Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

 

 

 

ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
 

  

  
  


 

   Представники Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації прийняли участь у тренінгу на тему "Виявлення потенційних випадків торгівлі людьми та перенаправлення таких осіб для отримання допомоги". Мета тренінгу - підвищення спроможності учасників ефективно протидіяти торгівлі людьми.
   На даному заході було зосереджено увагу на ключових аспектах боротьби з торгівлею людьми, включаючи причини наслідки цього злочину, нормативно-правовий контекст, індикатори ідентифікації постраждалих та надання їм допомоги.
   Тренінг організовано Міграційною організацією (МОМ) IOM Ukraine.
  

   Принагідно повідомляємо!
   Потерпілі від торгівлі людьми можуть отримати одноразову матеріальну допомогу, а саме:
   - Діти віком до 6 років;
   - Діти віком від 6 до 18 років;
   - Працездатні особи;
   - Особи, що втратили працездатність.
   Необхідні документи для отримання медіальної допомоги:
   - Заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
   - Копія довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
   - Копія документа, що посвідчує особу;
   - Копія документа про непрацездатність особи (у разі потреби).
   Для отримання допомоги необхідно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування).

  


 
Європейський день протидії торгівлі людьми

  
   Департаментом соціального захисту населення забезпечена участь у інформаційній кампанії та відкритті інсталяції "Придивись", приуроченій до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, що відбулася 18 жовтня на центральному автовокзалі за адресою вул. Великотирнівська, 7.
   Головною метою інсталяції є привертання уваги громадськості до актуального питання боротьби з торгівлею людьми. Вона відображає проблему, яка залишається надзвичайно актуальною, і підкреслює необхідність об'єднаних зусиль у боротьбі з цим злочином.
   Міжнародний день боротьби з торгівлею людьми відзначається щорічно з метою підвищення усвідомлення щодо цієї проблеми, відзначення досягнень у боротьбі з нею та підтримки постраждалих осіб. Основні аспекти, які акцентуються в цей день, включають в себе профілактику та розкриття цього злочину, захист прав потенційних жертв та сприяння розробці політики та програм для подолання торгівлі людьми.
   Пасажири автобусних рейсів отримали інформаційні матеріали та браслети з номерами гарячої лінії для протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів - номер 527.
  

  


 
18 жовтня - Європейський день боротьби з торгівлею людьми

  
Торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці, це сучасна форма рабства.
   Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи.
  Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою.
   Торгівля людьми заборонена і карається законом України за ст.149 Кримінального кодексу України.
   Для отримання допомоги чи консультації телефонуйте за вказаними телефонами:
  
   • 1547 – Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей
   • 102 – Гаряча лінія Національної поліції України
   • 0 800 213 103 Контактний-центр системи безоплатної правової допомоги
   • 527 – Гаряча лінія з протидії експлуатації
   • 116 123 Гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
   • 116 111 Національна дитяча гаряча лінія
   • 112 – Cлужба екстреної допомоги в ЄС


   Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної військової адміністрації

  

 
Європейський день протидії торгівлі людьми

  
   Мінсоцполітики спільно з партнерами розпочинають інформаційну кампанію «ПРИДИВИСЬ» до Європейського дня протидії торгівлі людьми, який відзначатиметься 18 жовтня.
   Торгівля людьми — темна сторона нашого світу. Цей злочин може адаптуватися до потреб «ринку», законів, економічної та соціальної ситуації в країні. Він може набувати різних форм, від примусової праці до сексуального чи домашнього рабства.
   Повномасштабна війна, збільшення людей, які були змушені покинути свої домівки, гуманітарна та безпекова кризи — фактори, які сприяють поширенню злочину торгівлі людьми.
   ! Пам’ятайте, що торгівля людьми ближче, ніж здається. Якщо ви знаєте про випадки торгівлі людьми чи будь-якого виду експлуатації або потерпіли від цього злочину, звертайтеся за номерами:
   102 - поліція
   527 - національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми
   1547 - гаряча лінія з протидії торгівлі людьми
   112 — служба екстреної допомоги в ЄС
   Інформаційна кампанія створена за підтримки ІОМ Ukraine з метою запобігання торгівлі людьми та популяризації правил безпеки під час міграції.
  


   Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної військової адміністрації

  

 
Торгівля людьми: Що робити, якщо ви стали свідком, і куди звертатися за допомогою?

  
   Негайно повідомте поліцію: Якщо ви стали свідком факту торгівлі людьми або маєте підозри про такий факт, негайно телефонуйте в місцевий номер екстреної допомоги або до поліції. Надайте всю доступну інформацію, яка може допомогти в затриманні зловмисника та сприяти розслідуванню.
   Залишайтесь на безпечній відстані: Намагайтесь залишатися на безпечній відстані від злочинців та зберігайте особисту безпеку. Не підходьте близько до місця злочину чи потенційних підозрюваних.
   Запам'ятовуйте деталі: Спробуйте запам'ятати якомога більше деталей про злочин, такі як зовнішність злочинців, будь-які ідентифікаційні ознаки, державні номери транспорту тощо. Ці деталі можуть бути цінними у розслідуванні.
   Не втручайтесь безпосередньо: Уникайте безпосередньої конфронтації з злочинцями, так як це може бути небезпечним для вас і для постраждалої особи. Допоможіть поліції виконати свої обов'язки щодо захисту та розслідування.
   Куди звертатися за допомогою?
   Поліція: Першим кроком завжди повинно бути звернення в поліцію. Вони мають необхідний досвід і ресурси для розслідування та припинення торгівлі людьми.
   Громадські організації: Існують громадські організації, які спеціалізуються на допомогу жертвам торгівлі людьми. Вони можуть надати правову та психологічну підтримку, а також допомогти в організації захисту та надання притулку.
   Гарячі лінії: Багато країн мають спеціальні «гарячі» лінії, на які можна повідомити про підозру торгівлі людьми або отримати консультацію.
   Контактні номери телефонів для звернень:
   • Національної поліції України 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції);
   • Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей 15 47;
   • Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільного), 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарного), щодня з 8:00 до 20:00;
   • Цілодобової консульської оперативної служби (у разі надзвичайних ситуацій за кордоном за участю громадян України), +38 (044) 238-16-57, +38 (044) 238-18-24, email: cons_or@mfa.gov.ua.;
   • Департаменту боротьби зі злочинами, пов‘язаними з торгівлею людьми Національної поліції України - +38(0800) 500-202;
   • Укрбюро Інтерполу - +38(044) 256-12-53;
   • Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, Київ, вул. Михайлівська, 8; e-mail: iomkievcomm@iom.int;
   • Громадської спілки „А21 Україна” (+38 044 338 338 1, info.ua@A21.org, @A21UA) https://www.a21.org/content/ukraine/gr50zc;
   • Громадської правозахисної організації „Ла Страда”, La Strada International (доступні консультації онлайн через месенджер фейсбук @lastradaukraine, Telegram: @NHL116123): 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

  


 
Як водіям таксі розпізнати потерпілих від торгівлі людьми

  
   У межах інформаційної кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми розповідаємо про те, як водії таксі можуть допомогти розпізнати потерпілих від торгівлі людьми, адже таксі часто використовують для їх транспортування, та допомогти цим людям, викликавши поліцію.
   Ознаки ймовірних потерпілих від торгівлі людьми та зловмисників викладено в інфографіці.
   Додамо ще декілька рекомендацій для самих водіїв таксі:
   • у жодному разі не намагайтеся самостійно протистояти підозрюваному в торгівлі людьми;
   • надаючи інформацію поліції, важливо вказати якомога більше деталей;
   • дотримуйтеся корпоративного протоколу, як-от сповіщення керівництва компанії та служби внутрішньої безпеки.
   Важливо також розуміти, що торгівля людьми (Ст. 149 Кримінального кодексу України) є тяжким злочином. Відповідно до Ст. 27 КК перевезення кримінального правопорушника, навіть не обіцяне заздалегідь, може трактуватися правоохоронцями як співучасть.
   При цьому, відповідно до ст. 75 і 214 Кримінального процесуального кодексу будь-яка особа має право поділитися своїми підозрами щодо вчинення кримінального правопорушення з органами поліції. Саме вони здійснюють розслідування та перевіряють факти. У випадку, якщо наявні у заявника підозри не підтвердилися, він чи вона не несуть за це відповідальності.
   Чинним законодавством передбачено також, що у випадку виклику до слідчого або суду повісткою роботодавець зобов’язаний відпустити працівника з роботи зі збереженням середньої заробітної плати.
   Важливо! Якщо вам відомо про випадки торгівлі людьми чи будь-якого виду експлуатації або потерпіли від цього злочину, звертайтеся за такими номерами:
   102 – поліція
   1547 – гаряча лінія з протидії торгівлі людьми
   112 – служба екстреної допомоги в ЄС.
  

  


 
Як розпізнати ознаки сексуальної та трудової експлуатації

  
   У межах інформаційної кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми публікуємо серію рекомендацій про те, як розпізнати потерпілих від торгівлі людьми та допомогти їм. Зокрема, в попередньому матеріалі ми розповідали про поради для батьків для безпеки їхніх дітей онлайн.
   У цій статті – про те, як розпізнати сексуальну й трудову експлуатацію.
   Сексуальна експлуатація
   Сексуальна експлуатація – це будь-яке зловживання або спроба зловживання позицією вразливості, нерівності або довіри з сексуальною метою. Зокрема, в обмін на гроші, товар, послуги чи будь-яку іншу винагороду, задля отримання соціальної чи політичної користі.
   Така експлуатація не обмежується тільки проституцією: вона передбачає використання людини і в порнографії, стриптизі чи вебкамі.
   Сексуальною експлуатацією є також вимога здійснювати дії сексуального характеру без усвідомленої згоди або згоди під тиском, наприклад, за право проживання.
   Якщо від особи вимагають надавати або надсилати відео- або фотоматеріали сексуального характеру – це також експлуатація.
   Трудова експлуатація
   Трудова експлуатація – це будь-яка примусова праця, яку людина не може полишити за власним бажанням. Вона може включати шантаж, обман, примус, невиплату або неповну виплату заробітної плати та інше.
   Ознакою трудової експлуатації є несправедливі умови праці: платня менша за мінімальну, відробіток уявних боргів, робота за житло і харчі. Але ключове те, що людина змушена працювати проти власної волі.
   Формами торгівлі людьми (купівлі-продажу, обміну людини) є вербування, переховування, переміщення, передача, одержання людини. Саме останнє можна вважати початком використання її для незаконної мети, зокрема для трудової експлуатації.
   Важливо! Якщо ви зіткнулися з сексуальною чи трудовою експлуатацією або маєте інформацію про потерпілих, для допомоги та отримання роз’яснень звертайтеся до поліції за телефоном 102 (112 в ЄС) або на урядову гарячу лінію 1547.
  

  


 
Як розпізнати небезпеку для дітей в Інтернеті та що робити батькам

  
   У межах інформаційної кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми, який відзначається 30 липня, Мінсоцполітики за підтримки проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» SURGe підготовлено серію рекомендацій про те, як розпізнати потерпілих від торгівлі людьми та допомогти їм.
   У цьому матеріалі – про те, що важливо знати батькам для безпеки їхніх дітей онлайн. Ми розкажемо про ознаки в поведінці дітей, які можуть викликати занепокоєння; поради, які батьки можуть дати своїм дітям, щоб вберегти їх від онлайн-зловмисників; а також наведемо базові рекомендації, як вчити дитину безпечної поведінки в інтернеті.
   У 2021 році Кримінальний кодекс України було доповнено статтею 156-1 – домагання дитини для сексуальних цілей визнано кримінальним правопорушенням.
   Зазвичай таке домагання здійснює дорослий. Проте не виключено, що він чи вона можуть використати інших дітей, як незнайомих особисто з потенційними потерпілими, так і їхніх друзів.
   Наприклад, зловмисники можуть дружити з дитиною протягом місяців і навіть років, щоб перестати сприйматися як незнайомці та завоювати довіру. Причому це може бути спілкування як під власним ім’ям, так і створення фальшивого профілю від імені ровесника дитини. Можуть погрожувати зашкодити собі або дитині та її родині, вдаватися до емоційного шантажу.
   Тому батькам варто стежити за поведінкою дитини онлайн. Ознаками, які можуть викликати занепокоєння, є:
   - дитина не хоче відповідати на запитання, з ким вона спілкується онлайн;
   - виглядає розсіяною або засмученою, тихішою та сумнішою або навпаки, більш різкою, ніж зазвичай;
   - постійно в телефоні, при появі батьків перемикає екрани;
   - дитина отримує подарунки без приводу поштою або кур’єром;
   - в лексиконі з’явилися слова з сексуальним підтекстом, які не відповідають віку та звичкам дитини.
   Також батькам варто вчити дитину безпечної поведінки в інтернеті з того віку, коли вона навчилася ним користуватися. Зокрема:
   - самим ознайомитися з платформами соціальних мереж і додатками, якими користуються їхні діти;
   - обговорити питання онлайн-безпеки, анонімності, вікових обмежень (якщо батьки не повністю володіють такою інформацією, то існує низка тренінгів для дітей з цих питань, які можна разом переглянути та обговорити);
   - обговорити тему завершення спілкування та блокування контактів, якщо дитина відчуває небезпеку;
   - нагадувати дитині – якщо вона вважає, що зробила помилку, може звернутися до батьків в будь-який час та попросити про допомогу;
   - обмежувати використання телефонів пізно вночі;
   - створити сімейне «безпечне слово», яке означатиме приховане прохання про допомогу.
   Поради, які батьки можуть дати своїм дітям перед школою, щоб вберегти їх від онлайн-зловмисників:
   - не повідомляти в мережі свої особисті та контактні дані;
   - не публікувати чи надсилати фото, якими не поділилися би з усіма в класі;
   - стежити на налаштуваннями конфіденційності при заповнені онлайн форм;
   - пам’ятати про ризики безкоштовних публічних мереж Wi-Fi (викрадення особистої інформації, вірусна атака, можливість стеження за пристроєм тощо).
   Важливо: якщо ви виявили ситуацію, яка видається вам небезпечною для дитини, телефонуйте 102 або на Урядову консультаційну лінію з питань безпеки дітей в Інтернеті – 1545 (далі обрати цифру 3).
  

  


 

  

   В рамках інформаційної кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми публікуємо номери гарячих телефонних ліній з протидії торгівлі людьми.
   Якщо ви знаєте про випадки торгівлі людьми чи будь-якого виду експлуатації або потерпіли від цього злочину – не мовчіть! Повідомте за номерами, вказаними у інфографіці.
  

  


 
Протидія торгівлі людьми – актуальний напрямок державної політики

   Мільйони людей, серед яких є жінки, діти і чоловіки, стають жертвами торгівлі людьми - жахливого злочину, що не залежить від соціального, економічного чи культурного середовища, та полягає у порушенні прав людини, при якому її експлуатують з метою отримання вигоди.
   З метою привернення уваги суспільства до проблеми порушення прав людини, яка на сьогодні є актуальною для кожної країни світу, з 2013 року Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй започатковано щорічне відзначення 30 липня Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми.
   На жаль, Україна також стикається з цією проблемою через воєнний стан, збільшуючи ризик потрапляння в ситуацію торгівлі людьми як всередині країни, так і за її межами. Змушені переїжджати із зони бойових дій в інші регіони або за кордон, багато громадян стають вразливими перед зловмисниками, які можуть використовувати їх.
   Тому зараз наша головна мета - залучення уваги до цієї проблеми.
   Пропонуємо ознайомитися з розробленою Національною соціальною сервісною службою України пам’яткою для осіб, постраждалих від торгівлі людьми/посадових осіб, відповідальних за встановлення статусу такої особи.

  


 
Співпраця урядового та неурядового секторів з питань комплексного підходу надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми

  

   З метою посилення спроможності органів державної влади та громадських організацій, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми, у наданні комплексної допомоги жертвам торгівлі людьми, підвищення рівня поінформованості населення про засади державної політики у даному напрямку працівниками Департаменту соціального захисту населення Полтавської облвійськадміністрації проведено робочу зустріч з представниками управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції України у Полтавській області та БО «Світло надії».
   Обговорено питання встановлення статусу особам, які постраждали від торгівлі людьми, надання допомоги таким особам та створення умов для їх безпечного перебування.
   За результатами зустрічі визначено ряд пріоритетних напрямків взаємодії, а саме:
   забезпечення співпраці урядового та неурядового секторів з питань надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми за участі представників територіальних громад та райдержадміністрацій області;
   надання багатопланової допомоги постраждалим і сприяння їх реінтеграції в суспільство;
   виявлення та ідентифікація осіб, які постраждали від торгівлі людьми, у співпраці з іншими спеціалізованими урядовими та неурядовими організаціями;
   можливості створення мобільних груп для роботи з потерпілими та для превентивної діяльності у віддалених районах області;
   підвищення рівня свідомості груп ризику (мігрантів, молоді, ВПО, сільського населення, безробітних) та фахівців в сфері протидії торгівлі людьми;
   підвищення поінформованості населення шляхом поширення соціальної реклами у вигляді буклетів, плакатів, акцидентної продукції відповідної тематики, проведення навчань-тренінгів, розповсюдження інформації в інтернет-мережі, на сайтах, у приміщеннях суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми.

  


 
Департамент соцзахисту населення інформує: 18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми

  

   18 жовтня в Україні відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який покликаний вчергове нагадати про необхідність консолідації зусиль органів державної та місцевої влади, громадських організацій з метою підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.
   Урядом схвалено Концепцію Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (розпорядження КМУ від 14 липня 2021 р. № 800-р) та розроблено проєкт Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.
   В умовах воєнного стану Мінсоцполітики продовжує забезпечувати виплату матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, згідно з Порядком виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми.
   Розмір матеріальної допомоги (станом на 01.07.2022 р) становить:
    для дітей віком до 6 років – 6603,00 грн;
    для дітей віком від 6 до 18 років – 8232,00 грн;
    для працездатних осіб – 7800,00 грн;
    для осіб, які втратили працездатність 6081,00 грн.
  
   Сьогодні проблема торгівлі людьми набуває особливого значення та актуальності через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну, у зв’язку з чим мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон. Одними із найбільш уразливих до торгівлі людьми в такій ситуації є діти без супроводу або діти, розлучені із сім’єю, жінки, особи з інвалідністю, особи похилого віку та особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми.
   Тому вкрай важливо забезпечити ефективну протидію таким злочинам шляхом колективного реагування та скоординованих дій.
   Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.
   Якщо:
   - Вас силою примушували працювати;
   - Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
   - у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
   - Вас насильно утримували, контролювали;
   - Вам погрожували, шантажували;
   - Вас змушували до жебрацтва;
   - Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
   - Ви стикнулись з обманом, насильством
   необхідно звернутися за допомогою до:
    місцевої держадміністрації за місцем перебування
    Національної поліції України 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції)
    Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей 15 47
    Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільного), 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарного), щодня з 8:00 до 20:00
    Цілодобової консульської оперативної служби (у разі надзвичайних ситуацій за кордоном за участю громадян України), +38 (044) 238-16-57, +38 (044) 238-18-24, email: cons_or@mfa.gov.ua.
    Департаменту боротьби зі злочинами, пов‘язаними з торгівлею людьми Національної поліції України - +38(0800) 500-202
    Укрбюро Інтерполу - +38(044) 256-12-53.
    Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, Київ, вул. Михайлівська, 8; e-mail: iomkievcomm@iom.int
    Громадської спілки „А21 Україна” (+38 044 338 338 1, info.ua@A21.org, @A21UA) https://www.a21.org/content/ukraine/gr50zc.
    Громадської правозахисної організації „Ла Страда”, La Strada International (доступні консультації онлайн через месенджер фейсбук @lastradaukraine, Telegram: @NHL116123): 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

  


 
Представники Департаменту соцзахисту населення взяли участь у радіоефірі Українського радіо Лтава

  

   Торгівля людьми – це не міф, це жахлива реальність, а через військову агресію її ризики мають негативну тенденцію до зростання. Напередодні Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, який відзначається 18 жовтня, представники Департаменту взяли учать у програмі «Будні» ефіру Українського радіо Лтава.
   На фоні останніх подій – виявленого в Лубенській громаді факту незаконного примусу до неоплачуваної роботи 23-річного чоловіка, якого зловмисник позбавив паспорта та ізольовано утримував на території домогосподарства, в черговий раз підтверджується, що жертвою може стати кожен незалежно вік віку, статі та соціального становища.
   Представники Департаменту нагадали радіослухачам про основні законодавчі засади протидії торгівлі людьми; тривожні маркери, які мають викликати занепокоєння та насторожити при спілкування з незнайомцем та потенційним роботодавцем; алгоритм дій при потраплянні в ситуацію, яка має ознаки торгівлі людьми та основні канали зв’язку, за якими можна отримати допомогу.
   На жаль, незмінним залишається те, що кожного року тисячі громадян України потерпають від торгівлі людьми, а цей вид злочину за кримінальними прибутками займає третє місце у світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками, тому кожен має зробити все можливим, щоб вберегтись від цього явища.
   Нагадуємо: 15-47 - безкоштовна цілодобова національна гаряча лінія протидії торгівлі людьми та домашньому насильству.


   Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Куди звертатись у випадку випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми?

  

   Міністерство соціальної політики України, як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми звертає увагу на перші кроки, які можуть врятувати життя людини у випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.
   Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.
   Якщо:
   Вас силою примушували працювати;
   Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
   у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
   Вас насильно утримували, контролювали;
   Вам погрожували, шантажували;
   Вас змушували до жебрацтва;
   Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
   Ви стикнулись з обманом, насильством
   ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ.
   В такому випадку необхідно звернутися за місцем перебування до місцевої держадміністрації та правоохоронних органів або зателефонувати на цілодобову „гарячу лінію” за телефонним номером 15-47.
   Національна соціальна сервісна служба України опікується питанням запобігання та протидії торгівлі людьми: приймає рішення про встановлення / відмову у встановленні, продовження / відмову у продовженні, позбавлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми; проводить аналіз діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми; координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладу осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку; проводить заходи, спрямовані на усунення передумов торгівлі людьми.
  
  
  


  Департамент соціального захисту населення
Полтавської ОВА

  



 
Департамент соцзахисту населення інформує: відбулась робоча нарада щодо реалізації державної політики у сфері протидії торгівлі людьми

  

   В контексті повномасштабної війни, проблема торгівлі людьми набула особливої актуальності та стала одним із найтяжчих наслідків для українського суспільства, адже мільйони людей, які були змушені евакуюватися на інші території, за кордоном, а особливо під примусом на територію країни агресора, стали потенційними жертвами.
   Безумовно, категоріями найбільш уразливими в таких ситуаціях є діти без супроводу або діти, розлученні із сім'єю; жінки, зокрема які мають інвалідність; особи похилого віку; особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми.
   Тому лише комплексний системний підхід, координація дій на всіх рівнях та швидке реагування на потенційну загрозу чи фактичну ситуацію може створити ефективну протидію злочинам, а отже забезпечити соціальний захист населення.
   З цією метою, 09 серпня відбулась робоча он-лайн нарада щодо реалізації державної політики у сфері протидії торгівлі людьми за участі представників територіальних громад та райдержадміністрацій області.
   Учасники заходу обговорили повноваження суб'єктів, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми та порядок встановлення статусу особами, які постраждали від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.
   Працівники офісу регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Владислав Носенко та Віра Яковенко обговорили із учасниками наради виклики сьогодення в питанні попередження торгівлі людьми, а начальник управління міграційної поліції ГУ Нацполіції України у Полтавській області Анатолій Новаковський визначив коло повноважень правоохоронних органів щодо зазначеного питання.
   Враховуючи тісну взаємодію Департаменту з громадськими та благодійними організаціям, до обговорення в якості спікера долучився представник БО «Світло надії» Анатолій Павленко, який розповів присутнім про можливості взаємодії урядового та неурядового секторів з питань надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми.
   Незмінним залишається той факт, що торгівля людьми є сучасною формою рабства та грубо порушує права людини. Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти тощо. Тому лише самобезпека та обізнаність особи, а також взаємодія всіх ланок державної влади, місцевого самоврядування та громадського суспільства здатна вберегти від торгівлі людьми громадян України.
  


  Прес-служба Департаменту
  


   

   З метою запобігання торгівлі людьми, особливо серед дівчат і жінок, які перетинають державний кордон у зв'язку з воєнними діями на території України необхідно пам'ятати:


   Також скористуйтеся інформацією тематичного сайту https://savewomen.in.ua

 

Відповідальні особи за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми в Полтавській області
   

Методичні матеріали
   

Нормативно-правова база
   

Статистика


Протидія торгівлі людьми


   

Інформаційна довідка


30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми


   У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 30 липня - Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.


Куди можна звернутися за наданням консультацій та допомоги?


   Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації (0532) 63-28-72;
   Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації (0536) 72-45-86;
   Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації (0536) 17-18-44;
   Управління соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації (0535) 55-32-85;
   Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (0532)51-92-64
   Управління міграційної поліції ГУ Національної поліції в Полтавській області, тел., факс (0532) 51-76-40, адреса: вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000;
   Благодійна організація «Світло надії» - регіональний координатор Міжнародної організації з міграції в Україні, м.Полтава, вул. С.Петлюри, 28А. office@lightofhope.com.ua (0532) 60-60-81;
   Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів, 527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України або на скористатися сайту www.527.org.ua
   Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів, 527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України або на скористатися сайту www.527.org.ua
   Гаряча лінія Міністерства закордонних справ України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57.
   Торгівля людьми була і залишається актуальною проблемою для України. Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, що їх переживає світ, створюють загрозу потрапляння у ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних груп населення. Про форми торгівлі людьми детальніше - в інфографіці.


ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

   Термін "торгівля людьми" передбачає різні види та форми експлуатації людини, які наводяться як міжнародними нормативно-правовими документами, так і законодавством України.
   Відповідно до Закону України "Про протидію торгівлі людьми" торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
   Слід зазначити, що жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа, незалежно від віку та статі.
   Основними уразливими категоріями осіб, які відносяться до групи ризику потрапити до торгівців людьми є:
    незаміжні жінки, самотні матері, розлучені особи;
    молодь, діти вулиці, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей;
   сільське населення;
   внутрішньо переміщені особи;
   іноземні громадяни – трудові мігранти;
   особи, які зазнали насильства, у тому числі сексуального;
   бідні, малозабезпечені особи;
   особи з проблемами психічного здоров'я.
   Найбільш вразливими до торгівлі людьми категоріями населення є:
    жінки у віці 18-26 років, у першу чергу незаміжні (вразливі до сексуальної експлуатації);
   чоловіки у віці 25-60 років, у першу чергу одружені (вразливі до трудової експлуатації);
   діти у віці 13-18 років, у першу чергу дівчатка з неповних та реструктурованих сімей (коли один із батьків нерідний).
   ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ - ЗЛОЧИН, ЗА ВЧИНЕННЯ ЯКОГО В УКРАЇНІ ПЕРЕДБАЧЕНО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НА СТРОК ДО 15 РОКІВ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ.
   ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ Є ТРЕТІМ ЗА ПРИБУТКОВІСТЮ ВИДОМ ЗЛОЧИННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ПІСЛЯ ПРОДАЖУ ЗБРОЇ ТА НАРКОТИКІВ.

   Торгівля людьми має різні види, серед яких примусова праця, рабство, звичаї подібні до рабства, сексуальна експлуатація, використання у порнобізнесі, примусова вагітність, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини.
   1) Примусова праця - будь-яка робота, що вимагається від особи під загрозою застосування покарання, фізичного та психологічного насильства.
   Основні ознаки втягнення особи у примусову працю:
   недобровільний характер роботи;
    відсутність дійсної трудової угоди та або утримання частини заробітної плати або її невиплата взагалі;
   робота в умовах, що не сумісні з поняттям гідної/ безпечної праці;
    погані умови проживання;
   повна залежність від експлуататора;
   примусова консумація.
   2) Рабство - стан людини, щодо якої застосовуються атрибути права власності, зокрема, насильницьке підпорядкування однієї людини іншій.
   3) Звичаї подібні до рабства чи підневільного стану – це
   а) будь-який інститут чи звичай, через які жінку обіцяють за винагороду видають заміж (без права її відмови) її батьки, опікун, родина або будь-яка інша особа або група осіб; чоловік жінки, його родина або його клан за винагороду чи без такої мають право передати її іншій особі; жінку після смерті чоловіка передають у спадщину іншій особі;
   б) будь-який інститут чи звичай, через який дитина передається одним або обома своїми батьками чи своїм опікуном іншій особі за винагороду або без такої з метою експлуатації цієї дитини чи дитячої праці.
   4) Сексуальна експлуатація - використання особи у діяльності сексуального характеру за винагороду або будь-яку іншу форму відшкодування незалежно від того, чи носить така діяльність добровільний або примусовий характер.
   Ознаки сексуальної експлуатації:
    недобровільний характер роботи;
    неможливість розпоряджатися прибутками, отриманими від надання своїх послуг.
   5) Використання у порнобізнесі - діяльність юридичних та фізичних осіб у сфері надання послуг сексуального характеру, створення або утримання місць розпусти та звідництво, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів з метою отримання прибутку.
   6) Примусова вагітність – це
   а) посягання на волю, життя та здоров'я жінки, пов'язане із здатністю народжувати, проведення протиправних дій щодо запліднення у примусовому порядку, в тому числі штучного.
   б) використання репродуктивної функції організму жінки шляхом природнього або штучного запліднення без її згоди та подальше примушування жінки до виношування дитини.
   7) Вилучення органів людини - вилучення з організму людини її складової частини, що має певну будову і спеціальне призначення без згоди самої особи або за її згодою, досягнутою шляхом використання злочинних засобів впливу на неї. Обіцяна особі винагорода не сплачується в повному обсязі або не сплачується взагалі.
   8) Проведення дослідів над людиною без її згоди - незаконне проведення медико-біологічних, психологічних або інших дослідів над людиною, що створює небезпеку для її життя чи здоров'я.
   9) Використання у жебрацтві - організація та примушування осіб до заняття жебрацтвом шляхом побиття, зґвалтування, навмисного заподіяння каліцтва, нанесення фізичних та/або психологічних травм та інших видів насильства.
   10) Втягнення в злочинну діяльність - Передбачає дії, пов'язані з безпосереднім психологічним або фізичним впливом на особу, вчинені з метою викликати в неї прагнення взяти участь у одному чи кількох злочинах (примушення до крадіжок, виготовлення та/або перевезення, та/або розповсюдження наркотиків, інших заборонених товарів, торгівлі зброєю, викрадення та/або збуту автотранспортних засобів, здійснення інших злочинів).
   11) Використання у збройних конфліктах - використання особи, яка знаходиться у підневільному стані іншої особи, для виконання нею бойових завдань, пов'язаних з поваленням державної влади або порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, тощо.
   12) Усиновлення (удочеріння) з метою наживи - взяття на виховання в сім'ю дитини на правах сина чи доньки, оформлене в установленому порядку, вчинене з метою отримання будь-якої матеріальної вигоди або уникнення певних витрат завдяки усиновленню (удочерінню) (наприклад, бажання отримати контроль над власністю усиновленої особи, залучення до заняття жебрацтвом, азартними іграми, проституцією тощо).
   13) Продаж дитини – продаж батьками, близькими родичами, подружжям тощо особи, яка не досягла 18 річного віку, з метою отримання прибутку.
   В Україні створено законодавчу для боротьби з торгівлею людьми, зокрема прийнято Закон України "Про протидію торгівлі людьми", розроблено та затверджено підзаконні нормативно-правові акти у сфері протидії торгівлі людьми.
   Відповідно до Закону України "Про протидію торгівлі людьми" особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.
   Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:
   1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
   2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
   3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
   4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
   5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
   6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.
   Іноземець та особа без громадянства, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, крім вищезазначених прав, має також право на:
   1) безоплатне отримання послуг перекладача;
   2) тимчасове перебування в Україні строком до трьох місяців, який може бути продовжено у разі необхідності, зокрема у зв'язку з їхньою участю в якості постраждалих або свідків у кримінальному процесі;
   3) постійне проживання на території України в порядку, встановленому законодавством.
   Кількість осіб, яким Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми у 2021 році (інфографіка) https://www.msp.gov.ua/news/19780.html?PrintVersion
   На сьогоднішній день основними країнами призначення громадян України є Російська Федерація, Україна, Республіка Туреччина, Республіка Польща, ОАЄ тощо.
   ЗВЕРНУТИСЯ ПО ДОМОМОГУ:
   ЗА КОРДОНОМ

   Якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутися до:
    Посольств/консульських установ України за кордоном;
   Державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми;
   Місцевих правоохоронних органів;
   Організацій української діаспори;
    Інших організації та установ (наприклад, релігійних).
   Якщо Вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у Вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.
   В УКРАЇНІ
   В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна. Із заявою про необхідність такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання.
   Крім того, особи, постраждалі від торгівлі людьми, можуть отримати допомогу через мережу громадських організацій , які працюють по всій Україні. В Полтавській області регіональним координатором Міжнародної організації з міграції в Україні є Благодійна організація «Світлонадії»
   Якщо Вас цікавлять координати громадських організацій в інших областях дізнатися їх можна зателефонувавши на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
   НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ
   0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів
   527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України
   У регіоні працює відділ боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, ГУНП в Полтавській області, тел., факс (0532) 51-76-40,
   адреса: вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000
   Корисні телефони:
   Гаряча лінія МЗС України для громадян України
, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57
   Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов'язані з торгівлею людьми Національної поліції України: (044) 374 37 85 (пн – сб. з 09:00 до 18:00)
    В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:
   (044) 256 12 53 (цілодобово)


   Корисні посилання:
   Міністерство освіти і науки
   Програма протидії торгівлі людьми
   ГО "Ла Страда"
   Міжнародна організація з міграції
   НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ