Кому надається допомога
Право на допомогу по догляду за дитиною має один із батьків, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Цю допомогу призначають незалежно від того чи перебувала особа в трудових відносинах (на військовій або державній службі), вчилась, чи займалась підприємництвом або була безробітною.
Водночас дідусю, бабусі або іншому родичу, які є пенсіонерами (неважливо працюють вони чи ні) допомога не виплачується.
Допомога по догляду надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених або взятих під опіку дітей.
Який розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ?
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб (з 01.01.2012 – 1073 грн.; з 01.04.2012 – 1094 грн., з 01.07.2012 – 1102 грн.; з 01.10.2012 – 1118 грн.; з 01.12.2012 – 1134 грн.), та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш як 130 гривень.
Тобто мінімальний розмір допомоги становить 130 грн. на місяць.
Як розрахувати розмір допомоги по догляду за дитиною у розмірі, більшому за мінімальний ?
Наприклад:
Склад сім'ї Розмір доходу за 6 місяців
Мати Щомісячна виплата допомоги при народженні другої дитини 5199,96 грн. (866,66 грн.*6 міс.)
Батько Заробітна плата
8400 грн. (1400 *6 міс.)
Дитина, 2000 р.н. відсутні
Дитина, 25.07.2011 р.н. відсутні
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців:
(5199,96 грн.+8400 грн.)/6 міс./4 члени сім'ї = 566,66 грн.
Розрахунок розміру допомоги з урахуванням доходу сім'ї:
1073 грн. – 566,66 грн. = 506,34грн.
Таким чином сім'я, яка складається з 4-х осіб та має середньомісячний сукупний дохід на рівні 2266,66 грн. може отримати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у збільшеному розмірі – тобто 506,34 грн. на місяць.
Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Куди звертатися за допомогою
Звертатись за призначенням допомоги необхідно до органів праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації отримувача допомоги. По місцю фактичного проживання допомога може бути призначена при наявності довідки про неотримання цієї допомоги по місцю реєстрації.
Перелік документів, необхідних для отримання допомоги
Заява, яка заповнюється безпосередньо в управлінні праці та соціального захисту населення.
Копія або витяг з наказу з місця роботи про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років. (Наймані працівники фізичних осіб-підприємців надають довідку роботодавця, до якої за відсутності печатки прикладається виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);
Копію свідоцтва про народження дитини;
Копію трудової книжки;
Довідку з місця навчання – для тих хто вчиться;
Довідку з центру зайнятості про те, що виплата допомоги по безробіттю або матеріальна допомога по безробіттю не проводиться – для непрацюючих осіб, які перебувають на обліку у центрі зайнятості;
Виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців – для осіб, що провадять підприємницьку діяльність;
Копію рішення про усиновлення або встановлення опіки – для усиновлювачів і опікунів;
Довідку про склад сім'ї з ЖЕКу і декларацію про доходи та майновий стан (заповнюють на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) – для призначення допомоги по догляду у розмірі, більшому за мінімальний;
Копію договору про відкриття рахунку на перерахунок допомоги (у випадку якщо маєте намір отримувати кошти через банківську установу).
Особи, що працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, подають довідку з місця роботи про початок виконання трудових обов'язків на зазначених умовах.
Строк, протягом якого виплачується допомога
Зазначена допомога призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Допомога виплачується з дня звернення за нею (подачі заяви і всіх документів) і до дня досягнення дитиною 3 річного віку.
Потрібно врахувати, що непрацюючим особам і підприємцям допомогу можуть призначити не раніше дня, наступного за днем отриманням допомоги по вагітності та пологам, іншим особам – не раніше дня настання відпустки по догляду за дитиною.
Чи можуть працювати чи займатись підприємницькою діяльністю особи, які здійснюють догляд за дитиною
Так, можуть у випадку якщо ця робота здійснюється у режимі неповного робочого часу, вдома або ця особа провадить підприємницьку діяльність.
Водночас вихід на роботу на умовах повного робочого часу або оформлення відпустки у зв'язку з навчанням, фактично означає переривання відпустки по догляду за дитиною і припинення на цей час виплати допомоги по догляду.