Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Горбанівський пансіонат прийняв чергових евакуйованих осіб з сусідніх областей

   З перших днів війни Полтавщина стала гуманітарним хабом для сусідніх областей та прихистила майже 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Безперечно це стало складним викликом для усієї соціальної сфери області, особливо враховуючи значну кількість евакуйованих осіб з інвалідністю, похилого віку, які потребують особливої уваги та підтримки.
   Загалом за період введення воєнного стану до стаціонарних установ влаштовано 224 внутрішньо переміщені особи, для яких створено всі належні умови проживання, забезпечено допоміжними засобами реабілітації, організовано роботу щодо соціально-побутового та медичне обслуговування. Ще понад 300 осіб з числа переміщених охоплено соціальною послугою догляд вдома.
   Сьогодні у співпраці з благодійною організацією ,,Благодійний фонд ,,Схід-SOS”, Горбанівський геріатричний пансіонат ветеранів війни та праці прийняв ще 20 осіб похилого віку, евакуйованих з Донецької, Запорізької та Херсонської областей. Відповідно на сьогодні на базі пансіонату 57 осіб з числа ВПО охоплені соціальними послугами.
   Органами соціального захисту забезпечено внесення даних про осіб до Єдиної інформаційної бази про внутрішньо переміщених осіб, тобто отримання довідки про статус ВПО.
   Також, Полтавська область є учасником експериментального проєкту Мінсоцполітики із надання соціальних послуг окремим категоріям ВПО (з числа осіб похилого віку та осіб з інвалідністю) відповідно до якого на базі Спеціалізованого Миргородського санаторію ,,Слава” соціальні послуги з підтриманого проживання та надання притулку отримують 274 особи з числа ВПО.
  

  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 

  

  

 
Діти з інвалідністю підгрупи А отримали грошову допомогу за обласною програмою

  

   Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з обмеженими можливостями або Міжнародний день осіб з інвалідністю . День, який привернути увагу до захисту прав, гідності і благополуччя осіб, на чию долю випали нелегкі випробування, однак які, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя
   Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства – людей із інвалідністю.
   Надання підтримки особам з інвалідністю завжди перебуває у фокусі пріоритетів облвійськадміністрації та Департаменту соціального захисту населення, а особлива увага приділяється дітям з інвалідністю.
   На виконання заходів Комплексної програми соціального захисту населення області органами соціального захисту населення області спільно з Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області забезпечено виплату щорічної разової грошової допомоги сім’ям, які виховують дітей з інвалі1дністю підгрупи А. Таку допомогу в цьому році отримають 717 сімей на загальну суму 2,86 млн. грн.
   28 листопада 2023 року Кошти для проведення зазначеної виплати перераховані на вкладні рахунки в установах уповноважених банків та поштові відділення за місцем проживання одержувачів.
  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 

  

  

 
Полтавщина в лідерах із впровадження ЄІССС в частині забезпечення виплат державних допомог

  

   Реалізація завдань державної соціальної політики формується за принципами цифровізації, адресності, універсальності та безбар’єрності, тому створення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС) покликано спростити та автоматизувати сервіси при зверненні громадян за соціальною підтримкою.
   Станом на сьогодні ЄІССС працює за низкою функціоналів, такими як соціальна підтримка ВПО, оримання виплат від міжнародних організацій за програмою єДопомога; реєстр надавачів соціальних послуг та інші.
   Органами соціального захисту та Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області забезпечено впровадження в промислову експлуатацію ЄІССС в частині призначення та виплати шести видів державних допомог (малозабезпеченим сімʼям, на дітей одиноким матерям, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, на дітей над якими встановлено опіку чи піклування, на догляд за тяжкохворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, при усиновленні дитини).
   Полтавщина увійшла в четвірку областей, які в новому комплексі ЄІССС забезпечили виплату державних допомог по шести видам в повному обсязі, що надало можливість провести нарахування за листопад 2023 рок для понад 29 тисяч одержувачів допомог.
  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 

   16 листопада відбулася робоча зустріч представників держаних органів та всеукраїнських та міжнародних громадських організацій з питань координації гуманітарного реагування на гендерно зумовлене насильство в Полтавській області. У заході, який відбувся в змішаному форматі взяли участь Міжнародна Організація з Міграції (МОМ), Агентство ООН по делам беженцев (УВКБ ООН), Фонд ООН у галузі народонаселення, ООН Жінки в Україні , БФ «Право на захист», ГО «Українська асоціація представниць правоохоронних органів», ГО «Інтерньюз Україна», ГО «Інноваційні соціальні рішення», БО «Посмішка ЮА», ГО «Інша жінка», БО «Світло Надії», ГО «Бюро гендерних стратегій та бюджетування», Департамент соціального захисту Полтавської облвійськадміністрації, Полтавський обласний центр соціальних служб.
   По результатах зустрічі підтримано ініціативу створення на Полтавщині Коаліції «1325 Полтавщина», яка об’єднає зусилля та ресурси з метою імплементації на регіональному та місцевих рівнях Національного плану дій з виконання резоліції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека» на період до 2025 року, просувати його належне фінансування, а також сприятиме тому, щоб жінки мали рівноправний доступ до процесів відновлення миру.
   Бажаючим долучитися до робочої групи зі створення Коаліції«1325 Полтавщина» пропонуємо зареєструватися за посиланням:https://forms.gle/orDQZXxnzQvj8Lv99
  

 

  

  

 
Громади Полтавщини – активні учасники ініціативи Мінсоцполітики з формування життєстійкості

   Громади Полтавської області долучились до експериментального проєкту Мінсоцполітики з формування життєстійкості – інноваційної послуги з надання комплексного психосоціального супроводу сімей, особливо з числа постраждалого населення, яка спрямовану підтримку та зміцнення психічного здоров'я.
   Відповідно до наказів Міністерства соціальної політики України, дві територіальні громади області: Шишацька селищна та Кобеляцька міська вже включені до переліку учасників цього національного стратегічно важливого проєкту.
   Зазначена ініціатива підтримана і соціально-відповідальним бізнесом. Зокрема, відповідно до укладеного меморандуму з Мінсоцполітики Агрохолдинг ,,Астарта- Київ” та Благодійний фонд ,,Повір у себе” здійснює облаштування (проведення ремонтних робіт) центрів життєстійкості в партнерських громадах.
   Це той вдалий приклад коли державницька ініціатива поєднується з бажанням територіальних громад розвивати свої соціальні сервіси, а підприємств – вибудовувати гармонійний діалог з суспільством та брати участь у розв’язанні соціальних питань.
   Днями Директор Департаменту соціального захисту населення Людмила Корнієнко зустрілась з представниками Агрохолдинг «Астарта- Київ» ТОВ агрофірми «ДОБРОБУТ» та ТОВ «АГРОФІРМА "ІМ. ДОВЖЕНКА» під час якої обговорили практичні аспекти реалізації зазначеної ініціативи.
   Нова психосоціальна послуга передбачає комплексний підхід. Так, насамперед здійснюватиметься оцінка потреб людини. Після цього її інформуватимуть про доступні послуги для вирішення існуючих проблем, можливості отримання соціальних гарантій. Також будуть запроваджені психологічна діагностика, психологічне консультування (індивідуальне, сімейне, групове); надання психологічної підтримки та допомоги після психологічних травм та стресових розладів; навчання методам і прийомам, які допомагають знижувати фізичний та психологічний стрес тощо.
   Окремі напрями стосуватимуться психологічної підтримки батьків, розвитку батьківських навичок та догляду за дітьми, допомоги в побудові стосунків з дітьми на різних етапах дорослішання. А також – психологічної роботи з військовослужбовцями, ветеранами і їхніми родинами.

 
Санаторно-курортне лікування осіб з інвалідністю

  

   Санаторно-курортне лікування є важливою складовою системи комплексної реабілітації та відіграє провідну роль у відновленні здоров’я населення та покращенню порушених функцій осіб з інвалідністю.
   Відповідно до державної програми у 2023 році на Полтавську область виділено 1,9 млн. грн. для санаторно-курортного лікування 157 осіб з інвалідністю, у тому числі для 4 осіб у санаторіях спинального профілю.
   Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації здійснено всі необхідні заходи щодо розподілу коштів до органів соціального захисту райвійськадміністрацій та міських територіальних громад, а також організовано роботу щодо укладання договорів із санаторіями за вільним вибором особи з інвалідністю.
   Крім того, у поточному році 345 осіб з інвалідністю виявили бажання отримати грошову компенсацію замість санаторно-курортного лікування, яка виплачується 1 раз на 3 роки у встановлених законодавством розмірах.
   Станом на 1 листопада 2023 року грошову компенсацію отримали 149 осіб з інвалідністю на суму 72,6 тис. грн.
   Додатково, в рамках Комплексної програми соціального захисту населення для осіб з інвалідністю надається компенсація вартості проїзду автомобільним транспортом на міжміських (міжобласних) автобусних маршрутах загального користування, шляхом проведення виплати вартості квитка.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 

  

  

 
Осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечено санаторно-курортним лікуванням в рамках обласної Комплексної програми соціального захисту населення

  

   Питання оздоровлення, реабілітації пільгових категорій громадян визначено пріоритетним напрямком роботи Полтавської обласної військової адміністрації.
   Як обласна соціальна гарантія діє послуга санаторно-курортного оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії.
   Протягом літнього та осіннього періодів учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії були відібрані санаторно-курортні заклади, розташовані на території області, які показані за станом здоров’я.
   Органами соціального захисту населення відповідно до напрямків Комплексної соціальної програми соціального захисту населення проведено необхідні заходи з метою своєчасного оздоровлення 421 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
   З обласного бюджету на 2023 рік спрямовано видатки у сумі 3,7 млн. грн. на забезпечення санаторно-курортним лікуванням громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, в санаторно-курортних закладах, розташованих на території Полтавської області.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
У листопаді 2023 року забезпечено своєчасне проведення виплат державних соціальних допомог

  

   Завдяки системній роботі органів соцзахисту області у листопаді 2023 року забезпечено своєчасне проведення виплат державних соціальних допомог у повному обсязі для мешканців Полтавщини на загальну суму 161,3 млн. грн., а саме:
   - щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
   - державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
   - державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
   - державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
   - державної соціальної допомоги на догляд;
   - компенсаційної виплати по догляду за інвалідом І групи або людини похилого віку, яка досягла 80-ти років;
   - тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
   - тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
   - допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
   - державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
   - державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
   - оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;
   - відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”.
   Виплата допомог проведено у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
   • 7-8 листопада 2023 року - зарахування коштів через банківські установи;
   • з 7 по 25 листопада 2023 року – через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів, згідно графіка доставки.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Громади Полтавщини беруть участь в україно-швейцарському проєкті «Діємо для здоров’я»

  

   Ініціативу «Всетурбота» реалізують в межах україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я», що фінансується урядом Швейцарії та має на меті надання інтегрованої медико-соціальної послуги «догляд вдома» громадянам похилого віку та особам з інвалідністю зі значно зниженою руховою активністю. Проєкт триватиме до травня 2024 року.
   Послуга включає: визначення потреб; надання необхідних консультацій з питань, які стосуються соціальної підтримки, медичного обслуговування; надання засобів гігієни та при необхідності засобів реабілітації.
   Надання послуги здійснюється мобільною командою, яка складається з медичної сестри, соціального робітника та соціального працівника.
   У області дана послуга реалізується в Полтавській, Лубенській, Котелевській, Диканській та Козельщинській територіальних громадах.
   Обслуговують людей, старших 60 років, які, зокрема, перенесли інфаркти, інсульти чи мають хронічні захворювання. Медична сестра вимірювати цукор, тиск, сатурацію, дивитися на загальний стан пацієнта, які ліки приймає. Тобто вона лише надає медичну допомогу, водночас не ставить діагнозу та не консультує. Соцпрацівники команди навчають рідних таких осіб, як правильно здійснювати за ними догляд, наприклад як використовувати протипролежневий матрац чи допоміжні засоби реабілітації.
   Із початку реалізації проекту послугою охоплено понад 400 осіб в області.


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Дайджест Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА до Дня працівника соціальної сфери: «Соціальний захист Полтавщини в цифрах та фактах»

   У першу неділю листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери – професійне свято для понад 6 тисяч фахівців, які своєю щоденною працею забезпечують соціальну підтримку уразливих категорій населення та надають соціальні послуги мешканцям Полтавської області.
   Зокрема: до команди надавачів соціальних послуг входять майже 5 тисяч співробітників (фахівці терцентрів, центрів надання соцпослуг, соціальних служб, будинків-інтернатів), реабілітаційні послуги надають 125 осіб, в органах місцевого самоврядування працює 741 особа, а державним службовцями в системі соціального захисту є 392 особи.
   Соціальний захист, як пріоритетний напрям державної політики є тим невидимим фронтом, що один із перших прийняв на себе хвилю кризових явищ, які принесла війна. Завдяки системній роботі органів соціального захисту області, Полтавщина змогла адаптуватись до викликів сьогодення та забезпечити надання соціальних гарантій для понад 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб переселенців, з яких 48,5 тисяч – діти, понад 38 тисяч пенсіонерів та 8,6 тисяч осіб з інвалідністю.
   Для 116 тисяч сімей внутрішньо переміщених осіб (з урахування дітей) забезпечено призначення допомоги на проживання на загальну суму 3,8 млрд грн., виплату якої вчасно та в повному проведено по жовтень включно.
   В області забезпечується реалізація 44 бюджетних програм соціального захисту населення за 84 окремими напрямками, спрямовані на підтримку 500 тисяч осіб (40 % жителів області).
   Органами соціального захисту населення області проводиться своєчасне нарахування та виплата щомісячних державних соціальних допомог для понад 100 тис. сімей (в тому числі 54,6 тис. сімей з дітьми, 16,4 тис. малозабезпечених сімей), які станом на 01.11.2023 профінансовано на загальну суму 1,7 млрд грн.
   Безумовно, характерною рисою для сфери соцзахисту області є системний підхід. З цією метою успішно реалізується Комплексна програма соціального захисту населення Полтавської області, яка охоплює 36 тис. мешканців регіону в рамках 47 напрямків соціальної підтримки.
   Враховуючи вимоги сьогодення, одним із важливих напрямів програми є адресна підтримка членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. Щомісячно діти загиблих (померлих) Захисників і Захисниць отримують допомогу у розмірі 2,5 тис. грн, а також діти з багатодітних сімей, які, навчаються за денною формою у закладах професійно-технічної, фахової, передвищої та вищої освіти отримують грошову додаткову допомогу у розмірі 2 тис. грн на місяць.
   Грошова допомога також надається особам, які отримали поранення, контузію, каліцтво під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в розмірі до 20 тис. грн.
   У постійному фокусі уваги під час війни перебувають нові виклики, які вимагають термінових шляхів реагування. Так, Програмою доповнена напрямами щодо підтримки постраждалого цивільного населення області:
   - надання допомоги сім’ям загиблих у розмірі 50 тис. грн та постраждалим цивільним особам у розмірі до 25 тис. грн;
   - виплата грошової допомоги громадянам житлові будинки яких зруйновано чи пошкоджено внаслідок авіаударів у розмірі до 50% від орієнтовної вартості збитків з урахуванням виплат з місцевих бюджетів.
   Великого значення набуває й розбудова системи соціальних послуг, які мають бути якісними, вчасними та максимально наближеними до людей навіть у найвіддаленіших населених пунктах області.
   На сьогодні у громадах області 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг забезпечили надання соціальних послуг понад 80 тисяч осіб, в тому числі 4,5 тисяч осіб, які мають статус ВПО.
   Щороку 1800 соціальних працівників надають соціальні послуги 17 тис. одиноким, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Лише за період введення воєнного стану додатково взято на обслуговування 2,6 тис. осіб
   Мережа інтернатних закладів соцзахисту області представлена 14 будинками-інтернатами, які надають послуги особам які потребують постійного стороннього догляду. Відтак на сьогодні в стацустановах проживають майже 2000 підопічних, з яких в 2023 році влаштовано 230 осіб, в тому числі 43 особи зі статусом ВПО. Для покращення якості та підвищення доступності соціальних послуг, ведеться активна робота щодо залучення додаткових, в тому числі міжнародних, інструментів підтримки.
   У 2023 році область долучилась до низки грантових міжнародних проєктів, зокрема за підтримки Програми розвитку ООН «Підтримка створення Мобільної соціальної служби з обслуговування вдома одиноких непрацездатних громадян та паліативного догляду, натуральної допомоги», що передбачає забезпечення надання комплексних послуг із обслуговування за місцем проживання одиноких осіб похилого віку та непрацездатних громадян з інвалідністю, які проживають у сільській місцевості у 4 територіальних громадах (Котелевська, Миргородська, Пирятинська, Опішнянська) з використанням спецавтомобілів, облаштованих необхідним інвентарем для надання побутових послуг
   У жовтні розпочато реалізацію ще одного проєкту ПРООН «Удосконалення системи соціальної роботи та надання соціальних послуг», метою якого є розвиток системи надання соціальних послуг та вдосконалення соціальної роботи для задоволення потреб жителів територіальних громад у соціальних послугах. З вересня цього року впроваджується у 5 тергромадах (Диканська, Козельщинська, Лубенська, Котелевська, Полтавська) проект «Всетурбота» в рамках Україно-швейцарського проекту „Діємо для здоров’я”, метою якого є надання медико-соціальної послуги „догляд вдома” особам з інвалідністю зі значно зниженою руховою активністю.
  
   Спеціалістами центрів соціальних служб та надання соцпослуг територіальних громад області проводилась робота з 11,7 тис. осіб із сімей вразливих груп населення. В поточному році за результатами проведених оцінок потреб на обліку перебувало 2398 сімей (4811 дітей), що опинилися в складних життєвих обставинах, з них 1083 сім’ї (2272 дитини), отримували комплексні соціальні послуги в рамках соціального супроводу.
   Враховуючи, що державна сімейна політика визначає сім’ю найкращим середовищем для зростання та розвитку гармонійної особистості, 139 осіб пройшли навчання в обласному центрі соціальних служб та рекомендовані в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі; 82 прийомних батьків та батьків-вихователів пройшли навчання щодо підвищення виховного потенціалу.
   Загалом в області забезпечені соціальним супроводженням надавачів соціальних послуг 107 прийомних сімей та 36 дитячих будинків сімейного типу, а також 10 прийомних сімей та 3 дитячих будинки сімейного типу, які в умовах військового стану, переїхали на територію Полтавської області з небезпечних для життя та здоров’я регіонів України.
   Але все це – не просто цифри та статистичні показники, це щоденна копітка робота, яка має свої складності та труднощі, що в черговий раз підтверджує важливість підтримки та розвитку сфери соціального захисту, яка охоплює майже всіх мешканців області та є життєво важливою для уразливих категорій населення.
   Користуюсь нагодою, висловлюємо подяку всім працівникам соціальної сфери Полтавщини за самовіддану працю, високу відповідальність та особистий внесок в забезпечення надання якісних соціальних послуг та соціальної підтримки населення області.
   Щиро вітаємо Вас з професійним святом та зичимо добра, здоров’я та мирного українського неба!


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


  

 
Обласні соціальні гарантії дітям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України

   В області продовжується системна реалізація заходів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області.
   Одним із ключових пріоритетів залишається забезпечення обласних соціальних гарантій для членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
   За рахунок коштів обласного бюджету Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації щомісяця дітям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України забезпечується виплата грошової допомоги у сумі 2589 грн. на кожну дитину. Станом на 01.11.2023 року виплата проведена на загальну суму 9,8 млн грн.
   Поряд з цим, дітям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України з багатодітних сімей, які здобувають професійну, технічну, передвищу та вищу освіту за денною формою навчання, виплачується щомісяця додаткова допомога у розмірі 2 тис. грн.
   Слід зазначити, що вказані обласні гарантії виплачуються незалежно від отримання державних виплат (пенсій, соціальних допомог, соціальних стипендій).
   Крім того, кожен член сім’ї загиблого (померлого) Захисника та Захисниці України, в тому числі діти, щорічно отримують разову грошову допомогу до Дня Захисників і Захисниць України у розмірі по 4 тис. грн. У 2023 році виплата з обласного бюджету проведена на суму 9,0 млн грн.
  

 
Департамент соціального захисту населення інформує: Реабілітація дітей з інвалідністю

   На обліку в органах соціального захисту населення перебуває 5,5 тис. дітей з інвалідністю.
   Комплексна реабілітація дітей з інвалідністю є складовою для їх всебічного розвитку, засвоєння знань, умінь, навичок, досягнення і збереження максимальної незалежності, формування та розвитку фізичних, розумових, соціальних, професійних та інших здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.
   Комплексний підхід створює умови для якісного життя як у вузькому родинному колі, так і в суспільстві в цілому.
   Органами соціального захисту населення реалізуються державні програми з безоплатного забезпечення дітей з інвалідністю реабілітаційними послугами:
   - отримання реабілітаційних послуг за державною бюджетною програмою «Реабілітація дітей з інвалідністю»;
   - комплексна реабілітація в державних реабілітаційних установах, що відносяться до сфери управління Міністерства соціальної політики України;
   - комплексна реабілітація дітей з інвалідністю в центрах реабілітації системи соціального захисту населення Полтавської області.
   Направлення на проходження курсу реабілітації здійснюється відповідно до медичних показань в обсягах, визначених індивідуальною програмою реабілітації, яка оформлюється лікарсько-консультативною комісією, зокрема, при встановленні дитині інвалідності.
   Надання реабілітаційних послуг в рамках державної бюджетної програми «Реабілітація дітей з інвалідністю» передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 р. № 309.
   До переліку реабілітаційних установ, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики включено 104 реабілітаційних заклади.
   Реабілітаційну установу, у якій дитина проходитиме реабілітацію, обирає один із батьків чи законний представник дитини з інвалідністю.
   З переліком реабілітаційних установ можна ознайомитися на офіційних веб-сайтах Міністерства соціальної політики України https://www.msp.gov.ua/content/reabilitaciya-ditey-z-invalidnistyu-vnaslidok-dityachogo-cerebralnogo-paralichu.html, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю https://www.ispf.gov.ua/diyalnist/reabilitaciya-ditej .
   Послуги з реабілітації надаються безкоштовно в межах граничної вартості реабілітаційних заходів для однієї дитини, та визначаються за ступенем обмеження життєдіяльності і не можуть перевищувати:
   для дітей з І та ІІ ступенем обмеження – 16 тис. гривень;
   для дітей з ІІІ ступенем обмеження – 25 тис. гривень.
   На 2023 рік для Полтавської області за вказаною програмою затверджені видатки в сумі 5,4 млн. грн. для надання реабілітаційних послуг орієнтовно 270 дітям з інвалідністю.
   Комплексна реабілітація дітей з інвалідністю в державних реабілітаційних установах, що відносяться до сфери управління Міністерства соціальної політики України, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 р. № 31.
   Послуги з комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю надаються наступними реабілітаційними установами:
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Мрія» (м. Миколаїв);
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Пролісок» (м. Луцьк);
   - Державна реабілітаційна установа «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь»» (м. Вінниця);
   - Державна реабілітаційна установа «Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю» (с. Лютіж, Київська область);
   - Державна реабілітаційна установа «Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Віра, надія, любов» (с. Банчени, Чернівецька область).
   Також, комплексну реабілітацію дітей з інвалідністю в області здійснюють п’ять центрів реабілітації системи соціального захисту населення, які розташовані у містах Кременчук, Полтава, Лубни, Миргород, Гадяч, а також відділення «Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю» у Шишаках. У поточному році через місцеві центри комплексної реабілітації отримали послуги 1189 дітей.
   Центри проводять заходи, направлені на корегування порушень розвитку дітей з інвалідністю, та/або дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику (навчання основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, проводять медичне спостереження).
   Для отримання дитиною реабілітаційних послуг одному з її батьків чи законному представнику необхідно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг (в містах обласного значення до управління соціального захисту населення) за місцем реєстрації або фактичним місцем проживання дитини та подати заяву та копії таких документів:
   - паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу одного з батьків дитини, супроводжуючої особи або її законного представника;
   - свідоцтва про народження дитини або паспорт громадянина України, що посвідчує особу дитини;
   - індивідуальної програми реабілітації, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
   - виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
   - документа, який підтверджує статус дитини-сироти/дитини, позбавленої батьківського піклування (для дитини-сироти/дитини, позбавленої батьківського піклування);
   - одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків дитини, одного з її батьків (законного представника), супроводжуючої особи.
  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Директор Департаменту соціального захисту населення Людмила Корнієнко привітала соціальних працівників з професійним святом

   Листопад особлива пора для представників сфери соціального захисту, адже ті, хто за покликанням долі звик піклувались про інших відзначають своє професійне свято – День працівника соціальної сфери.
   На сьогодні розвиток соціальних послуг є безумовним пріоритетом як на національному, так і на місцевому рівні, адже через військову агресію все більше людей потребують піклування з боку держави.
   Важливість надання якісних соціальних послуг особливо гостро проявилась як під час карантину, так із введенням воєнного стану, адже саме соціальні робітники, незважаючи на складну ситуацію, продовжували щоденно виконували свою роботу, допомагаючи найбільш потребуючим категоріям громадян. Це і допомога у самообслуговуванні, закупівля і доставка продуктів харчування, ліків, вирішення інших життєво необхідних питань.
   Мережа надавачів соціальних послуг області представлена 19 територіальними центрами соціального обслуговування, 36 центрами надання соціальних послуг та 11 центрами соціальних служб, з яких особливе місце належить територіальному центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради.
   Ще у далекому 1988 році саме у Шевченківському районі м. Полтави було відкрито перше в області відділення соціальної допомоги вдома, а вже у 1995 році - створено територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян.
   На даний час до складу терцентру входять: відділення соціальної допомоги вдома, соціально-оздоровчих послуг, організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, соціальної реабілітації та денного перебування. Установа надає широкий спектр соціальних послуг, які як: догляд вдома, натуральна допомога, інформування, консультування, посередництво, представництво інтересів, соціальна профілактика, соціальна адаптація, паліативний догляд, соціальна реабілітація, фізичний супровід осіб з інвалідністю, переклад жестовою мовою, транспортна послуга «соціальне таксі».
   У штаті Терцентру працюють 76 соціальних робітників, які надають соціальну послугу догляду вдома 740 одиноким громадянам. Протягом поточного року забезпечено надання соціальних послуг понад 3,5 тис. громадян.
   З нагоди відзначення Дня працівника соціальної сфери Шевченківський територіальний центр відвідала Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації Людмила Корнієнко, яка відзначила кращих працівників подяками Полтавської обласної ради та грамотами Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації за сумлінну працю та значний особистий внесок у забезпеченні реалізації державної політики з питань соціального захисту в області.
  

 
Ти як?

   Памятайте! Ментальне здоров’я — це не лише відсутність розладів чи стресу, а й відчуття задоволення від життя попри обставини, змога жити повноцінно. Про це та більше від Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як? (howareu.com)