Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Андрій Рева: «Найкращий засіб соціальної підтримки і соціальної допомоги – дати людям можливість гідної роботи і гідної заробітної плати»

   Із робочим візитом на Полтавщині побував Міністр соціальної політики України Андрій Рева. Він узяв участь у засіданні «круглого столу» «Нові можливості для кожного: як повернути на ринок праці дієздатних безробітних».
   Також до роботи «круглого столу» долучилися голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Головко, його заступник Олег Пругло, директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва, директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Людмила Корнієнко, представники Міністерства соціальної політики України, Світового банку в Україні, Державної служби зайнятості, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, бізнесу, громадських організацій, а також учасники пілотного проекту «Рука допомоги».
   – Коли сьогодні говоримо про пріоритети у соціальній політиці, маємо відійти від шаблонів, що існують понад два десятиліття у країні. Тільки тоді, коли кожна людина матиме гідну роботу й найголовніше – гідну оплату своєї праці, знатиме, що може успішно реалізуватися, наше суспільство буде заможним і щасливим, – наголосив у вступному слові Андрій Рева.
   Пілотний проект «Рука допомоги» впроваджується Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку. Реалізується у трьох областях – Полтавській, Харківській і Львівській. Його мета – вивести малозабезпечені сім'ї та внутрішньо переміщених осіб зі стану бідності шляхом допомоги у працевлаштуванні або у започаткуванні власної справи. Крім того, апробуються механізми пільгового працевлаштування малозабезпечених, передбачені Законом України «Про зайнятість населення», тимчасової зайнятості через оплачувані громадські роботи, а також надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги для започаткування власного бізнесу.
   Під час «круглого столу» виступили учасники пілотного проекту, які за його допомогою розпочали свій бізнес. Вони поділилися досвідом започаткування власної справи й розповіли про перспективи діяльності.
   – Проект, який реалізуємо спільно зі Світовим банком, має значення не лише для Полтавщини, а й для всієї України. Опрацьовуємо механізми, які б дозволили нашим людям знайти себе в житті. Найкращий засіб соціальної підтримки і соціальної допомоги – дати людям можливість гідної роботи і гідної заробітної плати. Це можливість для людей реалізуватися творчо, утримувати себе і свою родину, платити податки й почуватися громадянином держави, – пояснив Андрій Рева під час прес-конференції, яка відбулася по завершенні «круглого столу». – Коли особа не має роботи, постійного джерела доходу, звичайно, держава приходить на допомогу і підтримує її. І коли така підтримка триває довго, людина втрачає суспільні зв'язки, можливості, віру в себе. Коли вона тривалий час відірвана від продуктивної праці, це позначається на її житті досить суттєво. І цей проект насамперед має на меті повернути до продуктивної праці людей, які тривалий час не працюють із різних причин, але що важливо, вони хочуть працювати. Ми співпрацюємо з тими особами, які прагнуть повернутися до продуктивної роботи. І в цій діяльності нам активно допомагає Світовий банк. Кошти спрямовуються на підтримку бізнес-проектів, започаткованих самими людьми. Це може бути закупівля обладнання чи допомога в придбанні тих чи інших матеріалів, але в будь-якому разі, хоч ця допомога й обмежена 65 тисячами гривень, вона є тим невеличким стартовим капіталом, який дозволяє людині розпочати власну справу. Нині на Полтавщині 35 осіб долучилися до проекту. Це не так багато, але це тільки початок.
   Андрій Рева поінформував, що пілотний проект «Рука допомоги» мав закінчитися всередині наступного року, але буде продовжений до кінця 2018-го, щоб залучити до участі в ньому якомога більше людей. Полтавську, Харківську й Львівську області, де проваджується ініціатива, назвав передовими регіонами, які активно працюють над залученням людей до продуктивної праці.
   – Думаю, приклад, який нині бачимо в Полтаві, має бути взірцем для інших регіонів, які теж повинні прагнути вирішити основну проблему нашого життя – залучення людей до роботи, – додав Андрій Рева.
   Валерій Головко зазначив, що Полтавщина завжди долучається до реформаторських ініціатив Уряду.
   – Міністерство соціальної політики почало надавати можливість і мотивацію людині реалізуватися. Андрій Олексійович правильно говорить, що людині, яка хоче працювати, держава має підставити плече. На «круглому столі» я говорив про поглиблення цієї програми, розширення її фінансової складової, бо в 65 тисяч гривень складно вкластися, починаючи бізнес. Програма має серйозну перспективу. Думаю, буде дуже добре, коли вона співфінансуватиметься за рахунок бюджетів районів, міст, сіл і об'єднаних територіальних громад. Ми подивимося нашу ресурсну спроможність і теж долучатимемося до ініціативи, – зауважив Валерій Головко. – Сподіваюся, й інші області доєднаються до реалізації цієї гарної ініціативи. Основне, щоб участь у програмі брали усі гілки влади.  

 

22-23 листопада у м. Миргороді під головуванням заступника Міністра соціальної політики О.І. Чуркіної, за участю заступника голови Полтавської обласної державної адміністрації О.Є. Пругла та директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації Л.В. Корнієнко відбувся дводенний семінар-нарада «Формування інтегрованої системи соціальних послуг в умовах децентралізації: сучасна практика та перспективи».

   Захід організований Мінсоцполітики за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ для представників шести областей - Полтавської, Кіровоградської, Черкаської, Сумської, Харківської та Хмельницької. Раніше подібні зустрічі вже відбулися з представниками інших регіонів України. По суті, зібрання в Миргороді, на якому були присутні голови об'єднаних територіальних громад (ОТГ), керівники департаментів соціального захисту населення, служб у справах дітей обласних держадміністрацій, обласних центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Пенсійного фонду України, служб зайнятості, продовжило широке обговорення актуальних питань організації соціального захисту та соціальної підтримки населення в об'єднаних територіальних громадах, започатковане Мінсоцполітики.
   Упродовж двох днів розглянуто питання щодо адміністрування надання послуг з соціальної підтримки та організації «фронт-офісів» для прийому мешканців громади і надання послуг центрами зайнятості й Пенсійним фондом. Йшлося також про контроль за дотриманням законодавства про працю та зайнятість, організацію надання соціальних послуг, забезпечення захисту прав дітей, розвиток молодіжної політики, соціальну підтримку осіб з інвалідністю тощо.
   Власним досвідом організації надання соціальних послуг мешканцям ОТГ поділилися голови об'єднаних територіальних громад зазначених областей.

 

 

З 1 січня 2018 року змінюються соціальні нормативи на електропостачання, в межах яких надаються пільги та субсидії

   Соціальні норми, у межах яких призначаються субсидії та нараховуються пільги з оплати житлово-комунальних послуг затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2017 №409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування".
   З 1 січня 2018 року змінені соціальні нормативи споживання електропостачання щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, а саме:
   - для житлових приміщень (будинків), крім тих, що зазначені нижче - 70 кВт•г на місяць на сім'ю з однієї особи та додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї, але не більш як 190 кВт•г на місяць;
   - для житлових приміщень (будинків), не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт•г на місяць на сім'ю з однієї особи та додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї, але не більш як 220 кВт•г на місяць;
   - для житлових приміщень (будинків), обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВт•г на місяць на сім'ю з однієї особи та додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї, але не більш як 230 кВт•г на місяць;
   - для житлових приміщень (будинків), обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт•г на місяць на сім'ю з однієї особи та додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім'ї, але не більш як 250 кВт•г на місяць
   У селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, соціальний норматив залишається незмінним − 30 кВт•г на місяць на одну особу.
   Звертаємо увагу, що визначення соціальних норм споживання комунальних послуг належить до компетенції Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерства енергетики та вугільної промисловості.
   Таким чином, оскільки нарахування плати за користування житлово-комунальними послугами здійснюється організаціями-надавачами відповідних послуг, за роз'ясненнями щодо застосування соціальних норм слід звертатися до вказаних організацій.

 

Інформація щодо виплати державних допомог, компенсацій

   На виконання постанов Кабінету Міністрів України №1098 від 23.12.2015 року «Про соціальний захист осіб, які отримали легкі тілесні ушкодження, побої, мордування під час участі у масових акцій громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року» та № 535 від 29.07.2015 року «Про соціальний захист осіб, які отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості під час участі у масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року» призначено одноразову грошову допомогу 2 особам на загальну суму 218,5 тис.грн.
   28.12.2017 року зазначені кошти надійшли в область та перераховані на банківські рахунки одержувачів.

 

Інформація щодо виплати державних допомог, компенсацій

   На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 336 від 29.04.2016 року «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей» та відповідно до рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» призначено одноразову грошову допомогу у зв'язку із інвалідністю внаслідок поранення під час участі в антитерористичній операцій 2 особам в сумі 656,8 тис.грн.
   28.12.2017 року зазначені кошти надійшли в область та перераховані на банківські рахунки одержувачів.

 


   26 грудня 2017 року в облдержадміністрації за участі представників галузевих департаментів облдержадміністрації, Полтавської райдержадміністрації, Національної поліції України, облпрофради, керівників підприємств-боржників відбулося розширене засідання обласної робочої координаційної групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати.
   Про стан погашення зарплатних боргів в області проінформувала заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Новосад Л.Г.
   За статистичними даними на 01.12.2017 сума загальної заборгованості із заробітної плати склала 32,8 млн. грн., у тому числі 16,4 млн. грн. заборговано працівникам тринадцяти економічно активних підприємств, 15,8 млн. грн. - по чотирнадцяти підприємствах-банкрутах.
   На засіданні детально розглянуто ситуацію з погашенням зарплатних боргів на найбільших економічно активних підприємствах-боржниках, сума заборгованості яких складає 90% (14,7 млн. грн.) загальнообласного боргу підприємств зазначеної категорії:
   - ПрАТ "Пласт" - 9,3 млн. грн.,
   - ТОВ "Техмолпром" - 2,7 млн. грн.,
   - ПрАТ "Будівельне управління №9 "Полтаванафтогазбуд"- 1,5 млн. грн.,
   - ДВНЗ "Кременчуцький коледж транспортної інфраструктури" - 1,2 млн. грн.
   Разом з цим, проаналізовано стан виплати заробітної плати та погашення зарплатних боргів на ТОВ "Гадячсир", ТОВ "Полтавамолпрод", ТОВ "Торговий дім "Гадячсир-Україна", ДП "Жовтневий спиртовий завод".
    Про заходи, які вживаються для вирішення проблеми, та про перспективи погашення заборгованості із заробітної плати проінформували керівники зазначених суб'єктів господарювання та представники галузевих департаментів облдержадміністрації.
    За результатами засідання галузевим департаментам облдержадміністрації поставлені завдання детально проаналізувати ситуацію на підприємствах-боржниках, які знаходяться в оперативному галузевому підпорядкуванні, забезпечити розроблення коригованих графіків погашення заборгованості та контроль за станом їх виконання.
   Прийнято рішення повторно звернутися до Міністерства аграрної політики та продовольства України з пропозицією розглянути питання щодо стану погашення зарплатних боргів та перспектив подальшого функціонування ДП "Жовтневий спиртовий завод".
   За оперативними даними щотижневого моніторингу станом на 22.12.2017 статистична заборгованість на економічно активних підприємствах зменшилася на 1,1 млн. грн., у тому числі на 257 тис. грн. за рахунок повного погашення заборгованості на трьох підприємствах.

 


   Враховуючи актуальність питання погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах, які перебувають у процедурах банкрутства, в завершення поточного року стан та перспективи погашення зарплатних боргів на зазначених підприємствах детально обговорено на спільній нараді Головного територіального управління юстиції у Полтавській області під головуванням Пругла О.Є. - заступника голови облдержадміністрації, заступника голови обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, в якій взяла участь заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Новосад Л.Г.
   У ході наради кожний арбітражний керуючий надав інформацію про хід провадження у справі про банкрутство, проблемні питання, вжиті заходи, спрямовані на погашення заборгованості по заробітній платі.
   За результатами наради визначено шляхи співпраці органів державної влади та арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) у вирішенні питань погашення зарплатних боргів у 2018 році.

 

Інформація щодо виплати державних допомог, компенсацій

   В області проведена виплата державної допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, тимчасової допомоги на дітей та допомоги по догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу за грудень 2017 року.
   На обліку в органах соціального захисту населення перебуває 138,6 тис. одержувачів зазначених видів виплат.
   Для здійснення виплати вказаних допомог за грудень 2017 року районними управліннями соціального захисту населення зареєстровані фінансові зобов'язання в органах державної казначейської служби на загальну суму 134,0 млн. грн..
   5 та 20 грудня 2017 року в область надійшла субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам для проведення виплати допомог в повному обсязі.
   Виплата проводиться установами поштового зв'язку за місцем проживання одержувачів або через установи уповноважених банків.
   Вказані види державної допомоги виплачуються відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256.

 

В області 15 грудня завершено оздоровчу кампанію громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

   У 2017 році в рамках державної програми соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, санаторно-курортним лікуванням забезпечено 788 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесених до 1 категорії та 9 дітей з інвалідністю, пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи. Послуги санаторно-курортного лікування, на підставі укладених тристоронніх договорів, протягом року надавалися 38 санаторними закладами, які обрали громадяни.
   Запроваджений з поточного року новий підхід до оздоровлення, надав право громадянам самостійно обирати санаторно-курортний заклад відповідно до медичних рекомендацій та індивідуальних потреб, за бажанням здійснювати доплату за рахунок власних коштів, у разі коли в обраному санаторії вартість санаторно-курортного лікування перевищував розмір допомоги для компенсації вартості путівок, затверджений на Урядовому рівні.
   Право вільного вибору санаторно-курортного закладу дозволило учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії оздоровлюватись в санаторіях Полтавської області. Всього в санаторіях ,,Псьол", ,,Миргород", ,,Нові Санжари" оздоровились 205 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що складає 26% від загальної кількості громадян, оздоровлених у поточному році.
   Завдяки адресності надання послуг з санаторно-курортного лікування, до управлінь соціального захисту населення до 15 жовтня 2017 року подано заяв на оздоровлення у 2018 році на 20% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
   У наступному році продовжує діяти Порядок надання щорічної допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 №854 ,,Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

 

Порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям

   Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім'ї.
   До складу сім'ї включаються: чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання до 23-х років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.
   До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Як розраховується розмір допомоги?

   Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
   Рівень забезпечення прожиткового мінімуму з грудня 2017 році встановлюється у розмірі:
   - для працездатних осіб (21 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб) - 370,02 грн.
   - для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів (100% прожиткового мінімум для осіб які втратили працездатність) - 1373грн.
   - для дітей (85% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку):
    до 6 років - 1268,20 грн.
    від 6 до 18 років - 1581 грн.
    від 18 до 23 років (за умови навчання) - 1497,70 грн.
   При цьому для дітей рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10%, а для дітей одиноких матерів, які не перебувають у шлюбі, для дітей, в яких один або обоє батьків є інвалідами І чи ІІ групи, та дітей з інвалідністю – на 20 %.
   Крім того, розмір допомоги збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250,00 грн., а на кожну дитину віком від 13 до 18 років - на 500 грн.
Документи, необхідні для призначення державної соціальної допомоги:

   Для призначення допомоги до управління соціального захисту населення за місцем проживання подаються такі документи:
   - заява за встановленою формою;
   - документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї;
   - декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї);
   - довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
   Допомога призначається на шість місяців з місяця звернення.
Умови за яких допомога не призначається:

   - працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду, згідно медичного висновку лікарсько-консультативної комісії, не більш ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб які доглядають за інвалідом І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також особами, які досягли 80-річного віку);
   - з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму яка на час звернення перевищує 10- кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;
   - у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратних метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
   За наявності таких обставин, державна соціальна допомога може бути призначена на підставі рішень районних комісій з урахуванням обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї у разі, якщо:
   - у складі сім'ї є інвалід;
   - у сім'ї виховуються троє та більше дітей до 18 років (у разі навчання за денною формою навчання до 23 років);
   - неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.
   Звертаємо увагу!
   Постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 р. № 454 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (набрала чинності 11.07.2017 року), внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
   Змінами передбачено припинення виплати допомоги у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно) з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

 


   У грудні 2017 року з державного бюджету повністю забезпечено відшкодування підприємствам, установам, організаціям області витрат у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час особливого періоду, за 2014-2015 роки (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року № 105 (зі змінами). По всіх звітах, поданих до міськ(рай)управлінь соціального захисту населення, у 2017 році суб'єктам господарювання виплачено 11,9 млн.грн. компенсації.
   Всього в області з початку дії постанови з державного бюджету понад 600 роботодавцям компенсовано витрати у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу на особливий період, на загальну суму 118,8 млн.грн.

 

Інформація щодо виплати державних допомог, компенсацій

   В області забезпечена підготовча робота для проведення виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною» за грудень 2017 року.
   Всього в області перебуває на обліку 152 прийомних сімей та 40 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 516 дітей.
   Для здійснення виплати зазначеної допомоги у грудні 2017 року районними управліннями соціального захисту населення зареєстровані фінансові зобов'язання в органах державної казначейської служби на суму 2,49 млн. грн..
   07 та 18 грудня в область надійшла субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам для проведення виплати допомоги в повному обсязі. Виплата зазначеного виду державної допомоги проведена через установи уповноважених банків.

 

На державному рівні врегульовано порядок проведення виплати компенсації сім'ям за втрату годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, віднесених до 2 та 3 категорій

   Стаття 48 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантує виплату одноразової компенсації сім'ї за втрату годувальника.
   Призначення та виплату вказаної соціальної гарантії регламентовано ,,Порядком виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2017 № 760.
   Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2017 № 924 ,,Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. №936 і від 26 жовтня 2016 р. № 760", яка набула чинності 12 грудня, врегульовано питання виплати за рахунок коштів державного бюджету одноразової компенсації за втрату годувальника сім'ям померлих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасників інших ядерних аварій та випробувань, віднесених 1, 2 та 3 категорій та уточнено перелік документів для проведення виплати одноразової компенсації батькам за втрату годувальника.
   Призначення одноразової компенсації здійснюється за заявою, поданою заінтересованою особою до управління соціального захисту населення за місцем проживання протягом шести місяців з дати смерті годувальника.
   Право на виплату одноразової компенсації у зв'язку з втратою годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, має дружина (чоловік) в разі, коли не одружився вдруге, сім'я померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті. Належність до непрацездатних осіб та членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається відповідно до норм статті 36 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
   Виплата проводиться в розмірах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 285: сім'ям, які втратили годувальника – 7586,0 грн., батькам померлого – 3792,0 грн.

 

Про соціальний норматив для надання пільг на газове опалення для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, які складаються з непрацездатних осіб

   Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" "Про жертви нацистських переслідувань" встановлена пільгова знижка плати за користування житлово-комунальними послугами:
   – інвалідам війни, жертвам нацистських переслідувань (стаття 6-2) – 100%;
   – учасникам бойових дій, жертвам нацистських переслідувань (стаття 6-1) – 75%;
   – учасникам війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, жертвам нацистських переслідувань (стаття 6-3), дружинам (чоловікам) померлих жертв нацистських переслідувань – 50 %.
   Пільги надаються пільговикам та членам їх сімей, що проживають разом з ними.
   До членів сім'ї пільговика при наданні пільг, згідно із статтею 51 Бюджетного кодексу України, належать:
   – дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років);
   – неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи;
   – особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі;
   – непрацездатні батьки;
   – особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
   Пільги нараховуються в межах соціальних нормативів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (із змінами).
   Соціальний норматив споживання природного газу для індивідуального опалення становить 5 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (з 16 жовтня по 15 квітня включно). Для розрахунку розміру витрат природного газу на потреби опалення застосовується коригуючий коефіцієнт для 1-2 поверхових будівель на рівні 1,073, для будівель на 3 і більше поверхів – 0,783.
   Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
   Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб, у разі користування газопостачанням зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.
   За роз'ясненнями Міністерства соціальної політики України для визначення права на надання пільг на збільшену площу житла враховуються особи, які зареєстровані і проживають на одній житловій площі з пільговиком.
   До прикладу соціальний норматив для надання пільг (нарахування пільгової знижки) на газове опалення становить:
   1) на одну особу
   працездатного пільговика – (21+10,5)*5*1,073=169 куб. метрів;
   непрацездатного пільговика з урахуванням подвійного розміру нормативної опалювальної площі – (42+21)*5*1,073=338 куб. метрів;
   2) на дві особи
   працездатні пільговик та член сім'ї – (21+21+10,5)*5*1,073=282 куб. метрів;
   непрацездатні пільговик та член сім'ї з урахуванням подвійного розміру нормативної опалювальної площі – (42+42+21)*5*1,073=563 куб. метрів;
   3) на три особи
   працездатні пільговик та двоє членів сім'ї – (21+21+21+10,5)*5*1,073=394 куб.м.;
   непрацездатні пільговик та двоє членів сім'ї з урахуванням подвійного розміру нормативної опалювальної площі – (42+42+42+21)*5*1,073=789 куб. метрів.
   Нарахування пільгової знижки та інформування споживачів щодо оплати послуг належить до повноважень підприємств (організацій), що надають відповідні послуги.

 

Інформація про засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації

   11 грудня 2017 року о 16:00 відбулось засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації.
   На засіданні робочої групи з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації прийнято рішення про:
   - надання листа благодійній організації «Міжнародний благодійний фонд «Всесвіт» щодо визнання вантажу, отриманого від Української Греко-Католицької Персональної Парафії Святого Володимира в Ганновері, що планується отримати з Німеччини, гуманітарною допомогою;
    - безоплатну передачу у власність особам з інвалідністю автомобілів, визнаних гуманітарною допомогою, якими вони були забезпечені через органи соціального захисту населення і користувалися більше 10 років.

 

14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

   Щороку 14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
   Ми віддаємо шану всім, хто ціною власного здоров'я захистив увесь світ, проявивши справжню мужність, героїзм, професіоналізм та самовідданість при подоланні наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
   На даний час в області проживає 10771 учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із них 3602 встановлено інвалідність, пов'язану з наслідками аварії.
   У поточному році з Державного бюджету на виплату пільг і компенсацій гарантованих Законом України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" області виділено 50,3 млн. грн.
   Забезпечення додатковими соціальними гарантіями пільгових категорій громадян реалізується в рамках обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки.
   З обласного бюджету на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2017 році виділено 5,5 млн. грн., що на 64 % більше порівняно з 2016 роком. Зокрема збільшено обсяг фінансування за діючими напрямками, такими як: пільгове медичне забезпечення, виплата одноразової допомоги дружинам (чоловікам) померлих громадян, смерть яких пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, виплата допомоги кожній сім'ї, у складі якої є дитина з інвалідністю пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи. Розмір вказаних разових виплат у поточному році підвищено вдвічі та складає 2,0 тис. грн. на особу.
   З метою вирішення актуальних питань, які не врегульовано на державному рівні за ініціативи Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації в рамках обласної програми з 2017 року запроваджено нові напрямки:
   виплату матеріальної допомоги в розмірі 5,0 тис. грн. для придбання путівки особі, яка супроводжує на санаторно-курортне лікування учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з інвалідністю І групи;
   виплату одноразової грошової допомоги при втраті годувальника дружині (чоловіку) в розмірі 7,0 тис. грн. та одному з батьків в розмірі 4,0 тис. грн. померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеного до 2 та 3 категорії, смерть якого пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
   На 2018 рік в рамках обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення області на 2013-2020 роки заплановано збільшення обсягу фінансування на забезпечення додатковими соціальними гарантіями учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

Підвищення соціальних гарантій

   Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 грудня 2017 року підвищено розміри прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, що в розрахунку на місяць становлять:
   - на одну особу - 1 700 грн.;
   - для дітей віком до 6 років – 1 492 грн.;
   - для дітей віком від 6 до 18 років – 1 860 грн.;
   - для працездатних осіб – 1 762 грн.;
   - для осіб, які втратили працездатність – 1 373 грн.
   Зазначені розміри порівняно з минулими, що були встановлені з 1 травня 2017 року, зросли у середньому на 5 відсотків.
   Зокрема, з 1 грудня 2017 року збільшено розміри допомоги: одиноким матерям, жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами, на дітей, над якими встановлено опіку та піклування, грошової допомоги на догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства та дітям з інвалідністю, на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, особам з інвалідністю з числа одержувачів адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
   Оскільки розмір допомоги чи компенсації обчислюється у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму тієї або іншої групи населення (від 7% до 200%), відповідно, розмір збільшення виплати може становити до 166 гривень одній особі. Загальна сума підвищення залежить від виду допомоги та кількості членів сім'ї, яким допомога призначена.
   Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області з урахуванням зміни прожиткового мінімуму з 1 грудня поточного року проведено збільшення розміру державних соціальних виплат, розмір яких розраховується залежно від мінімальних соціальних стандартів. Перерахунки державних гарантій проведено автоматизовано без звернення одержувачів та в стислі терміни.
   Отже, в грудні одержувачі отримають підвищені розміри соціальних виплат.

 


   З метою надання фінансової підтримки постраждалим і внутрішньо переміщеним особам, які опинились у складних життєвих обставинах, Мінсоцполітики відповідно до Порядку використання коштів, що надійшли від фізичних та юридичних осіб для надання одноразової грошової допомоги постраждалим особам та внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 535, відкрито рахунки для зарахування коштів від фізичних і юридичних осіб для надання одноразової допомоги громадянам зазначених категорій.
   З огляду на складну ситуацію, в якій опинилися громадяни зазначених категорій, надання такої допомоги є вкрай важливим для забезпечення їхньої життєдіяльності. У зв'язку з цим Мінсоцполітики пропонує провести благодійну акцію, у рамках якої перерахувати кошти для підтримки зазначеної категорії населення.
   Просимо підтримати ініціативу та приєднатися до благодійної акції Мінсоцполітики. Надаємо реквізити рахунків для зарахування благодійних внесків:
   1. Для зарахування коштів у національній валюті (гривні): Міністерство соціальної політики України, ЄДРПОУ – 37567866, р/р. 31252301178737 у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172.
   2. Для зарахування коштів у євро та доларах США: Міністерство соціальної політики України, ЄДРПОУ – 37567866, р/р. 25302020054709 в АТ «Укрексімбанк», м. Київ МФО 322313.

 


   1 грудня 2017 року напередодні Дня людей з інвалідністю директор Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації Л.В. Корнієнко відвідала вихованців Зіньківського дитячого будинку-інтернату ім. О. В. Синяговського та ознайомилась з роботою інтернатної установи і нещодавно відкритого денного відділення догляду та реабілітації дітей-інвалідів, який другий місяць працює на базі інтернату.
   Діти, а це 134 хлопчики різного віку зустріли керівника області концертною програмою, продемонструвавши нові набуті вміння та таланти. Особливим став виступ ансамблю «Ложкарі», який вразив своєю віртуозною грою. Діти, що займаються в ансамблі, здобули безліч визнань і нагород. Нещодавно для них, на території інтернатної установи, було відкрито «Будинок музики». Діти із захопленням розповідали керівнику області про свої заняття в ньому.
   Окремої уваги заслуговує нещодавно відкрите відділення денного догляду та реабілітації дітей-інвалідів. Л.В. Корнієнко познайомилась з дітьми, які його відвідують та поспілкувалась з батьками відвідувачів. За короткий час роботи у його відвідувачів, а це 6 дітей з інвалідністю, спостерігається значне покращення фізичних показників розвитку. І це не просто цифри, а слова вдячності батьків, які вже втратили надію на краще, але раптові зміни їх окрилили. Аналіз роботи новоствореного закладу дає поштовх й в подальшому рухатись в цьому напрямку та працювати на перспективу.
   Справжнім сюрпризом та радістю для вихованців установи став сучасний телевізор, подарований директором Департаменту Л.В. Корнієнко та автобус для перевезення мешканців інтернату, ключі від якого в подарунок вручив депутат обласної ради А.А. Путря. В свою чергу діти від усієї душі дарували гостям вироби, зроблені власноруч.  

 

Обговорення реформи інтернатних закладів

   28 листопада 2017 року делегація Полтавської облдержадміністрації під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Олега Пругла бере участь у Всеукраїнській установчій семінар-нараді «Впровадження першого етапу Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки».
   Семінар-нарада проводиласься в Києві для представників усіх регіонів України щодо реформування інтернатних закладів для дітей.
   Захід організовано в співпраці з Фундацією Lumos (Велика Британія) та канадським проектом EDGE.
   Своїм досвідом з представниками регіонів поділяться також міжнародні організації UNICEF, Hope and Homes for Children Ukraine, Партнерство кожній дитині та СОС Дитячі містечка.
   Від Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації участь взяла перший заступник директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації Ніна Степанівна Черняк