Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Департамент соціального захисту населення інформує: Як отримати державні соціальні допомоги онлайн

   Органами соціального захисту області забезпечується призначення та виплата 34 видів державних соціальних допомог. Щомісяця державні соціальні допомоги отримують понад 100 тис. сімей області .
   Діючим законодавством України передбачено декілька способів подачі документів для отримання державних соціальних допомог:
   - звернутися особисто із заявою та пакетом документів: у сільській місцевості - до уповноваженої особи територіальної громади, у містах обласного значення – до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання (перебування), або ЦНАП;
   - направити документи поштою;
   - звернутися он-лайн за окремими видами державних соціальних допомог шляхом подачі заяви через електронний сервіс Мінсоцполітики або інтегровані з ним системи, зокрема через портал «Дія, що значно зекономить час.
   ТНа сьогодні реалізована можливість подачі заяви в електронному вигляді на призначення державних соціальних допомог:
   В Кабінеті електронних послуг Міністерства соціальної політики України https://e-services.msp.gov.ua/ - на отримання допомоги при народженні дитини;
   На порталі «Дія» доступні послуги на отримання:
   - допомоги особі, що доглядає за хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність,
   - допомоги особі з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю,
   - допомоги при усиновленні дитини,
   - допомоги на дитину одинокій матері або батьку.
   Крім того, на порталі «Дія» можна скористатися послугою єМалятко». За допомогою сервісу «єМалятко» можна замовити 9 послуг, 5 з них є базовими (обов'язковими), 4 надаються на вибір батьків.
   Базові послуги: державна реєстрація народження дитини; визначення походження дитини; реєстрація дитини в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків; визначення належності дитини до громадянства України та присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР); внесення інформації про дитину до Реєстру пацієнтів для підписання декларації з педіатром або сімейним лікарем.
   Звертаємо увагу! Оскільки державна реєстрація народження є базовою (обов'язковою) послугою, «єМалятко» можуть замовити лише ті батьки, які ще не отримали свідоцтва про народження дитини.
   Послуги на вибір: призначення допомоги при народженні, допомоги багатодітним сім’ям, грошової компенсації за «пакунок малюка» та реєстрація місця проживання дитини. Скористатися вказаними послугами можливо за умови замовлення базових послуг.
   Заяви через електронні сервіси подаються з використанням кваліфікованого електронного підпису (електронний підпис чи Дія.підпис).
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Ти як?

   Депресія — це не сум, не пригніченість, не журба. Це не настрій чи стан. Це розлад, який отримав безліч «синонімів» через хибні уявлення про ментальне здоров’я. Ми ніколи не знаємо, через що насправді проходить людина, тож маємо поважати одне одного.
   Якщо ви помічаєте симптоми депресії у себе чи близької людини, не ігноруйте їх. Зверніться до фахівця. Діагностувати розлад і призначити лікування може тільки кваліфікований лікар.
   Читайте більше про депресію, її симптоми та профілактику на howareu.com.
  

 
Стан реалізації Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області на 2021-2025 роки обговорили на нараді в начальника облвійськадміністрації

   Директор Департаменту соціального захисту населення ОВА Людмила Корнієнко розповіла, що обласна програма не дублює державні програми, а розширює напрями допомоги. Під дію програми підпадають 36 тисяч жителів Полтавщини, вона реалізується за 47 напрямами та охоплює підтримкою 11 пільгових категорій.
   «Рішенням сесії обласної ради на фінансування Програми в поточному році затверджено 114,4 мільйона гривень, уже використано 101 мільйон, – розповіла Людмила Корнієнко. – Першочерговим напрямом залишається підтримка учасників бойових дій із числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, членів їх сімей, сімей загиблих захисників та захисниць України».
   Грошова допомога в розмірі до 20 тисяч гривень надається військовим, які отримали поранення на фронті. Одноразову матеріальну допомогу також одержують члени сімей загиблих захисників, у розмірі 50 тисяч гривень на сім’ю. Крім того, дітям загиблих виплачують щомісячну допомогу в межах прожиткового мінімуму (2 589 грн). Із 2023 року запроваджена додаткова щомісячна допомога (2 тисячі гривень) цій категорії дітей із багатодітних сімей, які навчаються за денною формою в закладах ПТУ, фахової передвищої та вищої освіти.
   Цього року 190 людей із числа членів сімей загиблих захисників, членів родин осіб, які перебувають у полоні або пропали безвісти, осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, учасників бойових дій на території інших держав у 2023 році отримали санаторно-курортне оздоровлення. «Запроваджено окремий напрям підтримки постраждалого населення внаслідок збройної агресії російської федерації. Цього року одна сім’я загиблого та чотири постраждалі особи через ракетні обстріли отримали матеріальну допомогу на загальну суму 130 тисяч гривень, – розповіла Людмила Корнієнко. – Крім того, 84 особам виплачено грошову допомогу на суму 2,2 мільйона гривень через зруйновані та пошкоджені житлові будинки».
   Начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін зауважив, що населення області має бути краще проінформоване про усі наявні соціальні послуги.
   «Під час подій у Миргороді виявилося, що постраждалі не знають, які соціальні послуги існують, як отримати допомогу, – сказав Філіп Пронін. – Звертаю увагу, що в громадах усі процеси мають бути прокомуніковані, люди мають знати, які державні, обласні, місцеві програми існують, щоб вчасно звертатися за наданням допомоги».
   Окремим напрямом Програми залишається надання одноразової матеріальної допомоги особам, які опинились у складних життєвих обставинах.
   Станом на 1 жовтня матеріальну допомогу з обласного бюджету за рішенням Комісії надано майже 3 тисячам жителів на 17,7 мільйона гривень. Із загального обсягу використаних коштів 90% спрямовано на надання матеріальної допомоги на лікування.
   На апаратній нараді Людмила Корнієнко також розповіла про охоплення населення Полтавської області послугами соціального захисту та запровадження нових ефективних форм підтримки населення у складних життєвих обставинах.
  

 
Департамент соціального захисту населення Полтавської ОВА поширює важливу інформацію щодо державної допомоги «пакунок малюка»

   «Пакунок малюка» - це державна одноразова допомога, яка надається одному із батьків при народженні дитини. Одержати «пакунок малюка» також можуть також усиновителі, патронатні вихователі, прийомні батьки, батьки-вихователі або опікуни новонародженої дитини.
   Запроваджено два механізми забезпечення одноразовою допомогою «пакунок малюка»: видача в натуральному вигляді «пакунку малюка» або призначення грошової компенсації його вартості.
   Станом на 01 жовтня 2023 року в Полтавській області видано 1426 пакунків малюка, в тому числі: пологовими будинками - 1413 пакунки, управліннями соцзахисту населення - 13 пакунків.
   Отримувач може за бажанням скористатися правом на отримання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».
   Грошова компенсація є одноразовою виплатою, яка проводиться у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок відкритий у ПриватБанку.
   Станом на 01 жовтня поточного року на картки 3598 осіб перераховано кошти грошової компенсації вартості «пакунка малюка» на суму 24,6 млн грн.
   Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 204 «Про особливості призначення та використання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» на період введення воєнного стану» перерахування грошової компенсації отримувачам може здійснюватися на будь-який рахунок, відкритий в будь-якому відділенні Приват Банку, у разі неможливості відкриття спеціального рахунка.
   Родинам під час воєнного стану надана можливість використовувати кошти грошової компенсації «пакунку малюка» на будь-які необхідні товари, тобто знято обмеження щодо використання коштів виключно на дитячі товари.
   Крім того у воєнний період знято обмеження щодо:
   - купівлі товарів виключно в тих закладах торгівлі, які приєднались до програми з реалізації пілотного проєкту;
   - використання коштів грошової компенсації протягом 12 місяців з дня зарахування на картку.
   ВАЖЛИВО! Отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» або грошової компенсації її вартості не впливає на право отримання та визначення розміру інших державних соціальних допомог.
   Детальна інформація щодо того як та де отримати допомогу викладена в інфографіці.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення інформує: Хто має право на оформлення житлової субсидії?

   Перед початком опалювального сезону нагадуємо, що людям, дохід яких не дозволяє самостійно платити за житлово-комунальні послуги, держава може надати допомогу у вигляді житлової субсидії.
   Право отримати субсидію мають як громадяни України, так і іноземці чи особи без громадянства, що законно перебувають на території України та проживають у багатоквартирних або приватних будинках.
   Отримати житлову субсидію можуть сім'ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу.
   Цей платіж обчислюється індивідуально, за єдиною формулою, і залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на одну особу. Інфографіку про те, як визначається розмір обов'язкового платежу – додаємо.
   Тож, якщо сума усіх платіжок вища за обов’язковий платіж, ви потенційно можете отримати субсидію.
   Водночас, крім матеріального, ще буде додатково проаналізовано ваш майновий стан (наявність кількох квартир, дороговартісних автомобілів, депозитів тощо)
   Нагадуємо, що цього літа для забезпечення житловими субсидіями найбільш вразливих верств населення:
   спрощено критерії їх отримання для прийомних та багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, а також сімей, до складу яких входить особа з інвалідністю. Так, при призначенні субсидії не враховуватиметься наявність в таких родин автівок, які є не предметом розкоші, а життєво необхідною річчю; встановлено соціально справедливий підхід щодо невраховування до сукупного доходу домогосподарств доходи членів сімей, які перебувають за кордоном понад 60 днів.
   Домогосподарствам, які вже отримують субсидію, а також яким субсидія на неопалювальний період була розрахована в нульовому значенні, органи Пенсійного фонду проведуть нарахування субсидії на опалювальний період автоматично.
   Мешканці області, які заново оформлятимуть субсидію, можуть звертатися протягом усього опалювального сезону, але для отримання субсидії за весь такий сезон звернутися потрібно до його початку чи протягом двох місяців після. Також заяву та декларацію для визначення права щодо призначення субсидії можуть подати ті громадяни, які раніше не одержували субсидію, або з будь-яких причин одержали відмову у її призначенні.
   Способи подання документів на призначення субсидії:
   особисте звернення до сервісних центрів Пенсійного фонду, адреси та телефони яких можна знайти на офіційній сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в соціальній мережі Facebook (https://www.facebook.com/gu.pfu.poltava);
   звернення до уповноваженої посадової особи сільської, селищної, міської ради, відповідної територіальної громади, до центра надання адміністративних послуг відповідної територіальної громади;
   відправлення заяви, декларації та необхідного документу поштою або в електронному вигляді.
   Дистанційне направлення заяви та декларації можна зробити за допомогою таких електронних ресурсів:
   портал "Дія";
   мобільний застосунок Пенсійного фонду України;
   вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) за допомогою КЕП (кваліфікованого електронного підпису).
  
  

  

 
Проведено онлайн-нараду щодо впровадження в системі органів соціального захисту області Урядової програми виплати компенсації роботодавцям для облаштування робочих місць осіб з інвалідністю

   10 жовтня 2023 року директором Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації Людмилою Корнієнко за участі директора Полтавського обласного центру зайнятості Катерини Клавдієвої проведено онлайн-нараду з директорами будинків-інтернатів та директорами територіальних центрів соціального обслуговування, центрів надання соціальних послуг територіальних громад. На нараді обговорено питання щодо впровадження в системі органів соціального захисту області Урядової програми виплати компенсації роботодавцям на придбання необхідних меблів, технічних засобів для облаштування робочих місць осіб з інвалідністю.
   Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №893 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю» передбачено надання компенсації роботодавцям за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю І групи - до 100,5 тис. грн (15 мінімальних зарплат); для осіб з інвалідністю ІІ групи – до 67 тис. грн (10 мінімальних зарплат).
   Це дасть можливість забезпечити працевлаштування осіб з інвалідністю в системі органів соціального захисту населення та створити комфортні та безпечні умови праці шляхом облаштування робочих місць необхідними технічними засобами.
   На сьогодні на обліку в органах соціального захисту населення перебуває 73,4 тис. осіб з інвалідністю, у тому числі: І групи – 4,7 тис. осіб; ІІ групи – 31,2 тис. осіб.
   Досвід впровадження нових форм працевлаштування в галузі соціального захисту населення області вже був напрацьований. Так, активно були залучені особи з інвалідністю до роботи по наданню соціальних послуг із створенням необхідних умов на кожному робочому місці згідно з індивідуальними програмами реабілітації. Питання працевлаштування осіб з інвалідністю буде сприяти їх залученню до активного життя в соціумі.
   Людмилою Корнієнко поставлені конкретні завдання щодо реалізації вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України саме в галузі соціального захисту населення.
  

  

 
Як особам з інвалідністю та іншим категоріям громадян дізнатись про виробників протезів в Україні

   Підтримка людей з інвалідністю, передусім забезпечення їх допоміжними засобами реабілітації та безоплатне протезування, сприяє швидкому та якісному процесу інтеграції людей з особливими потребами у суспільство, а саме безбар’єрному доступу до іфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг з боку держави та бізнесу.
   На сайті https://www.ioc.gov.ua/analytick_DZR/ ДП «ІОЦ Мінсоц-політики України» опубліковано дашборд, який допоможе знайти та візуалізувати інформацію про підприємства, які виробляють протезно-ортопедичні вироби.
   Люди, які хочуть отримати протези, ортези та ортопедичне взуття, можуть переглянути інформацію про розташування підприємств та їхні контактні дані, а також фільтрувати дані за регіоном, районом чи територіальною громадою.
   Дашборд забезпечує відкритий доступ до інформації про виробників протезів, їх завантаженість та спеціалізацію, що дозволяє громадянам бути більш інформованими про те, які підприємства працюють в їхньому регіоні.
   На сьогодні в Україні працює близько 50 протезно-ортопедичних підприємств, які внесені до Реєстру Держлікслужби як виробники медичних виробів, що відповідають умовам технічних регламентів.
   Людина, якій потрібен протез, має отримати його якнайшвидше, щоб якомога скоріше відновити функціональність та покращити якість свого життя.
  

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соціального захисту населення облвійськадміністрації поширює актуальну інформацію для осіб з інвалідністю

   Департаментом соціального захисту населення здійснюється постійний моніторинг питання забезпечення допоміжними (технічними) засобами реабілітації осіб з інвалідністю та інших окремих категорій громадян.
   Інформуємо, що в умовах воєнного стану спрощено порядок отримання допоміжних засобів реабілітації (далі – ДЗР) та розширено перелік осіб, які можуть їх отримати засоби, це стосується:
   - осіб з інвалідністю
   - дітей з інвалідністю
   - осіб, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання під час служби, трудової діяльності, спрямованої на захист країни під час військових дій
   - мирних громадян, які у період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях проживали безпосередньо в районах та у період проведення воєнних (бойових) дій або районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, і отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання
   - осіб похилого віку
   - жінок, дівчат після мастектомії та з порушеннями розвитку молочних залоз
   - дітей з порушеннями опорно-рухового апарату
   - осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”.
   Надано можливість учасникам бойових дій та громадянам, постраждалим від військових дій, отримувати ДЗР незалежно від встановлення інвалідності, лише за висновком військово-лікарських комісій, або лікарсько-консультативних комісій закладів охорони здоров’я.
   Передбачено дострокова заміна ДЗР особам, які проживали в районах проведення бойових дій, за поданою заявою та на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи.
  
Як особам з інвалідністю та іншим окремим категоріям громадян отримати допоміжні засоби реабілітації

   Заяву про забезпечення ДЗР з повним пакетом документів можна подати:
   - до ЦНАП (центр надання адміністративних послуг)
   - виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади
   - до (органу соціального захисту населення в містах обласного значення
   - через електронний кабінет особи з інвалідністю https://ek-cbi.msp.gov.ua/
   Уповноважений орган інформуємо особу, яка звернулась щодо:
   - переліку підприємств-виробників, до яких можна звернутися з питань забезпечення ДЗР
   - каталогу ДЗР
   - механізму забезпечення ДЗР та отримання компенсації
   - сумісності за призначенням ДЗР
   - функціонування електронного кабінету особи з інвалідністю
   ФСЗОІ (Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю) через ЦНАП, ОСЗН, засобами телекомунікаційного зв’язку або через електронний кабінет особи з інвалідністю повідомляє про прийняте рішення та сформоване електронне направлення або необхідність подання відсутніх документів
   Після повідомлення ФСЗОІ про створення направлення на забезпечення ДЗР, необхідно звернутися до підприємства-виробника із заявою про намір на забезпечення ДЗР особисто або через електронний кабінет
   - Змінити підприємство на інше можна протягом 14 календарних днів з дня звернення до підприємства
   Підприємство підбирає та призначає особі модель ДЗР, укладає договір з ФСЗОІ та протягом 45 робочих днів з дати надходження щомісячних бюджетних асигнувань забезпечує особу:
   - готовий індивідуальний засіб реабілітації видається особі після примірки, що підтверджується підписом у замовленні та акті приймання-передачі робіт між підприємством та особою
   - до кожного ДЗР підприємство видає настанову щодо експлуатації і талон на гарантійний ремонт
   - підприємству забороняється надсилати поштою індивідуальні засоби реабілітації (крім періоду, на який оголошено надзвичайний або воєнний стан), крім обтураторів, ортезів із текстильних матеріалів
   - Забороняється: продавати, дарувати і передавати іншим особам ДЗР протягом строку, на який видано такий засіб
   - Відмовитися від замовленого засобу та замовити інший можна у наступному випадку:
   - зміна медичних показань, що підтверджується документально, до моменту видачі ДЗР
   - у разі отримання ДЗР, що не відповідає вимогам заявленим підприємству-виробнику
  
  

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: виплата державних соціальних допомог у жовтні 2023 року

   Завдяки системній роботі органів соцзахисту області за жовтень 2023 року забезпечено своєчасне нарахування державних соціальних допомог для мешканців Полтавщини на загальну суму 166,8 млн. грн., а саме:
   - щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
   - державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
   - державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
   - державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
   - державної соціальної допомоги на догляд;
   - компенсаційної виплати по догляду за інвалідом І групи або людини похилого віку, яка досягла 80-ти років;
   - тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
   - тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
   - допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
   - державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
   - державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях
   - оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
   - відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”;
   Виплата допомог проводиться у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
   • 6-9 жовтня 2023 року - зарахування коштів через банківські установи;
   • з 9 по 25 жовтня 2023 року – через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів, згідно графіка доставки.
  
  

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення облвійськадміністрації
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
У п’яти громадах Полтавщини реалізують програму з протидії гендерно зумовленому насильству

   03 жовтня 2023 року відбулася офіційна зустріч із представництвом ООН Жінки в Україні на чолі з Сабін Фрейзер Гюнеш, у ході якої обговорили програми, що реалізують в Україні з протидії гендерно зумовленому насильству.
   Зокрема у п’яти громадах Полтавської області запрацювала програма «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні». Вона спрямована на посилення спроможностей громад ефективно запобігати та протидіяти домашньому й гендерно зумовленому насильству, а також просувати принципи гендерної рівності.
   За підтримки представництва ООН Жінки у партнерстві з БФ «Слов’янське серце» та з метою формування комплексної системи підтримки постраждалих від насильства та дискримінації у Диканській, Кременчуцькій, Лубенській, Миргородській і Полтавській громадах розпочалися тренінги щодо підвищення рівня координації між поліцією, медиками, ініціативними жіночими групами щодо реагування на випадки гендерно зумовленого насильства. Крім того, партнери програми працюють безпосередньо з постраждалими, надають юридичну, психологічну допомогу та представляють їхні інтереси в суді.
   Під час зустрічі визначили практичні аспекти співпраці та реалізації цієї ініціативи, домовилися про внесення гендерних питань до галузей Стратегії регіонального розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки.