Офіційний веб-сайт
  Департамент праці та соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Архів новин

 
Полтавщина соціальна: підсумки обласної комплексної програми за 2023 рік.

  
Напередодні новорічних свят є гарна традиція підводити підсумки.
   У поточному році в рамках реалізації Комплексної програми соціального захисту населення, як дієвого інструменту підтримки уразливих категорій населення області, з обласного бюджету спрямовано 124,7 млн грн.
   Відтак близько 30 тис мешканців області охоплено додатковими соціальними гарантіями.
   Пріоритетним напрямком Програми залишається соціальна підтримка Захисників та Захисниць України, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України на реалізація якого у році, що минає, спрямовано майже 70,0 млн грн .
   Не менш важливим напрямком Програми є підтримка цивільного населення, яке постраждало внаслідок бомбардування, авіаударів. На вказаний напрямок Програми у поточному році спрямовано 4,7 млн. грн
   За рішенням Комісії з розгляду питань з надання матеріальної допомоги населенню з обласного бюджету надано матеріальну допомогу 4,2 тис. громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, на загальну суму 25,3 млн грн.
   Згідно встановлених статусів 5,9 тисячам пільгових категорій громадян проведено щорічні виплати по 4 тис грн на загальну суму 23,8 млн грн.
   Крім того в рамках реалізації заходів Комплексної програми отримали санаторно-курортне оздоровлення 700 осіб з числа членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, Захисників та Захисниць України, осіб з інвалідністю внаслідок війни, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії на загальну суму 5,6 млн. грн.
   На обласному рівні саме через заходи Програми врегульовано питання надання компенсації за проїзд автомобільним транспортом на міжміських та міжобласних маршрутах загального користування всім 12 пільговим категоріям громадян. Протягом 2023 року проведено 2,6 тис виплат адресної компенсацію за надані пільги з проїзду на загальну суму 1,7 млн грн.
   На 2024 рік всі напрямки Комплексної програми будуть збережені, планова потреба у коштах становить 164,1 млн грн.
   Також Програму доповнено окремим напрямом з розвитку системи надання якісних та доступних соціальних послуг, який містить конкретні заходи, спрямовані на розширення цих сервісів в області.
   Відпрацювання зазначеного напрямку пов’язано не лише у зв’язку із збільшенням населення області за рахунок внутрішньо переміщених осіб, а також на вимогу викликів сьогодення та потреби в забезпеченню комплексного підходу по розвитку і наближенню соціальних послуг в територіальних громадах.
   22 грудня 2023 року рішенням пленарного засідання двадцять восьмої позачергової сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради внесені зміни та доповнення до Комплексної програми соціального захисту населення області, які спрямовано на розширення спектру соціальних послуг в області.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


  

 
Чужих дітей не буває: Директор Департаменту соціального захисту населення Людмила Корнієнко привітала вихованців будинку-інтернату з прийдешніми святами

   Новорічні свята завжди асоціюються з дитинством, очкування дива та подарунків. Попри війну, діти, а особливо з числа уразливих категорій, як ніхто інші заслуговують на миті радості та додаткової уваги.
   27 грудня директор Департаменту соціального захисту населення Полтавської облвійськадміністрації Людмила Корнієнко завітала до Новосанжарського дитячого будинку-інтернату та привітала його вихованок з прийдешніми новорічними святами.
   Зазначений заклад створений для забезпечення соціального захисту дітей з інвалідністю та забезпечує надання відповідно до державних стандартів ряду соціальних послуг, таких як: стаціонарний догляд, соціальна реабілітація, представництво інтересів, паліативний догляд, консультування та соціальна адаптації.
   Наразі на його базі проживає 99 вихованок, у тому числі 11 зі статусом внутрішньо переміщених. Мріємо, щоб ці діти, серця яких сповнені щирістю та добром, завжди відчували себе потрібними, адже кожна дитина є особливою і потребує опіки та піклування.
   Маємо надію, що новий рік як для цих чудових дівчат, так і для всієї Полтавщини буде кращим за попереднім, а головне з мирним небом над головою.
  

 
У Полтавській ОВА провели міжвідомчу нараду щодо забезпечення прав повнолітніх осіб, які потребують опіки та піклування, в умовах дії правового режиму воєнного стану.

   Захід відбувся під головуванням заступника начальника Полтавської ОВА Володимира Василенка. Серед присутніх – керівники окремих структурних підрозділів ОВА, представники правозахисних структур, офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, органів опіки та піклування територіальних громад.
   «Права на соціальний захист, охорону здоров’я, працю, майно для осіб, які потребують опіку та піклування, мають бути дотримані і гарантовані нами відповідно до чинного законодавства України та міжнародних конвенцій, – зауважив Володимир Василенко. – Тому маємо посилити міжвідомчу взаємодію на всіх рівнях із метою унеможливлення випадків порушення прав осіб, які потребують особливої уваги».
   Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко представив присутнім першу Спеціальну доповідь Уповноваженого за соціально-економічним напрямом.
   Також розповів про дотримання прав людини в умовах воєнного стану на території Полтавської області.
   «Цього року ми проводили моніторинги за кількома напрямами, серед яких дотримання прав військовослужбовців, дітей, внутрішньо переміщених осіб та людей у місцях несвободи, – розповів Владислав Носенко. – Під час відвідування геріатричних центрів ми виявили, що деякі особи, які юридично є дієздатними, потребують додаткового обстеження та встановлення статусу недієздатної особи. Тому важливо, щоб всі відповідальні інстанції правильно реалізовували свої повноваження та проводили додаткові перевірки».
   Директор Департаменту соціального захисту населення Полтавської облвійськадміністрації Людмила Корнієнко розповіла про забезпечення дотримання соціальних прав повнолітніх осіб – підопічних будинків-інтернатів.
   «Всього в будинках-інтернатах проживають більше 2 тисяч осіб, з яких 905 – визнані недієздатними. Відповідно над 585 особами опіку здійснює будинок-інтернат, в особі директора. Опікунами над 320 особами призначено інших фізичних осіб. Також 13 осіб мають обмежену дієздатність», – зауважила Людмила Корнієнко.
   Вона наголосила, що опікуни мають подавати щорічно, не пізніше 1 лютого, до органів опіки та піклування звіт про свою діяльність за минулий рік. Це питання потребує додаткового контролю з метою недопущення порушення прав недієздатних осіб.
   Крім того, акцентувала на важливості створення тергромадами на базі своїх комунальних надавачів соціальних послуг спеціалізованих відділень, зокрема догляду вдома осіб із психічними та поведінковими розладами, як це передбачено законодавством. Адже ця послуга є актуальною і перебуває в полі відповідальності громади.
  

 
Проведено нараду з обласними будинками-інтернатами: підведено підсумки, визначено завдання на наступний рік

   Надання соціальних послуг особам з інвалідністю та похилого віку, які потребують стороннього догляду, це значно ширше поняття, ніж норми, зазначені в Державних стандартах. Зокрема, для підопічних інтернатних закладів це комплексний догляд, який в тому числі охоплює дотримання прав осіб в сфері охорони здоров'я та медичну допомогу.
   25 грудня директор Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації Людмила Корнієнко провела настановчу нараду з працівниками інтернатних закладів, під час якої акцентувала увагу на неухильності дотримання вимог чинного законодавства з надання соціальних послуг уразливим категоріям громадян, а також на важливості постійного підвищення якості цим послуг.
   «Перед інтернатним закладом стоїть важливе завдання не просто забезпечити догляд та побутове обслуговування підопічного, а стати для нього джерелом комплексної допомоги, а саме: комфортною домівкою, соціальною та медичною підтримкою. Тому ми повинні не лише відповідати визначеним вимогам, а постійно працювати «над собою» та покращувати умови проживання для осіб, за яких ми несемо відповідальність» - зазначила Людмила Корнієнко.
   Наразі в будинках інтернатах системи соціального захисту області перебувають на обслуговуванні понад 2 тисячі осіб, в тому числі 123 особи, які мають статус ВПО.
   Також під час наради були обговоренні питання технічного характеру, пов’язані із дотримання чинного законодавства під час організації медичного обслуговування підопічних/вихованців будинків-інтернатів, зокрема щодо ведення медичної документації, а також використання допоміжних засобів реабілітації та медичних виробів.
   Не менш важливим є питання дотримання заходів безпеки під час оголошення повітряної тривоги, а також готовність до будь-яких критичних та неочікуваних ситуацій, пов’язаних із військовим станом.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


  

 
Департамент соціального захисту населення інформує: з 1 січня 2024 року підвищуються розміри окремих видів державних соціальних допомог

  З 1 січня 2024 року відповідно до стаття 7 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2024 рік” підвищено розміри прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, що в розрахунку на місяць становлять:
   - на одну особу - 2920 грн;
   - для дітей віком до 6 років – 2563 грн;
   - для дітей віком від 6 до 18 років – 3196 грн;
   - для працездатних осіб –3028 грн;
   - для осіб, які втратили працездатність – 2361 грн.
   Порівняно з 2023 роком розміри прожиткових мінімумів збільшуються у середньому на 12,8 відсотка.
   У зв’язку з цим з січня наступного року підвищуються розміри 13 видів щомісячних державних соціальних допомог, які розраховуються з урахуванням прожиткових мінімумів, для 63 тис. одержувачів області. Розмір підвищення залежить від виду допомоги, відсоткового відношення до прожиткового мінімуму для основних соціальних груп населення, кількості членів сім'ї.
   Це стосується, зокрема, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, одиноким матерям, на дітей, над якими встановлено опіку та піклування, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, особам з інвалідністю з дитинства та на дітей з інвалідністю, на дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам вихователям, прийомним батькам, патронатним вихователям, допомоги на догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та на догляд, допомоги на догляд за тяжкохворими дітьми, яким не встановлена інвалідність, допомоги дітям померлого годувальника.
   Крім того, відповідно до статті 9 Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 1 січня 2024 року підвищено рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, для працездатних осіб з 45 до 55 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для вказаної категорії осіб; для дітей від 130 до 140 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
   Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області спільно з управліннями соціального захисту населення наразі проводиться комплекс робіт щодо перерахунків розмірів допомог з урахуванням вищевказаних змін.
   Перерахунок розмірів державних соціальних допомог проводиться по матеріалах особових справ автоматизованим способом, без необхідності додаткового звернення одержувачів.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


  

 
Спецпроєкт "Людина для людини": представники соціальної сфери області отримали подяки Мінсоцполітики

   Національною сервісною службою України спільно з Міністерством соціальної політики України та за підтримки Координаційного центру з розвитку сімейних форм виховання та догляду дітей впроваджено спецпроєкт "Людина для людини" з метою популяризації професії працівників соціальної сфери.
   Загалом, в межах проєкту, отримано понад 150 історій від працівників соціальної сфери України про те чому вони обрали цю професію, як вона вплинула на їх життя та що надихає їх на щоденну працю.
   З усіх учасників відібрано 20 героїв з найбільш надихаючими історіями, у тому числі й від працівників соціальної сфери Полтавщини.
   Відтак до переліку «авторів» найбільш надихаючих історій увійшли Ольга Ківшик завідувач відділення соціальної роботи комунальної установи "Зіньківський центр соціальних послуг" та Наталія Рись начальник відділу Служба у справах дітей та сім'ї Зіньківської територіальної громади, які особисто отримали подяку за роботу від Міністра соціальної політики України Оксани Жолнович.
   У 2024 році переможці спецпроєкту "Людина до людини" стануть амбасадорами соціальної сфери України, а обличчя фахівців стануть символом важливості професії, популяризуючи її серед суспільства в усіх областях України.
  

 
Матеріальна допомога з обласного бюджету

  В обласній військовій адміністрації відбулося чергове засідання комісії з питань надання матеріальної допомоги населенню з обласного бюджету. Розглянули 835 звернень громадян. Загальна сума виплат – понад 8 млн грн.
   Зокрема 50 сімʼям загиблих військових нададуть допомогу на майже 2,5 млн грн. 120 військовослужбовцям, які отримали поранення, буде виплачено від 5 до 20 тисяч гривень залежно від ступеня тяжкості захворювання на 1 млн 425 тис. гривень.
  
   «Цього місяця майже 32 тис. грн з обласного бюджету отримають і три родини з Миргорода, житлові будинки яких були пошкоджені внаслідок ворожої атаки. Люди, чия оселя зазнала руйнувань через ворожий БпЛА в Миргородському районі, також незабаром одержать компенсацію, фахівці опрацьовують документи», – зазначив начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін.
  
   На комісії позитивно розглянули заяви 278 мешканців області щодо виплати допомоги на лікування, зокрема й онкозахворювань, для 228 дорослих і семи дітей. Серед звернень і документи 23 переселенців, яким також нададуть виплати на лікування онкозахворювань на 143 тисячі гривень.
  
   Два ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС отримають по 2 тисячі гривень.
  

 
Новий спрощений механізм забезпечення засобами реабілітації

  Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, їх переліку.
   Зміни, насамперед, спрямовані на покращення механізмів забезпечення протезами українців, що їх потребують, а також стосуються питань відшкодування коштів за допоміжні засоби реабілітації.
   Ключові оновлення та зміни:
    Рішення про потребу у протезі відтепер може ухвалюватись мультидисциплінарною реабілітаційною командою на базі закладу охорони здоров’я, де перебуває людина. Раніше таке рішення могли ухвалювати лише ВЛК, МСЕК або ЛКК. Тепер рішення може приймати команда, яка безпосередньо працює з людиною у лікарні тривалий час та може чітко визначати її потребу.
    ВЛК, МСЕК, ЛКК і мультидисциплінарні реабілітаційні команди мають користуватися єдиною формою документу, в якій повинні бути зазначені детальні функціональні характеристики засобу реабілітації. Ключова мета – полегшити пацієнту процес протезування, а протезному підприємству його роботу, визначивши в документі всі деталі.
    ВАЖЛИВО: якщо в людини є чинний висновок МСЕК, довідка ЛКК або ВЛК, яка видана до набрання чинності змінами до постанови, то ніяких нових документів для забезпечення допоміжними засобами реабілітації оформляти не потрібно.
    Розширено доступ до протезування - відтепер можна подавати заяву на протезування й у територіальному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Раніше таку заяву можна було подати онлайн, до управління соцзахисту населення, до ЦНАП, або через соціального працівника в лікарні, якщо він є у закладі.
    Вартість протезу для дітей, що компенсується державою протезному підприємству, прирівняли до вартості протезу до дорослих. Адже вартість комплектуючих для виробів фактично однакова. Це дозволить протезним підприємствам виготовляти в Україні більш якісні дитячі протези, використовуючи сучасні комплектуючі. За виготовлені вироби підприємства отримають повне відшкодування.
    Покращено механізми контролю за якістю встановлених протезів – передбачено можливість фото- та відеофіксації виробу та передачі цих даних до Фонду, за наявності згоди особи.
    Передбачено можливість ремонтувати протезний виріб за кошти державного бюджету, а саме – замінювати куксоприймач та елементи кріплення, у межах гарантійного сроку. Ремонт пошкодженого внаслідок бойових дій чи збройної агресії рф протезу також покривається за рахунок коштів державного бюджету.
    Встановлені за кордоном протези можуть обслуговуватись, зокрема, ремонтуватись, в Україні коштом державного бюджету у межах гарантійного терміну за умови реєстрації такого виробу та особи, що його отримала, в ЦБІ.
    Скорочено перелік документів для забезпечення допоміжними засобами реабілітації - більше немає потреби подавати довідку з місця роботи, навчання чи служби.
    Вжито заходів для запобігання необгрунтованому підвищенню вартості протезів. Період, за який протезне підприємство має виконувати калькуляцію вартості протезу та сформувати попереднє замовлення у територіальному відділенні Фонду складає 7 днів.
    Спрощено процедуру призначення крісел колісних з електроприводом – немає потреби отримувати рішення обласного МСЕК. Таким чином, призначення крісел колісних з електроприводом буде відбуватися за загальною процедурою, як і будь якого іншого засобу реабілітації.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Надавачі соціальних послуг області отримали підтримку від міжнародних партнерів

  Підтримка міжнародних донорських організацій відіграє чи не найважливішу роль в забезпечення підтримки уразливих категорій громадян та постраждалого населення, але не менш важливою є і в питання зміцнення спроможності територіальних громад забезпечувати надання якісних та затребуваних послуг.
   Відтак, в рамках співпраці з Благодійним Фондом «Право на захист», яка є партнерською організацію для ряду Агенцій та фондів ООН, в області забезпечено реалізацію проекту «Невідкладна підтримка та захист літніх жінок і чоловіків з груп ризику на сході України» за підтримки міжнародної організації HelpAge International.
   Проект спрямований на підтримку установ, закладів системи соціального захисту населення Полтавської області та людей, що отримують в них послуги.
   В рамках заходів проєкту в поточному році проведено оцінку потреб та закупівля необхідного для проходження зимового періоду (обладнання для електропостачання, обігріву приміщень, приготування їжі) до установ, закладів системи соціального захисту населення, а також безпосереднє надання соціальних послуг (інформування, консультування, представництво інтересів) та юридичної допомоги (первинної та вторинної) особам похилого віку, які знаходяться на обслуговуванні в установах, закладах системи соціального захисту населення.
   В грудні надавачі соціальних послуг територіальних громад в складі яких є відділення стаціонарного догляду, обласні будинки-інтернати системи соцзахисту, а також Спеціалізований миргородський санаторій «Слава» (як учасник експериментального проєкту з надання соцпослуг окремим категоріям ВПО) отримали в якості гуманітарної допомоги ряд обладнання, побутової техніки та устаткування.
   Бойлери, обігрівачі ,генератори, зарядні станції, мікрохвильові печі, кухонне обладнання та предмети побуту – все це спрямовано на забезпечення комфортних умов перебування в соціальних закладах осіб з інвалідністю та осіб похилого віку, які потребують постійного стороннього догляду.
   Користуючись нагодою, висловлюємо вдячність всій команді БФ «Право на захист» та його регіональному координатору Дмитру Іванову за величезну підтримку всієї системи соціального захисту.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Термін «торгівля людьми» передбачає різні види та форми експлуатації людини, які наводяться як міжнародними нормативно-правовими документами, так і законодавством України

   Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
   У випадку, якщо ви підозрюєте, що потрапили до рук торгівців людьми, телефонуйте 102
   Не станьте жертвою торгівлі людьми!
   Деталі щодо протидії торгівлі людьми дивіться у матеріалах від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
  

 
Особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС І та ІІ категорії виплачено компенсацію за харчування

   Відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам І та ІІ категорії передбачено отримання компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування (відшкодування). Зазначена виплата компенсації за поточний місяць громадянам здійснюється у наступному місяці.
   Міністерством соціальної політики України в повному обсязі проведено фінансування компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування за жовтень-листопад 2023 року на суму в 5,3 млн.грн для понад 9 тисяч мешканців Полтавської області.
   Виплата компенсації буде проведена 21 грудня 2023 року у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
    зарахування коштів через банківські установи;
    через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів згідно графіку доставки.


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
«Пакунок малюка» (бебі-бокс) – це перший подарунок від держави новонародженим дітям і їх батькам. У ньому зібрано майже сто речей для догляду за малюком: дитячий одяг для новонароджених різного розміру, підгузки, матрац, ковдри, пелюшки, іграшки та засоби гігієни.

   Цього року 1,7 тисяч сімей з новонародженими дітьми отримали «пакунок малюка».
   У більшості випадків «пакунок малюка» видають в закладах охорони здоров’я після народження малюка: пологових будинках, пологових відділеннях, перинатальних центрах. Якщо ж дитина народилась за межами України чи на тимчасово окупованих територіях, пакунок можна отримати пізніше – у 30 денний термін від народження малюка. А якщо дитина народжена поза межами закладу охорони здоров’я, «пакунок малюка» можливо отримати протягом року. В такому разі щоб отримати бебі-бокс потрібно звернутися до управління соціального захисту населення чи ЦНАПу за місцем проживання/перебування та подати:
   - заяву (https://bit.ly/4aaFvJs);
   - копію паспорта;
   - копію свідоцтва про народження дитини чи документ, що підтверджує народження дитини поза медзакладом;
   - довідку про неотримання пакунку в пологовому будинку.
   Допомогу від держави можуть отримати, як біологічні батьки немовляти, так і її усиновлювачі, опікуни, прийомні батьки, батьки-вихователі тощо.
   Замість бебі-боксу кожна родина, за бажанням, може отримати грошову компенсацію вартості «пакунку малюка» у розмірі 6816 грн. По неї можна звернутися не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини. У поточному році компенсація вартості «пакунку малюка» виплачена управліннями соціального захисту населення області 4287 особам на загальну суму понад 29 млн грн. Важливо! Отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» або грошової компенсації її вартості не впливає на право отримання та визначення розміру інших державних соціальних допомог.
  

 
Департамент соціального захисту населення облвійськадміністрації інформує: як отримати допомогу вагітним жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування

   Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» вагітним жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачено виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
   Цього року в області 2 300 вагітних жінок отримали через управління соціального захисту населення допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
   Допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами через органи соціального захисту населення отримують:
    жінки із числа військовослужбовців Збройних Сил, СБУ, Держприкордонслужби, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, Держспецтрансслужби, Держспецзв’язку та із числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів та підрозділів служби цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби;
    жінки, звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи чи організації;
    жінки, які не працюють, в тому числі які зареєстровані у центрі зайнятості, як безробітні;
    аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
    жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
   Допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання за умови звернення за нею не пізніше ніж через 6 місяців з дня її закінчення.
   Допомога виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.
   Допомога обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
   Розмір допомоги визначається в залежності від категорії заявниці:
    військовослужбовиці - 100% грошового забезпечення;
    жінки, звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства – 100% середньомісячного доходу;
    студентки, аспірантки, докторантки, клінічні ординатори – місячну стипендію;
    безробітні жінки, які зареєстровані у центрі зайнятості, – 100% мінімальної допомоги по безробіттю;
    непрацюючі жінки та підприємці, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, – 25% місячного прожиткового мінімуму. Щоб отримати вказану допомогу необхідно подати:
   - заяву, встановленої форми (форма доступна за посиланням https://bit.ly/4aaFvJs);
   - інформацію про медичний висновок (номер запису в Реєстрі медичних висновків в категорії «Вагітність та пологи»);
   - довідку з банку про відкриття рахунку для отримання соціальних виплат (у разі виявлення бажання отримати кошти через банківську установу).
   В залежності від підстав додатково подається:
   - довідка з основного місця служби або навчання – якщо жінка служить або навчається;
   - довідка ліквідаційної комісії – у разі звільнення з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства;
   - довідку центру зайнятості – якщо жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.
   При собі необхідно мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які відмовились від отримання такого номера і мають про це відмітку в паспорті).
   Документи для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами можливо подати, звернувшись до уповноваженої посадової особи територіальної громади, центру надання адміністративних послуг, в містах обласного значення – до територіального управління соціального захисту населення.
  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 

   Щорічно в Україні 14 грудня вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.
  Серед тих, які боролися зі страшним лихом, чимало наших земляків, які ризикуючи життям та здоров’ям, з честю виконали свій обов’язок.
   Одним із пріоритетів щоденної діяльності та уваги органів соціального захисту населення є забезпечення соціальної захищеності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З цією метою в області реалізуються державні та обласні програми, заходи яких спрямовані на всебічну соціальну підтримку учасників ліквідації наслідків аварії, осіб та дітей, які постраждали від катастрофи та отримали інвалідність.
   Підводячи підсумки 2023 року підготовлено інформаційний Дайджест з ключовими показниками соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Відповідно до заходів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області на напрямки додаткової соціальної підтримки громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, у поточному році з обласного бюджету спрямовано 16864,7 тис. грн., з них:
   - 4514,7 тис. грн. – на безкоштовне забезпечення 2208 осіб медикаментами за рецептами лікарів, в т. ч. життєво необхідними, та зубопротезуванням;
   - 7018,3 тис. грн. – на виплату щорічної адресної грошової допомоги у розмірі по 4 тис. грн 1741 дружинам померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, та 10 сім’ям, у складі яких є діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;
   - 3647,1 тис. грн. – на забезпечення санаторно-курортним лікуванням 414 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, в санаторно-курортних закладах, розташованих на території Полтавської області;
   - 1304,9 тис. грн. – на додаткову матеріальну допомогу на оздоровлення в санаторно-курортних закладах, які розташовані на території Полтавської області, 423 громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії, 1 та дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
   На підтримку статутної діяльності трьох обласних громадських Чорнобильських організацій передбачено з обласного бюджету 354,8 тис. грн., в т. ч.: ГО „Ветеранів та інвалідів Полтавської областіˮ Союз Чорнобиль України - 134,8 тис. грн.; ГО „Фонд інвалідів Чорнобиля Полтавської областіˮ - 120,4 тис. грн.; ПОГО „Діти Чорнобиляˮ - 99,6 тис. грн.
   Водночас, враховуючи безумовну важливість забезпечення соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2024 році в рамках обласної програми планується продовжити напрямки підтримки.
  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 

 
Обласні геріатричні пансіонати – всебічна підтримка та піклування про осіб похилого віку

   Забезпечення соціального захисту осіб з числа уразливих категорій є незмінним пріоритетом діяльності системи органів соціального захисту області. Особлива увага приділяється одиноко проживаючим особам похилого віку та особам з інвалідністю.
   Відтак надання послуги стаціонарного догляду на обласному рівні забезпечують 14 будинків-інтернатів, де на постійній основі проживають понад 2 тис. осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, ветеранів праці, які потребують цілодобового стороннього догляду.
   Першочерговим завданням працівників інтернатних закладів є створення належних умов проживання підопічних. Крім цього, під постійною увагою Департаменту соціального захисту населення знаходиться питання забезпечення належними реабілітаційними заходами підопічних і одночасно запровадження сучасних умов по догляду.
   Протягом 2023 року підопічні Гадяцького геріатричного будинку-інтернату та Горбанівського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці змогли отримати виїзну допомогу із зубопротезування з супроводом лікування, яку надали лікарі-стоматологи КП «Полтавський обласний центр стоматології – стоматологічна клінічна поліклініка».
   Всього оглянуто 117 підопічних, з них: 42 просановано, 33 протезовано, яких забезпечено 50 протезами.
   Департамент та адміністрації інтернатних закладів висловлюють щиру подяку медичним працівникам КП «Полтавський обласний центр стоматології – стоматологічна поліклініка» Полтавської обласної ради за безкорисну і в той же час необхідну турботу про стан здоров’я підопічних, які потребують і заслуговують на увагу та дбайливе ставлення.
  

 
До уваги батьків, у яких народилась дитина: як отримати «пакунок малюка»

  

   «Пакунок малюка» (бебі-бокс) - це перший подарунок від держави новонародженим дітям і їх батькам. У ньому зібрано майже сто речей для догляду за малюком: дитячий одяг для новонароджених різного розміру, підгузки, матрац, ковдри, пелюшки, іграшки та засоби гігієни.
   Цього року 1,7 тисяч сімей з новонародженими дітьми отримали «пакунок малюка».
   У більшості випадків «пакунок малюка» видають закладами охорони здоров’я після народження малюка: пологовими будинками, пологовими відділеннями, перинатальними центрами.
   Якщо ж дитина народилась за межами України чи на тимчасово окупованих територіях, пакунок можна отримати пізніше – у 30 денний термін від народження малюка. А якщо дитина народжена поза межами закладу охорони здоров’я, - «пакунок малюка» можливо отримати протягом року.
   В такому разі щоб отримати бебі-бокс потрібно звернутися до управління соціального захисту населення чи ЦНАПу за місцем проживання/перебування та подати:
   -заяву (https://bit.ly/4aaFvJs);
   -копію паспорта;
   -копію свідоцтва про народження дитини чи документ, що підтверджує народження дитини поза медзакладом;
   -довідку про неотримання пакунку в пологовому будинку.
   Допомогу від держави можуть отримати, як біологічні батьки немовляти, так і її усиновлювачі, опікуни, прийомні батьки, батьки-вихователі тощо.
   Замість бебі-боксу кожна родина, за бажанням, може отримати грошову компенсацію вартості «пакунку малюка» у розмірі 6816 грн. По неї можна звернутися не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.
   У поточному році компенсація вартості «пакунку малюка» виплачена управліннями соціального захисту населення області 4287 особам на загальну суму понад 29 млн грн.
  Важливо! Отримання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» або грошової компенсації її вартості не впливає на право отримання та визначення розміру інших державних соціальних допомог.
  

 
Мобільні соціальні послуги в громадах Полтавщини: успішна практика за підтримки міжнародної програми.

   Якісні соціальні послуги є невід’ємною частиною щоденного життя для понад 85 тисяч мешканців області, з яких переважна більшість це особи з інвалідністю та особи похилого віку.
   Досить часто це одиноко проживаючі люди, для яких вирішення буденних справ таких як приготування їжі, прибирання оселі чи подвір’я, візит до аптеки чи магазину за продуктами стає справжнім випробуванням.
   Тому розвиток соціальних послуг, підвищення їх якості та доступності є безумовним пріоритетом діяльності облвійськадміністрації та Департаменту соціального захисту населення.
   Реалізація проєкту міжнародно-технічної допомоги Програми ООН із відновлення та розбудови миру «Створення мобільної служби з обслуговування вдома одиноких непрацездатних громадян та паліативного догляду, натуральної допомоги» покликання охопити найвіддаленіші населенні пункти громад-учасниць шляхом запровадження сервісів мобільних соціальних послуг.
   Окрім проведення низки організаційних та навчальних заходів, 4 територіальні громади області: Миргородська, Котелевська, Пирятинська та Опішнянська були відібрані для участі в проєкті та отримали від ПРООН спеціалізовані автомобілі з відповідним обладнанням для надання побутових послуг.
   У листопаді поточного року вже відбулись перші виїзди мобільних соціальних служб, до складу команди яких входять: соцпрацівники, медичні сестри, перукарі, фахівці з соціальної роботи, психологи та водії.
   На даний час мобільними соціальними службами охоплено близько 100 осіб. Надано перукарські послуги, послуги рубання дров, чищення снігу, доставка ліків та продуктів харчування, психологічну допомогу, вимірювання тиску та інші.
   Затребуваність такого проєкту серед мешканців області підкреслює його важливість, тому впевнені що в подальшому успішні практики будуть масштабовані на інші територіальні громади, в тому числі за рахунок підтримки міжнародних партнерів.
  

 
На Полтавщині на третину збільшилася кількість заяв про домашнє насильство

  
   Із початку року до поліції області надійшло на 2000 більше підтверджених звернень про домашнє насильство в сім’ї, ніж торік. Якщо минулого року за аналогічний період звернулися 6149 людей, то цього – 8 131.
   Про це повідомила заступник директора Департаменту соціального захисту населення ОВА Олена Панова на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з гендерних питань, запобігання та протидії домашньому насильству, протидії торгівлі людьми та проблем сімʼї при обласній військовій адміністрації.
   «Статистика свідчить про збільшення викликів у період війни й безпосередньо впливає на посилення насильства, насамперед у сім’ях, – розповіла Олена Панова. – Водночас в області діє мережа загальних служб підтримки людей, які постраждали від домашнього насильства. Це 11 центрів соціальних служб і 36 центрів соціальних послуг».
   Старший інспектор з особливих доручень відділу дільничних офіцерів управління превентивної діяльності ГУ НПУ в Полтавській області Артем Тесля поінформував, що впродовж 11 місяців цього року зареєстровано 9712 повідомлень, пов’язаних із домашнім насильством. У 20% випадків – повторні.
   «До кривдників застосовано 651 захід щодо зобов'язання залишити місце перебування чи проживання потерпілої особи. 685 заходів щодо заборони на вхід та перебування в місцях проживання постраждалої особи та 2884 заходи щодо заборони будь-яким способом контактувати з постраждалою особою, – сказав Артем Тесля. – У кривдників, які є власниками зброї, анульовано 43 дозволи на її утримання».
   Жінки та чоловіки, які стали жертвами домашнього насильства, можуть звертатися до спеціалізованих служб підтримки. Також на Полтавщині функціонують притулки для осіб, які постраждали від домашнього насильства: на базі благодійної організації «Світло надії», при Полтавському обласному центрі соціальних служб (в Омельнику Кременчуцького району) та «REFUGE», cтворений Міжнародною БО «АІСМ» у Полтаві. Наступного року за рахунок субвенції з державного бюджету планують створити притулок у Лубенській територіальній громаді.
  

 

  

   Завдяки системній роботі органів соцзахисту області у грудні 2023 року забезпечено своєчасне проведення виплат державних соціальних допомог у повному обсязі для мешканців Полтавщини на загальну суму 159,5 млн. грн., а саме:
    щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
    державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, яким не встановлено інвалідності;
    державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
    державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію;
    державної соціальної допомоги на догляд;
    компенсаційної виплати по догляду за інвалідом І групи або людини похилого віку, яка досягла 80-ти років;
    тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
    тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
    допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства;
    державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях;
    оплати послуг патронатного вихователя, виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя;м  відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”.
   Виплата допомог проведено у спосіб, зазначений одержувачами, а саме:
   • 6-7 грудня 2023 року - зарахування коштів через банківські установи;
   • з 6 по 25 грудня 2023 року – через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання одержувачів, згідно графіка доставки.
  
  

 
Міжнародний день людей з інвалідністю

  

   03 грудня, відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, визначено Міжнародним днем людей з інвалідністю – дата, яка в черговий раз підкреслює важливість надання державної підтримки, створення належного безбар’єрного середовища та сприяння максимальній інтеграції осіб з інвалідністю в суспільне життя.
   Питання надання соціальних гарантій, доступності соціальних та реабілітаційних послуг особам з інвалідністю є пріоритетними напрямками діяльності облвійськадміністрації та органів соціального захисту зокрема.
   На сьогодні на Полтавщині проживає 73 тис. осіб з інвалідністю загального захворювання, з яких 5,5 тисяч – діти. Вперше встановлено інвалідність та призначено державну допомогу 337 дітям. Також взято на облік 605 сімей з числа внутрішньо переміщених осіб, де виховуються діти з інвалідністю.
   Тому підвищення якості та доступності реабілітаційних послуг є одним із найважливіших напрямів державної соціальної політики та завдання для системи соціального захисту, яке забезпечується шляхом реалізації державних та місцевих програм.
   Щомісячно 24 тисяч осіб з інвалідністю з дитинства та осіб з інвалідністю, які не мають права на пенсію, отримують державну допомогу.
   В рамках обласної Комплексної програми соціального захисту населення надано грошову допомогу дітям з інвалідністю підгрупи А, дітям з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб, онкохворим громадянам та онкохворим дітям. В 2023 році вказані виплати отримали понад 3 тисячі осіб на загальну суму 20,6 млн. грн.
   Відповідно до зазначеної програми Полтавщина чи не єдина з областей, яка протягом останніх 7 років надає компенсацію за проїзд на міжміських та міжобласних автобусних маршрутах для осіб з інвалідністю у розмірі 50-відсотків вартості квитка.
   Крім того, в 23 громадах області користується широким попитом послуга «соціальне таксі», яка надається 28 спецавтомобілями, обладнаними підйомними платформами. Також за зверненням в одноденний термін, особи з інвалідністю можуть отримати в безкоштовне користування допоміжні засоби реабілітації.
   Надання соціальних послуг особам з інвалідністю забезпечують 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг. Протягом поточного року послугами охоплено 80,7 тис. осіб, в тому числі 13,4 тис. осіб з інвалідністю. Послугу стаціонарного догляду отримують 2,2 тис. осіб.
   Основне навантаження щодо надання вказаної послуги несуть і обласні заклади соціального захисту - 14 будинків-інтернатів. Так, за період введення воєнного стану до інтернатних закладів влаштовано понад 600 осіб.
   11 відділень стаціонарного догляду територіальних центрів громад надають соціальну послугу підтриманого проживання для майже 200 осіб.
   На обслуговуванні на дому на сьогоднішній день перебувають 17 тис. осіб з інвалідністю та осіб похилого віку.
   Для забезпечення соціального захисту дітей з інвалідністю, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду функціонують два дитячих будинки-інтернати обласної комунальної власності в Зіньківській та Новосанжарській територіальних громадах. У зазначених установах нині мешкають 226 вихованців, в тому числі 26 дітей з інвалідністю евакуйованих з Харківської та Запорізької областей.
   Актуальність та ефективність зберігається і в державної програми щодо забезпечення осіб з інвалідністю засобами реабілітації.
   У 2023 році 7200 осіб з інвалідністю отримали в користування допоміжні засоби реабілітації (протезно-ортопедичні вироби, крісла колісні, шведські стінки, інші засоби).
   В рамках державної програми на надання реабілітаційних послуг 270 дітей з інвалідністю виділено 5,4 млн. грн.
   Також за державною програмою Полтавській області виділено 1,9 млн. грн. для санаторно-курортного лікування 157 осіб з інвалідністю, у тому числі для 4 осіб у санаторіях спинального профілю, 345 осіб з інваліністю виявили бажання отримати грошову компенсацію замість санаторно-курортного лікування. Завдяки спільній роботі Департаменту і виконкомів Полтавської, Кременчуцької, Миргородської, Лубенської та Гадяцької міських рад забезпечено надання комплексних реабілітаційних послуг через мережу Центрів реабілітації дітей з інвалідністю.
   В Шишацькій селищній раді на базі Центру надання соціальних послуг працює відділення «Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю».
   Основною функцією Центрів є комплексна реабілітація для інтеграції дітей у суспільство та створення умов перебування дітей в сім’ях.
  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Для мешканців Диканщині проведено акцію до Міжнародного дня осіб з інвалідністю

  
   Розвиток системи надання якісних та доступних соціальних послуг є одним із пріоритетів діяльності облвійськадміністрації та органів соціального захисту населення.
  Безперечно найбільшої вагомості соціальні послуги мають для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю як найбільш вразливих категорій громадян.
  У сьогоднішніх складних умовах понад 1800 соціальних робітників продовжують щоденно виконувати свою копітку роботу, допомагаючи одиноким громадянам похилого віку та особам з інвалідністю у повсякденних справах.
  Саме завдяки їх самовідданій праці соціальну послугу догляду вдома отримують понад 17 тис. осіб, з них 4 тис. осіб з інвалідністю.
   Це й допомога у самообслуговуванні, закупівля і доставка продуктів харчування, ліків, вирішення інших життєво необхідних питань та просто живе спілкування та підтримка.
  Поряд з наданням соціальних послуг, важливою підтримкою є надання медичної допомоги, яку успішно забезпечують мобільні медичні бригади Товариства Червоного Хреста України.
  Напередодні Міжнародного дня осіб з інвалідністю, Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації та Полтавською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України проведено спільну акцію, в рамках якої всім особам з інвалідністю, які отримують послугу догляду вдома у Диканській територіальній громаді надано гігієнічні набори.
   Також користуючись нагодою, анонсуємо оновлення Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області на 2021-2025 роки, в частині доповнення окремим розділом, який буде включати практичні заходи та ініціативи, спрямовані на розвиток соціальних послуг.
  

 
До уваги батьків, чиї діти народились за кордоном!

  

   Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» сім’ям, в яких народилась дитина, передбачена виплата допомоги при народженні дитини.
   В області вказану допомогу через органи соціального захисту населення області щомісячно отримує майже 28 тисяч сімей з дітьми.
   Допомога при народженні дитини надається у загальному розмірі 41280 грн., виплата якої здійснюється: одноразово у сумі 10320 грн., та решта - протягом наступних 36 місяців рівними частинами по 860 грн. на місць.
   Допомога призначається за умови звернення за її призначенням не пізніше ніж через 12 місяців після народження дитини (строк звернення за призначенням допомоги продовжується на період дії карантину та один місяць після дати його відміни).
   Для призначення допомоги (за умови пред’явлення паспорту або іншого документа що посвідчує особу) подаються:
   - заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
   - копія свідоцтва про народження дитини (з пред’явленням оригіналу).
   - банківські реквізити із зазначенням номера банківського рахунку в форматі IBAN (для виплати допомоги через банківську установу).
   Жінки, які мають задеклароване (зареєстроване) місце проживання на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини.
   Згідно законодавства подати заяву про призначення допомоги при народженні дитини можливо у два способи:
   звернутися особисто та подати документи у сільській місцевості - до уповноваженої особи територіальної громади, у містах обласного значення – до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання (перебування), або ЦНАП;
   якщо дитина народилася на території України, заяву також можна подати он-лайн через електронний сервіс https://e-services.msp.gov.ua/" веб-сайту Мінсоцполітики або інтегровані з ним системи, зокрема через портал «Дія» (https://diia.gov.ua/services/dopomoga-pri-narodzhenni-ditini), з використанням кваліфікованого електронного підпису.
   В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян
  
   З метою реалізації права на отримання допомоги при народженні дитини батьками, які тимчасово перебувають за межами України врегулювано питання можливості у повоєнний період дистанційного звернення за призначенням допомоги одним із батьків (опікуном) новонародженої дитини (крім осіб, які перебувають на території держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України).
   Для цього необхідно надіслати поштою до управління соціального захисту населення за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) в Україні заяву за формою затвердженою Мінсоцполітики та копії документів видані компетентними органами країни перебування, які підтверджують народження дитини, з перекладом на українську мову, засвідченні і легалізовані в установленому порядку.
   Період отримання допомоги при народженні дитини зараховується до страхового стажу одного з батьків, який отримує допомогу.
  


  Директор Департаменту
Людмила КОРНІЄНКО