Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

 

 

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РІВНИХ ПРАВ ТА МОЖЛИВОСТЕЙ ЖІНОК ТА ЧОЛОВІКІВ

 

  

  

 
День нульової дискримінації

  

   Відзначення Щорічного Дня нульової дискримінації, започаткованого за резолюцією ООН та приуроченого до 1 березня, не лише є важливою святковою подією але й визначається як ключова ініціатива в боротьбі за рівність та інклюзію в нашому сучасному суспільстві. Відповідний день виник у відповідь на зростання випадків дискримінації у всьому світі, сприяючи свідомості громадян та підкреслюючи важливість боротьби з усіма формами дискримінації та створення атмосфери рівності та поваги до прав людини.
  
   Нульова дискримінація у правозахистовому контексті визначає недопустимість будь-якого формального чи неформального відокремлення чи нерівного поводження з огляду на особисті характеристики, такі як раса, колір шкіри, стать, мова, релігія, політичні переконання, національне чи соціальне походження, майновий статус, належність до конкретної групи чи інші фактори.
  
   Даний принцип виступає як основа в забезпеченні справедливості та рівності в суспільстві, гарантуючи, що всі особи мають рівні права та можливості, незалежно від їхніх особистих характеристик. Нульова дискримінація сприяє будівництву справедливого та рівноправного суспільства, де кожен може розкрити свій потенціал та сприяти загальному економічному та соціальному розвитку.
  
   НАГАДУЄМО ПРО:
   безкоштовні та цілодобові «гарячі лінії», до яких можна звернутися за допомогою:
   - «Гаряча лінія» 15-47: протидія торгівлі людьми, запобігання та протидія домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.
   - Національна «гаряча лінія»: протидія домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерній дискримінації, працює безкоштовно: 0 800 500 335 або на короткий номер 116 123.
   - Контакт-центр безоплатної правової допомоги: працює цілодобово, безкоштовно за номером 0 800 213 103.
  
   Спільно будуємо суспільство, де кожна особа цінується за свої унікальні якості та здібності, незалежно від будь-яких особистих характеристик.
  

 

  

 

  

  

 

  

  

 
У п’яти громадах Полтавщини реалізують програму з протидії гендерно зумовленому насильству

   03 жовтня 2023 року відбулася офіційна зустріч із представництвом ООН Жінки в Україні на чолі з Сабін Фрейзер Гюнеш, у ході якої обговорили програми, що реалізують в Україні з протидії гендерно зумовленому насильству.
   Зокрема у п’яти громадах Полтавської області запрацювала програма «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні». Вона спрямована на посилення спроможностей громад ефективно запобігати та протидіяти домашньому й гендерно зумовленому насильству, а також просувати принципи гендерної рівності.
   За підтримки представництва ООН Жінки у партнерстві з БФ «Слов’янське серце» та з метою формування комплексної системи підтримки постраждалих від насильства та дискримінації у Диканській, Кременчуцькій, Лубенській, Миргородській і Полтавській громадах розпочалися тренінги щодо підвищення рівня координації між поліцією, медиками, ініціативними жіночими групами щодо реагування на випадки гендерно зумовленого насильства. Крім того, партнери програми працюють безпосередньо з постраждалими, надають юридичну, психологічну допомогу та представляють їхні інтереси в суді.
   Під час зустрічі визначили практичні аспекти співпраці та реалізації цієї ініціативи, домовилися про внесення гендерних питань до галузей Стратегії регіонального розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки.
  
  

  

 
Гендерна рівність: Як цього досягти?

  
  

  

 
Презентація посібника «Порадник для гендерних радників і радниць»

   Представники Департаменту взяли участь у презентації посібника «Порадник для гендерних радників і радниць», яка відбулася 31 серпня 2023 року за участі Апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко.
   Авторами посібника виступили радники із ґендерних питань та національні експерти – члени Мережі радників і радниць з ґендерних питань.
   Порадник створено задля посилення складових інституційного механізму забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок на державному, регіональному рівні та на рівні територіальних громад.
   Порадник містить не лише інформацію про те, хто може бути радником/-цею. Автори ознайомлюють з наявними гендерними інструментами для застосування в роботі, серед яких інструменти ґендерного аналізу та аудиту, моніторингу та ґендерного бюджетування. А також містяться визначення основних понять, засади ефективної комунікації щодо принципів гендерної рівності та закріплені ключові засади реалізації державної гендерної політики та галузі її імплементації, які стосуються не лише соціальної сфери, а є наскрізними в усіх сферах державного управління.
   Переглянути книгу: https://www.kmu.gov.ua/news/vyishov-v-svit-poradnyk-dlia-gendernykh-radnykiv-ta-radnyts
  

  

 
Гендерна рівність простими словами

   Гендерна рівність - це важливий принцип, який вказує на те, що всі люди, незалежно від того, чи вони хлопці, чи дівчатка, чоловіки чи жінки, повинні мати однакові можливості та права. Вона зводиться до того, що жодна стать не повинна відчувати себе кращою або гіршою за іншу.
   Гендерне рівноправ'я має на меті створити справедливий світ, де всі можуть реалізувати свій потенціал та допомагати розвивати суспільство. Це означає, що хлопці можуть вчитися та працювати так само, як дівчатка, і ніхто не має обмежувати їх у цьому. Аналогічно, чоловіки та жінки повинні мати однакові можливості в управлінні та прийнятті важливих рішень.
   Гендерна рівність стосується всіх нас, оскільки кожен із нас має стать та гендерну ідентичність. Вона важлива в усіх сферах життя - в освіті, роботі, сім'ї та взаєминах між людьми. Це питання справедливості та рівних можливостей, яке допомагає кожному розвиватися і відчувати себе цінним.
   Завдяки гендерній рівності, люди можуть обирати те, що їм подобається та в чому вони гарні, незалежно від статі. Це допомагає розбити стереотипи про те, як повинні поводитися хлопці та дівчатка, чоловіки та жінки, і дає можливість кожному бути справжнім собою.
   Отже, гендерна рівність - це питання рівних можливостей та справедливості для всіх, незалежно від статі та гендеру. Вона допомагає нам створити кращий світ, де кожен може реалізувати свої мрії та зробити свій внесок у розвиток суспільства.
  

  

 

   У межах Тижня Відкритого Уряду, який проводиться за ініціативою Керівного комітету міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» з 8 по 12 травня 2023 року, Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації було ініційовано зустріч на тему «Реалізація Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року».
   Зустріч відбулася 8 травня 2023 року на базі Гендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
   Керівниця Гендерного центру Олена Дубинка, членкині Піклувальної ради Ґендерного центру – Катерина Григоренко, Наталія Новікова повідомили про напрацювання у розробці програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників з питань дотримання ґендерної рівності, проведенні ґендерного аудиту, проведенні семінарів-тренінгів з ґендерних питань (підвищення рівня грамотності, знання законодавства і результатів новітніх досліджень, а також спроможності використання механізмів і методів протидії ґендерній дискримінації), проведення інформаційно-просвітницької кампанії з метою подолання стереотипів «жіночих» та «чоловічих» професій.
   Заступницею директорки Департаменту Оленою Пановою повідомлено, про затвердження Обласного Плану заходів щодо виконання в області операційного плану з реалізації Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період 2023-2024 років, яким конкретизовано відповідальних за виконання стратегічних та оперативних цілей Плану та терміни виконання завдань на регіональному рівні. Крім того, наголошено на необхідності створення у територіальних громадах «гендерних портретів», а також включення до паспортів громад показників щодо вразливих груп населення з розподілом за статтю, віком, ознакою інвалідності, сімейним становищем.
   Досягнуто попередньої домовленості щодо необхідності проведення навчань щодо реалізації державної політики забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків для відповідальних осіб територіальних громад, в тому числі за участі фахівців Гендерного центру Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
  

  


  Заступник Директора Департаменту
Олена ПАНОВА

  


 
Представники Департаменту соціального захисту населення взяли участь у робочій зустрічі

  

   26.04.2023 року працівниками Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації у рамках співпраці проведено робочу зустріч з представником Фонду у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) Маргаритою Трипольською.
   В ході проведення робочої зустрічі обговорено питання підтримки Фондом у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) територіальних громад області при створенні/розширенні спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та посилення спроможності і ролі територіальних громад у розбудові стійких механізмів захисту та надання допомоги постраждалим від домашнього насильства.
  


  Департамент соціального захисту населення
Полтавської ОВА

  


 
Щодо затвердження Методичних рекомендацій з реалізації гендерного підходу

  
   Міністерство соціальної політики України на виконання підпункту 8 пункту 34 плану заходів з виконання Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 „Жінки, мир, безпека” на період до 2025 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.10.2022 № 1544-р (зі змінами), підпункту 1 пункту 122 плану заходів на 2021–2023 роки з реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на 2021–2027 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.05.2021 № 497-р, наказом від 27.12.2022 № 359 затвердило методичні рекомендації з реалізації гендерного підходу та підходу, що базується на дотриманні прав людини, на рівні територіальних громад.
   Наказ від 27.12.2022 № 359 „Про затвердження Методичних рекомендацій з реалізації гендерного підходу та підходу, що базується на дотриманні прав людини, на рівні територіальних громадˮ розміщено на офіційному сайті (https://www.msp.gov.ua/documents/6267.html)
  

 
Представники Департаменту соцзахисту населення взяли участь у тренінгу з питань гендерної політики

  
   Здійснення заходів та гарантування рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків, утвердження гендерної демократії та формування гендерної культури в суспільстві – основні вектори Державної гендерної політики України.
   Зазвичай, коли говорять про гендер, насамперед, мають на увазі очікування суспільства по відношенню до соціальних ролей, які чоловіки та жінки мають виконувати.
  Натомість потреби сучасного сьогодення мають за мету забезпечення гендерної рівності, яка закріплена Конституцією України та Стамбульською конвенцією, що ратифікована Законом України від 20.06.2022 № 2319-IX.
   Тож питання забезпечення гендерної рівності – це норми, стандарти та заходи, які охоплюють безліч пріоритетних напрямів державної політики соціального захисту.
   12-13 грудня представники Департаменту соціального захисту населення та Полтавського обласного центру соціальних служб взяли участь у Тренінгу з локалізації Національного плану дій з виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки.Мир.Безпека».
   В рамках інтерактивного заходу учасники опрацювали: актуальні завдання органів влади та місцевого самоврядування у сфері формування та реалізації державної гендерної політики; виклики та загрози для різних цільових груп, які виникли внаслідок військової агресії; положення, стандарти та алгоритми міжсекторальної взаємодії щодо реалізації національного Плану дій 1325, а також пропозицій до проєкту Локального плану дій 1325 та створення гендерно-чутливих на місцевому рівні.
   За результатами навчання учасники отримали відповідні сертифікати.
   Захід проведено в рамках проєктів Пакту: «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що фінансується Урядом Канади та «Жіноче лідерство: на шляху відновлення України», що впроваджується за підтримки Уряду Великої Британії.

  


  Директор Департаменту
соціального захисту населення
Людмила КОРНІЄНКО

  


   

Гендерний профіль Полтавської області (скорочена версія)

Гендерний профіль Полтавської області (повна версія)   

Номативно-правова база    

ОБЛАСНИЙ КОНКУРС УСПІШНА ЖІНКА ПОЛТАВЩИНИ    

Міжвідомча координаційна рада

Методичні матеріали

Онлайн-курси

Симулятор сімейних відносин під час пандемії COVID-19

Відео "Як стати найкращим татом: поради для чоловіків"

Корисні посилання

Статті

Тематичні інтернет-ресурси

Мультимедіа