Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Опрацювання звернень громадян завжди на контролі

  

  Опрацювання звернень громадян є однією з важливих функцій органів влади, які окрім вирішення нагальних питань та вжиття заходів, дозволяє повноцінно комунікувати з мешканцями області, надавати їм відповідні роз’яснення, забезпечувати підтримку.
   Для сфери соціального захисту населення ключовими параметрами при розгляді звернень громадян, окрім дотримання вимог ЗУ «Про звернення громадян» є своєчасність та оперативність, а головне детальний підхід до кожного кейсу.
   За період з січня по вересень 2024 року Департаментом отримано та опрацьовано 1280 звернень громадян.
   Серед найбільш затребуваних питань залишається:
   - призначення і виплата різних видів соціальних допомоги (979 звернень, в т.ч. 870 – про надання матеріальної допомоги з обласного бюджету);
   - забезпечення надання соціальних послуг (29 звернень) та влаштування до будинків інтернатів (16 звернень);
   - пенсійні питання (24 звернення);
   - забезпечення осіб з інвалідністю автотранспортом, технічними та іншими засобами реабілітації та санаторно-курортним лікуванням (15 звернень);
   - встановлення соціального статусу, захист від домашнього насильства, користування пільгами та вирішення інших питань соціального захисту.
   Задля покращення роботи зі зверненнями громадян, недопущення формальних відписок на них, відповіді заявникам надаються з посиланням на чинне законодавство України і містять всебічні та аргументовані роз’яснення.
   При вирішенні проблемних питань, які громадяни порушують у своїх зверненнях, працівники Департаменту тісно співпрацюють з управліннями соціального захисту населення та надають консультації заявникам в телефонному режимі.
   До речі, у разі потребу в оперативній інформації мешканці області завжди можуть звернутись за консультацією та залишити своє звернення через обласну гарячу лінію з питань соціального захисту населення за телефоном 0800-500-620.
  

 
Представництво ООН Жінки в Україні допоможуть громадам на Полтавщині реалізувати програми з розвитку спроможностей

  

  Полтавщину відвідали фахівці Представництва ООН Жінки в Україні. Вони зустрілися із заступником начальника Полтавської ОВА Володимиром Василенком та командою Департаменту соціального захисту населення ПОВА. Говорили про вибір громад для реалізації програм з розвитку спроможностей на тему «Жінки, мир, безпека».
   Питання забезпечення рівних прав та можливостей у прийнятті рішень на всіх рівнях, посилення ролі жінок у суспільно-політичній діяльності, запобігання насильству, врахування особливих потреб жінок і дівчат, у тому числі вразливих категорій, захист прав і врахування потреб постраждалих в умовах конфліктів і після їх завершення є індикатором соціально зрілого суспільства країни й задеклароване Національним планом дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».
   «Для нас важливо, що до вирішення гендерних питань долучаються представники експертного середовища, а також проявляють активність громадські та міжнародні організації. Адже вони мають набагато більший ресурс та можливості для безпосередньої взаємодії з людьми, можуть доносити інформацію щодо питань, вирішення яких потребує додаткової підтримки. За облвійськадміністрацією залишається загальна координація цього питання, а також забезпечення міжвідомчої взаємодії всіх зацікавлених сторін», – зазначив на зустрічі Володимир Василенко.
   З початком повномасштабного вторгнення виконання окремих напрямів Національного плану дій набуло пріоритетів. Зокрема запобігання гендерно зумовленому насильству і сексуальному насильству, пов'язаному з конфліктом, а також реагування на ці явища, безпека та захист громад, залучення жінок і жіночих організацій та їхня участь у процесах прийняття рішень, серед іншого в гуманітарному реагуванні та відновленні.
   «Ми хочемо допомогти громадам Полтавщини в розвитку спроможностей. Навчити їх виявляти виклики, які перешкоджають громаді досягти поставлених цілей та створювати проєкти задля усунення цих викликів. Тож нам потрібно визначити громади, які найбільше потребують нашої підтримки», – говорить керівник програми «Жінки, мир, безпека» Корнеліус Нолен.
   Полтавська область відкрита до усіх форм співпраці, що покликані забезпечити гендерну рівність та позитивно вплинуть на якість життя людей. Спільно із громадськими організаціями буде визначено перелік громад, яким необхідна підтримка міжнародних партнерів. Перевагу надаватимуть невеликим громадам, які не мають розвиненої мережі надання соціальних послуг населенню.
  

 
Простори соціальної адаптації: новий формат соціальної підтримки населення

  

  Зміни, які відбулися в житті кожного українця від початку повномасштабного вторгнення торкнулись всіх сфер життя. Наразі кожен вимушений пристосовувати до нових умов, нового середовища та стилю життя.
   Водночас для представників уразливих категорій, особливо з числа переміщених осіб, важливо відчувати власну затребуваність та залученість до життя громади.
   За сприяння Програми розвитку ООН та фінансової підтримки ЄС в межах проєкту «EU4Recovery» надавачі соціальних послуг територіальних громад області отримали міжнародно-технічну допомогу для облаштування просторів соціальної адаптації – комфортних осередків з сучасним обладнанням, для роботи з населенням та забезпечення соціальної підтримки.
   24 вересня такий простір відкрили в приміщенні територіального центру соціального обслуговування Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради.
   Участь у відкритті взяли Директор Департаменту соціального захисту населення ОВА Людмила Корнієнко, керівники компонентів ПРООН Олена Рудич та Федеріка Діспенза, керівництво Полтавської територіальної громади та місцеві жителі.
   У вітальному слові Людмила Василівна подякувала партнерам за співпрацю та дієву підтримку, а громаду та команду терцентру - закликала до наповнення роботи простору змістовними заходами для посилення підтримки осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах через групову та індивідуальну роботу.
  
  

Директор Департаменту
   Людмила Корнієнко


 
Комплексна програма діє: До дня Захисників та Захисниць України виплачена адресна допомога

  

  1 жовтня Україна відзначає День Захисників і Захисниць України - державне свято, яке присвячене вшанування мужності та героїзму поборців незалежності й територіальної цілісності нашої країни.
   Неоціненний подвиг тих, хто повернувся «на щиті» назавжди закарбовано у сторінках книги історії сучасної України, її боротьби за волю та незалежність. З метою підтримки членів родин загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України з числа мешканців області в Комплексній програмі соціального захисту населення передбачено рад заходів з надання матеріальної допомоги, зокрема щорічну одноразову адресну виплату.
   Надання допомоги приурочене до Державного свята, тому вже 26-27 вересня кошти надійдуть на рахунки отримувачів на загальну суму 15,36 млн.грн з обласного бюджету.
   Вся необхідна робота з нарахування та виплати одноразової допомоги проведена на рівні Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області без додаткового звернення громадян на основі наявних даних у офіційних реєстрах.
  
  

Директор Департаменту
   Людмила Корнієнко


 
Тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів

  

  Нормами діючого законодавства на батьків покладається обов’язок утримувати своїх неповнолітніх дітей. У випадках, коли один із батьків не проживає з дитиною, він може здійснювати виконання своїх обов’язків по утриманню дитини до 18 років через сплату аліментів.
   Якщо місце проживання чи перебування одного з батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, на дитину призначається тимчасова державна допомога.
   У вересні поточного року в області близько 500 сімей отримали на дітей вказану допомогу.
   Допомога призначається з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина, в розмірі, що становить різницю між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги.
   Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується до досягнення дитиною 18 років.
   Призначення і виплата тимчасової допомоги здійснюються управліннями соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, який утримує дитину.
   Суми виплаченої тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до державного бюджету.
   Тимчасова допомога не призначається, якщо дитина перебуває під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні.
   Деталі щодо розмірів допомоги та переліку необхідних документів – в інфографіці
  

 
«Гроші ходять за людиною»: Департамент соцзахисту відпрацював з громадами практичні аспекти реалізації ініціативи

  

  Соціальна послуга підтриманого проживання передбачає рад заходів спрямованих на посилення навичок самообслуговування та самостійного проживання для осіб, які в силу віку або інвалідності потребують сторонньої допомоги. Тобто надавач соцпослуг не перебирає на себе функцію догляду в повній мірі, а допомагає організовувати побутову сторону життя, водночас надаючи місце для проживання, консультативний супровід та медичний патронаж.
   Для підтримки ВПО з числа уразливих категорій Мінсоцполітики запровадило ініціативу за принципом «гроші ходять за людиною», відповідно до якої послуги з підтриманого проживання або стаціонарного догляду ВПО похилого віку і особам з інвалідністю могли отримувати вчасно і в повному обсязі. В серпні прийнято відповідну постанову ( №888 від 06.08.2024) та вже розпочато відпрацювання на обласному та місцевому рівнях.
   Зокрема, 12 вересня Департаментом соціального захисту населення ОВА під головуванням Директора Людмили Корнієнко проведено нараду з представниками територіальних громад щодо практичних аспектів реалізації ініціативи.
   Участь у нараді взяли працівники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення сільських, селищних, міських рад та надавачів соціальних послуг Полтавської, Кременчуцької, Лубенської, Пирятинської Шишацької, Диканської та Великосорочинської територіальних громад.
   Покроковий план дій, алгоритми дій уповноваженого органу та отримувачів послуг, виявлення потенційних отримувачів соціальних послуг, підготовки надавачів соціальних послуг – все це було детально обговорено під час наради.
   Нагадаємо, що Фінансування соціальних послуг в межах проєкту буде здійснюватися за державний кошт. Так, для надання соціальних послуг понад 2300 особам в державному бюджеті передбачено більше 366,8 млн грн. на 2024 рік.
   Всі презентаційні матеріали щодо експерименту доступні для завантаження за посиланням Територіальні громади Полтавської області можуть отримати консультацію щодо імплементації Постанови та реалізації проєкту в профільному відділі Департаменту за телефоном (0532)681277
  

 
Робоча група здійснила моніторинговий візит

  

  Термін «уразливий» є досить поширеним у професійному словнику сфери соціального захисту. І в більшості випадків уразливість людини проявляється не тільки відносно її фізичного, морального чи економічного становища, а може виникнути раптово – незалежно від дій чи обставин.
   Безперечно, особи, які постраждали від домашнього насильства, є тією виключною уразливою категорію громадян, які потребують надання підтримки в екстреному порядку. Адже інколи від моменту виникнення «проблеми» до прийняття кардинального рішення покинути кривдника може минути багато часу, а разом з тим - стадій психологічного та емоційного навантаження.
   Чому ж важливо на місцевому рівні розвивати соціальні сервіси та спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб?
   В першу чергу, для того, щоб такі особи знали, що в будь-якому випадку вони не залишаться з проблемою наодинці, без «даху над головою» або в ситуації суспільного осуду чи нерозуміння.
   Спеціалізовані служби, зокрема денні центри з кризовими кімнатами та притулки для жінок з дітьми, постраждалими від домашнього насильства інколи не просто прихистки, а механізми порятунку життя.
   Днями робоча група, утворена Міжвідомчою координаційною радою з гендерних питань, запобігання та протидії домашньому насильству, протидії торгівлі людьми та проблем сімʼї при ОВА підвела підсумки анкетного моніторингу діяльності спеціалізованих служб в області (деталі в пості за лінком )
   На запрошення CO «Light of Hope»/БО «Світло надії» представники робочої групи відвідали денний центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насилля та/або насильства за ознакою статі з «кризовою кімнатою», який діє в Полтавській тергромаді.
   Під час візиту, гостей ознайомили з діяльністю Центру, процесом організації надання соціальних послуг, функціональними можливостями та рівнем доступності та облаштованості приміщень. Також відбулось спілкування з командою центру до якої, окрім керівника, входять психолог, соціальний працівник та соціальний педагог.
   Важливо, що обговорили не тільки позитив, а й існуючі проблемні питання пов’язані з міжвідомчою взаємодією, перенаправленням постраждалих осіб для вирішення їх питань, а також потребами організації як надавача соцпослуг з метою покращення їх роботи.
   Дійсно БО «Світло надії» є тим прикладом успішного надавача соціальних послуг недержавного сектору, який не лише покриває потреби населення в соціальних послуг на місцевому рівні, а й постійно розвивається за іншими важливими напрямками та залучає донорську підтримку.
   Тому заохочуємо громади розвивати співпрацю з організаціями громадянського суспільства, які мають потенціал, а головне бажання надавати підтримку людям.
   Співпраця забезпечена в межах Коаліція 1325 Полтавщина.
  

 
Асистент дитини: перші громади пройшли навчання щодо нової соцпослуги

  

   Розвиток сімейно-орієнтованих соціальних послуг є не лише актуальним напрямом роботи, а й об’єктивною потребою населення.
   Адже завдання не просто задовільними потребу «тут і зараз», а створити максимум інструментів для мінімізації негативних наслідків життєвих обставин.
   Однією з відносно нових соціальних послуг, яка зараз стає більш затребуваною є послуга «Соціальний супровід під час інклюзивного навчання».
   Якщо Вам цікаво дізнатись про зміст цієї послуги – ділимось лінком на дайджест Департаменту Раді повідомити, що командою тренерів нашого центру в цьому році розпочато підготовку соціальних робітників/фізичних осіб-підприємців – асистентів учня (дитини), надавачів соціальної послуги супроводу дітей з особливими освітніми потребами під час інклюзивного навчання.
   Відтак, у вересні тижневе навчання з питань надання соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання підготовку пройшли 6 соціальних робітників з 4 територіальних громад області (Оржицької, Решетилівської, Сергіївської, Шишацької).
   До навчального процесу залучені представники експертного середовища, практичні психологи, вчителі реабілітологи та логопеди, а також партнерських організацій, а саме: Регіонального офісу Дитячого фонду ООН, КЗ „Інклюзивно – ресурсний центр” Полтавської міської ради, ГО «Полтава Даун синдром», Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського.
   У рамках проходження навчального курсу слухачі ознайомились із законодавством, яким врегульовано надання зазначеної соціальної послуги, отримали теоретичні знання та практичні уміння і навички щодо організації роботи з дітьми з інвалідністю та/або особливими освітніми проблемами під час під час інклюзивного навчання.
   За результатами навчання проведено підсумкове тестування. Після проходження курсу домедичної підготовки, фахівці отримають сертифікати Полтавського обласного центру соціальних служб та будуть готові надавати послугу Асистента дитини мешканцям своїх громад.
  

 
Асистент дитини: соціальна послуга супроводу під час інклюзивного навчання

  

   Які асоціації виникають, коли мова йде про соціальну підтримку родини? Виплати, пільги, пакунок малюка?
   Але насправді це – лише частина того, чим держава може підтримати людину. Наприклад, сім’я виховує дитину з інвалідністю, яка має рівні права на здобуття освіти шляхом навчання в інклюзивному класі. Але потрібен дорослий, який би був поруч на уроках і перервах.
   Таким дорослим може бути хтось із сім’ї. А може і спеціально навчений соціальний робітник, який надаватиме соціальну послугу супроводу.
   Соціальний супровід під час інклюзивного навчання, більш відома як Асистент дитини, - базова соціальна послуг з особливими освітніми потребами, які відповідно до висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого інклюзивно-ресурсним центром потребують супроводу в закладах дошкільної освіти та закладах освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
   Вона спрямована на забезпечення повної та ефективної участі дитини в освітньому процесі.
   Послуга передбачає здійснення наступних заходів:
   - допомогу в самообслуговуванні;
   - підтримку у спілкуванні та комунікації з дітьми, педагогами та іншими особами;
   - організацію харчування та допомогу у прийнятті їжі;
   - організацію пересування та допомогу під час пересування;
   - спостереження за станом здоров’я, допомогу в проведенні необхідних процедур;
   - допомогу під час занять у гуртках, секціях, клубах, культурно-освітніх, спортивно-оздоровчих, науково-пошукових об’єднаннях на базі закладів освіти;
   - допомогу під час ігрової діяльності для дітей дошкільного віку, інших видів діяльності під час освітнього процесу;
   - допомогу під час здійснення рухової активності;
   - організацію денного відпочинку (сну) у закладах дошкільної освіти.
  
   Як отримати таку послугу?
  
   Для отримання соціальної послуги одному із батьків чи іншому законному представнику дитини необхідно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради з письмовою заявою, до якої додається копія висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого ІРЦ, в якому зазначається потреба дитини у супроводі під час інклюзивного навчання.
  
   Хто ж такий асистент дитини?
   Асистент дитини – соціальний робітник установи-надавача соціальних послуг, який пройшов спеціальне навчання та отримав відповідний сертифікат, зокрема Полтавського обласного центру соціальних служб.
   Важливо, що асистент дитини є учасником освітнього процесу. Він не є педагогічним працівником та не призначається на посаду керівником закладу освіти. Він лише допускається до освітнього процесу на основі укладання відповідного договору між закладом, асистентом та за згодою і письмовою заявою батьків.
  
   Асистент дитини НЕ здійснює:
   - втручання в освітній процес;
   - виконання освітньої програми для досягнення учнями результатів навчання;
   - надання освітніх послуг в закладі освіти;
   - надання рекомендацій педагогічним працівникам щодо організації освітнього процесу;
   - розробку індивідуальних завдань і матеріалів для учнів із особливими освітніми потребами;
   - виконання інших функцій педагогічних працівників.
  
   Якщо Ви надавач соціальних послуг територіальної громади або недержавного сектору та зацікавлені у запроваджені послуги Асистент дитини, отримати консультацію із зазначеного питання Ви можете у профільному відділі Департаменту в робочих час за телефоном 0532 68-12-77

 
Керівники інтернатних установ прозвітувати про відпрацьовані заходи з підготовки до можливої евакуації

  

  Укриття, запаси провізії та енергоносіїв, евакуація та швидке реагування – все це стало реальністю для життя українців, а для представників уразливих категорій: осіб з інвалідністю та похилого віку, які потребують постійного стороннього догляду – черговим викликом. Для вжиття необхідних заходів з питань цивільного захисту та забезпечення належного, а головне оперативного реагування та відпрацювання дій у разі можливої евакуації, Департаментом соціального захисту населення ОВА скоординовано роботу обласних інтернатних закладів системи соцзахисту.
   Зокрема, відповідно до наказу по Департаменту закріплено відповідальних заступників Директора Департаменту за координацію та супровід кожного окремого закладу; здійснено перевірку наявності нормативних документів, налагодженої системи оповіщення та готовності персоналу до дій у разі екстрених ситуацій; а також затверджено графік пропускного звіту для керівників інтернатів щодо готовності закладу та вжитих заходів на випадок можливої евакуації, кризових станів в енергетичному секторі тощо.
   Днями в Департаменті проведено нараду з керівниками закладі, під час якої заслухано стан справ та вжиті заходи із зазначеного питання по кожному закладу. На сьогодні в інтернатних закладах системи соціального захисту області послуги отримують майже 2 тисячі осіб, які потребують постійного стороннього догляду та в більшості випадків не можуть пересуватись без сторонньої допомоги. Це не просто статистичні дані, а долі людей, за які обласні заклади несуть відповідальність. Тому забезпечення готовності системи до будь-якої кризової ситуації є не просто черговим завданням, а справжнім викликом для всієї соціальної сфери області.
  

 
Цикл вебінарів "Стійкість громади"

  

   "Стікість громади" - корисний вебінар для керівників служб та організацій, які задіяні у впровадженні Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
   Галузеві напрями/сектори: соціальний захист, охорона здоров’я, економіка, освітна, культура, молодь, спорт, зайнятості, громадськість тощо.
   Цикл вебінарів створено з метою висвітлення питань, присвячених психічному здоров’ю та психосоціальній підтримці в умовах надзвичайних ситуацій, зокрема, війни.
   У відеозаписах 4-х вебінарів ви дізнаєтеся таке
   Що означає поняття «стійкість» та чому воно важливе для кожного з нас?
   В чому саме виявляється стійкість людини, організації, громади? Як розбудовувати стійкість на всіх рівнях?
   Чому ментальне здоров’я безпосередньо стосується стійкості громади? Які особливості організації програм й послуг у сфері ПЗПСП в умовах війни?
   Яким чином здійснюється міжгалузева й міжвідомча взаємодія щодо організації підтримки ментального здоров’я в умовах війни та як вона впливає на зміцнення стійкості людини, громади? Які інструменти для цього використовують на практиці?
  
   Вебінар доступний на платформі Всеукраїнської програми #тияк
   https://howareu.com/materials/stiikist-hromady-mhpss-vebinar?v=666ad857a4211