Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 

 
ОБЛАСНІ СОЦІАЛЬНІ ІНІЦІАТИВИ – ДІЄВА ПІДТРИМКА ЇЇ ЖИТЕЛІВ


  Аксіомою ефективного забезпечення високого рівня соціального захисту населення є, безперечно, прийняття та реалізація різних видів соціальних програм, покликаних підвищити якість життя громадян та суспільства в цілому.
  Наразі в області реалізується 38 державних соціальних програм, дія яких поширюється на 580 тисяч жителів Полтавщини. З метою впровадження державних ініціатив через обласну систему соціального захисту населення спрямовується більше ніж 4 млрд. гривень. З кожним роком ця цифра зростає.


  Безперечно, аспектами соціальної відповідальності області є впровадження на місцевому рівні ряду ініціатив, покликаних забезпечити належний рівень соціального захисту населення.
  Ініціативи, які впроваджуються через обласну комплексну соціальну програму мають вагоме підґрунтя, адже, спочатку, ми комплексно вивчаємо саме ті питання, які, на практиці, не вдалося покрити через реалізацію державних програм. Постійна співпраця з громадськими організаціями області допомагає вчасно та ефективно впроваджувати саме ті ініціативи, які найпотрібніші людям.
  На сьогодні обласна Комплексна програма соціального захисту і соціального забезпечення населення охоплює максимальну кількість напрямків та забезпечує соціальною підтримкою більше 36 тисяч мешканців. Саме за масштабність охоплення соціальним піклуванням обласну програму визнано кращою в Україні.
  В 2020 році на реалізацію програми з обласного бюджету спрямовано 45 млн. грн. Знаково, що сума, яка спрямовується на впровадження програми з кожним роком зростає. Нажаль, поясненням цьому є розширення категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідно Департаментом на кожну сесію ініціюються нові питання щодо розширення її дії, збільшення сум виплат, які б дійсно стали вагомою підтримкою.
   Охоплення соціальним піклуванням членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції, операції об'єднаних сил - один із потужних, дієвих напрямків обласної програми. Сім'я, яка втратила на сході України батька, сина чи чоловіка щомісяця отримує допомогу на кожну неповнолітню дитину, чи дитину, яка навчається за денною формою навчання терміном до 23 років по 2118 грн. Крім того, отримує пільги з оплати житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів, адже державою та областю забезпечується їх виплата у розмірі 50 % за рахунок державного бюджету, та додатково 50 % з місцевих бюджетів. З 2016 року в області запроваджено компенсація за проїзд на міжміських і міжобласних автобусних маршрутах, реалізує право на санаторно-курортне оздоровлення, отримує щорічну разову грошову допомогу.
  Розуміємо, що соціального піклування через обласну програму потребують і сім'ї воїнів–інтернаціоналістів, померлих ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Дана категорія громадян через обласну програму отримує щорічну разову грошову допомогу. ЇЇ сума в 2020 році становить 2500 грн. Гарантовано надання пільг із проїзду шляхом виплати компенсації за проїзд автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах. Дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, громадянам, постраждалим внаслідок ЧАЕС, віднесеним до I категорії, постраждалим учасникам АТО/ООС, надається виплата додаткової матеріальної допомоги на оздоровлення в санаторно-курортних закладах області. З 2020 року таку додаткову матеріальну допомогу на оздоровлення в комплексі з державними гарантіями отримують і особи з інвалідністю загального захворювання та дитинства. Також з поточного року запроваджено щорічну разову грошову допомогу сім'ям, у яких виховуються діти з інвалідністю підгрупи А, у розмірі 2500 грн. У жовтні таку допомогу отримали 585 сімей.
  Безкоштовне забезпечення медикаментами за рецептами лікарів, в тому числі життєво необхідними - потужна багаторічна підтримка громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  Третім, базовим напрямком обласної комплексної програми є охоплення санаторно-курортним оздоровленням пільгових категорій громадян. Через обласну програму санаторно-курортне лікування також отримують особи з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО/ООС, громадяни, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС І категорії. Демобілізовані військовослужбовці - учасники АТО/ООС, мають право, спільно з членами сімей, на оздоровчі послуги в санаторно-курортних закладах області. Ця ініціатива реалізується з 2015 року та вже охопила 4511 чоловік.
  З 2020 року внесеними змінами в програму доповнено коло осіб, які підлягають санаторно-курортному оздоровленню. Відтепер особи з інвалідністю внаслідок війни на території інших держав теж охоплені вищевказаною пільгою.

  Програмою передбачено розширення служби «соціального таксі» в області. Як відомо, «соціальне таксі» - це безкоштовне надання соціальної послуги з перевезення осіб з інвалідністю спеціально обладнаним транспортом. Вперше ініціатива з надання послуги «соціального таксі» була впроваджена саме на Полтавщині ще в далекому 2007 році, та за довгі роки роботи дала нам повне право з впевненістю сказати, що «соціальне таксі» - один зі шляхів до досягнення безбар'єрності осіб з інвалідністю.
  Зрозуміло, що парк автомобілів, які закуповувались ще в 2007 році для надання послуг з перевезення, застарів та потребує оновлення. Шляхом співфінансування вартості спецавтомобіля – 50% обласного бюджету та 50% місцевих бюджетів придбано мікроавтобуси, обладнані підйомниками для Новосанжарського, Гадяцького, Машівського, Чутівського, Глобинського районів, Шевченківського району м. Полтави, та для потреб у перевезенні осіб з інвалідністю, що проживають у Пришибській ОТГ.
  Напрямком, який потребує доопрацювання, на сьогодні, є спрямування коштів обласної програми на надання одноразової матеріальної допомоги особам, які опинились в складних життєвих обставинах. Спостерігається динаміка до значного зростання як кількості потребуючих допомоги так і збільшення сум виплат. Якщо раніше виплати спрямовувались на проведення післяопераційної реабілітації переважно осіб похилого віку, то зараз картина вражає – левова частка виплат спрямовується на допомогу у лікуванні онкохворим дітям, молоді. В даному випадку вбачаємо впровадження комплексного підходу, який полягає у співпраці з органами охорони здоров'я області. Фахове вирішення проблеми може бути реалізоване тільки через створення потужної медичної програми допомоги онкохворим та, як комплекс, – підтримки реабілітації через соціальну програму.
  Враховуючи закінчення у 2020 році дії обласної комплексної соціальної програми, Департаментом розробляється проєкт на наступний період. Головне зберегти всі дієві напрацювання з тим, щоб всі напрямки були відчутні для населення.


 
ВИПЛАТА КОМПЕНСАЦІЇ НА ЖИТЛО ПІЛЬГОВИМ КАТЕГОРІЯМ ГРОМАДЯН - ПРІОРИТЕТНИЙ НАПРЯМОК РОБОТИ ОРГАНІВ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ


  З 2015 року органами соціального захисту Полтавщини забезпечується реалізація державних програм, в рамках яких проводиться виплата грошової компенсації для придбання житла ветеранам війни. Пільгове право на забезпечення житлом ветеранів війни гарантовано Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

  За підрахунками, з 2015 по 2020 роки області на реалізацію державних програм виділено 114,8 млн. грн. За рахунок гарантованої державою компенсації вдалось поліпшити житлові умови 156 родинам області. Зокрема, за рахунок виплаченої компенсації житло придбали 44 родини загиблих учасників антитерористичної операції, операції об'єднаних сил на сході країни, 89 сімей учасників АТО/ООС, які внаслідок бойових дій отримали інвалідність I чи II групи, 19 сімей учасників бойових дій на території інших держав з числа осіб з інвалідністю I-II групи, 4 сім'ї внутрішньо переміщених осіб з числа учасників АТО/ООС.

  Згідно закону право на грошову компенсацію для придбання житла мають ветерани війни, які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на квартирному обліку за місцем фактичного проживання, а саме:
  ✔ учасники АТО/ООС, з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни I-II групи;
  ✔ члени сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС;
  ✔ учасники бойових дій на території інших держав з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни I-II групи;
  ✔ внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
  Алгоритм отримання компенсації передбачає подання пільговиком заяви до органів соціального захисту населення за місцем проживання, з пакетом відповідних документів. Уповноваженими комісіями, які створені при райдержадміністраціях та міськвиконкомах, визначається право, згідно поданих заявниками документів, на отримання компенсації придбання житла. Після отримання вищезазначеного права пільговику на спеціально відкритий рахунок в установі уповноваженого банку надходять кошти.

  Важливо, що сім'я протягом року від дати надходження коштів на спецрахунок може самостійно обирати житло в будь-якому населеному пункті України. Такий новий підхід зводить нанівець корупційні ризики в питанні придбання житла.
  Зауважимо, що кошти на рахунку не можуть бути використані за іншою метою, крім придбання житла. Обране житло придбавається у власність члена сім'ї, на якого призначено грошову компенсацію згідно закону, відповідно до укладеного договору купівлі-продажу житла, шляхом безготівкового перерахування коштів продавцю.
  З метою збільшення у поточному році обсягу фінансування на вищевказані цілі Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації направлено до Міністерства у справах ветеранів України, яке є головним виконавцем бюджетних програм, звернення щодо збільшення Полтавській області фінансування для виплати грошової компенсації на придбання житла ветеранам війни вищевказаних категорій.


 

  З нагоди відзначення 14 жовтня Покрови Пресвятої Богородиці, Дня козацтва, Дня захисника України в будинках-інтернатах області, із дотриманням карантинних заходів пов'язаних із розповсюдженням коронавірусної інфекції COVID-19 організовано перегляди тематичних фільмів про подвиги захисників України, обговорено історичні факти із життя козаків, проведено святкові молебні з нагоди Покрови Пресвятої Богородиці, влаштовано виставки творчих робіт, організовано святкові обіди.
  В дитячих будинках-інтернатах проведено тематичні свята – «Козацькому роду нема переводу».

 

  Впродовж багатьох років в області забезпечується стала робота 14 будинків-інтернатів (пансіонату) два з яких – дитячі, чотири – для постійного проживання одиноких осіб похилого віку, осіб з інвалідністю, вісім – психоневрологічних.


  На сьогодні в цих закладах проживає понад 2 тис. осіб. Для підопічних створено належні умови проживання та реабілітації – за кошти обласного бюджету відремонтовано житлові кімнати, облаштовано місця для прогулянок та відпочинку, придбано обладнання для надання реабілітаційних послуг, умови проживання в установах наближено до домашніх.

  Громадяни, які влаштовуються до інтернатних установ мають, переважно, хронічні захворювання, інвалідність. Підтримання їх стану здоров'я, полегшення перебігу хронічних хвороб – пріоритет в роботі таких закладів.

  Середній вік підопічних будинків-інтернатів загального типу – 85 років, що є свідченням належної організації надання соціальної послуги з догляду в цих установах.

  З 2007 року у будинках-інтернатах створено та діють відділення медико-соціальної реабілітації, які сприяють підтримці здоров'я підопічних, відновлення їх оптимального фізичного, інтелектуального, психічного і соціального рівня життєдіяльності із застосуванням індивідуального та диференційованого підходу. Це і відновна терапія, магнітотерапія, різні види лікувальної фізкультури, фіто та аромотерапія, заняття з арт-терапії, різні види масажу. На сьогодні користується попитом сучасне реабілітаційне обладнання: апарат для розробки руху суглобів, вертикалізатори, УВЧ-терапія, СВЧ-терапія, діодинамічні токи, вібромасажер стоп.

  Для полегшення роботи молодшого медичного персоналу, підвищення рівня догляду за ліжково хворими особами, не здатними до самообслуговування, застосовується сучасне обладнання. Придбано ліжка з гігієнічним отвором, ортопедичні та протипролежневі матраци, протипролежневі подушки, приліжкові столики, туалетні крісла-стільці, крісла-колісні, підйомники та східці для ванн, тощо.

  Значно полегшують проведення гігієнічних процедур ліжково хворим підопічним спеціальні пересувні ванни, підйомники стаціонарні, кошики для переносу, каталки для транспортування ліжково хворих для прогулянок на свіжому повітрі. Із застосуванням цього обладнання значно покращилось обслуговування та зменшилось навантаження на персонал.

   Пріоритетним і на далі залишається питання термомодернізації будівель, спальних корпусів будинків-інтернатів, що дає можливість економити бюджетні кошти та мати комфортні умови для підопічних.

  Законом України «Про соціальні послуги» від 17 січня 2019 року №2671-VIII визначено, що надання соціальних послуг в будинках-інтернатах може бути як безкоштовним, так і на платній основі. На безоплатній основі до будинку-інтернату мають право на влаштування діти з інвалідністю, особи з інвалідністю I групи, особи, середньомісячний сукупний дохід яких становить менше двох прожиткових мінімумів (3424 грн.). Диференційований підхід до оплати послуг застосовується до осіб, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує два прожиткові мінімуми, але не перевищує чотири прожиткові мінімуми (3424 грн. – 6848грн.). На платній основі до інтернатної установи мають право влаштуватись особи, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує чотири прожиткові мінімуми (6848 грн.). У вартість послуги включено чотириразове харчування підопічного, цілодобову медичну допомогу, надання соціальних та реабілітаційних послуг. Щоб влаштуватися до інтернатного закладу, слід звернутися до управління соціального захисту населення за місцем проживання, подати відповідні документи, пройти медичний огляд.

  В умовах проведення децентралізації влади та модернізації системи місцевого самоврядування важливо зберегти напрацьований досвід, зокрема, функціонування відділень стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання територіальних центрів, яких в області діє 8, де проживає 149 громадян похилого віку.

  Згідно Концепції реалізації державної політики соціального захисту населення та захисту прав дітей, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 року № 1057-р, як пріоритет, ми розглядаємо питання відкриття міні «будинків захищеної старості» на рівні ОТГ. Вже три з них працюють в Семенівському, Шишацькому, Кременчуцькому районах. Заплановано відкриття ще 15 таких закладів. Вважаємо, що така ініціатива є гуманним відношенням до людей, які все життя пропрацювали в громаді, а коли залишились не здатними жити без сторонньої допомоги, потребують догляду та шанобливого відношення.

 

  Друзі, продовжуючи рубрику про найбільш актуальні теми у сфері соціального захисту населення, важливим є повідомити про систему пільг.
  На сьогоднішній день діють 18 законодавчих актів, які визначають право 56 пільгових категорій громадян на знижку з оплати за житлово-комунальні послуги (100%, 75%, 50%, 25%). При цьому окремим категоріям пільговиків знижка вартості житлово-комунальних послуг нараховується в залежності від отриманих доходів пільговика (членів сім'ї пільговика).
  З переліком категорій пільговиків та розмірами пільгових знижок можливо ознайомитися за посиланням http://plsz.gov.ua/download/kategorii.doc.
  Шановні отримувачі пільг, у зв'язку з наближенням опалювального сезону, відповідаємо на найбільш актуальне серед Вас питання - це нарахування пільги на послугу з постачання та розподілу природного газу.
  Спочатку хочемо роз'яснити, що при розрахунку суми пільги враховуються: тариф на послугу; розмір пільгової знижки (100%, 75%, 50%, 25%); кількість членів сім'ї пільговика; соціальні нормативи.
  Послуга з розподілу природного газу введена з 1 січня поточного року, на яку також нараховується знижка в залежності від категорії пільговика.
  Пільга нараховується щомісяця в межах соціального нормативу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409, який становить:
  в неопалювальний період для газової плити:
  3,3 куб. метри (за наявності централізованого гарячого водопостачання);
  5,4 куб. метри (за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача);
  10,5 куб. метри (за наявності газового водонагрівача).
  в опалювальний період (з 16 жовтня до 15 квітня включно) для опалення (додатково до нормативу, встановленого для газової плити) – 4 куб. метри природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі (21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю), з урахуванням корегуючого коефіцієнта (для 1-2 поверхових будівель – 1,073, на 3 і більше поверхів – 0,783).
  Для прикладу – розрахунок суми пільги на розподіл природного газу в опалювальний сезон для учасника бойових дій, який проживає разом з дружиною в будинку, опалювальною площею 63 кв. метри, оснащеному газовим водонагрівачем, буде проведено наступним чином:
  для газової плити 10,5куб.м.*2особи*тариф*75%
  для опалення 4*(21+21+10,5кв.м.)*1,073*тариф*75%

 
Інформація про засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації

  08 жовтня 2020 року о 14:00 відбулось засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації.
  На засіданні робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації прийнято рішення:
  1. Визнати гуманітарною допомогою вантаж загальною вагою нетто 88,5 кг, брутто - 94 кг, отримувачем якого є БО "Європейські традиції доброчинності" для передачі КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня Полтавської обласної ради».
  2. Відмінити рішення робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації від 03.07.2020 року.

 
В області триває санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

  Реалізація пільгового права на санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які є особами з інвалідністю, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою, перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації.
  В рамках державної програми у поточному році області на вказані цілі виділено 4,5 млн. грн. для оздоровлення 577 громадян (46%) та 0,3 млн. грн. для виплати компенсації замість санаторно-курортного лікування 623 громадянам (100%).
  З метою забезпечення оздоровленням більшої чисельності учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з обласного бюджету додатково виділено 2,1 млн. грн. для придбання 273 путівок.
  Застосований на рівні області комплексний підхід до вирішення питання санаторно-курортного лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи з залученням коштів державної програми та коштів обласного бюджету, надасть можливість забезпечити оздоровчими послугами 850 осіб. На даний час санаторно-курортне лікування вже отримали 630 громадян вказаної категорії.
  У зв'язку з запровадженням карантинних заходів, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID - 19, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у поточному році переважно обирають санаторії розташовані на території нашої області, зокрема: ,,Нові Санжари", ,,Псьол", санаторії курорту ,,Миргород". Такий вибір гарантує виплату додаткової матеріальної допомоги на оздоровлення, за рахунок коштів обласного бюджету, в сумі фактично здійсненої доплати за оздоровчі послуги, але не більше 4,0 тис. грн.
  Громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1 та батькам дітей з інвалідністю, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою для санаторно-курортного оздоровлення у наступному році чи отримання компенсації замість санаторно-курортного лікування необхідно подати до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання до 15 жовтня поточного року документи для взяття на облік: заяву, довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою 070/о, копію посвідчення, копію паспорта. Питання оздоровлення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відноситься до пріоритетних питань органів соціального захисту населення.

 
Порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям

  З метою підтримки, зокрема, малозабезпечених сімей, сімей з дітьми на період карантину, 8 квітня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», якою передбачено, що строк виплати, зокрема, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, які було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни без звернення громадян.
  На виконання зазначеної вище постанови управліннями соціального захисту населення області своєчасно проведено роботу щодо продовження виплати вказаних допомог на період дії карантину без додаткових звернень громадян близько 16 тис. сімей.
  Постановою Кабінет Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» внесено зміни, зокрема, до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми (застосовуються з 1 липня 2020 року), а також передбачено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
  Територіальними управліннями соціального захисту населення протягом липня – серпня 2020 року проведено перерахунки державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям з урахування вказаних змін.
  З 01 липня 2020 року при визначенні права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям, враховується рівень доходів сім'ї, факт працевлаштування, а також майновий стан сім'ї.
  Вказані допомоги не призначаються, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не навчалися за денною формою, не зареєстровані в центрі зайнятості більше ніж три місяці.
  Зазначена норма не застосовується до осіб, які сплачують або за яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у розмірі не менше від мінімального сумарно протягом трьох місяців; доглядають за дітьми до трьох років або до шести років, на підставі висновку ЛКК, за тяжкохворими дітьми, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю 1 групи, 2 групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, надавали соціальні послуги.
  На обмежений термін надано право на призначення вказаних допомог, якщо у складі сім'ї є особа з інвалідністю, яка згідно висновку ЛКК потребує постійного стороннього догляду; або відсутність доходів, пов'язана з тривалою хворобою членів сім'ї, у разі звернення за призначенням допомог до 31 грудня 2020 року.
  Крім того, на один шестимісячний період може бути призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї, якщо у складі малозабезпеченої сім'ї є одинока мати (батько), що не перебувають у шлюбі, та звернуться за її призначенням до 31 грудня 2020 року.
  Розмір допомоги визначається, як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом за попередні два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
  Постановою також визначено, що допомоги не призначаються, якщо:
  - особи, які входять до складу сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги здійснили купівлю або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальними нормативами) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;
  - у власності сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території або житла, непридатного для проживання;
  - у власності сім'ї є більше ніж один транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа, а також транспортних засобів, отриманих через органи соцзахисту населення, та транспортних засобів, придбаних батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу).
  Звертаємо увагу, що з 1 липня 2020 року для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подається лише заява та декларація про майновий стан сім'ї. Довідки про доходи подаються лише у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення.
  Подати заяву та необхідні документи можна до територіального управління соціального захисту населення або в інший зручний спосіб, зокрема, направивши документи поштою, через дистанційні скриньки в органах соціального захисту населення.
  У сільській місцевості документи приймаються уповноваженими особами об'єднаних територіальних громад, старостатів, сільських (селищних) рад. зв'язку із запровадженням карантину.

 

Друзі, в рамках реалізації проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України» за сприяння Світового банку з метою організації виконання функцій у сфері соціального захисту і захисту прав дітей Сенчанська, Драбинівська, Великосорочинська, Бутенківська, Оболонська, Ланнівська, Михайлівська, Новогалещинська та Новоселівська об'єднані територіальні громади отримали меблі для облаштування робочих місць фахівців відділів соціального захисту в ОТГ. Найближчим часом очікується поставка технічного обладнання.
Протягом 2018-2020 років за підтримки Світового банку в рамках проєкту комп'ютерне обладнання та меблі отримали вже 23 об'єднані територіальні громади.

 
Уряд спрощує механізми надання послуг ВПО
за допомогою мобільного застосунку Дія


  Питання забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб, удосконалення механізмів надання послуг знаходяться на постійному контролі Уряду.

  Прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 № 910 "Про внесення змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи" з метою спрощення надання послуг для внутрішньо переміщених осіб за допомогою мобільного застосунку Дія.

  Змінами запроваджено електронну версію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у мобільному застосунку Дія.

  Електронна довідка та довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (паперовий варіант) мають однакову юридичну силу, зокрема електронна довідка пред'являється особою на смартфоні, без пред'явлення її паперової форми.
  Нововведення стало можливим завдяки співпраці Міністерства соціальної політики та Міністерства цифрової трансформації, якими 22 вересня 2020 року підписано Договір про інформаційну взаємодію.
  
Довідково

  
У випадку, якщо у внутрішньо переміщеної особи не відображається її електронна довідка, або електронна довідка малолітньої дитини, недієздатної особи або особи, дієздатність якої обмежена, законним представником якої вона є, або інформація в електронній довідці відображається некоректно, зокрема відсутні відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання тощо, особі рекомендується звернутись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем проживання.

 
Грошова допомога мешканцям області,
які опинилися в складних життєвих обставинах

  З метою надання додаткової соціальної підтримки пільговим категоріям населення в області реалізується Комплексна соціальна програма.
  Одним із напрямків Програми є надання грошової допомоги за рахунок коштів обласного бюджету громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах.
  З метою розгляду звернень громадян, в області діє Комісія обласної державної адміністрації з розгляду питань з надання матеріальної допомоги населенню з обласного бюджету.
  Умови надання грошової допомоги визначає Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання грошової допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, та іншим категоріям громадян.
  Одноразова матеріальна допомога надається громадянам:
  - які гостро потребують допомоги в зв'язку з довготривалим та дороговартісним лікуванням, в т.ч. онкохворим дітям (до 40 тис грн) та особам, які мають онкологічні захворювання (до 5 тис грн);
  - громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров'я, соціальним становищем та іншими особливими обставинами (до 5 тис грн);
  - громадянам у разі пожежі, стихійного лиха (до 15 тис грн);
  - потерпілим військовослужбовцям, які отримали поранення, контузію, каліцтво чи захворювання (до 15 тис грн).
  Рішення щодо надання матеріальної допомоги приймається Комісією по кожному зверненню окремо, враховуючи соціальний статус, матеріальний стан та за обов'язкової наявності особистої заяви та відповідних документів.
  З початку року до Комісії надійшло 2703 звернення. Допомога надана на загальну суму 7742,6 тис грн. Слід зазначити, що 98 % звернень надійшло саме щодо надання матеріальної допомоги на лікування.

 

  Система реабілітації дітей з інвалідністю забезпечує своєчасність, комплексність і неперервність різних форм реабілітації, досягнення дітьми з інвалідністю оптимального фізичного, інтелектуального, психічного і соціального рівня життєдіяльності.
  З метою надання всебічних послуг реабілітації в області функціонує 5 Центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю в місті Полтаві (вул. Івана Мазепи, 27-А, тел. (0532) 63-36-82), Кременчуці (вул. Івана Приходька, 21, тел. (05366) 6-02-98, 6-03-42), Лубнах (вул. Л. Толстого, 16/27, тел. (05361) 7-25-15), Миргороді (вул. Гоголя 76/2, тел. (05355) 5-25-79) та Гадячі (вул. Шевченка, 12, тел. (05354) 3-25-00). З початку року послуги реабілітації в центрах реабілітації Полтавської області отримало понад 1000 дітей.
  Крім того, з поточного року, діти з інвалідністю, незалежно від форми захворювання, мають право отримати реабілітаційні послуги відповідно до медичних показань, визначених індивідуальною програмою реабілітації.
  Механізм надання реабілітаційних послуг регламентується Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю затвердженим постановою постанови Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року №309 (зі змінами).
  Державою гарантується відшкодування вартості реабілітаційних заходів отриманих дитиною з інвалідністю в реабілітаційній установі. На 2020 рік Полтавській області для проходження реабілітації дітей з інвалідністю в рамках бюджетної програми виділено 4,9 млн. грн. Станом на 01.10.2020 укладено договори на отримання послуг реабілітації 238 дітьми на загальну суму 4,1 млн. грн. З початку року 180 дітей вже отримали послуги реабілітації, в установах різної форми власності у тому числі "Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкін (м. Трускавець), Одеський обласний благодійний фонд реабілітації дітей з інвалідністю "Майбутнє" (м. Одеса), ТОВ Медичний центр "Інново" (м. Львів) та інші реабілітаційні установи Середня вартість курсу реабілітації становить 17,05 тис. грн.

 

  Шановні друзі, з початком опалювального періоду вкрай важливим постає питання підтримки населення при оплаті житлово-комунальних послуг, тому ми розпочинаємо цикл інформаційно - роз'яснювальних матеріалів щодо питання призначення житлових субсидій

Хто має право на отримання житлової субсидії?


  Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (отримали посвідку на постійне або тимчасове проживання, визнано біженцями в Україні), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

  За загальним правилом субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, тобто за місцем реєстрації особи, та розраховується на усіх зареєстрованих осіб.

  До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

  За рішенням комісії субсидія може бути призначена особам, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому:

  орендують житло на підставі договору найму(оренди);

  індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
  внутрішньо переміщеним особам.

  Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

  Також комісії можуть приймати рішення щодо неврахування при призначенні субсидії окремих осіб з числа зареєстрованих, які фактично не проживають за місцем реєстрації.

  
Кому житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період):

  · особам, які зареєстровані в житлових приміщеннях у яких опалювальна площа перевищує: для квартир – 120 кв. метрів, та будинки – 200 кв. метрів, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей;

  · якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа). Не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу);

  · якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

  · якщо у складі домогосподарства або сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку і в періоді за який враховуються доходи:

  - у них відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії,

  - вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії,

  - ними або за них не сплачено єдиний внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії

  Субсидія у таких випадках призначається, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду, навчалися за денною формою, зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

  · у разі отримання від підприємств – надавачів послуг інформації про наявність простроченої понад три місяці заборгованості з оплати послуг, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.).

  · якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

  · якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.

Куди звертатись для призначення субсидії та які необхідно подати документи?

  Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, звертається до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації
  Перелік документів, які подаються для призначення субсидії
  - заява (за формою, встановленою Мінсоцполітики);
  - декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (за формою, встановленою Мінсоцполітики);
  - довідки про доходи — у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в офіційних джерелах і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом органів соцзахисту населення. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення.
  - договір найму (оренди) житла (для орендарів житла);
  - копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності заборгованості).
  У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним органам соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
  В об'єднаних територіальних громадах заяви з необхідними документами для призначення житлових субсидій приймаються уповноваженими особами, що визначені виконавчими органами ради об'єднаної територіальної громади, та передаються відповідним органам соціального захисту населення.
  Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики (https://subsidii.mlsp.gov.ua) або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису

Важливо! Заява та декларація вважаються не поданими, у разі, якщо:


  не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства та членів їх сімей (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, дата народження, серія і номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером);
  не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків та/або відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів їх сім'ї, даних про доходи та майно;

  не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника.

На які послуги призначається субсидія?


  У вигляді житлових субсидій держава відшкодовує витрати на оплату:

  – комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

  – житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

  – внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання);

  Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Термін, на який призначається субсидія


  Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

  на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;

  на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

  Житлова субсидія в опалювальний сезон на оплату послуг з централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховується з 16 жовтня по 15 квітня, включно.

  Субсидія для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначається на календарний рік.

Як розраховується житлова субсидія?


  Житлові субсидії призначаються в розмірі різниці між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів користування послугами та обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

  Обов'язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім'ї, залежить від доходів сім'ї та визначається за єдиною формулою:

  - обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;

  - середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і визначається середньомісячний дохід на одну особу;

  - дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія (розмір прожиткового мінімуму на 01.01.2020 складає 2027 грн.);

  - отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15%, і таким чином визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.
Після цього розраховується розмір обов'язкового платежу: обов'язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

 

  1 жовтня поточного року в інтернатних установах системи соціального захисту населення Полтавської області проведено заходи з нагоди Міжнародного дня громадян похилого віку та Дня ветерана, із дотриманням карантинних вимог.
  Для мешканців будинків-інтернатів, пансіонату організовано святкові обіди, виставки творчих робіт. Усі мешканці отримали подарункові набори з кондитерськими виробами та фруктами.

 
1 жовтня - Міжнародний день людей похилого віку

  У всьому світі щорічно відзначається Міжнародний день людей похилого віку, а в Україні ще й День ветерана. Саме цей день привертає увагу всього суспільства до проблем літніх людей.
  Люди старшого покоління – джерело народної мудрості, їх практичний життєвий досвід, невичерпна енергія, оптимізм та активна громадська позиція повинні стати взірцем для молоді.
  Сьогодні увага влади зосереджена на індивідуальних та соціальних потребах літніх людей, адже приблизно третина населення Полтавської області – пенсіонери. Саме тому турбота про людей похилого віку, ветеранів війни, охоплення їх всіма видами соціальних гарантій і послуг, формування в суспільстві шанобливого ставлення до них є пріоритетами роботи соціальних служб області.
  Соціальні послуги людям похилого віку в області надають 32 територіальні центри соціального обслуговування та 15 центрів надання соціальних послуг. 142 відділення центрів забезпечують широкий спектр послуг від догляду вдома до проведення дозвілля. Щороку соціальні послуги отримують близько112 тис. осіб.
  Соціальну послугу «догляд вдома» отримують понад 17 тис. літніх осіб. Щоденно соціальні робітники доставляють ліки, продукти харчування, допомогають у сплаті платежів за житлово-комунальні послуги та вирішують інші побутові проблеми. Особливо ця допомога є важливою в період карантину, адже убезпечує людей, які знаходяться в групі ризику, від інфікування.
  З метою забезпечення доступності соціальних послуг мешканцям сільських населених пунктів, задоволення їх потреб у соціальному обслуговуванні в області продовжується робота зі створення додаткових робочих місць працівників територіальних центрів у віддалених сільських населених пунктах. Послуги взуттьовика, швачки, перукаря, з прання білизни надаються у 38 віддалених населених пунктах. Тільки за І півріччя 2020 року надано близько 50 тис. таких послуг.
  Однією з послуг, яка користуються попитом, є «соціальне таксі - надання автотранспортних послуг особам з інвалідністю на візках та пенсіонерам, які значно втратили рухову активність для вирішення їх соціальних проблем, залучення їх до активного способу життя та проведення оздоровчих заходів за їх місцем проживання. Вказану послугу запроваджено в 32 адміністративно-територіальних одиницях області. Перевезення громадян здійснюється спецавтомобілями, обладнаними підйомними платформами для перевезення осіб з інвалідністю на візках.
  Для одиноких літніх людей, які не взмозі себе обслужити, надається послуга стаціонарного догляду. Так в області функціонують три будинки-інтернати та один пансіонат, які надають свої послуги з постійного проживання людям похилого віку, особам з інвалідністю. В їх стінах на сьогодні проживає 508 одиноких, які мають нелегку, часто трагічну долю. Інтернатна установа є для багатьох стареньких останнім місцем проживанням.
   Також в області створено 11 відділень стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, в тому числі 3 на рівні об'єднаних територіальних громад - Шишацької , Семенівської селищних рад , Пришибської сільської ради.
  У зв'язку з проведенням децентралізації важливо не втратити наявну матеріально-технічну базу територіальних центрів так і їх кадровий потенціал, а також розвивати діючу мережу закладів, шляхом створення центрів надання соціальних послуг у кожній об'єднаній територіальній громаді.
  Шановні ветерани та мешканці Полтавщиини старшого покоління! З нагоди Міжнародного дня людей похилого віку, Дня ветерана прийміть щирі вітання і глибоку вдячність за все, що зроблено вами заради нашого майбутнього. Бажаємо вам міцного здоров'я, довгих років життя, наповнених яскравими і щасливими подіями, мирного неба над головою, турботи і тепла від близьких людей.