Офіційний веб-сайт
  Департамент соціального захисту населення
Полтавської обласної державної адміністрації

Людям із порушенням зору
 

Новини

 
Електронний кейс-менеджмент: у ДСЗН провели нараду з територіальними громадами щодо роботи з Соціальним порталом

  В технічних аспектах організації надання соціальних послуг використання сучасних цифрових інструментів дозволяє пришвидшити процеси опрацювання документів, відповідно підвищити доступність до соціальної послуги.
  Починаючи з жовтня 2024 року органи соціального захисту області є активними учасниками впровадження електронного кейс-менеджменту – цифрової системи Соціального порталу Мінсоцполітики https://soc.gov.ua, через який можливо приймати та опрацьовувати звернення громадян щодо отримання соціальних послуг.
  На даному етапі відпрацювання функціоналу системи важливим є забезпечення якісної взаємодії між установами які опрацьовують документи та приймають рішення про надання соцпослуги, тобто органами соцзахисту тергромад, так і самими надавачами соціальних послуг.
  «За три місяці активної роботи над порталом ми маємо гарні результати. Зокрема, 500 осіб в області авторизовані для роботи з системо, з яких 165 – мають статус кейс-менеджерів, щодо дозволило опрацювати майже 2 тисяч звернень від реальних отримувачів послуг – зазначила на плановій нараді з тергромадами Директор Департаменту соцзахисту населення ОВА Людмила Корнієнко – Водночас, на жаль, маємо громади, які недопрацьовують практичну частину роботи з порталом. Зрозуміло, що зараз втрачається найцінніший час, коли можна навчитись, технічно відпрацювати всі складні моменти, адже далі ініціатива та робота набере більших обертів і буде складно наздогнати потрібні показники».
   Посилити роботу в зазначеному напрямі варто Великосорочинській, Новосанжарській, Омельницькій та Пришибський громадам.
  Участь у нараді взяли представники управлінь соціального захисту районних військових адміністрацій, територіальних громад, представники ЦНАПів, центрів надання соціальних послуг, центрів соціальних служб, територіальних центрів соціального обслуговування.
  Під час наради наголошено на необхідності запровадження вказаного інструменту, обговорено проблемні питання, які виникають під час роботи із Соц-порталом, надані методичні рекомендації щодо практичної реалізації окремих процесів під час його використання.
  
Директор Департаменту
Людмила Корнієнко

  
  

  

  

  

 

  

  Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік" розмір прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати залишиться незмінним.
  Основні дані щодо прожиткового мінімуму та розмірів державних соціальних допомог на дітей в одній інфографіці, яка підготовлена Департаментом соціального захисту населення Полтавської ОВА.
  
  

  

  

  

  

  

  

 
В ДСЗН провели нараду з громадами щодо новацій Соцпорталу

  

  Відповідним рішенням Уряду, Мінсоцполітики спростило механізм подання заяви про забезпечення засобом реабілітації. Відтак з січня 2025 року подавати заяву про забезпечення допоміжним засобом реабілітації (ДЗР) можливо через Соціальний веб-порталі електронних послуг Мінсоцполітики soc.gov.ua.
  Цей цифровий інструмент став доступним, як частина реформування застарілої системи МСЕК, на заміну якої запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Про перелік таких команд та етапність отримання/продовження статусу особи з інвалідністю можна дізнатись з сайту МОЗ України https://moz.gov.ua/uk/ekopfo
  Відомості про результати оцінювання передаватимуться до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС). Тож авторизувавшись на порталі, відомості з рішення експертної команди автоматично відобразяться в особистому кабінеті, що дозволить швидко та зручно громадянам, на підставі висновку подати заяву про свою потребу в засобах реабілітації.
  Ці та інші новації, які в тому числі пов’язані із змінами діючого законодавства щодо призначення державних соціальних допомог сьогодні обговорювали на нараді в Департаменті соціального захисту населення ОВА з представниками органів соціального захисту та центрів надання адміністративних послуг тергромад, яку провела Директор Департаменту Людмила Корнієнко.
  «Цифровізація системи соціального захисту є незворотнім процесом, адже дозволяє підвищити доступність програм соціальної підтримки та швидкість опрацювання документів. Тому зараз важливо максимально підвищити обізнаність населення, щодо можливостей самостійного використання функціоналу Сорпорталу Мінсоцполітики: як щодо отримання засобів реабілітації для осіб з інвалідністю, так і інших видів соціальних послуг відповідно до своїх потреб. Не менш важливим є коректність заповнення електронних даних, що на пряму впливає на швидкість опрацювання заяви системою» - наголосила Людмила Корнієнко.
  За результатами наради тергромадам направлено додаткові інструкції та роз’яснення щодо роботи з функціоналом ЄІССС.
  Детальну покрокову інструкцію щодо процедури оформлення заяви на отримання ДЗР через Соціальний порталі Мінсоцполітики або, як і раніше, через Електронний кабінет особи з інвалідністю можливо дізнатись з матеріалу Департаменту за посиланням https://www.facebook.com/share/p/18W2yTfk8t/
  
Директор Департаменту
Людмила Корнієнко

 
В Комишнянській громаді діє оновлене відділення стаціонарного догляду Центру надання соціальних послуг

  

  Забезпечення якісних та доступних соціальних послуг, їх розвиток та наближення до потреб населення є пріоритетним завдання державної соціальної політики та чи не найважливішим завданням для територіальних громад в умовах воєнного стану.
  Кожна територіальна громада відповідно до запитів та потреб своїх мешканців визначає способи на механізми надання соціальних послуг, серед яких найпоширенішою є практика функціонування комунального надавача соціальних послуг: центру надання соціальних послуг, центру соціальних служб, територіального центру соціального обслуговування.
  Відтак, на сьогодні 67 надавачів соціальних послуг тергромад забезпечують послугами майже 100 тисяч мешканців області, з яких 2,2 тисячі осіб – потребують постійного стороннього догляду.
  Розвиток відділень стаціонарного догляду при надавачах соціальних послуг є поширеною та ефективною практикою забезпечення професійного догляду за особами з числа уразливих категорій, а також відповідає засадам державної стратегії деінституалізації. На сьогодні в області діє 11 відділень стаціонарного догляду.
  Днями, з метою поліпшення умов надання соціальних послуг стаціонарного догляду за особами з інвалідністю та похилого віку в Комишнянському Центрі надання соціальних послуг завершено капітальний ремонт відділення стаціонарного догляду.
  Заміна та утеплення даху, утеплення стін, заміна дверей та інженерних мереж, внутрішній косметичний ремонт та благоустрій території з дотримання вимог щодо інклюзії та безбарєрності середовищі – заходи здійснені за кошти місцевого бюджету, які дозволили створити комфортні умови на 15 ліжко-місць для потенційних отримувачів соціальних послуг громади.
  Вітаємо мешканців тергромади та колег з центру з чудовим результатом такої важливої ініціативи.
  
Директор Департаменту
Людмила Корнієнко

 
Заява про забезпечення засобом реабілітації: що потрібно знати

  

  1 січня 2025 року на Соціальному веб-порталі електронних послуг Мінсоцполітики запрацював сервіс подання заяви про забезпечення допоміжним засобом реабілітації (ДЗР). Роз'яснюємо, хто вже ним може скористатися та які є інші способи подання заяви
   Онлайн
   Це можна зробити на Соціальному порталі Мінсоцполітики або, як і раніше, через Електронний кабінет особи з інвалідністю .
   Соціальний портал Мінсоцполітики — soc.gov.ua
   Зараз, на першому етапі, сервіс на порталі доступний для людей, які пройдуть оцінювання повсякденного функціонування експертними командами. Їхня робота стартувала 1 січня 2025 року на заміну МСЕК.
   Інформація з рішення експертної команди буде передаватися до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС), тож вона автоматично відобразиться в особистому кабінеті на порталі.
   1. Увійдіть на Соціальний портал Мінсоцполітики за допомогою КЕП, УЕП або BankID.
   2. Оберіть «Заява про забезпечення допоміжним засобом реабілітації»,після чого натисніть «Подати заяву»
   3. Заповніть заяву — дані підтягнуться автоматично.
   4. Ви також зможете оновити інформацію про себе в особистому кабінеті, натиснувши «Відомості про мене».
   5. Підпишіть заяву електронним підписом.
   6. Перевірте статус заяви на порталі в розділі «Мої заяви».
   Після того, як заяву опрацюють, в особистому кабінеті з'явиться е-направлення про забезпечення засобом реабілітації.
   Важливо: якщо до 1 січня 2025-го отримано інший документ, що підтверджує потребу в засобах реабілітації, як-от висновок МСЕК, ви можете обрати інший зручний спосіб подати заяву. Варіанти наведені нижче.
   Електронний кабінет особи з інвалідністю (ЦБІ)
   Такий сервіс дозволяє подавати не лише заяву на отримання засобу реабілітації, а також заявку до обраного підприємства. Крім того, можна подати заяву про виплату компенсації за самостійно придбаний виріб — функція тимчасово недоступна на Соціальному порталі Мінсоцполітики.
   1. Увійдіть в Електронний кабінет особи з інвалідністю . Вам потрібно пройти первинну реєстрацію , якщо не обліковані в Централізованому банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ).
   2. Якщо ви вже зареєстровані в ЦБІ, пройдіть вторинну реєстрацію , після чого отримаєте повний доступ до функціоналу кабінету.
   3. Натисніть «Заяви на потребу в технічних засобах реабілітації» та заповніть обов'язкові поля у формі заяви. Докладна інструкція — за посиланням .
   4. Прикріпіть файли — відсканові копії документів.
   5. Підпишіть заяву електронним підписом.
   6. Перевірте статус заяви в особистому кабінеті.
  
   Письмова заява
   Це можна зробити, звернувшись до однієї з найближчих установ у вашій громаді:
   до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
   до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення (ОСЗН);
   до територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗОІ).
   Подаючи заяву про забезпечення засобом реабілітації, потрібно додати такі документи:
   висновок або інший документ, що підтверджує потребу в засобах реабілітації;
   паспорт/свідоцтво про народження або інший документ, що підтверджує особу;
   ідентифікаційний код.
   Зверніть увагу! В окремих випадках можуть бути потрібні додаткові документи.
   Крім того, подати заяву можна через працівника територіального відділення ФСЗОІ або через соціального працівника закладу, в якому отримуєте медичну або реабілітаційну допомогу.
   Заяву опрацюють протягом 3-х робочих днів з дати звернення, після чого буде сформоване електронне направлення про забезпечення засобом реабілітації.
   Нагадаємо, що Мінсоцполітики спростило подання заяв для отримання засобів реабілітації.
  

 
За кошти державної субвенції тергромади області придбали спецавтомобілі для мобільних бригад

  

  Розвитку мобільних соціальних сервісів на рівні територіальних громад приділяють усе більше уваги як в межах загально державних ініціатив, так і за міжнародними проєктами.
  У поточному році відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України (від 30 травня 2024 р. № 616) територіальні громади на конкурсній основі мали змогу отримати підтримку з розширення мережі спеціалізованих служб з протидії насильства на місцевому рівні за рахунок державної субвенції.
  Згідно з розподілом державної субвенції, затвердженим розпорядженням Уряду, 9 тергромад області отримали субвенцію загальним обсягом 16,5 млн.грн на створення/посилення мобільних бригад соціально-психологічної допомоги шляхом придбання спеціалізованих автомобілів, які мають відповідати функціоналу служби та вимогам щодо інклюзивності.
  Громади-учасниці ініціативи успішно завершили закупівельні процедури та на сьогодні свої автомобілі – сучасні 7-місні Peugeot Rifter та Boxer, обладнані спеціальними підйомниками для маломобільних категорій населення вже отримали Пирятинська, Котелевська, Білицька та Лубенська громади.
  Тож, вітаємо надавачів соціальних послуг з поповненням автопарку та новим якісним етапом в сфері протидії домашньому та гендернозумовленому насильству, підтримки постраждалих осіб. Чекаємо позитивні новини від інших територіальних громад. Робота триває.
  

 
Реформа єПотенціал: Мінсоцполітики спростило подання заяв для отримання засобів реабілітації

  

  На Соціальному веб-порталі електронних послуг Мінсоцполітики soc.gov.ua з'явиться можливість подавати заяву про забезпечення допоміжним засобом реабілітації (ДЗР). Відповідне рішення ухвалив Кабінет Міністрів України 31 грудня.
  «Реформа єПотенціал — це наша відповідь на вимоги часу та необхідність удосконалення системи соціального страхування. Ми зосереджуємося на підтримці тих, хто цього потребує, а цифровізація дозволить спростити та автоматизувати ключові процеси. Тому ми розширюємо сервіси на Соціальному порталі Мінсоцполітики», — сказала Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України. Мінсоцполітики спрощує механізм подання заяви про забезпечення засобом реабілітації — це можна буде зробити в особистому кабінеті на Соціальному порталі Мінсоцполітики.
  Як відомо, 1 січня 2025-го запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що замінять застарілу систему МСЕК. Відомості про результати оцінювання передаватимуться до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС). Тож авторизувавшись на порталі, відомості з рішення експертної команди автоматично відобразяться в особистому кабінеті, що дозволить швидко та зручно громадянам, на підставі висновку подати заяву про свою потребу в засобах реабілітації. Як це працюватиме:
  Увійдіть до особистого кабінету на Соціальному порталі Мінсоцполітики за допомогою КЕП або УЕП.
  Оберіть «Заява про забезпечення допоміжним засобом реабілітації»,після чого натисніть «Подати заяву»
  Заповніть заяву — дані підтягнуться автоматично. Ви також зможете оновити інформацію про себе в особистому кабінеті, натиснувши «Відомості про мене».
  Підпишіть заяву електронним підписом.
  Перевірте статус заяви на порталі в розділі «Мої заяви».
  Після того, як Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗОІ) опрацює заяву, е-направлення на забезпечення ДЗР з'явиться в особистому кабінеті. Якщо така заява була подана раніше, ви також зможете переглянути її статус на порталі.
  Важливо: можливість подати заяву про виплату компенсації за самостійно придбаний ДЗР на порталі поки не буде доступною. Онлайн це можна зробити через Електронний кабінет особи з інвалідністю (ЦБІ).
  Ухвалені Урядом зміни також передбачають, що письмові заяви розглядатимуть швидше на місцях. Зокрема, працівники органів соціального захисту населення та центрів надання адміністративних послуг матимуть доступ до ЄІССС, а отже оформлення такої заяви займатиме менше часу. Крім того, передавати папери до територіального відділення ФСЗОІ не потрібно буде, як раніше.
  
  Прес-служба Міністерства соціальної політики,
  289-35-60,
  press@mlsp.gov.ua
  

 
Комплексна послуга “єМалятко” для батьків новонароджених дітей

  

  Комплексна послуга “єМалятко” надає можливість батькам новонародженої дитини в одне звернення отримати декілька необхідних послуг, пов’язаних з народженням малюка.
   Послуга “єМалятко” складається з 9 послуг, 4 з яких є базовими (обов’язковими).
   Послуга “єМалятко” надається за умови обов’язкового обрання базових послуг, а саме:
   -державна реєстрація народження та визначення походження дитини;
   - внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів в електронній системі охорони здоров’я;
   - реєстрація дитини у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
   - внесення інформації про дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з автоматичним формуванням унікального номера запису в ньому.
   Інші додаткові 5 послуг обираються за рішенням батьків дитини та надаються разом із обов’язковим замовленням базових послуг.
   Додаткові послуги включають в себе:
   - декларування місця проживання дитини;
   - призначення допомоги при народженні дитини;
   - надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”;
   - видача посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї (у разі набуття сім’єю відповідного статусу);
   - призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях (призначається на третю і кожну наступну дитину в сім’ї до досягнення 6-річного віку).
   Комплексна послуга “єМалятко” надається батькам дитини, які є громадянами України, за умови, що на момент звернення за послугою факт народження дитини не зареєстровано органом державної реєстрації актів цивільного стану.
   Заяву для отримання послуги ,,єМалятко” можна подати:
   онлайн - через Портал Дія, в такому разі заява підписується шляхом накладення електронного підпису. Послуга доступна:https://diia.gov.ua/services/yemalyatko Ознайомитися з відео-інструкцією можливо за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=wZYIPesDEC0&list=WL&index=36.
   офлайн – звернувшись до ЦНАП; у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або у закладі охорони здоров’я, що надає медичну допомогу при пологах (за умови співробітництва відділу державної реєстрації актів цивільного стану та закладу охорони здоров’я на підставі відповідного меморандуму).
   Інформування заявника про надання послуг здійснюється засобами Порталу Дія.
   У разі коли за результатом надання послуг передбачено видачу документа, такий документ може бути отриманий у відповідному державному органі (органі місцевого самоврядування), який надавав таку послугу. Якщо заява подана через ЦНАП чи у закладі охорони здоров’я, що надає медичну допомогу при пологах, - документ можна отримати у зазначених установах. Також документ може бути надісланий засобами поштового зв’язку за рахунок отримувача (крім випадку, коли фотокартки батьків та дітей старше 6 років з багатодітних сімей надаються під час отримання посвідчення).
   У 2024 році в області за призначенням допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” через комплексну послугою ,,єМалятко” звернулося 5 тисяч сімей з новонародженими дітьми.
  

 
Пирятинська громада придбала новий автомобіль для допомоги постраждалим від домашнього насильства

  

  Пирятинська територіальна громада одна з перших придбала автомобіль для мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Це сучасний 7-місний Peugeot Rifter, обладнаний спеціальними підйомниками, що дозволить його використовувати й для перевезення людей з інвалідністю.
  Як розповіла директор Центру надання соціальних послуг Пирятинської міської ради Тамара Захарченко, авто буде обслуговувати клієнтів Центру денного догляду постраждалих від домашнього насильства.
  Авто Центру передали за участі заступників начальника ОВА Володимира Когута та Антона Чубенка. У Пирятині працює спеціальна бригада для реагування на факти домашнього насильства. Вони роблять як планові, так і екстрені виїзди за повідомленням поліції чи постраждалих. У складі бригади працюють психолог, фахівець із соціальної роботи та водій. Такий же автомобіль вже придбали й для Котелевської громади.
  Нагадаємо, на Полтавщині 9 громад отримали 16,5 млн грн субвенції з держбюджету на придбання автомобілів для мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Пирятинській ТГ спрямували 1,8 млн грн.
  

 
Підприємства з Полтавщини отримали право користуватися податковими пільгами

  

  Відбулося засідання комісії з питань надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування та доцільності надання фінансової допомоги підприємствам та організаціям громадських організацій осіб з інвалідністю.
  Провів його заступник начальника Полтавської облвійськадміністрації Володимир Василенко. Комісія розглянула питання щодо надання підприємствам державної допомоги у формі пільгового оподаткування. Детально опрацювавши пакети документів, комісією прийнято рішення надати дозвіл на право користування пільгами з оподаткування Полтавському виробничому підприємству «Універсал» українського товариства глухих та Лубенському учбово-виробничому підприємству українського товариства глухих як таким, що відповідають встановленим критеріям, мають соціальну значимість і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю.

 
Сорока жителям Полтавщини замінять чи видадуть нові «чорнобильські» посвідчення

  

  На черговому засіданні регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян розглянули 42 заяви і відповідні справи щодо видачі чи заміни посвідчень.
  Головував заступник начальника Полтавської ОВА Володимир Василенко. За підсумками ретельного розгляду пакетів документів регіональна комісія прийняла рішення про видачу заявникам посвідчень відповідних категорій. Зокрема:
  - 3 посвідчення – учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) серії А,
  - 1 посвідчення – потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б,
  - 1 посвідчення - учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) серії А у зв’язку зі зверненням вперше;
  - 18 – дружина померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою.
  Ухвалили рішення щодо повторної видачі 9 посвідчень у зв’язку із непридатним станом бланка, його втратою та зміною прізвища. Також розглянули питання та ухвалили рішення про внесення 8 записів до посвідчень учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зв’язку зі зміною групи інвалідності або продовження терміну інвалідності.

 
Викорінення проблеми важливіше за подолання наслідків: в області активізовано роботу з кривдниками

  

  Домашнє та гендернозумовлене насильство – негативне явище, яке не повинно замовчуватись та залишатись за зачиненими дверима.
  Будучи однією з найпоширеніших форм аб’юзу, яка зазвичай супроводжується низкою інших кризових ситуацій та пагубних звичок (зловживання алкоголем чи наркотичними засобами, нестабільний психологічний та психічний стан, безробіття та фінансові труднощі тощо), домашнє насильство, до якого не вжито відповідних заходів, має тенденції до наростання та поглиблення трагічних наслідків.
  В області розвинена мережа спеціалізованих служб з підтримки постраждалих осіб. Відтак, допомогу можна отримати, як через діючих надавачів соцпослуг тергромад, так і через їх підрозділи: притулки, денні центри з кризовими кімнатами, консультаційні служби та мобільні бригади соціально-психологічної допомоги постраждалим.
  Чому це важливо?
  Лише за 9 місяців 2024 року правоохоронними органами області зафіксовано понад 7 тисяч звернень щодо насильства в родині за результатами яких винесено майже 4,3 тисяч термінових заборонних приписів.
  Понад 5,5 тисяч осіб перебувають на обліку з приводу вчинення домашнього насильства, з яких 4,8 тисяч – це чоловіки.
  На жаль це не просто вражаюча статистика, а трагічні ситуації, людські долі та родини які можуть бути знищені.
  Тому подолання «кореня проблеми» через корекційну роботу з кривдниками набуває все більшої актуальності, як для унеможливлення повторної віктимізації членів родини, так і позитивного впливу на життя самої особи, яка вчинила насильство.
  Відтак, в грудні поточного року за ініціативи Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА на базі ННЦ ментального здоров’я ПДМУ відбулось очне навчання для представників тергромад за сертифікатною програмою «Навчання для фахівця: ефективні методи роботи з кривдниками».
  Участь у 5-ти денному навчанні взяли психологи та фахівці соціальної роботи надавачів соціальних послуг та служб у справах дітей Полтавської, Великосорочинської, Опішнянської, Горішньоплавнівської, Новооржицької, Котелевської, Пирятинської, Піщанської, Нехворощанської, Щербанівської та Машівської територіальних громад, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі або залучені та проводять програму для кривдників на замовлення суб’єктів.
  В чому суть програми для кривдників?
  В першу чергу вона спрямована на зміну насильницької поведінки кривдника, формування соціально прийнятних норм і гуманістичних цінностей через нову, неагресивну модель поведінки у приватних стосунках.
  Також у фокусі є посилення відповідальності за власні вчинки та їх наслідки, виконання батьківських обов’язків викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків, а головне розвиток навичок конструктивного безконфліктного спілкування.
  До викладання за сертифікатною програмою долучені: керівниця Навчально-наукового центру ментального здоров’я, професорка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Ганна Васильєва, доцентка кафедри громадського здоров’я з лікарсько-трудовою експертизою, кандидат медичних наук, доцентка Інна Бєлікова, старша викладачка кафедри філософії та суспільних наук, кандидатка юридичних наук Євгенія Липій, доцент кафедри хірургії № 3, кандидат медичних наук Сергій Кононенко, завідувач кафедри соціальної роботи, реабілітації та повоєнної адаптації Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, доктор педагогічних наук, професорка Наталія Сайко.
  За результатами опанування навчального курсу, учасники отримали відповідні сертифікати з 1,5 кредиту ЄКТС.
  Заходи проведено в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яка ініційована Першою леді Оленою Зеленською.
  

 
Жителю Полтавщини передали у власність автомобіль

  

  У Полтавській ОВА відбулося засідання Робочої групи з питань гуманітарної допомоги. Розглядали питання передачі у власність легкового автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою.
  Механізм забезпечення автомобілями осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових мовах, чітко регламентований.
  До Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА надійшло звернення від жителя Полтавщини, стосовно безоплатної передачі у власність автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю була забезпечена через структурний підрозділ з питань соціального захисту населення і користувалася більше 10 років. Також людина надала й відповідний пакет документів. Розглянувши заяву та вивчивши документи члени Робочої групи з питань гуманітарної допомоги ухвалили рішення про безоплатну передачу автівки у власність користувачу.
  

 
Пам'ятка від Ombudsman

  

   Трагічні події війни в Україні призвели до того, що тисячі родин шукають своїх рідних, які зникли безвісти. Держава, громадські організації та міжнародні партнери об’єднали зусилля, щоб допомогти родинам.
   Офіс Омбудсмана України підготовлено алгоритм дій та основні контакти державних органів й організацій, для рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, військовополонених і незаконно утримуваних цивільних осіб.
   Пам'ятка у форматі pdf доступна для завантаження за посиланням
  

 
Мінсоцполітики приймає пропозиції для використання коштів з гуманітарного рахунку

  

   Мінсоцполітики приймає пропозиції для використання коштів з гуманітарного рахунку. В пріоритеті — житло для дитячих будинків сімейного типу.
   Пропозиції можуть подавати сільські, селищні, міські ради, районні та обласні адміністрації, їхні виконавчі органи, а також Державна служба України у справах дітей.
   Пропозиції розглядатиме Комісія з питань розподілу та/або передачі коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану.
   Детальніше про умови подання пропозицій 👉 http://surl.li/zpolnf
  

 
В області розпочата виплата одноразової грошової допомоги «Тепла зима»

  

   Департаментом соціального захисту населення ОВА спільно з органами соціального захисту населення забезпечено весь комплекс робіт щодо нарахування та виплати одноразової допомоги 25,3 тисячам осіб за програмою «Тепла зима» на загальну суму 164,4 млн грн.
   Нагадуємо, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2024 року № 1341 запроваджено виплату одноразової грошової допомоги «Тепла зима» у розмірі 6500 грн на дітей з малозабезпечених сімей, а також дітей та осіб з інвалідністю 1 групи з числа внутрішньо переміщених осіб.
  
   Виплата одноразової грошової допомоги проводиться у спосіб отримання державних соціальних допомог, а саме:
   - зарахування коштів через банківські установи проведено 13-16 грудня 2024 року;
   - через виплатні об’єкти АТ «Укрпошта» за місцем проживання згідно графіку доставки з 16 по 25 грудня.
   Питання виплати одноразової грошової допомог перебуває на постійному контролі в Департаменті соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації.
  

 
Соціальний дайджест до Дня вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС

  

   Щорічно в Україні 14 грудня вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - людей, які ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. Серед тих, які боролися зі страшним лихом, чимало наших земляків, які ризикуючи життям та здоров’ям, з честю виконали свій обов’язок.
   Одним із пріоритетів щоденної діяльності та уваги органів соціального захисту населення є забезпечення соціальної захищеності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З цією метою в області реалізуються державні та обласні програми, заходи яких спрямовані на всебічну соціальну підтримку учасників ліквідації наслідків аварії, осіб та дітей, які постраждали від катастрофи та отримали інвалідність.
   На сьогодні в області понад 15 тисяч осіб перебувають на обліку як постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи. Майже 3 тисячі осіб з числа ліквідаторів мають інвалідність.
   Підводячи підсумки 2024 року підготовлено інформаційний Дайджест з ключовими показниками соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
   В межах державних бюджетних програм для підтримки та соціального захисту постраждалих від ЧАЕС Полтавська область отримала 34,6 млн.грн, які спрямовані на компенсаційні виплати та санітарно-курортне лікування.
   Відповідно до заходів Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області на напрямки додаткової соціальної підтримки громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, у поточному році з обласного бюджету спрямовано 16528,5 тис. грн., з них:
   - 5251,8 тис. грн. – на безкоштовне забезпечення 2479 осіб медикаментами за рецептами лікарів, в т. ч. життєво необхідними, та зубопротезуванням;
   - 7030,5 тис. грн. – на виплату щорічної адресної грошової допомоги у розмірі по 4 тис. грн 1746 дружинам померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, та 8 сім’ям, у складі яких є діти з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;
   - 3791,2,1 тис. грн. – на забезпечення санаторно-курортним лікуванням 330 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 категорії, в санаторно-курортних закладах, розташованих на території Полтавської області;
   - 455 тис. грн. – на додаткову матеріальну допомогу на лікування та оздоровлення в санаторно-курортних закладах 105 громадянам відповідних категорій.
   Водночас, враховуючи безумовну важливість забезпечення соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2025 році в рамках обласної програми планується продовжити напрямки підтримки.
  

 
Державні соціальні допомоги за грудень 2024 року: проведені нарахування та фінансування

  

   Забезпечення вчасного нарахування та виплати державних соціальних допомог перебуває на постійному контролі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації.
   Майже 78,9 тисяч мешканців області отримують виплату державних соціальних допомог у грудні 2024 року на загальну суму 185,4 млн грн.
   Щомісячно в області проводяться нарахування та виплата 17 видів допомог, з яких отримують:
   - допомогу при народженні дитини - 19,6 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства - 19,2 тис.осіб;
   - компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - 8,9 тис. осіб;
   - державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю - 7,0 тис осіб;
   - державну соціальну допомогу на догляд - 6,5 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімʼям - 7,5 тис. осіб;
   - допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сімʼях - 4,9 тис. осіб.
   Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області направлені відомості для проведення виплати на уповноважені банківські установи та АТ «Укрпошта».
   Виплата державних соціальних допомог здійснена у спосіб, зазначений одержувачами у заяві, а саме:
   - 4-5 грудня 2024 року – на карткові рахунки через банківські установи (для 88% одержувачів);
   - з 4 по 25 грудня 2024 року - за місцем проживання через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта» згідно графіку доставки.
  

 
«Тепла зима»: органами соцзахисту області направлено заявку

  

   Сьогодні українці проживають четверту не легку зиму: війна, блекаути, атаки ворога та інфраструктуру – це все важкі події, які для уразливих категорій громадян є справжніми випробування.
   Завданням державної соціальної політики зберегти адресність в забезпеченні допомоги та підтримати тих, хто найбільше її потребує.
   Відповідно до Постанови Уряду від 26.11.2024 №1341 запроваджено виплату одноразової грошової допомоги «Тепла зима» на дітей з малозабезпечених сімей, а також дітей та осіб з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб у розмірі 6500 грн.
   Ключовими вимогами до сімей отримувачів є:
   - станом на 1 листопада 2024 року дитина не досягла 18 років;
   - одержувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям або допомогу на проживання ВПО у листопаді 2024 року.
   Враховуючи пріоритетність виконання зазначеної Постанови та стислі терміни для проведення всіх технічних та організаційних процедур, Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації організовано та скоординовано роботу управлінь соціального захисту населення для забезпечення нарахування виплати допомоги вчасно та в повному обсязі.
   Зокрема, забезпечено:
   - призначення держаних соціальних допомог малозабезпеченим сім’ям та допомоги на проживання ВПО за зверненнями, які надійшли у листопаді;
   - відпрацьовано реєстри осіб, які мають право на отримання одноразової допомоги в частині відповідності критеріям її надання;
   - по кожному одержувачу внесено до баз даних необхідну інформацію для проведення виплати допомоги без додаткового звернення громадян.
   Відповідно, станом на 04 грудня 2024 року Департаментом соціального захисту населення узагальнено та подано до Міністерства соціальної політики України заявку щодо потреби в коштах на 164,4 млн грн.
   За результатами проведеної роботи вже в грудні 25,3 тисяч осіб: дітей з малозабезпечених сімей, дітей та осіб з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб отримають державну допомогу за програмою «Тепла зима».
   Додаткова заявка щодо потреби у коштах буде сформована та подана Мінсоцполітики до 11 грудня 2024 року.
  

 
Міжнародний день осіб з інвалідністю. Тематична інфографіка від ДСЗН

  

   Міжнародний день людей з інвалідністю: не про співчуття, а про важливість забезпечення рівних прав, можливостей та побудови безбар’єрного середовища. 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає Міжнародний день людей з обмеженими можливостями, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у 1992 році. Водночас ця дата не свято і точно не день, коли варто когось вітати. Це нагадування для всіх нас: права людей з інвалідністю мають бути захищені завжди, кожного дня незалежно від «дати календаря».
   На сьогодні в Полтавській області 104,7 тисяч осіб мають інвалідність, з яких майже 6 тисяч це діти.
   Пріоритетним завдань державної соціальної політики залишається забезпечення дотримання всіх належних прав представників уразливих категорій, а також створення дієвих інструментів підтримки на національному та місцевому рівнях.
   Державні та місцеві соціальні гарантії, матеріальна підтримка, доступність якісних соціальних послуг відповідно до потреб, можливість проходження реабілітації та отримання допоміжних засобів – все це в інфографіці Департаменту.
   З усіх питань щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на соціальних захисту Ви можете звернутись до Департаменту через безкоштовну обласну гарячу лінію за телефоном 0-800-500-620.
  
  

  

  

  

 
Міжнародний день боротьби за скасування рабства

  

   Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами було прийнято 2 грудня 1949 року. Щороку 2 грудня за рішенням Генеральної Асамблеї ООН відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства.
   На жаль, у світі досі існують сучасні форми рабства, такі як сексуальна експлуатація, торгівля людьми, продаж наречених, шлюби з примусу, ряд форм дитячої праці, насильницьке вербування дітей для використання у збройних конфліктах та боргова кабала.
   Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
   Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам. Також Конституцією України забороняється використання примусової праці.
   Завдання Міжнародного дня боротьби за скасування рабства – об’єднання зусиль урядів, громадянського суспільства та приватного сектора, для викорінення всіх сучасних форм рабства.
   Торгівля людьми – страшний злочин, від якого щороку потерпають тисячі громадян. Повномасштабне вторгнення російських окупантів зробило українців ще більш уразливими до цього явища: виїзд за кордон, вимушене внутрішнє переселення, втрата житла та робочих місць.
   Чоловіки й жінки, люди різного віку і з різним рівнем освіти, мешканці сіл і міст — єдиного портрета постраждалого від торгівлі людьми немає. Ним може стати будь-хто як в Україні, так і за кордоном.
   Для злочинців — це величезні гроші, для людей — страждання, втрачене здоров’я і навіть життя…
   Протягом 2023 року в області було встановлено 8 статусів особам, які постраждали від торгівлі людьми. За поточний період 2024 року в області встановлено 5 статусів особам, які постраждали від торгівлі людьми. Це один військовий та один цивільний; одна цивільна жінка, яка знаходилась в полоні та зазнала трудової експлуатації; один цивільний чоловік, який зазнав трудової експлуатації та ще один – який трудової експлуатації на окупованій території України.
   Відповідно до Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2012 № 660, всім постраждалим особам виплачена одноразова матеріальна допомога.
   Протидія цьому злочину залишається одним із важливих напрямків роботи, який потребує оперативного реагування усіх суб’єктів взаємодії.
   Полтавська область є учасником Програми з протидії торгівлі людьми Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні «STOP Trafficking», яка реалізується ГС «Коаліція НУО з протидії торгівлі людьми» та координується є CO «Light of Hope»/БО «Світло надії».
   На постійній основі в області проводиться широка інформаційно-просвітницька кампанія стосовно заходів підвищення рівня обізнаності населення щодо протидії торгівлі людьми в умовах воєнного стану.
   Через доступні канали зв’язку (соціальні мережі, офіційні сайти та портали, медіа) розповсюджено інформаційні матеріали, соціальні промо-ролики, буклети з телефонами «гарячих ліній».
   Кожна дія має значення - навіть найменший крок у напрямку боротьби з торгівлею людьми може зробити великий вплив. Важливо пам'ятати, що жертви насильства потребують нашої підтримки та допомоги, тому маємо докласти всіх зусиль для того, щоб забезпечити їм захист. Якщо ви стали свідком або потерпілим від подібних злочинів, не мовчіть — одразу звертайтеся за номерами:
   1547 — Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми.
   527 — Національна Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми.
   102 — Національна поліція України.
   112 — Єдиний номер для повідомлень про надзвичайні ситуації.
  
   Люди – не товар! Життя та свобода кожного – найвища цінність.
  

 
10 тергромад області учасники ініціативи з формування життєстійкості

  

   Стійкість одного – стійкість мільйонів. Саме з таким закликом завершується вже третій рік війни в Україні, та черговий рік активної реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я #ТиЯк.
   Завдяки співпраці з недержавними надавачами соціальних послуг, благодійними організаціями, фондами та соціально відповідальним бізнесом в межах реалізації ініціативи Мінсоцполітики з формування життєстійкості 10 територіальних громад поповнились сучасними просторами – Центрами життєстійкості.
   Ключовою умовою щодо участі в ініціативі є підготувати/облаштування та в подальшому утримання приміщення Центру життєстійкості, технічні характеристики, доступність та облаштування якого відповідає конкурсним вимогам.
   Паралельно соціальні працівники центрів пройшли навчання від Мінсоцполітики щодо забезпечення надання соціальної послуги життєстійкості і отримали відповідні сертифікати.
   Для команд Центрів життєстійкості та громад, які активно реалізовують флагманський проєкт Міністерства, створено путівник «Рекомендації з розбудови життєстійкості громад», який доступний за посиланням: http://bit.ly/3VkX0kv
  
   У 2024 році такі центри відкриті в наступних тегромадах:
   - міські: Полтавська, Кременчуцька, Кобеляцька, Пирятинська, Миргородська, Лубенська та Глобинська
   - селищні: Шишацька та Новосанжарська.
   Невдовзі планується відкриття в Оржицькій селищній громаді, де наразі ведуться підготовчі та ремонті роботи.
   Вже понад 10 тисяч мешканців області охоплено соціальними послугами на базі центрів життєстійкості.
   Нагадуємо, що на сайті ОВА є окрема тематична сторінка присвячена центрам життєстійкості в Полтавській області, а також Центри життєстійкості нанесені на інтерактивну карту надавачів соціальних послуг області, яка доступна за посиланням.
   Для посилення комунікаційної складової, облвійськадміністрацією підготовлено інфографіку з адресами, графіками роботи та контактними телефонами центрів життєстійкості, а також окремий блок з qr-кодами з посиланнями на офіційні сторінки в соціальних мережах.
   Слідкуйте за новинами, подіями, анонсами заходів центрів у Ваших громадах - беріть активну участі та формуйте свою життєстійкість вже сьогодні.
  

 
Дітям з інвалідністю підгрупи А надано допомогу з обласного бюджету

  

   Забезпечувати повноцінні умови життя для дитини в умовах війни є викликом з яким стикається кожна родина.
   Водночас сім’ї, які виховують дітей з особливими потребами заслуговують додаткової уваги та піклування з боку держави та суспільства.
   Відтак вже не один рік поспіль, в рамках Комплексної програми соціального захисту населення забезпечується виплата щорічної разової грошової допомоги сім’ям, які виховують дітей з інвалідністю підгрупи А.
   Грошову допомогу запроваджено до Міжнародного дня людей з інвалідністю і в цьому році її отримали 724 сім’ї на загальну суму 2 976,0тис.грн. Відповідно виплату коштів здійснено на банківські рахунки (до 01.12.2024) та на поштові відділення за місцем проживання одержувачів з 4 грудня 2024 року Звертатися до органів соціального захисту та надавати будь-які документи не потрібно. Вся необхідна робота з нарахування та виплати одноразової допомоги проведена на рівні Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
   Також в рамках Обласної програми є можливість отримання матеріальної допомоги з обласного бюджету на лікування онкохворих дітей у розмірі до 100 тис.грн., яка здійснююєтьс яза зверненням батьків/опікунів на підставі рішення відповідної комісії. У 2024 році з обласного бюджету на загальну суму 5,8 млн грн надано допомогу на лікування 101 онкохворої дитини.
  

 
Раннє втручання – сімейно орієнтована форма підтримки, яка активно розвивається

  

   Дослідження підтверджують, що перші роки життя дитини є визначальними для її подальшого росту та розвитку і впливають на її майбутнє. При цьому кожна дитина пізнає світ у своєму темпі і потребує різного обсягу зусиль з боку дорослих, особливо, якщо мова йде про дітей із порушеннями розвитку.
   Важливо інвестувати у розвиток таких дітей у ранньому віці, адже це допомагає уникнути більш серйозних проблем у майбутньому. Реалізувати право дитини на найкращий старт у житті допомагає раннє виявлення та раннє втручання.
   Раннє втручання – це міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку (від народження до 4-х років), у яких є порушення розвитку. Підтримка спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини.
   Нормативно правовим документом, яким врегульовано процедурні моменти щодо Порядку дій надавачів послуги раннього втручання є Постанова КМУ від 27 грудня 2023 р. № 1392 та Наказ Мінсоцполітики від 18.02.2021 №92 яким затверджено методичні рекомендацій щодо впровадження практики надання послуги раннього втручання.
   Раннє втручання включає:
   - Супровід сімей, які виховують малюків із порушенням розвитку;
   - Підтримку родини в подоланні кризи;
   - Допомогу родині у розвитку життєво необхідних умінь та навичок у дитини;
   - Сприяння покращенню взаємодії малюка із членами родини та соціуму;
   Які категорії перебувають у фокусі «Раннього втручання»?
   Для сімей, які виховують дітей від народження до чотирьох повних років, у яких:
   1. Встановлено відповідний діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості). Наприклад, дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші.
   2. Визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів.
   3. Є ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою та інші; діти, які перебувають в будинку дитини; сім’ї, які отримали будь-який травматичний досвід, в тому числі пов'язаний із війною, який може вплинути на розвиток дитини.
   4. Сім’ї, де батьки мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.
   Де родина може отримати послуги раннього втручання в області?
   За фінансової підтримки Дитячого фонду ООН (UNICEF) з березня 2024 року створено та функціонує відділення раннього втручання на базі Полтавського міського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю. В штаті команди 4 фахівці, які пройшла тренінговий курс „Технологія надання послуги раннього втручання” в рамках реалізації проєкту UNICEF „СПІЛЬНО”. За поточний період 2024 року послугу раннього втручання 56 родин (57 дітей), опрацьовано 95 звернень, проведено 398 зустрічей. Завдяки злагодженій, ефективній роботі фахівців команди раннього втручання 7 дітей із 6 родин отримали статус – дитина групи ризику, що дало змогу отримувати і реабілітаційні послуги в Центрі, а також 5 дітей - почали відвідувати дитячі дошкільні заклади.
   Варто відмітити, що робота активність тергромад не обмежується виключно обласним центром. З метою запровадження комплексної послуги раннього втручання у рамках проєкту „Посилення системи інтегрованих соціальних послуг для дітей з інвалідністю та тих хто знаходиться під загрозою разом із їхніми сім’ями, для кращого догляду за кожною дитиною” Дитячого Фонду ООН (UNICEF) та Благодійної організації навчально-реабілітаційного центру ,,Джерело” (м. Львів), два команди по 4 фахівців Кременчуцької та Пирятинської тергромад завершують проходження відповідної навчальної програми. Тому маємо сподівання, що в наступному році Кременчуцького міського Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю та Пирятинського центру надання соціальних послуг відкриють свої двері для родин, які потребують послуги раннього втручання.
  

 
У грудні 2024 року діти з малозабезпечених сімей, діти та особи з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб отримають від держави одноразову грошову допомогу

  

   26 листопада 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1341 ,,Деякі питання підтримки окремих категорій осіб для проходження зимового періоду 2024/2025 року ,,Тепла зима”, якою запроваджено виплату одноразової грошової допомоги на дітей з малозабезпечених сімей, а також дітей та осіб з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб. Одноразова грошова допомога надається на кожну дитину з малозабезпеченої сім’ї, кожну дитину та особу з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб, у розмірі 6500 грн.
   Допомога виплачується за умови що:
   -сім'я у листопаді поточного року одержувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям або допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам;
   -дитина станом на 1 листопада 2024 року не досягла 18 років.
   -У разі наявності декількох підстав для отримання допомоги, виплата здійснюється за однією з них.
   Виплату нової допомоги буде проведено органами соціального захисту населення протягом грудня 2024 року. Департаментом соціального захисту населення облвійськадміністрації забезпечується координація роботи управлінь соціального захисту населення з метою забезпечення проведення виплат.
   Звертаємо увагу, що додатково звертатися за призначенням вказаної допомоги не потрібно. Призначення і виплата допомоги буде проведена автоматично на підставі наявних баз даних. Кошти будуть виплачені у спосіб отримання допомоги - на банківський рахунок отримувача допомоги або через поштове відділення за місцем проживання. Важливо: розмір одноразової грошової допомоги не включається до середньомісячного сукупного доходу сім’ї при оформленні інших видів допомог, житлової субсидії і жодним чином не вплине на їх призначення.
  

 
Народили дитину за кордоном? Право на допомогу при народженні зберігається

  

   Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» сім’ям, в яких народилась дитина, передбачена виплата допомоги при народженні дитини. В області вказану допомогу через органи соціального захисту населення області щомісячно отримує майже 25 тисяч сімей з дітьми. Загальний розмір допомоги становить – 41 280 грн.
   Одноразово виплачується сума у розмірі 10 320 грн, решта коштів надходить рівними частинами протягом наступних 36 місяців (по 860 грн щомісячно). Сім’ї, в яких народилася дитина під час тимчасового перебування за межами країни, також мають право на отримання відповідної допомоги. Один із батьків (опікунів), які перебувають за кордоном, може ДИСТАНЦІЙНО подати документи наступним чином:
   1. відкрити рахунок в банку для соціальних виплат (номер рахунка за стандартом IBAN);
   2. заповнити заяву про призначення допомоги (форма заяви за посиланням);
   3. додати копії виданих компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, з перекладом на українську мову (вірність перекладу або справжність підпису перекладача повинні бути засвідчені нотаріально)* * залежно від країни перебування свідоцтва про народження дітей можуть підлягати легалізації закордонними дипломатичними установами України або проставляння апостиля (для країн – учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів);
   4. надіслати поштою заяву та копії документів.
   Надсилати пакет документів можна до:
   - органу соціального захисту населення за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) в Україні;
   - департаменту соціальної політики Рівненської облдержадміністрації, якщо зареєстроване (задеклароване) місце проживання (перебування) на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (посилання).
   Орган соціального захисту населення, до якого надіслано заяву з необхідними документами, здійснить призначення допомоги. Кошти будуть перераховані на зазначений особовий рахунок в банку. Важливо, що звернутись за призначенням допомоги необхідно до настання 12 календарних місяців після народження дитини.
  

 
Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок

  

   25 листопада в Україні і світі відзначають Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Цей день був заснований Генеральною Асамблеєю ООН 1999 року, щоб привернути увагу до проблеми насильства щодо жінок і дівчат, яка залишається однією з найпоширеніших форм порушення прав людини у світі.
   Дата обрана не випадково: саме цього дня 1960 року у Домініканській Республіці жорстоко вбили трьох сестер Мірабаль(Патрію, Мінерву і Марію-Тересу), які боролися проти диктатури. Їхня смерть стала символом боротьби за права жінок та рівність.
   За даними ООН, кожна третя жінка у світі зазнає фізичного або сексуального насильства. Цей день супроводжується початком глобальної кампанії «16 днів проти насильства», яка закликає уряди, організації та кожного з нас приєднатися до боротьби за гендерну рівність.
   У всьому світі проводяться акції, конференції, освітні програми, а будівлі та пам’ятники часто підсвічуються помаранчевим — символічним кольором кампанії, що означає надію та майбутнє без насильства. Участь у цьому дні — це можливість кожному висловити свою позицію щодо неприпустимості насильства та зробити кроки до створення суспільства, де жінки та дівчата почуватимуться у безпеці.
   Відтак на виконання Указу Президента України від 21.09.2020 № 398/2020 «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства» в області затверджений План невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на 2024 рік.
   З метою забезпечення системності в питаннях міжвідомчої взаємодії в області діють ряд формалізованих та неформальних об’єднань та консультативно-дорадчих органів. Зокрема:
   Профільна міжвідомча координаційна рада при ОВА, до складу якої входять представники всіх ключових стейкхолдерів – суб’єктів взаємодії з питань протидії насильству;
   Міжвідомча робоча група при Полтавській обласній прокуратурі, яка утворена в поточному році та вже має ряд результативних кейсів по співпраці та проєктам;
   GBV-cабкластер, який сфокусований на співпраці між недержавними організаціями і координується надійним партнером області Фондом ООН в галузі народонаселення;
   неформальне експертне об’єднання «Коаліція 1325 Полтавщина», яке створене у квітні поточного року відповідно для локалізації резолюції РадБезуООН 1325 Жінки.Мир.Безпека.
   Важливо, що міжвідомча співпраця в області підтримується і на місцевому рівні. Відтак при кожній з 4 РВА та 60 тергромад утворені власні дорадчі органи – Міжвідомчі координаційні ради. Облвійськадміністрацією скеровано роботу територіальних громад щодо наявності уповноважених осіб з питань протидії та запобіганню домашньому насильству.
   На сьогодні область має розвинену мережу загальних служб (41 центр надання соціальних послуг; 11 центрів соціальних служб) та активний розвиток спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, до якої входять:
   - 5 служб первинного соціально-психологічного консультування;
   - 6 денних центрів соціально-психологічної допомоги з кризовими кімнатами.
   - 45 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги (які безпосередньо надають послуги кризового та екстреного втручання, консультування, соціальної профілактики відповідно до їх потреб.
   - ще 4 мобільні бригади соціально-психологічної допомоги від БФ «Посмішка ЮА», які діють за фінансової підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення UNFPA (Полтавська ТГ – 2 бригади, Кременчуцька ТГ, Лубенська ТГ)
   - 2 притулки для жінок, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі в Лубенській ТГ та Полтавській громадах.
   Нагадуємо, що вся інформацію про сервіси в громадах зібрана в карта допомоги та перенаправлення (електронна версія) .
   Надавачі соціальних послуг області, які є суб’єктами з питань протидії та підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства нанесені на інтерактивну карту, які доступна за
посиланням а також окрема карта спеціалізованих служб, яка працює в тестову режимі та доопрацьовується. Натомість в період війни насильство по відношенню до українських жінок набуло додаткових негативних забарвлень та навіть стало черговим видом зброї та утиску від агресора.
   Наразі в Україні впроваджується пілотний проект із надання Невідкладних проміжних репарацій постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з агресією рф проти України.
   Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК) – тяжкий і жорстокий злочин, який має безпосередній вплив як на постраждалу особу, так і на її близьких. СНПК не має строку давності, а особи які стали свідками насильства також вважаються постраждалими.
   Крім того, може призводити до серйозних фізичних (безплідність, інвалідність, захворювання), психологічних (стрес, депресія, страх, безсоння), соціальних (осуд суспільства, втрата стосунків) і соціально-економічних (втрата роботи, житла) наслідків.
   Нагадуємо, що якщо Ви постраждали або стали свідком СНПК, Ви можете звернутись за допомогою за тими ж каналами звязку, які діють для всіх постраждалих осіб:
   15-47 Урядова лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству
   116 123 або 0 800 500 335 Національна лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
   Допомогу та перенаправлення Ви також можете отримати за телефонами:
   102 Національна поліція України
   103 Медична допомога
   +38 096 755 02 40 Офіс Генерального прокурора
   +38 044 253 75 89 або 0 800 501 720 «Гаряча лінія» Уповноваженого з прав людини
   1500 або 044 272 15 00 Цілодобові безкоштовні телефони довіри
   0 800 213 102 Безоплатна правнича допомога.
   093 505 75 42 система реагування на СНПК від Глобального фонду GSF
   Звертаємо увагу, що м Полтаві діє Центр допомоги врятованим, який надає підтримку постраждалим внаслідок СНПК Центр працює за адресою м. Полтава вул.Соборності, 58, 2 поверх +38 (097) 944 96 01 +38 (099) 014 74 45
  

 
Державна допомога на догляд за тяжкохворою дитиною

  

   Державна допомога на догляд за хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність призначається одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікуну (піклувальнику), що постійно проживає та здійснює догляд за такою дитиною.
   Розмір, категорії отримувачів та ключові аспекти призначення та виплати державної допомоги представлено в інфографіці.
   Заяви з необхідним пакетом документів приймаються визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, центру надання адміністративних послуг.
   Також звернутися за вказаною допомогою можливо через портал ,,Дія”. Для цього необхідно заповнити відповідні відомості, сформувати заяву та підвантажити до неї сканкопію довідки про захворювання дитини. Сформовану заяву підписати електронним підписом чи Дія.Підписом.
  
   Додатково, поряд з державними заходами підтримки, в області реалізується Комплексна програма соціального захисту населення, яка передбачає додаткові соціальні гарантії сім’ям, в яких виховуються тяжкохворі діти та діти з інвалідністю, шляхом надання за рахунок коштів обласного бюджету:
   - матеріальної допомоги на лікування дітей хворих на онкологічні захворювання у розмірі до 100 тис. грн (за зверненням).
  
   Станом на 01.11.2024 виплату допомоги проведено на лікування 92 онкохворих дітей на загальну суму 5,2 млн грн;
   - щорічної разової грошової допомоги у розмірі 4 тис. грн на дітей з інвалідністю підгрупи А (виплата буде проведена до 1 грудня поточного року) та сім’ям внутрішньо переміщених осіб з дітьми з інвалідністю (виплата проведена 566 сім’ям на загальну суму 2,3 млн грн).
  

  

  

 
Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

  

   Щороку в Україні з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Адже у світі постійно відбуваються війни, напади, дискримінація, приниження. Саме тому важливо збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у суспільстві, нагадати людям про те, що насильству немає виправдання, а також створити в конкретному регіоні соціальний простір, вільний від насильства.
   17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
   Дати початку та завершення Всеукраїнської акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
   Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:
   • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
   • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
   • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
   • 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю;
   • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
   • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
   • 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
   • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
   У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє. Законодавством України передбачені заходи з протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства. В Україні діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», і з початку 2019 року домашнє насильство в нашій країні вважається кримінальним злочином.
   Важливим у цій сфері є ухвалення у 2020 році Указу Президента України «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства». Одним з інструментів його реалізації є Державна соціальна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затверджена постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2021 року № 145.
   У вересні 2020 року Україна отримала офіційний статус учасниці «Партнерства Біарріц» – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх. Метою партнерства є консолідація зусиль міжнародної спільноти та посилення відповідальності задля досягнення рівності жінок і чоловіків.
   Втіленням зобов’язань, що взяла на себе Україна, став запуск «гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 1547.
   Якщо людина опинилась у складних обставинах, спричинених насильством в сім’ї чи його реальною загрозою, якщо стала жертвою торгівлі людьми та прагне повернутися до нормального життя, за телефоном «гарячої лінії» 1547 цілодобово консультанти готові надати психологічну підтримку, проконсультувати або зареєструвати відповідне звернення до державних органів.
   В межах всеукраїнської акції в ОВА затверджено відповідний обласний план заходів, який охоплює 5 ключових напрямів, а саме:
   Інформаційно-просвітницькі акції до значимих дат: покликані привернути увагу громадськості до проблеми насильства в усіх його проявах та забезпечити підтримку постраждалим.
   Профілактичні заходи для запобігання насильству: дані заходи включають інтерактивні лекції, бесіди, тематичні виставки, театральні вистави, покази тематичних фільмів, конкурси та батьківські збори для формування у молоді та дорослих усвідомлення неприпустимості насильства.
   Засідання координаційних рад: проведення засідань координаційних рад з гендерних питань, запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми та питань сім’ї на рівні обласної адміністрації й органів місцевого самоврядування.
   Підвищення обізнаності та підтримка вразливих груп: напрям орієнтований на інформування й підтримку дітей та сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, з акцентом на захист від насильства.
   Організація регіональних та місцевих інформаційних кампаній: спрямований га підвищення обізнаності населення про правову культуру, а також щодо форм, проявів, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимості до насильства і подолання стереотипів щодо ролі жінок і чоловіків у суспільстві.
   Зокрема, на місцевому рівні в громадах заплановані спеціалізовані акції:
   Кременчуцька районна військова адміністрація: проведе конкурс малюнків «Мої права» для вивчення Конвенції ООН про права дитини, творчий конкурс «Я мрію – я живу» для дітей з інвалідністю та захід «СТОП насильству!» для дітей та молоді.
   Горішньоплавнівська громада: буде проведено просвітницькі акції «Що таке сексуальна експлуатація та наруга. Знайте свої права», вуличну акцію «Червона стрічка» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом і флешмоб «Не будь агресором – радій життю».
   Диканська громада: заплановано проведення циклу бесід «Стоп насильство!» для учнів, моніторингове відвідування сімей із ризиком домашнього насильства та тренінг «Сім’я без насильства» для осіб, засуджених до покарання без позбавлення волі.
   Миргородська громада: заплановані заходи з підтримки жінок, які постраждали від домашнього насильства, зокрема, до Міжнародного дня боротьби з насильством проти жінок, а також щорічний конкурс «Повір у себе» для людей з інвалідністю, тренінг про безпечне користування інтернетом до Міжнародного дня прав людини та захід «Волонтерство у кожному з нас».
  

 
Відбувся Міжнародний Форум присвячений запобіганню ґендернозумовленому насильству

  

   25 листопада стартує Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» , проте таке негативне соціальне явище потребує уваги та протидії незалежно від дати в календарі. Зокрема, в рамках співпраці з Консультативною Місією Європеського Союзу в Україні (КМЄС), яка створена для сприяння реформуванню сектору цивільної безпеки, в Полтаві відбувся міжнародний форум Об’єднаймося! Інвестуймо у запобігання насильству щодо жінок та дівчат».
   Захід відбувся на базі НУ «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» в рамках міжнародної кампанії «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» з метою висвітлення кращих практик та актуальних проблеми у сфері запобігання та протидії домашньому, гендерно зумовленому насильству та насильству щодо дітей в умовах військового конфлікту.
   Участь у форумі взяли представники облвіййськадміністрації, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, правоохоронних органів, експертного середовища, представники територіальних громад області.
   Про Забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок на регіональному рівні: нові моделі підтримки населення та міжвідомчої співпраці розповіла присутнім заступник Директора Департаменту соціального захисту населення Олена Панова.
   «Питання міжвідомчої взаємодії є дійсно наскрізним поняттям сьогодні адже це не просто співпраця та обмін даними між установами та організаціями різного підпорядкування, а практично щоденна спільна робота. – зазначила Олена Панова – наразі в області розвинена мережа надавачів соціальних послуг, які забезпечують підтримку постраждалих осіб через свої спеціалізовані служби, діють центри життєстійкості та простори соціальної адаптації, які завжди відкриті для мешканців своїх громад. Наше спільне завдання зробити все можливим , щоб допомога постраждалим була доступною, своєчасною та якісною. Тобто запропонувати людині всі можливі варіант та способи отримання підтримки з яких вона обере той, що найбільше відповідає запиту».
   Під час виступу на панельній дискусії було презентовано і діяльність неформального об’єднання «Коаліція 1325 Полтавщина», яка відкрита до співпраці з громадами у питаннях надання експертного супроводу профільного законодавства, розробки місцевих стратегій та програмних документів, посилення гендерноорієнтованого урядування, налагодження системної роботи в питаннях протидії ДН/ГЗН та проведення заходів для населення.
   На завершення блоку було озвучено ключові вектори, за якими розвивається та діє міжвідомча співпраця в області за напрямом гендерної політики, а саме:
   - забезпечення імплементації норм міжнародного права та приведення власної нормативної правової бази до рівня європейський та світових стандартів.
   - формування нульової толератності в населення до всіх проявів дискримінації та насильства.
   - активізація корекційної роботи з кривдниками та проблематику забезпечення спеціалізованого навчання фахівців за цим напрямком;
   - посилення інстритуційної спроможності тергромад через надання якісних та доступних публічних послуг: соціальних, медичних, освітніх адміністративних тощо.
  

 
Міністерство соціальної політики України разом із партнерами презентували "Рекомендації з розбудови життєстійкості громад".

  

   🔹 Цей путівник допоможе громадам реалізовувати в себе на місцях Програму життєстійкості, запроваджену Мінсоцполітики в межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як?Першої леді Олена Зеленська.
   🔸 А ще - підкаже, як організувати роботу Центрів життєстійкості, налагодити партнерства та сформувати візію проєкту в межах іншої соціальної діяльності, яка проводиться на місцях.
   Розробили та випустили путівник Міністерство соціальної політики спільно з агрохолдингом «Астарта», благодійним фондом “Повір у себе”, Координаційним центром з психічного здоров'я КМУ й агенцією “Ruban Litvinova Social.
   Для команд Центрів життєстійкості та громад, які активно реалізовують флагманський проєкт Міністерства, Рекомендації стануть практичним і корисним інструментом у щоденній роботі.
   Завантажити їх можна за посиланням
  

 
Підтримка постраждалого населення: забезпечення пільговим санаторно-курортним лікуванням та виплата компенсації

  

  Особам стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, надається право на забезпечення пільговим санаторно-курортним лікуванням строком 18 календарних днів або виплату компенсації, за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті.
   За особистим вибором такі постраждалі особи забезпечуються санаторно-курортним лікуванням, або, у разі проходження самостійного санаторно-курортного лікування протягом не менше 18 календарних днів за власні кошти, отримати компенсацію в межах граничної вартості у розмірі 14994,0 грн.
   Важливо зазначити, що постраждалі особи мають право на забезпечення пільговим санаторно-курортним лікуванням або на одержання компенсації не пізніше ніж через 12 місяців після звільнення з місць несвободи.
   Для одержання пільгового санаторно-курортного лікування або компенсації постраждалим особам необхідно звернутися із заявою до органу соціального захисту населення або ЦНАП за зареєстрованим місцем проживання; внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання згідно з довідкою про взяття на облік ВПО. До заяви додаються наступні документи:
   - копія паспорта громадянина;
   - медична довідка закладу охорони здоров’я за формою № 070/о;
   - копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;
   - копія документа, що встановлює факт позбавлення постраждалої особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України відповідно до статті 4 Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей»;
   - документ про сплату повної вартості послуг санаторно-курортного лікування, отриманих протягом не менше ніж 18 календарних днів, що засвідчує проходження постраждалою особою санаторно-курортного лікування (для одержання компенсації).
   Для встановлення факту позбавлення постраждалої особи особистої свободи необхідно звернутися до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, яка працює при Мінреінтеграції. Комісія встановлює факт перебування в полоні військових і цивільних, в тому числі звільнених з полону осіб.
   За більш детальною інформацією можна звернутися за телефоном: (0532) 68-12-34.
  

 
Де в області отримати допомогу постраждалим від домашнього насильства

  

  Домашнє насильство – ганебне явище, якому не місце в цивілізованому суспільстві, але на жаль, враховуючи воєнні реалії сьогодення: кардинальна зміна звичного способу життя, соціальна напруга та низка факторів впливають негативних за стан справ в багатьох сім’ях, незалежно від рівня їх фінансових достатків та побутових умов.
   Тому протидія насильству, а також забезпечення підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі є одним із пріоритетів державної соціальної політики.
   Кожна особа повинна чітко розуміти, що вона ніколи не залишиться наодинці зі своєю проблемою та має широкий спектр інструментів та установ, як державного так і громадського сектору, куди може звернутись за допомогою.
   У Полтавській області забезпечено діяльність мережі загальних та спеціалізованих служб підтримки таких постраждалих осіб, які включає: 11 центрів соціальних служб, 41 центр надання соціальних послуг, 5 служб первинного соціально-психологічного консультування, 6 денних центрів соціально-психологічної допомоги, 45 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги при територіальних громадах.
   В межах Програми гуманітарного реагування, за сприяння Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) у партнерстві з територіальними громадами в області працюють 4 мобільних бригади (дві в Полтавській та по одній в Кременчуцькій та Лубенській тергромадах) від Благодійного фонду „Посмішка UА”.
   Також за підтримки донорських організацій в м. Полтаві діють безпечні простори «Вільна» та клуб «Дівчата», де панянки будь – якого віку мають можливість отримати безкоштовно соціальні, психологічні, юридичні послуги. Ресурсний центр для жінок та дівчат БО «Світло надії» за підтримки Дитячого Фонду ООН UNICEF надає соціальні послуги мешканкам області в м.Кременчук.
   За ініціативи Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні в Полтаві успішно діє Центри допомоги врятованим.
   В області функціонує 2 притулки для потерпілих від домашнього насильства, куди безкоштовно направляються жінки та діти, які постраждали від домашнього насильства, для отримання соціальних послуг відповідно до потреб.
   Для підвищення поінформованості та обізнаності населення стосовно спеціалізованих служб, які функціонують на території Полтавської області та надають послуги для постраждалих осіб в рамках співпраці Департаменту соціального захисту населення ОВА з Фонд Народонаселення ООН в Україні - UNFPA Ukraine створено карта допомоги та перенаправлення (електронна версія).
   Буклет містить інформацію про види допомоги для постраждалих осіб від фізичного, психологічного, сексуального та економічного насильства для надавачів послуг, працівників гуманітарних та громадських організацій, представників громад, містить змістовну інформацію щодо мережі спеціалізованих служб для постраждалих осіб, актуальний графік роботи, контактні номери та електронні адреси.
   Нагадуємо, що всі надавачі соціальних послуг області, які є суб’єктами з питань протидії та підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства нанесені на інтерактивну карту, які доступна за посиланням а також окрема карта спеціалізованих служб, яка працює в тестову режимі та доопрацьовується: посилання
  

 
Соціальна програма «Муніципальна няня»: як скористатись ?

  

   Шостий рік в Україні діє державна соціальна програма «Муніципальна няня», яка передбачає щомісячне відшкодування батькам (опікунам) витрат вартості послуги з догляду за дитиною.
   У листопаді 2024 року управліннями соціального захисту населення області проведено нарахування та виплату компенсації вартості послуг з догляду на загальну суму 550,0 тисяч гривень Постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2024 №664 на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення розширено перелік категорій громадян, які можуть скористатися послугою “муніципальної няні”. Відтак така послуга поширюється на:
   - дітей внутрішньо переміщених осіб до 3-х років;
   - дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей до 6 років;
   - дітей до 6 років, один з батьків (опікунів) яких є особою з інвалідністю I чи II групи;
   - дітей до 6 років, які мешкають на територіях, де не функціонують заклади дошкільної освіти.
   Батьки (опікуни) дітей, які є ВПО або проживають на території де не функціонують заклади дошкільної освіти, мають право на відшкодування вартості послуги ,,муніципальна няня”, за умови, якщо вони:
   - працюють або здійснюють підприємницьку діяльність,
   - перебувають на обліку як безробітні (не більше 6 місяців),
   - беруть участь у громадських роботах або у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
   Послугу з догляду ,,муніципальна няня” на підставі укладеного договору може надавати будь-яка фізична особа - підприємець чи юридична особа, яка має право на здійснення відповідних видів економічної діяльності, за винятком державних і комунальних закладів дошкільної освіти, а також родичів першого ступеня споріднення.
   Компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується в розмірі 100 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року (у 2024 році - 42,60 грн), за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць.
   При цьому розмір компенсації не може перевищувати фактичну вартість послуги “муніципальна няня”, сплачену заявником. Максимальний розмір компенсації у 2024 р. становить 7029 грн на місяць.
   Для отримання компенсації, батькам (опікуну) необхідно укласти письмовий договір з ,,муніципальною нянею” про здійснення догляду за дитиною, звернутися за місцем проживання до уповноваженої посадової особи територіальної громади, центру надання адміністративних послуг та подати заяву про надання компенсації послуги “муніципальна няня” з необхідним пакетом документів, який є в інфографіці.
   Виплата компенсації послуги “муніципальна няня” здійснюється щомісяця на підставі поданих заявником документів, що підтверджують здійснення догляду за дитиною (акт про надану послугу “муніципальна няня”) та кількість годин на місяць здійснення такого догляду, а також витрати на оплату муніципальній няні послуги “муніципальна няня”.
  

 
До уваги одержувачів державних соціальних допомог

  
   Органами соціального захисту населення області вжито всіх необхідних заходів щодо своєчасного нарахування та виплати державних соціальних допомог за листопад 2024 року, подано платіжні документи.
   Звертаємо увагу, що діючим законодавством не передбачено конкретної дати виплати державних соціальних допомог.
   На сьогоднішній день в області розпочата виплата державних соціальних допомог за листопад 2024 року та найближчим часом буде проведена у повному обсязі.
   У разі виникнення питань рекомендуємо звертатися на обласну телефонну безкоштовну ,,гарячу лінію” Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації: 0800500620
  

 
З днем соціального працівника

  

   Щорічно в першу неділю листопада Україна відзначає Ваше професійне свято - людей, які за покликанням серця, обрали цей фах та своєю роботою примножують милосердя і тепло в суспільстві. Працюють з людьми та для людей.
   Ваша турбота, увага і доброзичливість щодня допомагає людям справитися з нелегкими життєвими обставинами і тим самим забезпечує реалізацію засад соціальної політики держави.
   Безперечно, останні роки, затьмарені війною, стали черговим випробуванням для області та всієї системи соціального захисту.
   Натомість перед нами стоять нові виклики та завдання, які попри все мають бути успішно виконані для забезпечення потреб населення у підтримці та послугах.
   Дякуємо Вам за самовіддану працю, високу відповідальність та особистий внесок в забезпечення надання якісних соціальних послуг та соціальної підтримки населення області.
   Прийміть найщиріші побажання міцного здоров’я, щастя, невичерпної життєвої енергії та мирного неба!
  
  
   З повагою Директор Департаменту Людмила КОРНІЄНКО
  

 
Європейський день боротьби з торгівлею людьми

  

  18 жовтня в Україні відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який покликаний вчергове нагадати про необхідність консолідації зусиль органів державної та місцевої влади, громадських організацій з метою підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.
   Урядом схвалено Концепцію Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (розпорядження КМУ від 14 липня 2021 р. № 800-р) та затверджено Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (розпорядження КМУ від 2 червня 2023 р. № 496-р)
   В умовах воєнного стану Мінсоцполітики продовжує забезпечувати виплату матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, згідно з Порядком виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми.
   Розмір матеріальної допомоги у 2024 році становить:
   • для дітей віком до 6 років – 7689,00 грн.;
   • для дітей віком від 6 до 18 років – 9588,00 грн.;
   • для працездатних осіб – 9084,00 грн.;
   • для осіб, які втратили працездатність – 7083,00 грн.
   Сьогодні проблема торгівлі людьми набуває особливого значення та актуальності через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну, у зв’язку з чим мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон.
   Одними із найбільш уразливих до торгівлі людьми в такій ситуації є діти без супроводу або діти, розлучені із сім’єю, жінки, особи з інвалідністю, особи похилого віку та особи, які вже колись раніше потрапляли у ситуацію торгівлі людьми.
   Тому вкрай важливо забезпечити ефективну протидію таким злочинам шляхом колективного реагування та скоординованих дій.
   Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи – однією з головних функцій держави.
   Якщо:
   - Вас силою примушували працювати;
   - Вам не виплатили обіцяної заробітної плати;
   - у Вас відібрали паспорт чи інші документи;
   - Вас насильно утримували, контролювали;
   - Вам погрожували, шантажували;
   - Вас змушували до жебрацтва;
   - Вас втягнули у проституцію, порнобізнес;
   - Ви стикнулись з обманом, насильством
   необхідно звернутися за допомогою до:
   - місцевої держадміністрації (районної військової адміністрації) за місцем перебування
   - Національної поліції України 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції)
   - Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей 15 47
   - Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільного), 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарного), щодня з 8:00 до 20:00
   - Цілодобової консульської оперативної служби (у разі надзвичайних ситуацій за кордоном за участю громадян України), +38 (044) 238-16-57, +38 (044) 238-18-24, email: cons_or@mfa.gov.ua.
   - Департаменту боротьби зі злочинами, пов‘язаними з торгівлею людьми Національної поліції України - +38(0800) 500-202
   - Укрбюро Інтерполу - +38(044) 256-12-53.
   - Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, Київ, вул. Михайлівська, 8; e-mail: iomkievcomm@iom.int
   - Громадської спілки „А21 Україна” (+38 044 338 338 1, info.ua@A21.org, @A21UA) https://www.a21.org/content/ukraine/gr50zc.
   - Громадської правозахисної організації „Ла Страда”, La Strada International (доступні консультації онлайн через месенджер фейсбук @lastradaukraine, Telegram: @NHL116123): 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).
  

 
Щомісячні допомоги

  

  Державні соціальні допомоги за жовтень 2024 року: проведені нарахування та фінансування Забезпечення вчасного нарахування та виплати державних соціальних допомог перебуває на постійному контролі Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної військової адміністрації.
   79 тисяч мешканців області отримують виплату державних соціальних допомог у жовтні 2024 року на загальну суму 189,9 млн грн.
   Щомісячно в області проводяться нарахування та виплата 17 видів допомог, з яких отримують:
   - допомогу при народженні дитини - 19,9 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства - 19,0 тис.осіб;
   - компенсацію за пільгове забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - 8,9 тис. осіб;
   - державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю - 6,6 тис осіб;
   - державну соціальну допомогу на догляд - 6,6 тис.осіб;
   - державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімʼям - 7,7 тис. осіб;
   - допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сімʼях - 4,8 тис. осіб.
   Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області направлені відомості для проведення виплати на уповноважені банківські установи та АТ «Укрпошта».
   Виплата державних соціальних допомог здійсненна у спосіб, зазначений одержувачами у заяві, а саме:
   - 3-4 жовтня 2024 року – на карткові рахунки через банківські установи (для 88% одержувачів);
   - з 4 по 25 жовтня 2024 року - за місцем проживання через виплатні обʼєкти АТ «Укрпошта» згідно графіку доставки.
  

 
Міжнародний день людей похилого віку

  

  Другий місяць осені починається з особливої дати. 1 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН.
   До ефективних механізмів соціальної підтримки людей похилого віку, осіб з інвалідністю, ветеранів належать гарантовані соціальні послуги, а територіальні громади є головним осередком, який формує вказану підтримку.
   В області функціонує розгалужена мережа установ та закладів, які забезпечують надання соціальних послуг громадян похилого віку та особам з інвалідністю: 14 будинків-інтернатів системи соціального захисту населення області, 17 територіальних центрів соціального обслуговування та 40 центрів надання соціальних послуг. Протягом поточного року послугами охоплено 81,5 тис. осіб.
   Соціальні послуги на дому щороку отримують 20 тис. одиноких, одиноко проживаючих громадян, які втратили працездатність та потребують сторонньої допомоги. Доставка ліків, продуктів харчування, допомога по господарству, у самообслуговуванні, вирішення інших нагальних питань.
   В області активно впроваджуються проєкти та ініціативи, спрямовані на розвиток соціальних послуг в територіальних громадах.
   Одним із ефективних прикладів є проєкт ПРООН зі створення Мобільної соціальної служби з обслуговування вдома одиноких непрацездатних громадян та паліативного догляду, натуральної допомоги, який реалізований в 4 територіальних громадах області, що передбачає забезпечення надання комплексних послуг із обслуговування за місцем проживання одиноких осіб похилого віку та непрацездатних громадян з інвалідністю, які проживають у сільській місцевості. Цього року послуги отримали понад 600 мешканців громад.
   Також протягом вересня поточного року за сприяння ПРООН в Україні в рамках проєкту ,,EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні” за фінансової підтримки Європейського Союзу та Уряду Канади у територіальних громадах відкрито 6 просторів соціальної адаптації.
   Під час війни соціальні потреби для цивільного населення, зокрема, для людей похилого віку, осіб з інвалідністю, ветеранів значно збільшуються. Наразі Департаментом соціального захисту населення спільно з громадськими організаціями, територіальними громадами і райвійськадміністраціями детально опрацьовується механізм впровадження нових необхідних для непрацездатного населення Полтавщини соціальних послуг.
  

 
Відбулось засідання Міжвідомчої координаційної ради ОВА

  

  Завданням державної соціальної політики є не лише підтримка уразливих категорій населення, а й мінімізація негативних явищ в суспільстві, забезпечення їх протидії та запобіганню.
   Торгівля людьми, домашнє та гендерно зумовлене насильство, сексуальне насильство пов’язане з війною (СНПК) та інше – це ті асоціальні та ганебні явища, які не мають вибірковості за статтю, віком чи достатком. Постраждати від них може кожен, тому завданням і органів влади, і всіх задіяних структур забезпечити поіформованість суспільства щодо ризиків потрапляння в такі ситуації та способів отримання підтримки.
   Наприкінці вересня відбулось засідання Міжвідомчої координаційної ради з гендерних питань, запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та проблем сім’ї, яке провела заступник голови ради – заступник Директора Департаменту соціального захисту населення Олена Панова.
   Відповідно до порядку денного учасники обговорили важливість посилення інфокампанії щодо пілотного проєкту з надання проміжних репарацій постраждалим від СНПК, діяльність «Коаліції 1325 Полтавщина» та готовність експертів-учасників співпрацювати з громадами, результати моніторингу функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб постраждалих від домашнього насильства та їх потреба в посиленні матеріально-технічної бази, а також щодо просвітницької роботи в освітніх закладах щодо формування нульової толерантності до всіх форм насильства та нетерпимості.
   Також, враховуючи що з 25 листопада по 10 грудня стартує традиційна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» присвячена Міжнародному дню боротьби за ліквідацію насильства проти жінок, учасники наради обговорили заплановані заходи, які відбудуться в громадах області.
  

 
Опрацювання звернень громадян завжди на контролі

  

  Опрацювання звернень громадян є однією з важливих функцій органів влади, які окрім вирішення нагальних питань та вжиття заходів, дозволяє повноцінно комунікувати з мешканцями області, надавати їм відповідні роз’яснення, забезпечувати підтримку.
   Для сфери соціального захисту населення ключовими параметрами при розгляді звернень громадян, окрім дотримання вимог ЗУ «Про звернення громадян» є своєчасність та оперативність, а головне детальний підхід до кожного кейсу.
   За період з січня по вересень 2024 року Департаментом отримано та опрацьовано 1280 звернень громадян.
   Серед найбільш затребуваних питань залишається:
   - призначення і виплата різних видів соціальних допомоги (979 звернень, в т.ч. 870 – про надання матеріальної допомоги з обласного бюджету);
   - забезпечення надання соціальних послуг (29 звернень) та влаштування до будинків інтернатів (16 звернень);
   - пенсійні питання (24 звернення);
   - забезпечення осіб з інвалідністю автотранспортом, технічними та іншими засобами реабілітації та санаторно-курортним лікуванням (15 звернень);
   - встановлення соціального статусу, захист від домашнього насильства, користування пільгами та вирішення інших питань соціального захисту.
   Задля покращення роботи зі зверненнями громадян, недопущення формальних відписок на них, відповіді заявникам надаються з посиланням на чинне законодавство України і містять всебічні та аргументовані роз’яснення.
   При вирішенні проблемних питань, які громадяни порушують у своїх зверненнях, працівники Департаменту тісно співпрацюють з управліннями соціального захисту населення та надають консультації заявникам в телефонному режимі.
   До речі, у разі потребу в оперативній інформації мешканці області завжди можуть звернутись за консультацією та залишити своє звернення через обласну гарячу лінію з питань соціального захисту населення за телефоном 0800-500-620.
  

 
Представництво ООН Жінки в Україні допоможуть громадам на Полтавщині реалізувати програми з розвитку спроможностей

  

  Полтавщину відвідали фахівці Представництва ООН Жінки в Україні. Вони зустрілися із заступником начальника Полтавської ОВА Володимиром Василенком та командою Департаменту соціального захисту населення ПОВА. Говорили про вибір громад для реалізації програм з розвитку спроможностей на тему «Жінки, мир, безпека».
   Питання забезпечення рівних прав та можливостей у прийнятті рішень на всіх рівнях, посилення ролі жінок у суспільно-політичній діяльності, запобігання насильству, врахування особливих потреб жінок і дівчат, у тому числі вразливих категорій, захист прав і врахування потреб постраждалих в умовах конфліктів і після їх завершення є індикатором соціально зрілого суспільства країни й задеклароване Національним планом дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».
   «Для нас важливо, що до вирішення гендерних питань долучаються представники експертного середовища, а також проявляють активність громадські та міжнародні організації. Адже вони мають набагато більший ресурс та можливості для безпосередньої взаємодії з людьми, можуть доносити інформацію щодо питань, вирішення яких потребує додаткової підтримки. За облвійськадміністрацією залишається загальна координація цього питання, а також забезпечення міжвідомчої взаємодії всіх зацікавлених сторін», – зазначив на зустрічі Володимир Василенко.
   З початком повномасштабного вторгнення виконання окремих напрямів Національного плану дій набуло пріоритетів. Зокрема запобігання гендерно зумовленому насильству і сексуальному насильству, пов'язаному з конфліктом, а також реагування на ці явища, безпека та захист громад, залучення жінок і жіночих організацій та їхня участь у процесах прийняття рішень, серед іншого в гуманітарному реагуванні та відновленні.
   «Ми хочемо допомогти громадам Полтавщини в розвитку спроможностей. Навчити їх виявляти виклики, які перешкоджають громаді досягти поставлених цілей та створювати проєкти задля усунення цих викликів. Тож нам потрібно визначити громади, які найбільше потребують нашої підтримки», – говорить керівник програми «Жінки, мир, безпека» Корнеліус Нолен.
   Полтавська область відкрита до усіх форм співпраці, що покликані забезпечити гендерну рівність та позитивно вплинуть на якість життя людей. Спільно із громадськими організаціями буде визначено перелік громад, яким необхідна підтримка міжнародних партнерів. Перевагу надаватимуть невеликим громадам, які не мають розвиненої мережі надання соціальних послуг населенню.
  

 
Простори соціальної адаптації: новий формат соціальної підтримки населення

  

  Зміни, які відбулися в житті кожного українця від початку повномасштабного вторгнення торкнулись всіх сфер життя. Наразі кожен вимушений пристосовувати до нових умов, нового середовища та стилю життя.
   Водночас для представників уразливих категорій, особливо з числа переміщених осіб, важливо відчувати власну затребуваність та залученість до життя громади.
   За сприяння Програми розвитку ООН та фінансової підтримки ЄС в межах проєкту «EU4Recovery» надавачі соціальних послуг територіальних громад області отримали міжнародно-технічну допомогу для облаштування просторів соціальної адаптації – комфортних осередків з сучасним обладнанням, для роботи з населенням та забезпечення соціальної підтримки.
   24 вересня такий простір відкрили в приміщенні територіального центру соціального обслуговування Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради.
   Участь у відкритті взяли Директор Департаменту соціального захисту населення ОВА Людмила Корнієнко, керівники компонентів ПРООН Олена Рудич та Федеріка Діспенза, керівництво Полтавської територіальної громади та місцеві жителі.
   У вітальному слові Людмила Василівна подякувала партнерам за співпрацю та дієву підтримку, а громаду та команду терцентру - закликала до наповнення роботи простору змістовними заходами для посилення підтримки осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах через групову та індивідуальну роботу.
  
  

Директор Департаменту
   Людмила Корнієнко


 
Комплексна програма діє: До дня Захисників та Захисниць України виплачена адресна допомога

  

  1 жовтня Україна відзначає День Захисників і Захисниць України - державне свято, яке присвячене вшанування мужності та героїзму поборців незалежності й територіальної цілісності нашої країни.
   Неоціненний подвиг тих, хто повернувся «на щиті» назавжди закарбовано у сторінках книги історії сучасної України, її боротьби за волю та незалежність. З метою підтримки членів родин загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України з числа мешканців області в Комплексній програмі соціального захисту населення передбачено рад заходів з надання матеріальної допомоги, зокрема щорічну одноразову адресну виплату.
   Надання допомоги приурочене до Державного свята, тому вже 26-27 вересня кошти надійдуть на рахунки отримувачів на загальну суму 15,36 млн.грн з обласного бюджету.
   Вся необхідна робота з нарахування та виплати одноразової допомоги проведена на рівні Департаменту соціального захисту населення облвійськадміністрації та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області без додаткового звернення громадян на основі наявних даних у офіційних реєстрах.
  
  

Директор Департаменту
   Людмила Корнієнко


 
Тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів

  

  Нормами діючого законодавства на батьків покладається обов’язок утримувати своїх неповнолітніх дітей. У випадках, коли один із батьків не проживає з дитиною, він може здійснювати виконання своїх обов’язків по утриманню дитини до 18 років через сплату аліментів.
   Якщо місце проживання чи перебування одного з батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, на дитину призначається тимчасова державна допомога.
   У вересні поточного року в області близько 500 сімей отримали на дітей вказану допомогу.
   Допомога призначається з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина, в розмірі, що становить різницю між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги.
   Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується до досягнення дитиною 18 років.
   Призначення і виплата тимчасової допомоги здійснюються управліннями соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків, який утримує дитину.
   Суми виплаченої тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до державного бюджету.
   Тимчасова допомога не призначається, якщо дитина перебуває під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні.
   Деталі щодо розмірів допомоги та переліку необхідних документів – в інфографіці
  

 
«Гроші ходять за людиною»: Департамент соцзахисту відпрацював з громадами практичні аспекти реалізації ініціативи

  

  Соціальна послуга підтриманого проживання передбачає рад заходів спрямованих на посилення навичок самообслуговування та самостійного проживання для осіб, які в силу віку або інвалідності потребують сторонньої допомоги. Тобто надавач соцпослуг не перебирає на себе функцію догляду в повній мірі, а допомагає організовувати побутову сторону життя, водночас надаючи місце для проживання, консультативний супровід та медичний патронаж.
   Для підтримки ВПО з числа уразливих категорій Мінсоцполітики запровадило ініціативу за принципом «гроші ходять за людиною», відповідно до якої послуги з підтриманого проживання або стаціонарного догляду ВПО похилого віку і особам з інвалідністю могли отримувати вчасно і в повному обсязі. В серпні прийнято відповідну постанову ( №888 від 06.08.2024) та вже розпочато відпрацювання на обласному та місцевому рівнях.
   Зокрема, 12 вересня Департаментом соціального захисту населення ОВА під головуванням Директора Людмили Корнієнко проведено нараду з представниками територіальних громад щодо практичних аспектів реалізації ініціативи.
   Участь у нараді взяли працівники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення сільських, селищних, міських рад та надавачів соціальних послуг Полтавської, Кременчуцької, Лубенської, Пирятинської Шишацької, Диканської та Великосорочинської територіальних громад.
   Покроковий план дій, алгоритми дій уповноваженого органу та отримувачів послуг, виявлення потенційних отримувачів соціальних послуг, підготовки надавачів соціальних послуг – все це було детально обговорено під час наради.
   Нагадаємо, що Фінансування соціальних послуг в межах проєкту буде здійснюватися за державний кошт. Так, для надання соціальних послуг понад 2300 особам в державному бюджеті передбачено більше 366,8 млн грн. на 2024 рік.
   Всі презентаційні матеріали щодо експерименту доступні для завантаження за посиланням Територіальні громади Полтавської області можуть отримати консультацію щодо імплементації Постанови та реалізації проєкту в профільному відділі Департаменту за телефоном (0532)681277
  

 
Робоча група здійснила моніторинговий візит

  

  Термін «уразливий» є досить поширеним у професійному словнику сфери соціального захисту. І в більшості випадків уразливість людини проявляється не тільки відносно її фізичного, морального чи економічного становища, а може виникнути раптово – незалежно від дій чи обставин.
   Безперечно, особи, які постраждали від домашнього насильства, є тією виключною уразливою категорію громадян, які потребують надання підтримки в екстреному порядку. Адже інколи від моменту виникнення «проблеми» до прийняття кардинального рішення покинути кривдника може минути багато часу, а разом з тим - стадій психологічного та емоційного навантаження.
   Чому ж важливо на місцевому рівні розвивати соціальні сервіси та спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб?
   В першу чергу, для того, щоб такі особи знали, що в будь-якому випадку вони не залишаться з проблемою наодинці, без «даху над головою» або в ситуації суспільного осуду чи нерозуміння.
   Спеціалізовані служби, зокрема денні центри з кризовими кімнатами та притулки для жінок з дітьми, постраждалими від домашнього насильства інколи не просто прихистки, а механізми порятунку життя.
   Днями робоча група, утворена Міжвідомчою координаційною радою з гендерних питань, запобігання та протидії домашньому насильству, протидії торгівлі людьми та проблем сімʼї при ОВА підвела підсумки анкетного моніторингу діяльності спеціалізованих служб в області (деталі в пості за лінком )
   На запрошення CO «Light of Hope»/БО «Світло надії» представники робочої групи відвідали денний центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насилля та/або насильства за ознакою статі з «кризовою кімнатою», який діє в Полтавській тергромаді.
   Під час візиту, гостей ознайомили з діяльністю Центру, процесом організації надання соціальних послуг, функціональними можливостями та рівнем доступності та облаштованості приміщень. Також відбулось спілкування з командою центру до якої, окрім керівника, входять психолог, соціальний працівник та соціальний педагог.
   Важливо, що обговорили не тільки позитив, а й існуючі проблемні питання пов’язані з міжвідомчою взаємодією, перенаправленням постраждалих осіб для вирішення їх питань, а також потребами організації як надавача соцпослуг з метою покращення їх роботи.
   Дійсно БО «Світло надії» є тим прикладом успішного надавача соціальних послуг недержавного сектору, який не лише покриває потреби населення в соціальних послуг на місцевому рівні, а й постійно розвивається за іншими важливими напрямками та залучає донорську підтримку.
   Тому заохочуємо громади розвивати співпрацю з організаціями громадянського суспільства, які мають потенціал, а головне бажання надавати підтримку людям.
   Співпраця забезпечена в межах Коаліція 1325 Полтавщина.
  

 
Асистент дитини: перші громади пройшли навчання щодо нової соцпослуги

  

   Розвиток сімейно-орієнтованих соціальних послуг є не лише актуальним напрямом роботи, а й об’єктивною потребою населення.
   Адже завдання не просто задовільними потребу «тут і зараз», а створити максимум інструментів для мінімізації негативних наслідків життєвих обставин.
   Однією з відносно нових соціальних послуг, яка зараз стає більш затребуваною є послуга «Соціальний супровід під час інклюзивного навчання».
   Якщо Вам цікаво дізнатись про зміст цієї послуги – ділимось лінком на дайджест Департаменту Раді повідомити, що командою тренерів нашого центру в цьому році розпочато підготовку соціальних робітників/фізичних осіб-підприємців – асистентів учня (дитини), надавачів соціальної послуги супроводу дітей з особливими освітніми потребами під час інклюзивного навчання.
   Відтак, у вересні тижневе навчання з питань надання соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання підготовку пройшли 6 соціальних робітників з 4 територіальних громад області (Оржицької, Решетилівської, Сергіївської, Шишацької).
   До навчального процесу залучені представники експертного середовища, практичні психологи, вчителі реабілітологи та логопеди, а також партнерських організацій, а саме: Регіонального офісу Дитячого фонду ООН, КЗ „Інклюзивно – ресурсний центр” Полтавської міської ради, ГО «Полтава Даун синдром», Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського.
   У рамках проходження навчального курсу слухачі ознайомились із законодавством, яким врегульовано надання зазначеної соціальної послуги, отримали теоретичні знання та практичні уміння і навички щодо організації роботи з дітьми з інвалідністю та/або особливими освітніми проблемами під час під час інклюзивного навчання.
   За результатами навчання проведено підсумкове тестування. Після проходження курсу домедичної підготовки, фахівці отримають сертифікати Полтавського обласного центру соціальних служб та будуть готові надавати послугу Асистента дитини мешканцям своїх громад.
  

 
Асистент дитини: соціальна послуга супроводу під час інклюзивного навчання

  

   Які асоціації виникають, коли мова йде про соціальну підтримку родини? Виплати, пільги, пакунок малюка?
   Але насправді це – лише частина того, чим держава може підтримати людину. Наприклад, сім’я виховує дитину з інвалідністю, яка має рівні права на здобуття освіти шляхом навчання в інклюзивному класі. Але потрібен дорослий, який би був поруч на уроках і перервах.
   Таким дорослим може бути хтось із сім’ї. А може і спеціально навчений соціальний робітник, який надаватиме соціальну послугу супроводу.
   Соціальний супровід під час інклюзивного навчання, більш відома як Асистент дитини, - базова соціальна послуг з особливими освітніми потребами, які відповідно до висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого інклюзивно-ресурсним центром потребують супроводу в закладах дошкільної освіти та закладах освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
   Вона спрямована на забезпечення повної та ефективної участі дитини в освітньому процесі.
   Послуга передбачає здійснення наступних заходів:
   - допомогу в самообслуговуванні;
   - підтримку у спілкуванні та комунікації з дітьми, педагогами та іншими особами;
   - організацію харчування та допомогу у прийнятті їжі;
   - організацію пересування та допомогу під час пересування;
   - спостереження за станом здоров’я, допомогу в проведенні необхідних процедур;
   - допомогу під час занять у гуртках, секціях, клубах, культурно-освітніх, спортивно-оздоровчих, науково-пошукових об’єднаннях на базі закладів освіти;
   - допомогу під час ігрової діяльності для дітей дошкільного віку, інших видів діяльності під час освітнього процесу;
   - допомогу під час здійснення рухової активності;
   - організацію денного відпочинку (сну) у закладах дошкільної освіти.
  
   Як отримати таку послугу?
  
   Для отримання соціальної послуги одному із батьків чи іншому законному представнику дитини необхідно звернутися до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради з письмовою заявою, до якої додається копія висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого ІРЦ, в якому зазначається потреба дитини у супроводі під час інклюзивного навчання.
  
   Хто ж такий асистент дитини?
   Асистент дитини – соціальний робітник установи-надавача соціальних послуг, який пройшов спеціальне навчання та отримав відповідний сертифікат, зокрема Полтавського обласного центру соціальних служб.
   Важливо, що асистент дитини є учасником освітнього процесу. Він не є педагогічним працівником та не призначається на посаду керівником закладу освіти. Він лише допускається до освітнього процесу на основі укладання відповідного договору між закладом, асистентом та за згодою і письмовою заявою батьків.
  
   Асистент дитини НЕ здійснює:
   - втручання в освітній процес;
   - виконання освітньої програми для досягнення учнями результатів навчання;
   - надання освітніх послуг в закладі освіти;
   - надання рекомендацій педагогічним працівникам щодо організації освітнього процесу;
   - розробку індивідуальних завдань і матеріалів для учнів із особливими освітніми потребами;
   - виконання інших функцій педагогічних працівників.
  
   Якщо Ви надавач соціальних послуг територіальної громади або недержавного сектору та зацікавлені у запроваджені послуги Асистент дитини, отримати консультацію із зазначеного питання Ви можете у профільному відділі Департаменту в робочих час за телефоном 0532 68-12-77

 
Керівники інтернатних установ прозвітувати про відпрацьовані заходи з підготовки до можливої евакуації

  

  Укриття, запаси провізії та енергоносіїв, евакуація та швидке реагування – все це стало реальністю для життя українців, а для представників уразливих категорій: осіб з інвалідністю та похилого віку, які потребують постійного стороннього догляду – черговим викликом. Для вжиття необхідних заходів з питань цивільного захисту та забезпечення належного, а головне оперативного реагування та відпрацювання дій у разі можливої евакуації, Департаментом соціального захисту населення ОВА скоординовано роботу обласних інтернатних закладів системи соцзахисту.
   Зокрема, відповідно до наказу по Департаменту закріплено відповідальних заступників Директора Департаменту за координацію та супровід кожного окремого закладу; здійснено перевірку наявності нормативних документів, налагодженої системи оповіщення та готовності персоналу до дій у разі екстрених ситуацій; а також затверджено графік пропускного звіту для керівників інтернатів щодо готовності закладу та вжитих заходів на випадок можливої евакуації, кризових станів в енергетичному секторі тощо.
   Днями в Департаменті проведено нараду з керівниками закладі, під час якої заслухано стан справ та вжиті заходи із зазначеного питання по кожному закладу. На сьогодні в інтернатних закладах системи соціального захисту області послуги отримують майже 2 тисячі осіб, які потребують постійного стороннього догляду та в більшості випадків не можуть пересуватись без сторонньої допомоги. Це не просто статистичні дані, а долі людей, за які обласні заклади несуть відповідальність. Тому забезпечення готовності системи до будь-якої кризової ситуації є не просто черговим завданням, а справжнім викликом для всієї соціальної сфери області.
  

 
Цикл вебінарів "Стійкість громади"

  

   "Стікість громади" - корисний вебінар для керівників служб та організацій, які задіяні у впровадженні Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
   Галузеві напрями/сектори: соціальний захист, охорона здоров’я, економіка, освітна, культура, молодь, спорт, зайнятості, громадськість тощо.
   Цикл вебінарів створено з метою висвітлення питань, присвячених психічному здоров’ю та психосоціальній підтримці в умовах надзвичайних ситуацій, зокрема, війни.
   У відеозаписах 4-х вебінарів ви дізнаєтеся таке
   Що означає поняття «стійкість» та чому воно важливе для кожного з нас?
   В чому саме виявляється стійкість людини, організації, громади? Як розбудовувати стійкість на всіх рівнях?
   Чому ментальне здоров’я безпосередньо стосується стійкості громади? Які особливості організації програм й послуг у сфері ПЗПСП в умовах війни?
   Яким чином здійснюється міжгалузева й міжвідомча взаємодія щодо організації підтримки ментального здоров’я в умовах війни та як вона впливає на зміцнення стійкості людини, громади? Які інструменти для цього використовують на практиці?
  
   Вебінар доступний на платформі Всеукраїнської програми #тияк
   https://howareu.com/materials/stiikist-hromady-mhpss-vebinar?v=666ad857a4211