Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

 

 

 

ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
 
Департамент соцзахисту населення інформує: 18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми

  

   18 жовтня в Україні відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який покликаний вчергове нагадати про необхідність консолідації зусиль органів державної та місцевої влади, громадських організацій з метою підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.
   Урядом схвалено Концепцію Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (розпорядження КМУ від 14 липня 2021 р. № 800-р) та розроблено проєкт Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.
   В умовах воєнного стану Мінсоцполітики продовжує забезпечувати виплату матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, згідно з Порядком виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми.
   Розмір матеріальної допомоги (станом на 01.07.2022 р) становить:
    для дітей віком до 6 років – 6603,00 грн;
    для дітей віком від 6 до 18 років – 8232,00 грн;
    для працездатних осіб – 7800,00 грн;
    для осіб, які втратили працездатність 6081,00 грн.
  
   Сьогодні проблема торгівлі людьми набуває особливого значення та актуальності через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну, у зв’язку з чим мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон. Одними із найбільш уразливих до торгівлі людьми в такій ситуації є діти без супроводу або діти, розлучені із сім’єю, жінки, особи з інвалідністю, особи похилого віку та особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми.
   Тому вкрай важливо забезпечити ефективну протидію таким злочинам шляхом колективного реагування та скоординованих дій.
   Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.
   Якщо:
   - Вас силою примушували працювати;
   - Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
   - у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
   - Вас насильно утримували, контролювали;
   - Вам погрожували, шантажували;
   - Вас змушували до жебрацтва;
   - Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
   - Ви стикнулись з обманом, насильством
   необхідно звернутися за допомогою до:
    місцевої держадміністрації за місцем перебування
    Національної поліції України 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції)
    Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей 15 47
    Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільного), 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарного), щодня з 8:00 до 20:00
    Цілодобової консульської оперативної служби (у разі надзвичайних ситуацій за кордоном за участю громадян України), +38 (044) 238-16-57, +38 (044) 238-18-24, email: cons_or@mfa.gov.ua.
    Департаменту боротьби зі злочинами, пов‘язаними з торгівлею людьми Національної поліції України - +38(0800) 500-202
    Укрбюро Інтерполу - +38(044) 256-12-53.
    Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, Київ, вул. Михайлівська, 8; e-mail: iomkievcomm@iom.int
    Громадської спілки „А21 Україна” (+38 044 338 338 1, info.ua@A21.org, @A21UA) https://www.a21.org/content/ukraine/gr50zc.
    Громадської правозахисної організації „Ла Страда”, La Strada International (доступні консультації онлайн через месенджер фейсбук @lastradaukraine, Telegram: @NHL116123): 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

  


 
Представники Департаменту соцзахисту населення взяли участь у радіоефірі Українського радіо Лтава

  

   Торгівля людьми – це не міф, це жахлива реальність, а через військову агресію її ризики мають негативну тенденцію до зростання. Напередодні Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, який відзначається 18 жовтня, представники Департаменту взяли учать у програмі «Будні» ефіру Українського радіо Лтава.
   На фоні останніх подій – виявленого в Лубенській громаді факту незаконного примусу до неоплачуваної роботи 23-річного чоловіка, якого зловмисник позбавив паспорта та ізольовано утримував на території домогосподарства, в черговий раз підтверджується, що жертвою може стати кожен незалежно вік віку, статі та соціального становища.
   Представники Департаменту нагадали радіослухачам про основні законодавчі засади протидії торгівлі людьми; тривожні маркери, які мають викликати занепокоєння та насторожити при спілкування з незнайомцем та потенційним роботодавцем; алгоритм дій при потраплянні в ситуацію, яка має ознаки торгівлі людьми та основні канали зв’язку, за якими можна отримати допомогу.
   На жаль, незмінним залишається те, що кожного року тисячі громадян України потерпають від торгівлі людьми, а цей вид злочину за кримінальними прибутками займає третє місце у світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками, тому кожен має зробити все можливим, щоб вберегтись від цього явища.
   Нагадуємо: 15-47 - безкоштовна цілодобова національна гаряча лінія протидії торгівлі людьми та домашньому насильству.


   Директор Департаменту
соціального захисту населення Полтавської ОВА
Людмила КОРНІЄНКО

  


 
Куди звертатись у випадку випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми?

  

   Міністерство соціальної політики України, як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми звертає увагу на перші кроки, які можуть врятувати життя людини у випадку потрапляння в ситуацію торгівлі людьми.
   Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.
   Якщо:
   Вас силою примушували працювати;
   Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
   у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
   Вас насильно утримували, контролювали;
   Вам погрожували, шантажували;
   Вас змушували до жебрацтва;
   Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
   Ви стикнулись з обманом, насильством
   ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ.
   В такому випадку необхідно звернутися за місцем перебування до місцевої держадміністрації та правоохоронних органів або зателефонувати на цілодобову „гарячу лінію” за телефонним номером 15-47.
   Національна соціальна сервісна служба України опікується питанням запобігання та протидії торгівлі людьми: приймає рішення про встановлення / відмову у встановленні, продовження / відмову у продовженні, позбавлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми; проводить аналіз діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми; координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладу осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку; проводить заходи, спрямовані на усунення передумов торгівлі людьми.
  
  
  


  Департамент соціального захисту населення
Полтавської ОВА

   
Департамент соцзахисту населення інформує: відбулась робоча нарада щодо реалізації державної політики у сфері протидії торгівлі людьми

  

   В контексті повномасштабної війни, проблема торгівлі людьми набула особливої актуальності та стала одним із найтяжчих наслідків для українського суспільства, адже мільйони людей, які були змушені евакуюватися на інші території, за кордоном, а особливо під примусом на територію країни агресора, стали потенційними жертвами.
   Безумовно, категоріями найбільш уразливими в таких ситуаціях є діти без супроводу або діти, розлученні із сім'єю; жінки, зокрема які мають інвалідність; особи похилого віку; особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми.
   Тому лише комплексний системний підхід, координація дій на всіх рівнях та швидке реагування на потенційну загрозу чи фактичну ситуацію може створити ефективну протидію злочинам, а отже забезпечити соціальний захист населення.
   З цією метою, 09 серпня відбулась робоча он-лайн нарада щодо реалізації державної політики у сфері протидії торгівлі людьми за участі представників територіальних громад та райдержадміністрацій області.
   Учасники заходу обговорили повноваження суб'єктів, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми та порядок встановлення статусу особами, які постраждали від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.
   Працівники офісу регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Владислав Носенко та Віра Яковенко обговорили із учасниками наради виклики сьогодення в питанні попередження торгівлі людьми, а начальник управління міграційної поліції ГУ Нацполіції України у Полтавській області Анатолій Новаковський визначив коло повноважень правоохоронних органів щодо зазначеного питання.
   Враховуючи тісну взаємодію Департаменту з громадськими та благодійними організаціям, до обговорення в якості спікера долучився представник БО «Світло надії» Анатолій Павленко, який розповів присутнім про можливості взаємодії урядового та неурядового секторів з питань надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми.
   Незмінним залишається той факт, що торгівля людьми є сучасною формою рабства та грубо порушує права людини. Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти тощо. Тому лише самобезпека та обізнаність особи, а також взаємодія всіх ланок державної влади, місцевого самоврядування та громадського суспільства здатна вберегти від торгівлі людьми громадян України.
  


  Прес-служба Департаменту
  


   

   З метою запобігання торгівлі людьми, особливо серед дівчат і жінок, які перетинають державний кордон у зв'язку з воєнними діями на території України необхідно пам'ятати:


   Також скористуйтеся інформацією тематичного сайту https://savewomen.in.ua

 

Відповідальні особи за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми в Полтавській області
   

Методичні матеріали
   

Нормативно-правова база
   

Статистика


Протидія торгівлі людьми


   

Інформаційна довідка


30 липня - Всесвітній день протидії торгівлі людьми


   У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 30 липня - Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.


Куди можна звернутися за наданням консультацій та допомоги?


   Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації (0532) 63-28-72;
   Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації (0536) 72-45-86;
   Управління соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації (0536) 17-18-44;
   Управління соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації (0535) 55-32-85;
   Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (0532)51-92-64
   Управління міграційної поліції ГУ Національної поліції в Полтавській області, тел., факс (0532) 51-76-40, адреса: вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000;
   Благодійна організація «Світло надії» - регіональний координатор Міжнародної організації з міграції в Україні, м.Полтава, вул. С.Петлюри, 28А. office@lightofhope.com.ua (0532) 60-60-81;
   Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів, 527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України або на скористатися сайту www.527.org.ua
   Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів, 527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України або на скористатися сайту www.527.org.ua
   Гаряча лінія Міністерства закордонних справ України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57.
   Торгівля людьми була і залишається актуальною проблемою для України. Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, що їх переживає світ, створюють загрозу потрапляння у ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних груп населення. Про форми торгівлі людьми детальніше - в інфографіці.


ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

   Термін "торгівля людьми" передбачає різні види та форми експлуатації людини, які наводяться як міжнародними нормативно-правовими документами, так і законодавством України.
   Відповідно до Закону України "Про протидію торгівлі людьми" торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
   Слід зазначити, що жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа, незалежно від віку та статі.
   Основними уразливими категоріями осіб, які відносяться до групи ризику потрапити до торгівців людьми є:
    незаміжні жінки, самотні матері, розлучені особи;
    молодь, діти вулиці, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей;
   сільське населення;
   внутрішньо переміщені особи;
   іноземні громадяни – трудові мігранти;
   особи, які зазнали насильства, у тому числі сексуального;
   бідні, малозабезпечені особи;
   особи з проблемами психічного здоров'я.
   Найбільш вразливими до торгівлі людьми категоріями населення є:
    жінки у віці 18-26 років, у першу чергу незаміжні (вразливі до сексуальної експлуатації);
   чоловіки у віці 25-60 років, у першу чергу одружені (вразливі до трудової експлуатації);
   діти у віці 13-18 років, у першу чергу дівчатка з неповних та реструктурованих сімей (коли один із батьків нерідний).
   ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ - ЗЛОЧИН, ЗА ВЧИНЕННЯ ЯКОГО В УКРАЇНІ ПЕРЕДБАЧЕНО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НА СТРОК ДО 15 РОКІВ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ.
   ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ Є ТРЕТІМ ЗА ПРИБУТКОВІСТЮ ВИДОМ ЗЛОЧИННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ПІСЛЯ ПРОДАЖУ ЗБРОЇ ТА НАРКОТИКІВ.

   Торгівля людьми має різні види, серед яких примусова праця, рабство, звичаї подібні до рабства, сексуальна експлуатація, використання у порнобізнесі, примусова вагітність, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини.
   1) Примусова праця - будь-яка робота, що вимагається від особи під загрозою застосування покарання, фізичного та психологічного насильства.
   Основні ознаки втягнення особи у примусову працю:
   недобровільний характер роботи;
    відсутність дійсної трудової угоди та або утримання частини заробітної плати або її невиплата взагалі;
   робота в умовах, що не сумісні з поняттям гідної/ безпечної праці;
    погані умови проживання;
   повна залежність від експлуататора;
   примусова консумація.
   2) Рабство - стан людини, щодо якої застосовуються атрибути права власності, зокрема, насильницьке підпорядкування однієї людини іншій.
   3) Звичаї подібні до рабства чи підневільного стану – це
   а) будь-який інститут чи звичай, через які жінку обіцяють за винагороду видають заміж (без права її відмови) її батьки, опікун, родина або будь-яка інша особа або група осіб; чоловік жінки, його родина або його клан за винагороду чи без такої мають право передати її іншій особі; жінку після смерті чоловіка передають у спадщину іншій особі;
   б) будь-який інститут чи звичай, через який дитина передається одним або обома своїми батьками чи своїм опікуном іншій особі за винагороду або без такої з метою експлуатації цієї дитини чи дитячої праці.
   4) Сексуальна експлуатація - використання особи у діяльності сексуального характеру за винагороду або будь-яку іншу форму відшкодування незалежно від того, чи носить така діяльність добровільний або примусовий характер.
   Ознаки сексуальної експлуатації:
    недобровільний характер роботи;
    неможливість розпоряджатися прибутками, отриманими від надання своїх послуг.
   5) Використання у порнобізнесі - діяльність юридичних та фізичних осіб у сфері надання послуг сексуального характеру, створення або утримання місць розпусти та звідництво, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів з метою отримання прибутку.
   6) Примусова вагітність – це
   а) посягання на волю, життя та здоров'я жінки, пов'язане із здатністю народжувати, проведення протиправних дій щодо запліднення у примусовому порядку, в тому числі штучного.
   б) використання репродуктивної функції організму жінки шляхом природнього або штучного запліднення без її згоди та подальше примушування жінки до виношування дитини.
   7) Вилучення органів людини - вилучення з організму людини її складової частини, що має певну будову і спеціальне призначення без згоди самої особи або за її згодою, досягнутою шляхом використання злочинних засобів впливу на неї. Обіцяна особі винагорода не сплачується в повному обсязі або не сплачується взагалі.
   8) Проведення дослідів над людиною без її згоди - незаконне проведення медико-біологічних, психологічних або інших дослідів над людиною, що створює небезпеку для її життя чи здоров'я.
   9) Використання у жебрацтві - організація та примушування осіб до заняття жебрацтвом шляхом побиття, зґвалтування, навмисного заподіяння каліцтва, нанесення фізичних та/або психологічних травм та інших видів насильства.
   10) Втягнення в злочинну діяльність - Передбачає дії, пов'язані з безпосереднім психологічним або фізичним впливом на особу, вчинені з метою викликати в неї прагнення взяти участь у одному чи кількох злочинах (примушення до крадіжок, виготовлення та/або перевезення, та/або розповсюдження наркотиків, інших заборонених товарів, торгівлі зброєю, викрадення та/або збуту автотранспортних засобів, здійснення інших злочинів).
   11) Використання у збройних конфліктах - використання особи, яка знаходиться у підневільному стані іншої особи, для виконання нею бойових завдань, пов'язаних з поваленням державної влади або порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, тощо.
   12) Усиновлення (удочеріння) з метою наживи - взяття на виховання в сім'ю дитини на правах сина чи доньки, оформлене в установленому порядку, вчинене з метою отримання будь-якої матеріальної вигоди або уникнення певних витрат завдяки усиновленню (удочерінню) (наприклад, бажання отримати контроль над власністю усиновленої особи, залучення до заняття жебрацтвом, азартними іграми, проституцією тощо).
   13) Продаж дитини – продаж батьками, близькими родичами, подружжям тощо особи, яка не досягла 18 річного віку, з метою отримання прибутку.
   В Україні створено законодавчу для боротьби з торгівлею людьми, зокрема прийнято Закон України "Про протидію торгівлі людьми", розроблено та затверджено підзаконні нормативно-правові акти у сфері протидії торгівлі людьми.
   Відповідно до Закону України "Про протидію торгівлі людьми" особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися до місцевої державної адміністрації із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та до органів Національної поліції щодо захисту прав і свобод.
   Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:
   1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
   2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
   3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
   4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
   5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
   6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.
   Іноземець та особа без громадянства, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, крім вищезазначених прав, має також право на:
   1) безоплатне отримання послуг перекладача;
   2) тимчасове перебування в Україні строком до трьох місяців, який може бути продовжено у разі необхідності, зокрема у зв'язку з їхньою участю в якості постраждалих або свідків у кримінальному процесі;
   3) постійне проживання на території України в порядку, встановленому законодавством.
   Кількість осіб, яким Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми у 2021 році (інфографіка) https://www.msp.gov.ua/news/19780.html?PrintVersion
   На сьогоднішній день основними країнами призначення громадян України є Російська Федерація, Україна, Республіка Туреччина, Республіка Польща, ОАЄ тощо.
   ЗВЕРНУТИСЯ ПО ДОМОМОГУ:
   ЗА КОРДОНОМ

   Якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутися до:
    Посольств/консульських установ України за кордоном;
   Державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми;
   Місцевих правоохоронних органів;
   Організацій української діаспори;
    Інших організації та установ (наприклад, релігійних).
   Якщо Вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у Вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.
   В УКРАЇНІ
   В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна. Із заявою про необхідність такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання.
   Крім того, особи, постраждалі від торгівлі людьми, можуть отримати допомогу через мережу громадських організацій , які працюють по всій Україні. В Полтавській області регіональним координатором Міжнародної організації з міграції в Україні є Благодійна організація «Світлонадії»
   Якщо Вас цікавлять координати громадських організацій в інших областях дізнатися їх можна зателефонувавши на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
   НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ
   0-800-505-501 - безкоштовно зі стаціонарних телефонів
   527 - безкоштовно з номерів мобільних операторів України
   У регіоні працює відділ боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, ГУНП в Полтавській області, тел., факс (0532) 51-76-40,
   адреса: вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000
   Корисні телефони:
   Гаряча лінія МЗС України для громадян України
, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57
   Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов'язані з торгівлею людьми Національної поліції України: (044) 374 37 85 (пн – сб. з 09:00 до 18:00)
    В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:
   (044) 256 12 53 (цілодобово)


   Корисні посилання:
   Міністерство освіти і науки
   Програма протидії торгівлі людьми
   ГО "Ла Страда"
   Міжнародна організація з міграції