Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
З 1 січня 2021 року змінюється механізм прийому документів на призначення державних соціальних гарантій

Шановні мешканці територіальних громад!

  У зв'язку з завершенням адміністративно-територіальної реформи та з метою наближення соціальних послуг до населення, рішенням Уряду з 1 січня 2021 року змінюється механізм прийому документів для оформлення державних соціальних допомог, субсидій, пільг та інших соціальних гарантій.
  При цьому, у територіальних громадах, до складу яких увійшли міста обласного значення (м. Полтава, м. Кременчук, м. Лубни, м. Миргород, м. Горішні Плавні) функції з прийому документів продовжують виконувати управління соціального захисту населення відповідних міських, районних у містах рад.
  Звертаємо увагу, що з 1 січня 2021 року заяви з необхідним пакетом документів для призначення державних соціальних гарантій приймаються безпосередньо в територіальній громаді:
  - відділами соціального захисту відповідної територіальної громади або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
  - уповноваженими особами старостинських округів;
  - посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення).
  Управління соціального захисту населення районних державних адміністрацій з 1 січня 2021 року заяви з необхідними документами на призначення державних соціальних гарантій прийматимуть лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, або Єдиний державний веб-портал електронних послуг "Портал Дія" - за наявності технічної можливості).
  У разі виникнення питань з організації прийому документів на призначення державних соціальних гарантій, рекомендуємо звертатись за телефоном обласної безкоштовної «гарячої» лінії: 0800500620.

 
В області своєчасно призначено житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг за грудень 2020 року

  Органами соціального захисту населення вжито необхідних заходів з метою своєчасного нарахування житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
  Житлові субсидії за грудень 2020 року призначено 162,1 тис. сімей, в тому числі 154,6 тис. сімей у готівковій формі (87 тис. сімей через банківській установи; 67,6 тис. сімей – через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта») та 7,5 тис. сімей – у безготівковій формі.
  Пільги на оплату житлово-комунальних послуг за грудень 2020 року нараховано 63,5 тис. пільговиків, в тому числі 21,6 тис. у готівковій формі
  (20,5 тис. пільговиків через банківській установи; 1,1 тис. пільговиків – через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта») та 41,9 тис. пільговиків – у безготівковій формі.
  28 грудня 2020 року в область надійшли кошти з державного бюджету для проведення виплати пільг та субсидій через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта» на загальну суму 114,9 млн. грн.
  Виплата через виплатні об'єкти АТ «Укрпошта» буде проведена з 4 по 25 січня 2021 року.
  Одержувачам пільг та субсидій, які отримують допомогу через банківські установи виплата буде проведена у січні 2021 року після надходження відповідного фінансування.

 
Проведення компенсаційних виплат чорнобильцям

  На особливому контролі в Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації перебувають питання соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  Департаментом неодноразово направлялися звернення до Мінсоцполітики щодо необхідності додаткового фінансування для погашення заборгованості з виплати компенсації на харчування за жовтень-листопад поточного року.
  Міністерству соціальної політики України, як головному розпоряднику коштів за державною програмою соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, рішенням Уряду 14 грудня збільшено обсяг фінансування для погашення заборгованості з компенсаційних виплат.
  В область 24 грудня надійшли кошти в сумі 7,4 млн. грн. для виплати в повному обсязі за 2020 рік компенсацій, передбачених Законом України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
  Кошти громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, будуть виплачені органами соціального захисту населення області в повному обсязі в найкоротший термін.

 
В РАМКАХ ПРОЄКТУ ТЕРИТОРІАЛЬНІ ГРОМАДИ БЕЗКОШТОВНО ОТРИМАЛИ МЕБЛІ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРИЙОМУ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ УСІХ ВИДІВ СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ НАСЕЛЕННЯ

  Друзі, ось уже четвертий рік, за сприянням Міністерства соціальної політики України, в рамках проєкту Модернізація системи соціальної підтримки населення, що фінансується Міжнародним банком реконструкції та розвитку територіальним громадам, відповідно до заявки, безкоштовно надається комп´ютерна техніка та меблі.
  У грудні 2020 року меблі отримали 7 територіальних громад: Решетилівська, Скороходівська, Шишацька, Опішнянська, Недогарківська, Малоперещепинська, Гоголівська.
  Повним комплектом офісних меблів, адаптованих для прийому громадян, забезпечені робочі місця працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, служб у справах дітей та фахівців із соціальної роботи, що надають адміністративні послуги соціального хартактеру в територіальних громадах, адже з 1 січня 2021 року саме на тергромади покладаються функції з прийому документів для призначення усіх видів соціальної підтримки населення

 
В режимі відеоконференції відбулося чергове засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян

   В режимі відеоконференції 22 грудня 2020 року відбулося чергове засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян.
  На розгляд комісії винесено справи 38 громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  За результатами розгляду документів, прийнято рішення щодо видачі посвідчень відповідної категорії особам, з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, яким встановлено інвалідність пов'язану з наслідками Чорнобильської катастрофи, дружинам померлих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, смерть яких пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи та дітям, народженим від осіб, що мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
  Також розглянуто питання та прийнято рішення щодо внесення запису до посвідчення ,,Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" (категорія 1) серії А та ,,Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 1) серія Б, в зв'язку зі зміною групи інвалідності, встановленої згідно з рішенням уповноваженої медико-соціальної експертної комісії.

 
Як оформити допомогу при народженні дитини «ON-LINE»

  Допомогу при народженні дитини призначають одному із батьків (опікуну), який постійно проживає разом із дитиною.
  Допомога при народженні дитини надається у загальному розмірі
  41280 грн., виплата якої здійснюється:
  - одноразово у сумі 10320 грн.;
  - решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами по 860 грн. на місць.
  Нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
  Для оформлення допомоги при народженні дитини радимо скористатись он-лайн сервісом на порталі: e-services.msp.gov.ua.
  Основною перевагою даного сервісу є те, що скористатись ним можливо цілодобово, кожного дня та не виходячи з дому.

  Як скористатися послугою онлайн оформлення допомоги при народженні дитини:
  1. Перейти на веб-сайт Мінсоцполітики: e-services.msp.gov.ua.
  2. Авторизуватись за допомогою електронного підпису.
  3. Заповнити електронну форму заяви на призначення допомоги.
  У заяві слід зазначити відомості про дитину, матір, батька, місце реєстрації та фактичного проживання, якщо вони відрізняються.
  Звертаємо увагу, що сканувати будь-які документи не потрібно. Достатньо лише заповнити відповідну форму заяви.
  4. Обрати спосіб, у який зручно отримувати виплати. Це може бути особистий банківський рахунок або відділення «Укрпошти».
  5. Надіслати заяву на розгляд.
  Заява потрапляє автоматично через виплатну систему Мінсоцполітики до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації (прописки) або фактичного місця проживання заявника.
  Далі управлінням соціального захисту населення перевіряються подані документи та призначається допомога.
  В такому випадку факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом.
  Результати розгляду заяви поданої з використанням електронного підпису також надходять онлайн – на електрону пошту заявника.

  Крім того, з метою створення сприятливих умов для реалізації прав дитини у 2020 році в Україні стартував проєкт під назвою «єМалятко».
  Лише на підставі однієї заяви батьки новонародженої дитини можуть отримати послуги в рамках комплексної послуги «єМалятко»:
  - проведення державної реєстрації народження;
  - реєстрації місця проживання дитини;
  - призначення державної допомоги при народженні дитини;
  - призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях;
  - внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров'я;
  - реєстрації дитини у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
  - визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
  - внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому.
  Сьогодні таку послугу можна отримати за однією заявою не тільки у закладі охорони здоров'я, де народилась дитина, а також у відділах державної реєстрації актів цивільного стану та у центрах надання адміністративних послуг, які надають адміністративні послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану. Повний перелік точок, де надають сервіс єМалятко доступний за цим посиланням.

  У разі виникнення питань соціального захисту населення рекомендуємо звертатися на телефон обласної гарячої лінії 0-800-500-620.

 
Надання соціальних послуг громадянам похилого віку та особам з інвалідністю

   В період проведення карантинних заходів, пов'язаних з розповсюдженням коронавірусної інфекції COVID–19 гостро стоїть питання надання соціальних послуг одиноким престарілим громадянам, чи особам поважного віку, діти яких перебувають далеко і не мають змоги допомогти і підтримати батьків.
  Надання соціальних послуг в області забезпечують 32 територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та 14 «Центрів надання соціальних послуг» при територіальних громадах.
  Територіальні центри надають в області повний об'єм основних базових соціальних послуг, яких найбільше потребують громадяни похилого віку та особи з інвалідністю.

Перелік соціальних послуг:

  догляд вдома - здійснюється безпосередньо за місцем проживання (закупівля і доставка продуктів харчування, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання житла, оплата комунальних платежів, прання білизни, дрібний ремонт одягу, виклик лікаря, працівників комунальних служб, транспортних служб тощо; навчання навичкам самообслуговування; допомога в забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчання навичкам користування ними);

  догляд стаціонарний - створення умов для проживання; забезпечення харчуванням, твердим, м'яким інвентарем; допомога у самообслуговуванні (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, прийом ліків, годування); спостереження за станом здоров'я, організація надання реабілітаційних та медичних послуг;

  «соціальне таксі» - перевезення громадян з порушенням функцій опорно-рухового апарату, надається спеціальним автомобілем, який обладнаний підйомною платформою;

   натуральна допомога - надання продуктів харчування, предметів і засобів особистої гігієни, санітарно-гігієнічних засобів, одягу, взуття; організація харчування; пошиття одягу, ремонт одягу та взуття; перукарські послуги; прання білизни та одягу; косіння трави біля будинку, рубання та розпилювання дров, інше;

  соціальна адаптація - навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь, соціальної компетенції; організація клубів за інтересами, клубів активного довголіття, університетів третього віку.

  Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» отримувачам соціальні послуги надаються:

  за рахунок бюджетних коштів (безкоштовно):
  - особам з інвалідністю I групи;
  - дітям з інвалідністю;
  - отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких становить менше двох прожиткових мінімумів (до 3424 грн.);

  - іншим категоріям осіб (соціальні послуги з інформування, консультування, надання притулку, представництва інтересів, а також соціальних послуг, що надаються екстрено (кризово);
  
з установленням диференційованої плати залежно від доходу отримувача соціальних послуг: отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує два прожиткові мінімуми, але не перевищує чотири прожиткові мінімуми для відповідної категорії осіб (від 3424 до 6848 грн.);

  З метою отримання соціальних послуг заявнику чи законному представнику заявника потрібно звернутись із заявою до територіального центру соціального обслуговування за місцем проживання.

  До заяви додаються наступні документи:
  1. Копія паспорта громадянина України;
  2. Копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у якому зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  3. Копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ (для осіб з інвалідністю);
  4. Медичний висновок про здатність до самообслуговування та потребу в сторонній допомозі (для одержувачів послуги догляд вдома, стаціонарного догляду, соціального таксі).


 

   Святковим настроєм зустріли День святого Миколая вихованки Новосанжарського дитячого будинку-інтернату.
   Дівчатка приймали участь у святкових заходах, отримували подарунки та винагороди за участь у конкурсі тематичного малюнку.

 

   Наближається найулюбленіше свято дітей – день Святого Миколая!
  Цей день є уособленням добра, затишку та сподівань на краще. Якщо лине молитва до Миколая-Чудотворця, він і допоможе, і порадить, і втішить. Кажуть, якщо на Миколая загадати бажання, воно обов'язково здійсниться.
  Напередодні свята, за сприяння Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавської обласної ради та в рамках реалізації заходів обласної Комплекної програми соціального захисту закуплено та передано подарунки для вихованців Зіньківського дитячого будинку-інтернату та вихованок Новосанжарського дитячого будинку-інтернату.
  Солодощі та подарункові набори, які підібрано відповідно до віку та інтересів дітей неабияк порадували вихованців. Від щирого серця вітаємо всіх діток зі святом та бажаємо, щоб кожна дитина відчула любов і турботу.

 
До області надійшли додатково виділені кошти на завершення у 2020 році виплати грошової компенсації на придбання житла сім'ям ветеранів війни

  В рамках реалізації державних програм, спрямованих на виплату грошової компенсації на придбання житла особам з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи з числа учасників АТО/ООС та учасників бойових дій на території інших держав, внутрішньо переміщеним особам з числа учасників АТО/ООС, які перебувають на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, до області надійшли кошти в сумі 0,4 млн. грн, виділені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.11.2020 № 1460-р, на завершення у поточному році виплати грошової компенсації зазначеним пільговим категоріям осіб.
  Відповідно до рішення, прийнятого 24.11.2020 на засіданні обласної Комісії з питань розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, а також членів їх сімей, та розподілу, затвердженого розпорядженнями голови Полтавської обласної державної адміністрації від 03.12.2020 № 697, 698, 699, зазначені кошти спрямовано міським бюджетам на виплату в повному обсязі грошової компенсації на придбання житла 3 сім'ям, у тому числі:
  1 сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників АТО/ООС з міста Полтава;
  1 сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників бойових дій на території інших держав з міста Кременчук;
  1 сім'ї учасника АТО/ООС з числа внутрішньо переміщених осіб з міста Кременчук.
  Загалом у поточному році область отримала з державного бюджету 13,9 млн. грн, які спрямовано на виплату грошової компенсації на придбання житла 13 сім'ям осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа учасників АТО/ООС та учасників бойових дій на території інших держав, внутрішньо переміщених осіб з числа учасників АТО/ООС.
  За період з 2015 по 2020 рік, в рамках реалізації державних програм, області надійшло 115,2 млн. грн, за рахунок яких забезпечено житлом 159 сімей ветеранів війни.

 
Виплата одноразової винагороди матерям-героїням

  15 грудня 2020 року Указом Президента України "Про присвоєння почесного звання України "Мати-героїня» №568 від 15.12.2020 11 жінкам області присвоєно почесне звання "Мати-героїня".
  Почесне звання "Мати-героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.
  Згідно Указу Президента України від 25.12.2007 № 1254/2007 жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", виплачується одноразова грошова винагорода у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого з 1 січня року, в якому жінці було присвоєно почесне звання.
  Розмір одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" у 2020 році становить 21020 грн.
  Наразі органами соціального захисту населення області проводиться комплекс необхідних заходів з метою своєчасної виплати одноразової винагороди після надходження в область відповідного фінансування.


  Директор Департаменту соціального захисту населення Л.В. Корнієнко


 


  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТЕХНІЧНИМИ ЗАСОБАМИ РЕАБІЛІТАЦІЇ: КОМПЕНСАЦІЯ ВАРТОСТІ ЗА САМОСТІЙНО ПРИДБАНІ ВИРОБИ, ПУНКТИ ТИМЧАСОВОГО КОРИСТУВАННЯ ЗАСОБАМИ РЕАБІЛІТАЦІЇ

  На численні звернення громадян продовжуємо публікацію роз'яснювальних матеріалів щодо державних соціальних гарантій, на які мають право особи з інвалідністю з дитинства.

  Крім безкоштовно отриманого технічного засобу реабілітації особою з інвалідністю самостійно придбано ще деякі допоміжні засоби реабілітації !?

  За бажанням, вам може бути виплачена компенсація вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації.

  До технічних та інших засобів реабілітації, за які може виплачуватись компенсація належать:

  • допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;

  • спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією;

  • протези молочної залози, спеціальні ліфи для кріплення протезів молочної залози для занять фізичною культурою і плаванням (купальник), ортези на верхні кінцівки, зокрема компресійні рукави при лімфодемі;

  • друге крісло колісне.


  Щоб отримати компенсацію за самостійно придбаний технічний засіб реабілітації особі з інвалідністю потрібно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем проживання та надати: заяву про бажання отримати грошову компенсації за самостійно придбаний засіб та оригінал фіскального чеку (термін дії чеку 6 місяців від дня придбання виробу).
  Зверніть увагу, для виплати грошової компенсації за самостійно придбані засоби спілкування та орієнтування до заяви додається копія висновку МСЕК або ЛКК, що підтверджує інвалідність по слуху/по зору, та фіскальний чек (термін дії чеку 6 місяців від дня придбання виробу).

  Альтернативою отримання потрібного технічного засобу реабілітації для особи з інвалідністю є звернення до пункту тимчасого користування засобом реабілітації. Вищевказаних пунктів в області нараховується 32, вони працюють при територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) системи соціального захисту населення. Крім того, 14 подібних пунктів відкрито при «Центрах надання соціальних послуг» територіальних громад.

  Пункти тимчасового користування технічних засобів реабілітації – своєрідна, обмежена в терміні, підтримка потребуючих додаткових засобів пересування для усунення обмежень життєдіяльності, адже процес отримання засобу реабілітації – обрання потрібного виробу та підприємства-виробника, подача замовлення, зняття мірок, виготовлення виробу триває, в середньому, близько п'яти місяців.

  Людина, яка отримала травму і потребує засобу реабілітації до встановлення групи інвалідності та при виході з лікарняного закладу невідкладно потребує допомоги і не має часу чекати більше п'яти місяців. Самостійне ж придбання потрібного технічного засобу реабілітації потребує певних коштів, - вироби мають досить високу ціну. Саме у такому випадку підтримкою і стають пункти тимчасового користування.

  Звернувшись до пункту тимчасового користування технічними засобами реабілтації потребуюча особа може, на певний час, згідно укладеного договору взяти у користування засоби для ходіння – ходунки, палиці, милиці; засоби для пересування – крісла колісні різних модифікацій. Пункти мають досить широкий перелік засобів реабілітації, адже потреба постійно вивчається, технічні засоби реабілітації поповнюються.

  

При укладенні договору надаються наступні документи:


  • заява про забезпечення засобом реабілітації;

  • копія паспорту потребуючої особи;

  • довідка про доходи та медичний висновок з лікарняного закладу про потребу у засобі реабілітації (якщо особа не перебуває на обслуговуванні терцентру, не має встановленої групи інвалідності);

  • довідка про встановлену групу інвалідності (для осіб, які чекають державного забезпечення технічним засобом реабілітації).


  Після закінчення терміну прокату засіб реабілітації повертається до пункту тимчасового користування.


 


  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТЕХНІЧНИМИ ЗАСОБАМИ РЕАБІЛІТАЦІЇ: КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ, ЯК ОТРИМАТИ
  
Департаментом уважно проаналізовано звернення осіб з інвалідністю, які надійшли за 2020 рік. Найбільш актуальними питаннями, з якими звертаються громадяни – є забезпечення державними соціальними гарантіями осіб з інвалідністю з дитинства. Розпочинаємо публікацію роз'яснювальних матеріалів за даною тематикою.


  Дитині з інвалідністю виповнилось 18 років! Саме з цього часу за показниками здоров'я вона має право набути статусу особи з інвалідністю з дитинства. Перше, що потрібно зробити, - звернутись до лікувального закладу та переоформити документи на встановлення статусу особи з інвалідністю з дитинства.

  Під час оформлення документів медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) буде заповнено індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю з дитинства, в якій буде визначено перелік рекомендованих реабілітаційних заходів, зокрема необхідність в отриманні послуг санаторно-курортного лікування, реабілітаційних послуг, технічних та інших засобів реабілітації.

  Якщо у особи з інвалідністю з дитинства є потреба у засобі реабілітації, спочатку їй потрібно стати на облік. Для взяття на облік на безоплатне забезпечення технічними засобами реабілітації особі з інвалідністю чи законному її представнику потрібно звернутись з заявою до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації чи фактичного проживання.

  Звертаємо увагу, що законному представнику особи з інвалідністю з дитинства при зверненні потрібно надати документи, які підтверджують його особу та повноваження.

  Для взяття на облік на безоплатне забезпечення технічними засобами реабілітації осіб з інвалідністю потрібно надати наступні документи:

  Перелік документів, необхідних для взяття на облік на безоплатне забезпечення технічними засобами реабілітації:

  1. Заява;
  2. Паспорт;
  3. Висновок медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності - у разі, коли особа вперше звертається до місцевих органів соціального захисту населення або змінюється група і причина інвалідності;
  4. Індивідуальна програма реабілітації або висновок лікарсько-консультативної комісії (для інших осіб та осіб з інвалідністю, група яких установлена до 1 січня 2007 р. як безстрокова або строк дії якої не закінчився), в яких зазначаються показання для забезпечення технічним засобом реабілітації;
  5. Копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  6. Довідка з місця роботи, служби або навчання особи з інвалідністю або іншої особи (для осіб, які працюють, служать, навчаються);
  7. Посвідчення про взяття на облік (для бездомних осіб);
  8. Посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги.


  Зверніть увагу, що для забезпечення кріслами колісними з електроприводом до управління соціального захисту населення подається медичний висновок обласної МСЕК.

  Управління соціального захисту населення на підставі вищезазначених документів формує особову справу особи та видає направлення на забезпечення технічними засобами реабілітації.

  Отримавши направлення, особі з інвалідністю потрібно обрати бажаний засіб реабілітації. Звертаємо увагу, що майбутній користувач засобу реабілітації обов'язково самостійно обирає виробника та модель необхідного йому засобу реабілітації з електронного каталогу-класифікатору технічних та інших засобів реабілітації, який він може переглянути в органі соціального захисту населення або на сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням: https://www.msp.gov.ua/content/zabezpechennya-tehnichnimi-ta-inshimi-zasobami-reabilitacii-specavtotransportom.html

  Визначившись з вибором технічного засобу реабілітації особа з інвалідністю повідомляє управління соціального захисту населення вказавши на бажаний технічний засіб реабілітації та підприємство-виробник.

  Після обрання особою з інвалідністю підприємства-виробника та моделі необхідного виробу, підприємство в Централізованому банку даних з проблем інвалідності формує попереднє замовлення на виготовлення технічного засобу реабілітації.

  Через 40 робочих днів, рахуючи від дати укладення договору, особа з інвалідністю гарантовано отримає замовлений засіб реабілітації абсолютно безкоштовно.

  За більш детальними роз'ясненнями щодо забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації можна звернутися за контактним номером телефону відділу у справах осіб з інвалідністю та ветеранів Департаменту – (0532) 68-12-34.


 
Порядок забезпечення одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка»

  Постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2020 року № 1180 " Деякі питання надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" затверджено порядок забезпечення дитини при народженні одноразовою натуральною допомогою "пакунок малюка" за рахунок коштів державного бюджету.
  Наразі батьки, у яких діти народились до 23 жовтня 2020 року включно, та не отримали ,,пакунок малюка", мають право виключно на грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".
  На дітей, які народилися починаючи з 24 жовтня 2020 року видається одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» у разі наявності в закладах охорони здоров'я або структурних підрозділах з питань соціального захисту населення. У разі неотримання ,,пакунку малюка" протягом 30 днів з дня народження дитини з незалежних від отримувача причин - мають право на грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги ,,пакунок малюка".
  Розмір грошової компенсації становить не менш як три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, установленого законом на дату подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги ,,пакунок малюка" ( з 01.12.2020 – 5763 грн.).
  Внесено зміни до переліку товарів, які можуть бути придбані за рахунок грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка»: доповнено перелік дитячих товарів ходунками і дитячими колясками та виключено з переліку товари для породіллі.
  Право вибору між одноразовою натуральною допомогою ,,пакунок малюка" та грошовою компенсацією вартості одноразової натуральної допомоги ,,пакунок малюка" отримувачі матимуть на дітей народжених починаючи з 1 липня 2021 року.
  Також запроваджується можливість отримання одноразової натуральної допомоги ,,пакунок малюка" або грошової компенсації в межах комплексної послуги ,,єМалятко".

 

  Спеціалісти Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації взяли участь в навчальному тренінгу з питань протидії та запобігання вчиненню домашнього насильства, для поліцейських, залучених до роботи мобільних груп реагування на факти вчинення домашнього насильства. Учасники заходу були ознайомлені з основними положеннями національного та міжнародного законодавства, розглянули принципи політики 4P (попередження, підтримка, притягнення кривдника до відповідальності, політика міжвідомчого реагування на кожен випадок домашнього насильства). Фахівці обговорили спектр послуг, які можуть отримати особи, що постраждали від домашнього насильства, на території Полтавської області.
  Тренінг проводився за підтримки представництва Фонду Організації Об'єднаних Націй у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні.

 
14 грудня День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

  В Україні 14 грудня відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ця пам'ятна дата була затверджена Указом Президента України 10 листопада 2006 року. Саме 14 грудня 1986 року було офіційно завершено будівництво саркофага над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
  Висловлюємо слова щирої подяки всім, хто зупинив некеровану ядерну стихію. Зичимо учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС міцного здоров'я, довголіття миру та злагоди. Низький уклін пам'яті тих ліквідаторів, хто не дожив до цього дня.
  На сьогодні в області проживає 9 237 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з яких 3 186 встановлено інвалідність, пов'язану з наслідками Чорнобильської катастрофи.
  Соціальна підтримка вказаної пільгової категорії громадян забезпечується шляхом реалізації державних програм та надання додаткових соціальних гарантій за рахунок коштів обласного бюджету.
  Департаментом соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації проводиться постійний діалог з громадськими Чорнобильськими організаціями з метою вивчення і вирішення на обласному рівні актуальних питань. За результатами взаємодії та співпраці, напрацьовані ініціативи щодо підвищення соціального захисту чорнобильців, впроваджуються через обласну Комплексну програму соціального захисту і соціального забезпечення населення області (далі – обласна програма).
  У 2020 році в рамках обласної програми на додаткові соціальні гарантії громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, виділено 11,1 млн. грн. Кошти спрямовано на безоплатне забезпечення ліками за рецептами лікарів для амбулаторного лікування та безоплатне зубопротезування, виплату адресної матеріальної допомоги дружинам (чоловікам) померлих громадян, смерть яких пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, сім'ям у складі яких є діти з інвалідністю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, на вирішення актуальних питань оздоровлення, зокрема на забезпечення санаторно-курортним лікуванням, виплату додаткової матеріальної допомоги на оздоровлення в санаторно-курортних закладах Полтавської області, забезпечення супроводом осіб з інвалідністю 1 групи, шляхом виплати супроводжуючій особі матеріальної допомоги для одночасного придбання путівки.
  Наразі в поточному році закінчується дія обласної комплексної програми. Департаментом проводиться робота щодо відпрацювання основних напрямків програми для винесення на розгляд сесії обласної ради, в тому числі з питань соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, сімей померлих чорнобильців.
  Завдяки дієвим заходам, вжитим органами соціального захисту населення як на обласному, так і на місцевому рівнях на сьогодні в Полтавській області завершена робота по заміні посвідчень на посвідчення нового зразка, яка проводилась протягом 2019-2020 років на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551. Посвідчення ,,Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1" разом з вкладкою, замінено на посвідчення ,,Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1" 3 192 ліквідаторам.
  Поряд з цим постійно направляються звернення до Міністерства соціальної політики України і Міністерства фінансів України щодо підвищення рівня компенсаційних виплат громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи: розміру щомісячної виплати на харчування, щорічної допомоги на оздоровлення, одноразової компенсації за встановлення групи інвалідності. Народним депутатом України О.Кулінічем внесено пропозицію щодо оголошення 2021 року - Роком вшанування подвигу ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам'яті жертв Чорнобильської трагедії.
  Питання соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС перебувають на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації.

 
ВІДНОВЛЕНО ВИПЛАТИ ДОПОМОГИ НА ДІТЕЙ ФІЗИЧНИМ ОСОБАМ-ПІДПРИЄМЦЯМ
  З метою посилення соціального захисту сімей з дітьми в період карантину 25 листопада поточного року Урядом прийнято рішення про відновлення дії постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 22.04.2020 «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» щодо виплати соціальної допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям на період з 1 листопада по 31 грудня 2020 року.
  
  Органами соціального захисту населення області забезпечено своєчасне відновлення виплати допомоги на дітей 3,2 тис. фізичним особам-підприємцям, які отримували таку допомогу протягом травня-серпня 2020 року (без додаткового звернення).


   Нарахування допомоги за листопад та грудень проведено в стислі терміни на загальну суму 15,8 млн. грн. Виплату допомоги планується провести у грудні поточного року.
  
  
  
  Нагадаємо, що:
  право на отримання допомоги на дітей до досягнення 10-річного віку (включно) мають фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, які:
  • сплатили єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за усі місяці 2019 року або протягом усіх місяців 2019 року після державної реєстрації фізичної особи - підприємця; або
  • зареєструвалися як фізичні особи - підприємці у січні - березні 2020 р.; або
  • отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу та звільнені від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
   Також право на отримання допомоги на дітей мають фізичні особи – підприємці, які до березня 2020 р. (включно) перейшли на спрощену систему оподаткування та обрали першу або другу групу платників єдиного податку.
  
  Допомога виплачується у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 року, а саме:
  - на дітей віком до 6 років – 1779 грн.;
  - на дітей віком від 6 до 10 років - 2 218 грн.
  
  Допомога призначається управліннями соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичним місцем проживання фізичної особи-підприємця. Допомога не призначається на дітей, на яких виплачується компенсація послуги «муніципальна няня».
  

ВАЖЛИВО!

  Фізичні особи – підприємці, які раніше не отримували вказану допомогу, можуть реалізувати таке право подавши відповідну заяву з необхідними документами до 15 грудня 2020 року.
  
  
  Для призначення допомоги подаються наступні документи:
  
  - заява за встановленою формою - http://plsz.gov.ua/download/zayava_fop.docx
  Звертаємо увагу, що виплата допомоги проводиться лише через банківські установи.
  - копії свідоцтв про народження кожної дитини віком до 10 років;
  - довідка з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК - 7).
  Вказана довідка не подається фізичними особами – підприємцями, які зареєструвались у січні - березні 2020р. або які згідно законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
  - копія документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземців та особи без громадянства);
  - копія рішення про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).
  Документи на призначення допомоги можна подати як в паперовому так і в електронному вигляді.
  Подати заяву на призначення допомоги в електронному вигляді можливо через сайт Мінсоцполітики в розділі Е-сервіси https://dopomoga2fop.ioc.gov.ua/
  В паперовому вигляді документи можна направити поштою або залишити їх у дистанційних скриньках розташованих безпосередньо в приміщеннях управлінь соціального захисту населення.
  В сільській місцевості чи в територіальній громаді заява на призначення допомоги з необхідними документами приймаються уповноваженою особою сільської, селищної ради, територіальної громади чи центром надання адміністративних послуг.


  Директор Департаменту соціального захисту населення Л.В. Корнієнко


 

  9.12.2020 року Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації спільно з Комунальною установою «Обласний молодіжний центр» Полтавської обласної ради проведено навчання 50 спеціалістів територіальних громад на тему: «Запобігання та протидія домашньому насильству в реформах децентралізації».
  Учасники вебінару були ознайомлені з:
  - національним та міжнародним законодавством;
  - порядком запровадження дієвого механізму запобігання та протидії домашньому насильству на рівні громад;
  - повноваженнями суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
  - порядком реагування на факти домашнього насильства та запровадження механізму взаємодії суб'єктів, надання допомоги та захисту постраждалим особам.

 
В області своєчасно розпочато виплату державних соціальних допомог у грудні 2020 року

  Органами соціального захисту населення області проведено своєчасне нарахування державних соціальних допомог за грудень 2020 року.
  7 грудня 2020 року в область надійшли кошти з державного бюджету для проведення виплати допомог на загальну суму 159,7 млн. грн., що дає підстави для своєчасного та в повному обсязі проведення виплати державних соціальних допомог.
  Допомоги отримають понад 109 тисяч осіб, в тому числі 66 тисяч сімей з дітьми, 17 тисяч малозабезпечених сімей, 18 тисяч осіб з інвалідністю, 6 тисяч одиноких людей, які досягли 80-річного віку.
  Виплати буде перераховано з 8 по 25 грудня 2020 року. Одержувачам кошти надійдуть через банківські установи в одноденний термін, через поштові відділення – згідно встановленого графіка.
  


  Директор Департаменту соціального захисту населення Л.В. Корнієнко


 
Шляхи подолання домашнього насильства

  08.12.2020 працівники Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації взяли участь в «круглому столі» на базі Головного управління Національної поліції в Полтавській області спільно з представниками суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в Полтавській області.
  Фахівцями були розглянуті практичні питання ефективного реагування на факти домашнього насильства, надання допомоги особам, що постраждали від домашнього насильства, проведення належного розслідування фактів домашнього насильства та притягнення кривдників до передбаченої законом відповідальності. Обговорено механізм організації виконання програм для кривдників на рівні територіальних громад.
  Учасники «круглого столу» визначили шляхи подальшої роботи щодо реалізації державної політики запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі в умовах децентралізації та передачі повноважень територіальним громадами області.

 

  4 грудня 2020 року заступником голови облдержадміністрації, головою Ради з питань соціального захисту бездомних осіб Катериною Рижеченко в онлайн-режимі проведено засідання Ради з питань соціального захисту бездомних осіб з порядком денним «Про вжиття вичерпних заходів в осінньо-зимовий період 2020-2021 років щодо соціального захисту бездомних осіб».
  На засіданні заслухано інформацію про здійснення соціального захисту бездомних осіб установами соціального захисту Полтавської області.
  З метою соціально - правового захисту бездомних осіб в області при територіальних центрах соціального обслуговування та центрах надання соціальних послуг функціонує 28 центрів обліку бездомних осіб, якими протягом 9 місяців 2020 року виявлено 69 бездомних осіб та надано допомогу в отриманні посвідчення бездомної особи, тимчасової реєстрації місця проживання або перебування бездомної особи, отриманні паспорта громадянина України, встановленні групи інвалідності, призначенні пенсії, направленні на лікування.
  В області при міських та районних лікарнях, релігійних організаціях, відділеннях стаціонарного догляду територіальних центрів соціального обслуговування зарезервовано 128 ліжко-місць для тимчасового перебування бездомних осіб в осінньо-зимовий період 2020 -2021 років.
  Крім того, оголошено про готовність до роботи в осінньо-зимовий період 2020-2021 років Центру адаптації для бездомних осіб та осіб звільнених з місць позбавлення волі в м. Полтаві, розгортання наметів на час сильних морозів Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області та заслухано інформацію щодо організації роботи щодо соціального захисту бездомних осіб громадською організацією «Нове небо».
  За результатами засідання прийнято рекомендації Ради з питань соціального захисту бездомних осіб та направлено до виконання уповноваженими органами.

 
Виплата грошової компенсації на харчування дітям з інвалідністю, пов'язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи

  Законом України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що діти, які навчаються в закладах освіти розташованих на територіях зон радіоактивного забруднення, а також діти, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи на період навчання забезпечуються безоплатним харчуванням, або їм виплачується компенсація на харчування.
  Право на отримання грошової компенсації на харчування поширюється на дітей з інвалідністю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, які перебувають в обліковому складі закладів загальної, середньої, професійної освіти та закладах фахової передвищої освіти до досягнення ними 18 років.
  Порядок виплати вказаної компенсації регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1997 №155 ,,Про порядок та розміри компенсаційних виплат дітям, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи".
  У зв'язку із запровадженням карантинних заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, організація освітнього процесу проходить із використанням технологій дистанційного навчання.
  На засіданні Уряду 18 листопада внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1997 №155, якими врегульовано питання виплати компенсації на харчування під час дистанційного навчання в умовах карантину.
  В області призначення та виплата вказаної компенсації здійснюється на підставі заяви одного з батьків дитини з інвалідністю, внаслідок Чорнобильської катастрофи, поданої до управління соціального захисту населення за місцем проживання в таких розмірах: на дітей у віці від 6 до 10 років – 360 грн., від 11 до 14 років 370 грн., від 15 до 18 років – 380 грн. на місяць, пропорційно дням навчання за винятком святкових днів та днів канікул.

 
Виплачено грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам

  У зв'язку з підвищенням з 1 грудня 2020 показників прожиткового мінімуму у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та встановленням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб в сумі 1769 грн., збільшився розмір щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з числа осіб з інвалідністю, який з 01.12.2020 року складає:
  - особам з інвалідністю ІІІ групи – 1769,00 грн.;
  - особам з інвалідністю ІІ групи – 2034,35 грн.;
  - особам з інвалідністю І групи – 2299,70 грн.
  За даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб в області станом на 01.12.2020 року перебуває на обліку 22654 осіб (16428 сімей), у тому числі: 7,7 тис. - працездатних осіб, 3,7 тис. – дітей, 1,3 тис. – осіб з інвалідністю, 9,0 тис. – пенсіонерів.
  Органами соціального захисту населення у Полтавській області забезпечується призначення та виплата щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» та інших соціальних виплат. Вказану виплату щомісячної адресної допомоги за листопад 2020 року проведено в повному обсязі 4,7 тис. сім'ям внутрішньо переміщених осіб на загальну суму 6,9 млн. грн.
  В листопаді 2020 року здійснено виплати державних соціальних допомог 689 внутрішньо переміщеним особам.

 

  3 грудня 2020 року для вихованок Новосанжарського дитячого будинку- інтернату було проведено тематичні заходи, присвячені Міжнародному дню людей з інвалідністю : виставка творчих робіт юних майстринь «Руками створена краса», музична розвага « Гра-рівняє всіх!», перегляд кінофільму «Життя прекрасне» про незабутні моменти із життя вихованок протягом 2020 року, конкурс-показ «Іграшка для друга!», виготовлених власноручно підопічними, святковий обід. Заходи були проведені з дотриманням карантинних норм.
  Подібні заходи проведено і адміністрацією Зіньківського дитячого будинку-інтернату ім. О.В. Синяговського для проживаючих вихованців.

 
3 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ


  Щороку, 3 грудня, відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй, в Україні відзначається Міжнародний день осіб з інвалідністю. Мета, заради якої цей день був проголошений, – дотримання прав людини через створення умов для повноцінної участі осіб з інвалідністю в житті суспільства.


  Звичайно, цей день не можна назвати святковим, швидше - датою підведення підсумків зробленого для людей з інвалідністю, аналізу фактичного їх становища, та визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.
  Станом на 1 грудня 2020 року в Полтавській області проживає 80,9 тис осіб з інвалідністю, в тому числі 5,4 тис. дітей з інвалідністю.
  Державні програми, покликані надати соціальну підтримку особам з інвалідністю в Полтавській області виконуються своєчасно та в повному обсязі. Щомісячно, особи з інвалідністю отримують державні соціальні допомоги відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», а рідні, які здійснюють догляд за ними та надають допомогу – грошову компенсацію на догляд особі, що надає соціальні послуги.
  Проблеми, з якими стикаються щодня особи з інвалідністю, систематично піднімаються через представників громадських організацій осіб з інвалідністю на рівні Департаменту соціального захисту населення. Зустрічаючись, ми спільно розглядаємо можливі шляхи вирішення проблемних питань як на державному, так і на обласному та місцевому рівнях. Проблемні питання, які неможливо, з певних причин, вирішити на рівні держави обласним Департаментом соціального захисту населення вирішуються шляхом внесення змін до обласної Комплексної програми соціального захисту і соціального забезпечення населення та винесення проєкту змін на обговорення депутатського корпусу обласної ради.
  Через обласну програму вдалось вирішити питання надання пільг на проїзд на міжміських та міжобласних маршрутах шляхом відшкодування вартості квитків пільговим категоріям громадян, в тому числі особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю. Станом на 01.10.2020 року проведено 4446 виплат на загальну суму 1266,7 тис. грн. З 2018 року і до сьогодні проводиться виплата додаткової матеріальної допомоги на оздоровлення в санаторно-курортних закладах, які розташовані в Полтавській області, громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до першої категорії, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. За поточний рік, станом на 10.01.2020 на реалізацію даного напрямку спрямовано 171,1 тис. грн.
  З 2020 року таку додаткову матеріальну допомогу на оздоровлення в комплексі з державними гарантіями отримують і особи з інвалідністю загального захворювання та дитинства. Також з поточного року запроваджено щорічну разову грошову допомогу сім'ям, у яких виховуються діти з інвалідністю підгрупи А, у розмірі 2500 грн. У жовтні таку допомогу отримали 585 сімей.

  Активно проводиться заміна парку «соціального таксі», що свої послуги для осіб з інвалідністю безкоштовно надають в усіх районах області. Послуга «соціальне таксі», яка вперше була запроваджена саме в Полтавській області, діє вже більше 10 років. Парк автомобілів, обладнаних підйомником, для перевезення осіб зі інвалідністю на візках потребує оновлення. Шляхом співфінансування через обласну та місцеві програми вдається поступово оновлювати парк автомобілів, замінюючи їх на більш сучасні та комфортні.
  З метою забезпечення громадян засобами реабілітації, у поточному році державою для Полтавської області виділено кошти в сумі 31,1 млн. грн. Згідно черговості особи з інвалідністю реалізовують своє право на отримання засобу реабілітації. У поточному році підприємствами-виробниками забезпечено 5 986 осіб з інвалідністю 20 596 засобами реабілітації.
  Окремим питанням є протезування осіб, що залишились під час бойових дій без верхніх чи нижніх кінцівок. За шість років воєнних дій до органів соціального захисту населення звернулось з вищезазначеного питання 15 осіб, які отримали протезування.
  В Полтавській області вже багато років при територіальних центрах соціального обслуговування діють пункти тимчасового користування засобами реабілітації. В свій час їх створення стало своєрідним флагманом системи соціального захисту Полтавщини. Пункти тимчасового користування технічних засобів реабілітації – своєрідна, обмежена в терміні, підтримка потребуючих додаткових засобів пересування для усунення обмежень життєдіяльності.

  За мету впровадженої нової соціальної послуги взято усунення обмежень життєдіяльності осіб з інвалідністю, покращення якості їх життя, адже процес отримання засобу реабілітації – обрання потрібного виробу та підприємства-виробника, подача замовлення, зняття мірок, виготовлення виробу триває, в середньому, близько двох-трьох місяців.
  Людина, яка отримала травму і потребує засобу реабілітації до встановлення групи інвалідності та при виході з лікарняного закладу невідкладно потребує допомоги і не має часу чекати. Самостійне ж придбання потрібного технічного засобу реабілітації потребує певних коштів, - вироби мають досить високу ціну. Саме у такому випадку підтримкою і стають пункти тимчасового користування.
  Проведений моніторинг вказує на 7600 користувачів пунктів тимчасового забезпечення в рік, що дає впевненість в правильності колись прийнятого рішення.
  На сьогодні пункти тимчасового користування технічних засобів реабілітації діють при 33 територіальних центрах області та 12 центрах надання соціальних послуг при ОТГ. Тобто, кожен район має свій пункт прокату технічних засобів реабілітації.
  Спостерігається стала тенденція до зростання частки дітей з інвалідністю порівняно до загальної кількості населення. Сьогодні, державою, в розуміння соціального захисту осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю покладено не соціальне забезпечення, як пасивна функція соціального захисту, а гарантування захищеності шляхом створення для них у суспільстві відповідних умов та рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей і творчого потенціалу. Практика показує, що особи з інвалідністю можуть бути і стають повноцінними і високо ефективними членами суспільства, відмінними фахівцями, соціально активними і життєствердними людьми.
  З практичної сторони вже відмічено, що проведення комплексу реабілітаційних заходів сприяє створенню передумов для соціальної адаптації дітей з інвалідністю у суспільство. В процесі проходження реабілітації у дітей формуються соціальні та побутові навички, розвиваються природні здібності та спостерігається коригування порушень розвитку.

  На рівні області створені умови для проведення комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, адже свої послуги надають 5 центрів Комплексної реабілітації дітей з інвалідністю. Центри не лише укомплектовані сучасною апаратурою, засобами для розвитку та корекції показників здоров'я та порушень розвитку, а й мають в своєму штаті висококваліфікованих фахівців.
  Кожна дитина під час проходження реабілітаційних заходів отримує консультації лікарів, комплекс соціальних, психологічних, педагогічних, реабілітаційних послуг згідно із індивідуальною програмою реабілітації. Надання кваліфікованої допомоги дітям з інвалідністю у здійсненні корекції психофізичного розвитку дає позитивний результат.
  Важливим фактором у процесі проходження реабілітації є залучення батьків дітей з інвалідністю. Присутність мами чи тата заспокоює та підбадьорює дитину, покращує довіру та встановлює більш тісний контакт з реабілітологом. В підсумку проводиться аналіз та оцінка результатів проведеної реабілітації.
  З практичної сторони вже відмічено, що проведення комплексу реабілітаційних заходів сприяє створенню передумов для соціальної адаптації дітей з інвалідністю у суспільство. В процесі проходження реабілітації у дітей формуються соціальні та побутові навички, розвиваються природні здібності та спостерігається коригування порушень розвитку. Станом на 01.12.2020 року послуги реабілітації через Центри отримало 1200 дітей з інвалідністю.
  Крім обласних Центрів свої послуги надають всеукраїнські реабілітаційні центри направлення в які надаються органами соціального захисту населення. Послугами всеукраїнських реабілітаційних центрів скористалось 250 дітей з інвалідністю, що проживають в Полтавській області.
  В 2020 році закінчується дія обласної комплексної соціальної програми, та не дивлячись на це Департаментом вже розробляється новий проєкт програми на наступні роки, яким буде продовжено системний підхід у наданні соціальної підтримки пільговим категоріям громадян.


 
В грудні одержувачі отримають підвищені розміри соціальних виплат

  Політика держави направлена на підвищення соціальних стандартів та гарантій своїм громадянам.
  З 1 грудня 2020 року відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» підвищено розміри прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, як раніше і було заплановано.

1 грудня 2020 року прожитковий мінімум на одну особу становить:

  •на одну особу – 2 189 грн.;
  • для дітей віком до 6 років – 1 921 грн.;
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 2 395 грн.;
  • для працездатних осіб – 2 270 грн.;
  • для осіб, які втратили працездатність – 1 769 грн.

 

 

 

 

З 1 грудня 2020 року збільшено розміри допомоги:


  ✔ у зв'язку з вагітністю та пологами;
  ✔ одиноким матерям;
  ✔ на дітей, над якими встановлено опіку та піклування;
  ✔ тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів;
  ✔ державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім´ям;
  ✔ особам з інвалідністю з дитинства та на дітей з інвалідністю;
  ✔ на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  ✔ патронатним вихователям;
  ✔ грошової допомоги на догляд за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
  ✔ компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги;
  ✔ державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та на догляд;
  ✔ тимчасової державної допомоги непрацюючій особі, що не набула права на пенсію;
  ✔ особам з інвалідністю з числа одержувачів адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання;
  ✔ на тяжкохворих дітей, яким не встановлено інвалідність.


  Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області з урахуванням зміни прожиткового мінімуму з 1 грудня поточного року проведено перерахунок розмірів державних соціальних виплат в бік збільшення. Перерахунок державних гарантій проведено автоматизовано без звернення одержувачів та в стислі терміни.