою членів сім'ї, а також багатодітні сім'я або сім'ї у яких є одинока мати, яка не перебуває у шлюбі, за умови що звернення надійшло в період липень-грудень 2020 року.
  Згідно внесених змін до Порядку допомога не може бути призначена сім'ям, у разі, коли:
  - члени малозабезпеченої сім'ї протягом 12 місяців перед зверненням здійснили купівлю, оплатили (одноразово) послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальними нормативами) на суму, яка перевищує 50 тис. грн.;
  - у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, розташованого на тимчасово окупованій території, лінії зіткнення та житла непридатного для проживання, що підтверджується актом обстеження технічного стану приміщення;
  - у власності малозабезпеченої сім'ї є більше одного транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше 15 років (крім мопеда, причепа, транспортних засобів отриманих через органи соцзахисту або придбаних батьками вихователями дитячих будинків сімейного типу).
  Постановою також встановлено стимулюючий механізм для осіб, які працевлаштувалися або забезпечили себе роботою самостійно у період отримання допомоги. Для таких осіб, під час призначення допомоги на наступний термін враховується лише 50% заробітної плати або доходу від підприємницької діяльності.
  Звертаємо увагу, що зміни до порядку надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям застосовуються з 1 липня 2020 року, тому одержувачам допомоги, термін виплати у яких закінчився, виплата допомоги на серпень буде проведена лише після подання нової заяви з необхідними документами.
  Таким одержувачам допомоги необхідно подати до управлінь соцзахисту населення у липні-серпні 2020 року нову заяву та декларацією для визначення права та проведення розрахунку за новим алгоритмом призначення з липня поточного року.
  Заяву з декларацією можна подати у зручний спосіб, зокрема, направивши документи поштою, через дистанційні скриньки в органах соціального захисту населення.
  У сільській місцевості документи приймаються уповноваженими особами об'єднаних територіальних громад, старостатів, сільських (селищних) рад.
  Додаткові роз'яснення щодо порядку призначення допомоги можна отримати за телефоном обласної «гарячої» лінії: 0-800-500-620

 


 

 


 
В режимі відео конференції проведено чергове засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян

  В області продовжується робота щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 ,,Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" (далі - Постанова). Постановою регламентовано порядок проведення заміни посвідчень на посвідчення нового зразка, видачі посвідчення при зміні категорії, встановленні статусу вперше, при видачі посвідчень повторно.
  Відповідно до Постанови розгляд документів, які є підставою для встановлення статусу, та прийняття рішення щодо видачі посвідчень, здійснюється регіональною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян (далі – регіональна комісія), створеною за розпорядженням голови облдержадміністрації.
  Департамент соціального захисту населення забезпечує необхідні організаційні заходи щодо роботи регіональної комісії.
  В режимі відео конференції 29.07.2020 року відбулося чергове засідання регіональної комісії, на якому розглянуто документи та прийнято рішення щодо видачі посвідчень відповідної категорії 24 громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  Всього за період роботи регіональної комісії, прийнято рішення щодо видачі посвідчень 4329 громадянам, в тому числі щодо заміни посвідчень на посвідчення нового зразка відповідно до вимог Постанови.
  Завдяки спільній роботі органів соціального захисту населення з громадськими Чорнобильськими організаціями, як на обласному, так і на місцевому рівнях, щодо практичної допомоги в отриманні архівних підтверджуючих документів, передбачених Постановою, вдалося отримати документи для прийняття рішення щодо заміни на посвідчення нового зразка 3658 громадянам, віднесеним до категорії 1, що становить 99,7 відсотків від загальної чисельності осіб, посвідчення яких підлягає заміні в термін до 01.01.2021 року. На розгляд спірної комісії Міністерства соціальної політики направлено 8 справ.
  Громадянам, рішення щодо заміни посвідчень яким прийнято починаючи з вересня 2019 року, посвідчення нового зразка будуть видані після виготовлення бланків та отримання їх з Міністерства соціальної політики України, відповідно до розподілу по областям.
  До видачі посвідчень нового зразка, діючими залишаються всі раніше видані посвідчення, які надають право на отримання в повному обсязі гарантованих законодавством пільг і компенсацій.
  Робота щодо заміни посвідчень на посвідчення нового зразка, продовжується. Питання соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення.

 


 
ПРАВО НА ДОПОМОГУ НА ДІТЕЙ ОДИНОКИМ МАТЕРЯМ

  1. Хто має право отримувати допомогу ?
  Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
  Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
  Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

  2. Вимоги для отримання допомоги?
  Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

  Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи:

  1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

  2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі ― декларація);

  3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

  4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку;

  5) копія свідоцтва про народження дитини.
  Усиновлювачі подають також копію рішення про усиновлення.

  3. Як реалізовуватиметься виплата допомоги?
  Допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.
  З 1 липня 2020 р. допомога на дітей одиноким матерям призначається за новими умовами.
  Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, ― до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі ― період, за який враховується дохід).
  Середньомісячний сукупний дохід сімʼї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

  Допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо:
  1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому ― чотирнадцятому цього пункту).
  Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:
  сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців; доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства;

  2) особи, які входять до складу сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

  3) у власності сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505;

  4) у власності сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
  При цьому не враховуються транспортні засоби, отримані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками ― вихователями дитячих будинків сімейного типу.
  Наявність (відсутність) у власності членів сімʼї транспортних засобів зазначається у декларації.

  Якщо у складі сімʼї є непрацюючі працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, і протягом цього періоду зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні менше трьох місяців або які (за яких) не сплатили (не сплачено) мінімального розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи, допомога на дітей одиноким матерям призначається не більше ніж на два шестимісячних періоди, якщо:

  - у складі сім'ї є особа з інвалідністю, яка згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії потребує постійного стороннього догляду;
  - відсутність будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.
  Допомога на дітей одиноким матерям за таких умов на наступний строк призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення виплати такої допомоги;
  на один шестимісячний період, якщо сім'я є багатодітною і звернулася за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям у липні ― грудні 2020 року.
  Якщо непрацююча працездатна особа працевлаштувалася або забезпечила себе роботою самостійно у шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей одиноким матерям, до сукупного доходу сім'ї під час призначення такої допомоги на наступний період враховується лише 50 відсотків доходу, отриманого у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), або доходу від підприємницької діяльності. Ця норма застосовується одноразово під час наступного звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
  Кожним наступним зверненням вважається повторне подання заяви та декларації у строк, який не перевищує шести календарних місяців після припинення виплати раніше призначеної допомоги.
  Якщо непрацююча працездатна особа перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей одиноким матерям не працевлаштувалася, розмір такої допомоги під час наступного звернення за її призначенням зменшується на 50 відсотків, на наступний період ― на 75 відсотків. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення її виплати."
  Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб та/або служб у справах дітей або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом ради територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
  Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється:
  якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, ― з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення;
  у разі переїзду сім'ї до іншої місцевості або настання обставин, що унеможливлюють виплату допомоги на дітей одиноким матерям (зокрема, смерть одинокої особи), ― з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни;
  за заявою отримувача допомоги на дітей одиноким матерям ― з місяця, що настає за місяцем її подання;
  якщо реєстрацію особи, яка включена до складу сім'ї, як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації в разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим ― двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792, ― з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості;
  у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа, фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв'язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання допомоги на дітей одиноким матерям, ― з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна інформація з Держприкордонслужби.
  Інформування органів соціального захисту населення стосовно реєстрації (припинення реєстрації) як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, здійснюється центрами зайнятості щомісяця до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
  4. Куди звернутися для оформлення та надання допомоги?
  Призначення і виплата допомоги на дітей одиноким матерям здійснюються управлінням соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника.
  У територіальній громаді, в якій утворено виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, заяви з необхідними документами приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади (далі ― посадова особа територіальної громади) та передаються відповідному органу соціального захисту населення.

 


 
Наближення адміністративних послуг соціального характеру до мешканців територіальних громад

  Одним із пріоритетів органів влади в період децентралізації визначено наближення адміністративних та соціальних послуг до населення.
  Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» удосконалено механізм взаємодії державних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для забезпечення сервісного підходу та принципу максимальної доступності адміністративних послуг соціального характеру для мешканців територіальних громад.
  В Полтавській області державні соціальні гарантії через органи соціального захисту населення одержують близько 600 тис. осіб, з них 55% це мешканці сільської місцевості.
  Вказаною постановою передбачено з 1 січня 2021 року передачу функцій від управлінь соціального захисту населення на рівень об'єднаних територіальних громад з прийому заяв з необхідними документами для призначення державних соціальних гарантій, крім надісланих поштою або в електронній формі.
  З 1 березня 2021 року заяви з необхідними документами для надання державних соціальних гарантій приймаються посадовими особами територіальних громад виключно з формуванням електронної справи.
  Поставлено завдання забезпечити системну роботу органів соціального захисту населення з кожною об'єднаною територіальною громадою з метою впровадження вказаного нового порядку.
  Першочерговим завданням визначено організація забезпечення прийому документів на призначення державних соціальних гарантій від мешканців громад на рівні старостатів та Центрів надання адміністративних послуг.
  На сьогоднішній день згідно проведеного аналізу тільки 28 об'єднані територіальні громади здійснюють вказані функції
  Не зважаючи що терміни впровадження нового порядку встановлено
  з 1 січня 2021 року в області вже організовано ряд заходів, які повинні сприяти ефективній роботі.
  Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації проведено засідання колегії, семінари, навчання з метою сталого впровадження вказаного механізму в області. Розроблено макети (зразки) особових справ державних соціальних гарантій, які передані на базовий рівень в об'єднані територіальні громади.
  Основне завдання - забезпечити доступність та безперебійність соціальних виплат в області.

 


 
30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми

  У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 30 липня - Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.
  Цього року акція в Україні проходить під гаслом #ПРАЦЮЙБЕЗПЕЧНО, за сприяння та підтримки Мінсоцполітики у співпраці з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Представництвом МОМ в Україні – Агентством ООН з питань міграції, Громадською спілкою "А21 Україна".
  «Працюй безпечно» - це проєкт, спрямований на протидію торгівлі людьми. Для тих, хто шукає нову роботу в Україні чи закордоном, проєкт дає відповіді на важливі питання:
  ✔ як підготуватись до працевлаштування в іншій країні?
  ✔ як виявити шахраїв, які намагаються обдурити вас під час укладання трудової угоди?
  ✔ що робити, коли ви, ваші родичі чи знайомі опинились перед небезпекою потрапляння в трудове рабство?
  ✔ чи постраждали ви від торгівлі людьми?
  В рамках проведення Всеукраїнської акції розпочинає свою роботу виставка «Очікування Vs Реальність», яка вперше буде презентовано в м. Києві з 30 до 12 серпня, а далі вирушить великими містами України. Загалом, виставка побуває в 18 містах. За попередніми даними у м. Полтава виставка буде презентована з 22 по 28 жовтня 2020 року.
  Долучитися до Всеукраїнської акції #ПРАЦЮЙБЕЗПЕЧНО можна в соціальних мережах Фейсбук:www.facebook.com/work.safe.ua або Інстаграм: www.instagram.com/work_safe_ua
  Що необхідно зробити для одержання допомоги і отримання офіційного статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми?
  Звернутися за місцем перебування до визначеного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації. Відповідальні особи на місцях забезпечують здійснення заходів щодо встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та надання допомоги такій особі.
  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417 «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми» статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми встановлюється рішенням Міністерством соціальної політики України строком до двох років, який може бути продовжено не більш як на один рік.
  Куди можна звернутися за наданням консультацій та допомоги?
  > Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації (0532) 63-28-72;
  > Відділ боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, ГУНП в Полтавській області, тел., факс (0532) 51-76-40, адреса: вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000;
  > Благодійна організація «Світло надії» - регіональний координатор Міжнародної організації з міграції в Україні, м. Полтава, вул. С.Петлюри, 28А. office@lightofhope.com.ua, (0532) 60-60-81;
  > Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів, 527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України або на скористатися сайту www.527.org.ua ;
  > Гаряча лінія Міністерства закордонних справ України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57;
  Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов'язані з торгівлею людьми Національної поліції
  України: (044) 374 37 85 (пн. – сб. з 09:00 до 18:00).
  Торгівля людьми залишається гострим питанням і реальною проблемою!

 


 
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДИТИНИ З ІНВАЛІДІНСТЮ РЕАБІЛІТАЦІЙНИМИ ЗАХОДАМИ

  Реабілітація дітей з інвалідністю, значно покращує здоров'я та показники загального розвитку дітей, а також є одним з найважливіших чинників для інтеграції дітей у суспільство. На допомогу батькам, Департаментом соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації підготовлено низку інформаційних матеріалів, покликаних більш ширше ознайомити з державними гарантіями.

З поточного року, діти з інвалідністю, незалежно від форми захворювання, мають право отримати реабілітаційні послуги відповідно до медичних показань, визначених індивідуальною програмою реабілітації.
  Механізм надання реабілітаційних послуг регламентується Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю затвердженим постановою постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року №309 (зі змінами).
  Державою гарантується відшкодування вартості реабілітаційних заходів отриманих дитиною з інвалідністю в реабілітаційній установі. На 2020 рік Полтавській області для проходження реабілітації дітей з інвалідністю в рамках бюджетної програми виділено 4,9 млн. грн.
  На сьогодні в Україні послуги для дітей з інвалідністю надають 76 реабілітаційних установ. Ознайомитися з переліком реабілітаційних закладів можна на веб-сайті Мінсоцполітики (www.msp.gov.ua) у розділі «Інвалідність» - «Реабілітація дітей з інвалідністю».
  Вибір реабілітаційної установи здійснюється батьками самостійно в залежності від медичних показань дитини з інвалідністю. Реабілітаційні заходи визначаються реабілітаційною установою окремо для кожної дитини відповідно до наданої індивідуальної програми реабілітації.
  Гранична вартість реабілітаційних заходів які відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету для однієї дитини, яка відповідно до індивідуальної програми реабілітації за більшістю основних категорій життєдіяльності має обмеження I та II ступеня становить 16 тис. гривень, III ступеня – 25 тис. гривень.
  Для дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, гранична вартість реабілітаційних заходів збільшується на 50 % для кожного ступеня.
  Слід заначити що до вартості реабілітаційних послуг , може бути врахована вартість надання реабілітаційною установою послуг проживання та харчування дитини та одного з батьків чи її законного представника, якій супроводжує дитину на реабілітацію, однак вона не повинна перевищувати граничну вартість.
  Наприклад, якщо дитина за основними критеріями життєдіяльності має обмеження III ступеня, державою гарантується проходження нею безкоштовної реабілітації в межах 25 тис. гривень на рік. Ця сума може бути використана як за один курс реабілітації, так і за декілька, виходячи з індивідуальних потреб дитини. В залежності від потреби надання послуг може проводитися як у стаціонарі реабілітаційної установи, так і амбулаторно.
  Для забезпечення дитини з інвалідністю реабілітаційними заходами один із батьків дитини чи її законний представник подає до управління соціального захисту населення за місцем проживання наступні документи:
  - заяву про направлення дитини до реабілітаційної установи у довільній формі із зазначенням інформації про вибрану реабілітаційну установу разом з копіями:
  паспорт громадянина України та/або свідоцтва про народження, та/або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
  індивідуальну програму реабілітації, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
  виписку з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форма №027/о).
  Днем звернення одного з батьків дитини чи її законного представника до управління вважається дата надходження заяви з документами.
  До відому батьків, які мають дітей з інвалідністю: при виникненні питань, щодо забезпечення дитини з інвалідністю реабілітаційними заходами, просимо телефонувати до відділу у справах осіб з інвалідністю та ветеранів Департаменту за номером телефону 68-12-76.
  Ознайомитись з нововведеннями та змінами в законодавстві ви можете на сторінці Facebook Департаменту за посиланням: https://www.facebook.com/dsznpoltava/
  Одночасно повідомляємо, що в наступному номері видання передбачається публікація інформаційного матеріалу щодо державних соціальних допомог, які гарантуються державою дітям з інвалідністю.

 


 
23 липня поточного року проведено засідання обласної спостережної комісії.

  На засіданні комісії заслухано інформацію про підсумки роботи районних спостережних комісій за 1 півріччя 2020 року та інформацію виконавчих комітетів Кременчуцької та Лубенської міських рад щодо виконання ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та ЗУ «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк», в частині соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
  Крім того, керівником відділу пенітенціарних програм БО «Світло надії», регіональним координатором БО «FREE ZONE» Бабіюком І.В., поінформовано про забезпечення доступу засуджених та звільнених осіб до соціальних та медичних послуг, здійснення соціального супроводу звільнених з місць позбавлення волі та їх подальшої ресоціалізації в умовах карантинних заходів через пандемію COVID-19.
  За підсумками роботи прийнято постанову, яку буде направлено до відповідних служб для виконання.

 


 
Санаторно-курортне оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

  Право на щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням відповідно до Закону України ,,Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мають учасники ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесені до 1 категорії, потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1 та діти з інвалідністю, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою (далі - постраждалі громадяни).
  Для проведення оздоровчої кампанії з державного бюджету області спрямовано 4,8 млн грн. Додатково з обласного бюджету в рамках обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області виділено 2,1 млн. грн. Вказаний фінансовий ресурс дозволить у поточному році забезпечити санаторно-курортним лікуванням 850 громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  При організації санаторно-курортного лікування застосовується порядок самостійного обрання санаторно-курортних закладів, рекомендованого профілю лікування. З обраним пільговиком санаторно-курортним закладом, управління соціального захисту населення укладає тристоронній договір, які є підставою для направлення на оздоровлення. Фактичний розрахунок з санаторієм здійснюється після повернення постраждалої особи з оздоровлення.
  У зв'язку з запровадженням карантинних заходів, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, в поточному році оздоровчу кампанію розпочато пізніше.
  В умовах сьогодення постраждалі громадяни обирають переважно санаторії, розташовані на території нашої області. Такий вибір гарантує виплату додаткової матеріальної допомоги на оздоровлення за рахунок коштів обласного бюджету в сумі фактично здійсненої доплати за оздоровчі послуги, але не більше 4,0 тис грн.
  Також з обласного бюджету проводиться виплата матеріальної допомоги супроводжуючій особі для одночасного придбання путівки, у разі супроводження на санаторно-курортне лікування постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесеного до категорії 1, який є особою з інвалідністю 1 групи.
  В повному обсязі вирішено питання санаторно-курортного лікування дітей з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  Компенсацію замість санаторно-курортного лікування отримали 623 особи, віднесені до категорії 1, які за самостійним вибором в термін до 15 жовтня 2019 року подали відповідні заяви до управлінь соціального захисту населення. Поряд з цим, Департаментом соціального захисту населення спільно з громадськими Чорнобильськими організаціями направлено пропозиції до Мінсоцполітики щодо збільшення розміру компенсаційних виплат на оздоровлення.
  Питання оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відноситься до пріоритетних питань Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.

 


 
ВІДБУЛОСЬ ЗАСІДАННЯ КОЛЕГІЇ ДЕПАРТАМЕНТУ

  15 липня 2020 року відбулось засідання колегії Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в ході якої розглянуто питання проведення підготовчої роботи з передачі повноважень організації прийому документів на призначення державних соціальних гарантій від управлінь соціального захисту населення до об'єднаних територіальних громад.
  В умовах проведення децентралізації з метою наближення соціальних послуг до мешканців громади, спрощення процедури отримання державних соціальних гарантій, а також забезпечення комплексного підходу при їх наданні постановами Кабінету Міністрів України, які регламентують порядок надання державних соціальних допомог, субсидій та пільг, функції з прийому заяв із необхідним пакетом документів у мешканців громад віднесено до повноважень об'єднаних територіальних громад.
  Відповідно до розроблених Урядом проєктів постанов починаючи з 1 вересня 2020 року управління соціального захисту населення не прийматимуть від мешканців ОТГ заяв з необхідними документами для призначення державних соціальних гарантій, крім надісланих поштою або в електронній формі, з 1 січня 2021 року заяви з необхідними документами для призначення державних соціальних гарантій прийматимуться посадовими особами ОТГ виключно з формуванням електронної справи.
  Колегією затверджено чіткий план заходів з проведення підготовчої роботи щодо передачі повноважень з організації прийому документів на надання державних соціальних гарантій від управлінь соціального захисту населення до об'єднаних територіальних громад.

 


 
Інформація про забезпечення конституційних прав на здобуття освіти у зв'язку з перенесенням строків проведення чергового призову громадян

   Указом Президента України від 23.03.2020 № 103 перенесено строки проведення чергового призову громадян України на строкову військову службу з квітня-червня на травень-липень 2020 року. За інформацією Офісу Президента України склалася ситуація, коли громадяни України, які закінчують у червні-липні 2020 року заклади освіти, підлягають призову на строкову військову службу, що може призвести до порушення їх конституційного права на здобуття наступного ступеня освіти.
    З метою організованого проведення призову громадян України на строкову військову службу та забезпечення їх конституційних прав на здобуття освіти, Офісом Президента України запропоновано:
   - призовним комісіям всіх рівнів ретельно вивчати зазначену категорію призовників, долучивши до їх особових справ заяви щодо продовження навчання для здобуття наступного ступеня освіти, відповідні відомості (довідки) з органів освіти і науки, закладів освіти;
   - головам обласних призовних комісій за поданням районних (міських) призовних комісій, під час проведення засідань призовних комісій надавати (за письмовими заявами призовників) відстрочки від призову за частиною п'ятнадцятою статті 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» до 1 жовтня 2020 року громадянам України для здобуття наступного ступеня освіти.

 


 
Урядом затверджено розподіл субвенції на виплату компенсації для придбання житла окремим пільговим категоріям громадян

   Пільгове право на позачергове забезпечення житлом, гарантоване Законом України ,,Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", реалізується окремими пільговими категоріями громадян через органи соціального захисту населення, шляхом виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) в рамках державних програм.
   Порядок призначення та виплати грошової компенсації регламентується відповідними постановами Кабінету Міністрів України і поширюється на осіб, які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на квартирному обліку за місцем проживання відповідно до норм Житлового Кодексу, до таких осіб належать:
   члени сімей загиблих, померлих учасників АТО/ООС, учасники АТО/ООС з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи (постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719);
   учасники бойових дій на території інших держав з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи (постанова Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №214);
   внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (постанова Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 № 280).
   Механізм призначення і виплати грошової компенсації єдиний для усіх зазначених категорій. Розгляд питання призначення грошової компенсації здійснюється уповноваженими комісіями, створеними при райдержадміністраціях та міськвиконкомах, на підставі заяви, поданої до управління соціального захисту населення за місцем проживання. Виплата призначеної грошової компенсації проводиться в порядку черговості взяття на квартирний облік. Виплачується грошова компенсація шляхом зарахування коштів на спеціальний рахунок в уповноваженому банку і використовується одержувачем протягом року з дати зарахування. Грошова компенсація спрямовується на придбання житла в будь - якому населеному пункті на території України. На підставі укладеного договору купівлі-продажу, кошти безготівково перераховується на придбання житла.
   Протягом 2015-2019 років в рамках державних програм області виділено 101,2 млн. грн. за рахунок яких проведено виплату компенсації 146 сім'ям, які самостійно обрали житло.
   В обласній державній адміністрації 9 липня 2020 року відбулося засідання Комісії з питань розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, а також членів їх сімей. В ході засідання розглянуто питання щодо розподілу виділеної області на засіданні Уряду 1 та 8 липня субвенції на виплату компенсації особам з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи з числа учасників АТО/ООС, учасників бойових дій на території інших держав, внутрішньо переміщених осіб з числа АТО/ООС в загальній сумі 13,6 млн. грн.
   Згідно норм чинного законодавства, розподіл субвенції здійснюється відповідно до потреби в наданні грошової компенсації, інформація про яку складена на підставі рішень уповноважених комісій про призначення грошової компенсації, прийнятих до 1 березня - для учасників бойових дій на території інших держав з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи та до 1 квітня - для учасників АТО/ООС з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи, сімей загиблих учасників АТО/ООС (станом на 01.04.2020 рішення про призначення грошової компенсації сім'ям загиблих учасників АТО/ООС уповноваженим комісіями не приймались) і учасників АТО/ООС з числа внутрішньо переміщених осіб та направлена головному розпоряднику коштів.
   Розподіл субвенції здійснюється з урахуванням черговості взяття на квартирний облік заявників та виплати призначеної грошової компенсації в повному обсязі.
   За результатами розгляду питання, субвенція розподілена для виплати компенсації 10 сім'ям:
   8 сім'ям осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників АТО/ООС з міст Полтави, Кременчука, Лубен та Кобеляцького району:
   1 сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав з міста Миргорода;
   1 сім'ї учаснику АТО/ООС з числа внутрішньо переміщених осіб з міста Горішні Плавні.
   Питання виплати компенсації на придбання житла вказаним пільговим категоріям громадян перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення.

 


 

  Відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 "Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят" - 8 липня в Україні щороку відзначають День родини.
  Директор Департаменту – Людмила Корнієнко привітала зі святом патронатну сім'ю подружжя Тарасюк Алли Станіславівни та Володимира Івановича. Родина проживає у с. Писарівщина Диканського району, як патронатна родина функціонують з 2018 року. За цей період до родини Тарасюк було влаштовано 5 дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, що дало можливість уникнути інституалізації виховання та дотримання їх прав на сімейне оточення.

 


 
РОЗВИТОК СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ ПАТРОНАТУ НАД ДИТИНОЮ

   Законом України від 26.01.2016 року № 936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» запроваджено нову форму тимчасового сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – сім'я патронатного вихователя.
   Метою патронату над дитино є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/ законними представниками, надання їй та її сім'ї комплексу послуг, спрямованих на повернення у сім'ю відповідно до найкращих інтересів дитини або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитина-сирота чи дитини, позбавленої батьківського піклування.
   Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. №148 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною» патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні. Одночасно під патронат в одну сім'ю влаштовується виключно один випадок: діти (незалежно від їх кількості), які є братами-сестрами , або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя – до трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.
   В Полтавській області послуга патронату над дитиною активно розвивається з 2018 року. Протягом двох років 28 дітей із сімей, які опинились в складних життєвих обставинах було влаштовано в 4 патронатні сім'ї Диканського, Козельщинського, Решетилівського, Хорольського районів.
   У 2020 році обласним центром соціальних служб для сімї, дітей та молоді підготовлено 7 сімей патронатних вихователів, які з серпня 2020 року розпочнуть свою діяльність в м. Пирятин, Диканському, Пирятинському, Лохвицькому, Решетилівському, Котелевському та Машівському районах.
   Державою, за надання послуги, патронатним вихователям гарантується щомісячна оплата праці (п'ять прожиткових мінімумів для працездатної особи) та соціальні виплати на влаштованих під патронат дітей (два з половиною прожиткові мінімуми на кожну дитину відповідного віку). У разі коли в сімї патронатного вихователя перебуває одночасно двоє і більше дітей, малюк віком до 1 року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина, розмір грошового забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину, але сумарно не більше як на 50 %.


   Директор Департаменту соціального захисту населення
   Полтавської обласної державної адміністрації Л.В. Корнієнко

 


 
ВІДБУЛАСЬ КОЛЕГІЯ ДЕПАРТАМЕНТУ

  7 липня 2020 року о 14.00 год. відбулось засідання колегії Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації
  В ході засідання обговорено питання забезпечення надання соціальних послуг громадянам похилого віку та особам з інвалідністю.
  Соціальні послуги громадянам похилого віку та особам з інвалідністю в області надають: 33 територіальні центри соціального обслуговування, 13 центрів надання соціальних послуг. Протягом першого кварталу 2020 року соціальні послуги отримали близько 51 тис. осіб Забезпечено 100 % охоплення соціальними послугами відповідно до потреби.
  Соціальними робітниками в умовах запровадження карантинних заходів щодо недопущення розповсюдження коронавірусу надається реальна підтримка громадянам похилого віку, особам з інвалідністю через доставку продуктів харчування, медикаментів, оплату житлово-комунальних послуг та вирішення інших життєво необхідних питань.
  Щоденно 1857 соціальних робітники надають послугу «догляд вдома». За час дії карантину додатково взято на обслуговування 730 осіб. Введено додаткові штатні одиниці соціальних робітників у 13 адміністративно-теритріальних одиницях.
  Поставлено завдання щодо розширення кола надання соціальних послуг відповідно до потреб мешканців громад.

 


 
Додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів обласного бюджету пільговим категоріям населення

  З метою підвищення рівня соціального захисту пільгових категорій населення в області забезпечується реалізація Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення, під дію якої підпадає близько 36 тис. мешканців області.
  У зв'язку з розширенням категорій осіб, які потребують додаткової підтримки за рахунок коштів обласного бюджету, Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації ініційовано внесення змін до Програми, які були прийняті на сесії обласної ради 3 червня 2020 року.
  Внесеними змінами розширено:
  - коло осіб, які підлягають санаторно-курортному оздоровленню за рахунок коштів обласного бюджету, а саме особи з інвалідністю внаслідок війни на території інших держав, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення на забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
  - перелік пільгових категорій громадян, які мають право на одержання компенсації за проїзд на міжміських та міжобласних автобусних маршрутах загального користування, такою категорією як «члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни».
  Крім того:
  - збільшено виплату щоквартальної грошової допомоги членам сімей осіб, які перебувають у полоні або пропали безвісти в районі проведення АТО/ООС до двох прожиткових мінімумів в розрахунку на одну особу (з 01.07.2020 – 4236 грн);
  - запроваджено одноразову грошову допомогу за рахунок коштів обласного бюджету членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які загинули (померли) від гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої короно вірусом SARS-CoV-2, що пов'язано з виконанням робіт з ліквідації такої хвороби у розмірі 100 тис грн.

 


 
В області забезпечено виплату щоквартальної грошової допомоги членам сімей осіб, які перебувають у полоні або пропали безвісти в районі проведення АТО/ООС

  Згідно обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення, з 2020 року запроваджено новий напрямок, яким передбачено надання щоквартальної грошової допомоги членам сімей осіб, які перебувають у полоні або пропали безвісти в районі проведення АТО/ООС.
  За ініціативи Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації внесено зміни до Програми, прийняті депутатським корпусом у червні 2020 року, зокрема, в частині збільшення розміру зазначеної допомоги з II кварталу до двох прожиткових мінімумів в розрахунку на одну особу (4054 грн).
  Виплата за II квартал проведена в період з 26.06.2020 року по 02.07.2020 року 10 членам сімей осіб, які перебувають у полоні або пропали безвісти в районі проведення АТО/ООС, шляхом перерахування коштів на рахунки заявників відкритих в уповноважених банках, або через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта», згідно поданих заяв.
  Крім того, в рамках обласної соціальної Програми забезпечується виплата щомісячної допомоги 95 сім'ям з дітьми загиблих (померлих) учасників АТО/ООС у розмірі прожиткового мінімуму в розрахунку на одну особу.
  Враховуючи, що з 1 липня 2020 року підвищено розмір прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення (2118 грн), Департаментом спільно з Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області вжито необхідних заходів для проведення нарахування та виплати допомог у підвищених розмірах.

 


 
Інформація про засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації

   03 липня 2020 року о 14:00 в он-лайн режимі відбулось засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації.
  На засіданні робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації прийнято рішення робочою групою з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації про визнання гуманітарною допомогою вантажу загальною вагою нетто 88,5 кг, брутто – 95 кг, отримувачем якого є БО "Європейські традиції доброчинності"для передачі КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня Полтавської обласної ради».

 


 
Посилення соціального захисту населення дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, над якими встановлено опіку чи піклування

   02 червня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб», яким з січня 2020 року підвищено розміри державної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім'ях опікунів (піклувальників) із 2 до 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку, а для дітей з інвалідністю – із 2 до 3,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку.
  На виконання вказаного Закону органами соціального захисту населення області проведено значний об'єм робіт щодо відпрацювання баз даних одержувачів державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та своєчасного перерахунку розмірів допомог.
  За результатами проведеної роботи у липні поточного року виплату допомоги у підвищеному розмірі, з урахуванням доплати за січень-червень 2020 року, отримає 1,2 тис. опікунів (піклувальників).
  Обсяг фінансування для виплати допомоги у липні 2020 року становить 14 млн. грн.
  Максимальний розмір допомоги становить: з 1 січня 2020 року:
  - для дітей віком до 6 років – 4 447,50 грн.; від 6 до 18 років – 5 545 грн.;
  - для дітей з інвалідністю віком до 6 років –6 226,50 грн.; від 6 до 18 років -7763 грн. з 1 липня 2020 року:
  - для дітей віком до 6 років – 4647,50 грн.; від 6 до 18 років – 5795 грн.;
  - для дітей з інвалідністю віком до 6 років – 6506,50 грн.; від 6 до 18 років -8113 грн.
  У разі коли на дитину виплачуються пенсія, аліменти, стипендія, державні допомоги (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю) розмір допомоги на дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування зменшується на суму зазначених виплат.
  Виплата допомоги у підвищеному розмірі за липень поточного року, з урахуванням доплати за січень-червень 2020 року, буде проведена за основними та додатковими відомостями згідно визначеного графіку до 25 липня.

 


 
Підвищення соціальних гарантій

  Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 липня 2020 року підвищено розміри прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, що в розрахунку на місяць становлять:
  - на одну особу – 2118 грн.;
  - для дітей віком до 6 років – 1859 грн.;
  - для дітей віком від 6 до 18 років – 2318грн.;
  - для працездатних осіб – 2197 грн.;
  - для осіб, які втратили працездатність – 1712 грн.
  Зазначені розміри порівняно з минулим, що були встановлені з 1 грудня 2019 року, зросли у середньому на 4,5 відсотка.
  Зокрема, з 1 липня 2020 року збільшено розміри допомоги: у зв'язку з вагітністю та пологами, одиноким матерям, на дітей, над якими встановлено опіку та піклування, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, особам з інвалідністю з дитинства та на дітей з інвалідністю, на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, патронатним вихователям, грошової допомоги на догляд за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та на догляд, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, що не набула права на пенсію, особам з інвалідністю з числа одержувачів адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, на тяжкохворих дітей, яким не встановлена інвалідність.
  Розмір допомоги чи компенсації обчислюється у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму тієї або іншої групи населення, відповідно, розмір підвищення залежить від виду допомоги чи компенсації та кількості членів сім'ї, яким допомога призначена.
  Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області з урахуванням зміни прожиткового мінімуму з 1 липня поточного року проведено збільшення розміру державних соціальних виплат, розмір яких розраховується залежно від мінімальних соціальних стандартів. Перерахунки державних гарантій проведено автоматизовано без звернення одержувачів та в стислі терміни.
  Отже, в липні одержувачі отримають підвищені розміри соціальних виплат.

 


 
В області забезпечено безперервний процес виплат державних соціальних допомог

  Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 р. №500 продовжено термін дії карантину до 31 липня поточного року.
  Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації спільно з територіальними управліннями соцзахисту населення та Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на період встановлення карантинних заходів забезпечено безперервний процес надання соціальної підтримки населенню області.
  З цією метою своєчасно проведено комплекс робіт для автоматичного продовження виплати державних соціальних допомог у липні поточного року
  16 тис. сімей області, у яких термін їх отримання закінчився в період дії карантину.
  Це одержувачі таких видів допомог як державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам та інші види допомог.
  Крім того, до закінчення строку дії карантину не припиняється виплата державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, якими пропущено строк переогляду МСЕК та ЛКК.
  Виплата державних соціальних допомог за липень 2020 року буде проведена у першій декаді липня.

 


 
КОЖНА РОДИНА, ДЕ НАРОДИЛАСЬ ДИТИНА, ОТРИМУЄ «ПАКУНОК МАЛЮКА»

  З вересня 2018 року в області реалізується пілотний проект з надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», який є адресною безповоротною соціальною допомогою, що надається у натуральній формі додатково до грошової допомоги при народженні дитини. Мета проекту - знизити фінансове навантаження на родину новонародженого, забезпечити належний догляд за дитиною.
  З початку реалізації проекту в області жінкам, які народили дітей, видано 16419 «пакунка малюка» (за 6 місяців 2020 року – 4022), у тому числі пологовими будинками – 15306, управліннями соціального захисту населення – 1113.
  Право на отримання «пакунка малюка» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, а також особи яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, що народили живонароджену дитину. Безпосередніми отримувачами допомоги є мати, батько, родичі, опікуни, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі новонародженої дитини. «Пакунок малюка» надається на кожну новонароджену дитину.
  Допомога "пакунок малюка" видається при народженні дитини у закладі охорони здоров'я. Якщо одноразову натуральну допомогу «пакунок малюка» не видано у лікувальному закладі або у разі екстрених пологів, «пакунок малюка» видається управлінням соціального захисту населення за місцем проживання/перебування новонародженої дитини у термін не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати народження дитини. Для її отримання необхідно звернутися із заявою та довідкою про неотримання пакунка у закладі охорони здоров'я.
  За час реалізації проекту так звані бебі-бокси суттєво змінилися, покращилась якість предметів, збільшився асортимент найменувань товарів (дитячого одягу, розвиваючих іграшок та засобів гігієни), з 30 до 70 збільшилась їх кількість та розміри одягу.
  Закупівля одноразової натуральної допомоги здійснюється централізованою закупівельною організацією за рахунок коштів державного бюджету на рівні потреби, визначеної пологовими будинками/відділеннями та управліннями соціального захисту населення.
  В області забезпечена вчасна видача пакунків. Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації проводиться щотижневий моніторинг забезпечення пологових будинків пакунками та контроль їх видачі. На даний час усі пологові будинки області 100% забезпечені "пакунками малюка" відповідно до потреби.
  Враховуючи, що Міністерством соціальної політики України проводиться робота з монетизації державних соціальних гарантій, Департамент соціального захисту населення звернувся з пропозицією розглянути питання переведення державної соціальної допомоги з натуральної форми у грошову, що надасть одержувачам допомог можливість вибору необхідних товарів для новонароджених дітей відповідно до індивідуальних потреб.

 


 

  1 та 2 липня 2020 року в ході робочої поїздки директором Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації Людмилою Корнієнко відвідано село Білики Кобеляцького району та смт. Нові Санжари Новосанжарського району та проведено зустріч з головами селищних рад, начальниками управлінь соціального захисту населення районного рівня щодо питання впровадження на базі ОТГ та сільських рад «фронт-офісів» для організації надання на місцевому рівні всіх видів державних соціальних гарантій.